ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 817/3350/13-а
23 жовтня 2013 року м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Гудима Н.С., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
Рівненського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності доТовариства з обмеженою відповідальністю "Олан Україна" про стягнення коштів в сумі,
ВСТАНОВИВ :
Рівненське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд) звернулося до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Олан Україна» (далі - ТОВ «Олан Україна») про стягнення заборгованості в сумі 604,09 грн.
Представник позивача в судове засідання не прибув, однак подав суду письмове клопотання, яким просив розгляд справи провести без його участі.
Відповідач участі повноважного представника в судовому засіданні не забезпечив. Причини неприбуття суду не повідомив та заперечень на адміністративний позов не подав. Про дату, час і місце судового засідання був повідомлений належним чином.
Судом не визнавалася обов'язковою участь сторін в судовому засіданні. Отже, суд вважає за можливе розглянути справу без участі представників сторін на підставі ч.6 ст.128 КАС України в порядку письмового провадження.
Вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно і всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення повністю з наступних підстав.
Судом встановлено, що 05.11.2010 року державним реєстратором виконавчого комітету Рівненської міської ради відповідача було зареєстровано юридичною особою, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с.15).
Згідно з даними обліку позивача за відповідачем рахується заборгованість зі сплати фінансових санкцій за несвоєчасне повернення страхових коштів на загальну суму 604,09 грн.
Правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" №2240-ІІІ від 18.01.2001 року (далі - Закон №2240).
Статтею 1 Закону №2240 встановлено, що загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, передбачає матеріальне забезпечення громадян у зв'язку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сім'ї), вагітності та пологів, часткову компенсацію витрат, пов'язаних із смертю застрахованої особи або членів її сім'ї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків роботодавцем, громадянами, а також за рахунок інших джерел, передбачених цим Законом.
Відповідно до ст. 9 Закону №2240 Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів.
Судом встановлено, що ТОВ «Олан Україна», як платник страхових внесків, перебуває на обліку в Рівненському обласному відділенні Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
З матеріалів справи вбачається, що в період з 15.04.2013 року по 18.04.2013 року Фондом було проведено планову перевірку правильності нарахування, своєчасності сплати страхових внесків та повернення страхових коштів, використання коштів Фонду ТОВ «Олан Україна» за період з 05.11.2010 року по 31.03.2013 року, за результатами якої складено акт №788 від 18.04.2013 року (а.с.6-8).
Даною перевіркою виявлено порушення порядку використання коштів Фонду при нарахуванні допомоги по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах, а саме: переплати по 11-ти листках непрацездатності на суму 2203,16 грн., які зафіксовано в додатку №3 до акту перевірки від 18.04.2013 року, та неправомірні витрати страхових коштів Фонду на санаторно-курортне лікування на суму 1043,70 грн. Акт перевірки №788 від 18.04.2013 року підписаний посадовими особами відповідача без заперечень.
На підставі акту перевірки від 18.04.2013 року позивачем прийнято рішення №92 від 19.04.2013 року (а.с.9), яким відповідача зобов'язано повернути страхові кошти, використані з порушенням встановленого порядку в сумі 3246,86 грн. та застосовано штрафні санкції за порушення порядку використання страхових коштів в сумі 1623,43 грн.
Вищезазначене рішення Фонду 24.04.2013 року було отримано відповідачем, що підтверджується повідомленням про вручення рекомендованого поштового відправлення (а.с.10). У встановлений законодавством десятиденний термін, кошти на загальну суму 4870,92 грн., відповідач Фонду не повернув, що підтверджується довідкою позивача від 28.05.2013 року (а.с.11).
Відповідно до ч.2 ст.22 Закону №2240 страхувальники, інші отримувачі коштів Фонду зобов'язані у десятиденний строк після отримання рішення органу Фонду про повернення коштів перерахувати страхові кошти, використані з порушенням встановленого порядку використання, а також фінансові санкції, визначені у статті 30 цього Закону.
Згідно з ч.1 ст. 30 Закону №2240 за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів відповідно до частини першої статті 21 та статті 22 цього Закону на страхувальників та інших отримувачів коштів Фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів.
Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Як вбачається з матеріалів справи, за несвоєчасне повернення страхових коштів в сумі 4870,92 грн., визначених рішенням №92 від 19.04.2013 року, позивачем до відповідача застосовано штраф в сумі 487,09 грн. (4870,92х10%) та нараховано пеню в сумі 117 грн. (4870,92х0,1%х24дні), про що Фондом прийнято відповідне рішення за №129 від 28.05.2013 року (а.с.12). Дане рішення отримано відповідачем 31.05.2013 року, що підтверджується повідомленням про вручення рекомендованого поштового відправлення (а.с.13).
Частиною 3 ст.22 Закону №2240 встановлено, що у разі якщо страхувальники та інші отримувачі страхових коштів вважають, що орган Фонду неправильно визначив суми страхових коштів, використаних з порушенням встановленого порядку, та фінансових санкцій чи прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, або виходить за межі його компетенції, такі страхувальники та інші отримувачі страхових коштів протягом десяти календарних днів з дня отримання такого рішення мають право в письмовій формі звернутися до зазначеного органу Фонду із скаргою про перегляд цього рішення.
Орган Фонду зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його протягом 20 календарних днів після отримання скарги страхувальника, іншого отримувача страхових коштів на їхню адресу поштою з повідомленням про вручення або надати під розписку. У разі якщо орган Фонду надсилає рішення про повну або часткову відмову у задоволенні скарги, страхувальники та інші отримувачі страхових коштів протягом десяти календарних днів з дня отримання відповіді мають право звернутися з повторною скаргою до органів Фонду вищого рівня або до суду.
Судом встановлено, що відповідач не звертався до Фонду із скаргою про перегляд рішення за №129 від 28.05.2013 року, яке стало підставою для звернення позивача з даним позовом до суду.
Згідно з даними документообігу Рівненського окружного адміністративного суду відповідач в судовому порядку рішення за №129 від 28.05.2013 року також не оскаржував. Отже, сума штрафних санкцій та пені на загальну суму 604,09 грн. є узгодженою і підлягає сплаті.
На час розгляду даної справи судом, відповідач не сплатив заборгованість по фінансовій санкції та пені за несвоєчасне повернення страхових коштів на загальну суму 604,09 грн.
Статтею 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно з ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно зі ст. 8 Закону №2240 спори, що виникають з правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в порядку, встановленому статутом Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, та в судовому порядку.
За наведених обставин, позов обґрунтований, підтверджений належними та допустимими доказами і підлягає до задоволення.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Олан Україна» (33028, вул.Д.Галицького, 25, м.Рівне, код ЄДРПОУ 37382304) на користь Рівненського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності фінансові санкції за несвоєчасне повернення страхових коштів на загальну суму 604 (шістсот чотири) грн. 09 коп.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Гудима Н.С.