Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 жовтня 2013 р. Справа № 805/13366/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Постановлено у нарадчій кімнаті
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Троянова О.В., розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом:
Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (м. Донецьк)
до
Товариства з обмеженою відповідальністю «Газкомплект» (м. Артемівськ)
про
стягнення адміністративно-господарських санкцій у сумі 40102,86 грн. та пеню у сумі 1138,84 грн.,
ВСТАНОВИВ:
Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Газкомплект» про стягнення адміністративно-господарських санкцій у сумі 40102,86 грн. та пені у сумі 1138,84 грн., мотивуючи свої вимоги тим, що Товариством з обмеженою відповідальністю «Газкомплект» ненадано звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2012 рік. Відповідно до вимог ч. 1 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для відповідача норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів становить 1 робочих місця. Отже, відповідач не виконав норматив по створенню 1 робочого місця по працевлаштуванню інвалідів. У зв'язку з чим, просив стягнути з відповідача адміністративно-господарські санкції та пеню.
Згідно з розрахунком сум адміністративно-господарських санкцій за нестворені робочі місця для забезпечення працевлаштування інвалідів у 2012 році відповідачу нараховані адміністративно-господарські санкції сумі 40102,86 грн.
На суму заборгованості станом на 04.09.2013 року нарахована пеня в розмірі 1138,84 грн. Загальна сума заборгованості, яку позивач намагається стягнути з відповідача становить 41241,70 грн.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав адміністративний позов, просив задовольнити його у повному обсязі, пояснив, що на підприємстві впродовж 2012 року повинно бути працевлаштоване 1 інвалід, а фактично працювало не жодного інваліда. Отже відповідач не виконав нормативу по створенню 1 робочого місця по працевлаштуванню інвалідів, за що його й притягнуто до відповідальності у вигляді адміністративно-господарських санкцій. Надав пояснення, аналогічно вищевикладеним в позовній заяві.
Представник відповідача у черговому судовому засіданні заперечувала проти задоволення адміністративного позову, просила відмовити у задоволені адміністративного позову, посилаючись на те, що підприємством були створені робочі місця для інвалідів в належній кількості та приймались міри для пошуку останніх для працевлаштування. Крім того 03.12.2012 року була прийнята ОСОБА_1 на посаду бухгалтера, яка є інвалідом. Таким чином, вважає що вина відповідача в невиконанні нормативу з працевлаштування інвалідів протягом 2012 року відсутня.
Суд, дослідивши важливі для прийняття рішення фактичні обставини та докази на їх підтвердження, встановив наступне.
Відповідно до підпункту третього пункту четвертого Положення про Фонд соціального захисту інвалідів, затверджене постановою Кабінету Міністрів України № 1434 від 26 вересня 2002 року, Фонд соціального захисту інвалідів як урядовий орган державного управління (та його територіальні відділення) відповідно до покладених на нього завдань здійснює контроль за своєчасним перерахуванням сум штрафних санкцій, що надходять від підприємств, установ і організацій за недодержання ними нормативів робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів.
За змістом статті 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» (далі Закон України № 875) саме Фонду соціального страхування захисту інвалідів надано право на стягнення санкцій за недодержання законодавчо встановленого нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів.
Відповідач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Газкомплект» є юридичною особою, зареєстровано виконавчим комітетом Артемівської міської ради 02.07.2002р., код ЄДРПОУ 31875128.
На запит Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів від управління Пенсійного фонду України в м. Артемівську та Артемівському районі Донецької області листом надано відповідь №5485/07 від 19.07.2013 року по ТОВ «Газкомплект» щодо середньооблікової чисельності штатних працівників, та середньооблікової кількості штатних працівників, якими встановлено інвалідність з 01.01.2012 року по 01.11.2012 - чисельність 34 особи, інвалідів 0, з 01.12.2012 року - чисельність 35 осіб, інвалід 1 (а.с. 10).
Артемівський міський центр зайнятості свої листом №04/4503 від 30.09.2013 року на запит Донецького окружного адміністративного суду повідомив, що відповідач протягом 2012 року звіти про наявність вакансій для працевлаштування інвалідів за формою №3-ПН не надавало (а.с. 29).
Згідно зі ст. 18 Закону України №875 забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом міністрів України.
Обов'язок подання звітів про інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів до центру зайнятості за місцем реєстрації організації як платника страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом, передбачено також п. 2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007р. № 70.
Статтею 19 Закону України №875 встановлено, що для підприємств, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Підприємства, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів.
Статтею 20 Закону №875 передбачена відповідальність за те, що підприємство, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Виходячи з правового змісту вищенаведених статей, підприємство, самостійно забезпечує працевлаштування інвалідів, тобто на підприємстві повинно працювати необхідна визначена кількість осіб, з урахуванням вимог статті 18 цього Закону, шляхом забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, за умови їх безпосереднього звернення до підприємства чи до державної служби зайнятості.
Реалізація обов'язків підприємства полягає у самостійному створені вільних (вакантних) місць для інвалідів в залежності від працюючих осіб на підприємстві, направленні звітів до Фонду, інформації до центру зайнятості, працевлаштуванні таких інвалідів при їх зверненні до підприємства або направлених з відповідного центру зайнятості населення.
Як вбачається з матеріалів справи та підтверджено відповідачем, останнім звіти за формою №3-ПН про наявність вакансій для інвалідів до Артемівського міського центру зайнятості за 2012рік не надавались, тобто відповідач не здійснив всіх заходів для усунення порушення.
Вказаний факт знайшов своє підтвердження також у відповіді Артемівського міського центру зайнятості, однак з матеріалів справи вбачається, що відповідачем у грудні 2012 році працевлаштована ОСОБА_1 на посаду бухгалтера, яка є інвалідом, вказане підтверджено наявним в матеріалах справи Наказом № 63к від 28.11.2012 року, щодо прийняття на посаду та довідкою МСЕК Серія 10 ААБ №287972
Заявлені до стягнення санкції є адміністративного - господарськими, відтак на них розповсюджуються загальні засади відповідальності учасників господарських відносин визначені у статтях 216-218, 238, 241 Господарського кодексу України, системний аналіз яких посвідчує підставу сплати за наявності складу правопорушення, склад якого у межах спірних правовідносин позивачем частково не доведений, а саме в частині стягнення з відповідача штрафних санкцій за грудень 2012 у розмірі 3341,90 грн.
Стосовно заявленої до стягнення пені у розмірі 1138,84 грн. суд зазначає, що відповідно до частини другої статті 20 Закону України № 875 пеня обчислюється, виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. Відсутність факту сплати доводить відсутність об'єкту обчислення пені, що доводить передчасність та безпідставність її пред'явлення.
Лише грудні 2012 року відповідач виконав норматив робочих місць по працевлаштуванню інвалідів, відповідно адміністративно-господарські санкції було зменшено на суму 3341,90 грн., а тому пеня, що підлягає сплаті відповідачем також підлягає зменшенню на суму 94,83 грн. (40102,86-3341,90)*0,02(однодобовий розмір пені):100*142) станом на 04.09.2013 року.
Виходячи з наведеного, суд вважає, що адміністративний позов Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «Газкомплект» про стягнення адміністративно-господарських санкції в сумі 40102,86 грн. за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та пені у розмірі 1138,84 грн. слід задовольнити частково в розмірі 36760,96 грн. адміністративного-господарських санкцій та пені у розмірі 1044,01 грн.
На підставі вищевикладеного, керуючись Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», Господарським кодексом України, Положення про Фонд соціального захисту інвалідів, затверджене постановою Кабінету Міністрів України № 1434 від 26 вересня 2002 року, Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007р. № 70, ст.ст. 17 - 20, 51, 69 - 72, 86, 94, 158 - 164, 167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «Газкомплект» про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 41241,70 грн. - задовольнити частково.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Газкомплект» на користь Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та пені в загальному розмірі 37804 (тридцять сім тисяч вісімсот чотири) грн. 97 коп.
В іншій частині відмовити.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Троянова О.В.