ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
25 жовтня 2013 року 13:54 № 826/15119/13-а
Окружний адміністративний суд м. Києва у складі головуючого судді Амельохіна В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом:Публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування»доДержавної інспекції сільського господарства в Луганській області провизнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Публічне акціонерне товариство «Укргазвидобування» (далі по тексту - позивач) звернулося з позовом до Державної інспекції сільського господарства в Луганській області (далі по тексту -відповідач) про визнання протиправними дії, які пов'язані з відмовою у видачі дозволу на зняття та перенесення грунтового покрову (родючого шару грунту) земельної ділянки та зобов'язання відповідача видати ПАТ «Укргазвидобування» дозвіл на зняття та перенесення грунтового покриву (родючого шару грунту) земельної ділянки (площею 2 га, розташованої на території Пархоменківської сільської ради Краснодонського району Луганської області) у зв'язку з проведенням бурових робіт по свердловині №95 Марківського ГКР.
В обґрунтування позовних вимог позивач пояснив, що оскаржувані дії вчинені відповідачем протиправно та з порушення норм законодавства.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав.
Відповідач проти заявленого позову заперечив, посилаючись на те, що оскаржувані дії вчинені відповідачем правомірно та відповідають чинному законодавству.
У зв'язку з неявкою в судове засідання 15.10.2013р. представника відповідача суд по справі перейшов в письмове провадження на підставі статті 128 КАС України.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство «Укргазвидобування» звернулось до Державної інспекції сільського господарства в Луганській області із письмовою заявою від 07.05.2013р. №4-02-6006 з проханням видати дозвіл на зняття та перенесення грунтового покриву (родючого шару грунту) земельної ділянки (площею 2га, розташованої на території Пархоменківської сільської ради Краснодонського району Луганської області) у зв'язку з проведенням бурових робіт по свердловині №95 Марківського ГКР.
Листом від 13.06.2013р. №11-25/1901 Державною інспекцією сільського господарства в Луганській області було повідомлено про відмову у видачі дозволу, у зв'язку з недоліками та розбіжностями в наданому робочому проекті та відсутності копії паспорту в.о. начальника Донбаської РІТС Рокунця В.М., який був один із відповідальних осіб за додержання умов зняття, збереження і використання родючого шару грунту.
Позивач повторно звернувся із заявою від 18.06.2013р. №4-02-7638 до Державної інспекції сільського господарства в Луганській області, за результатами розгляду такої заяви листом від 16.07.2013р. №11-25/2375 відповідач відмовив у видачі дозволу у зв'язку з тим, що позивачем не надано документів, що посвідчують право власності чи право користування земельною ділянкою.
23.07.2013р. ПАТ «Укргазвидобування» звернулось із заявою втретє до Державної інспекції сільського господарства в Луганській області з проханням видати дозвіл на зняття та перенесення грунтового покриву (родючого шару грунту).
23.08.2013р. листом №11-25/2375 повідомлено позивача про відмову у видачі дозволу. Причиною для відмови слугувала відсутність встановлення земельного сервітуту на використання земельної ділянки та державної реєстрації такого сервітуту.
Не погоджуючись з відмовою у видачі дозволу та вчиненими діями відповідача позивач звернувся з адміністративним позовом до суду.
Спірні правовідносини регулюються Земельним кодексом України, Законами України «Про охорону земель», «Про державний контроль за використанням та охороню земель» та Порядком видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок, затвердженого Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 4 грудня 2005 року №1.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про охорону земель» від 19 червня 2003 року №962-IV, ґрунт - це природно-історичне органо-мінеральне тіло, що утворилося на поверхні земної кори і є осередком найбільшої концентрації поживних речовин, основою життя та розвитку людства завдяки найціннішій своїй властивості - родючості.
У чинному законодавстві України ґрунти визнані об'єктом особливої правової охорони. Зокрема, відповідно до ст. 168 Земельного кодексу України при здійсненні діяльності, пов'язаної із порушенням поверхневого шару ґрунту, власники земельних ділянок та землекористувачі повинні здійснювати зняття, складування, зберігання поверхневого шару ґрунту та нанесення його на ділянку, з якої він був знятий (рекультивація), або на іншу земельну ділянку для підвищення її продуктивності та інших якостей. Здійснення такої діяльності можливе за умови отримання спеціального дозволу органів державного контролю за використанням та охороною земель.
Спеціальний дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок (далі - дозвіл) - це офіційний документ, який видається на підставі затвердженого в установленому законом порядку проекту землеустрою і дає право власнику земельної ділянки чи землекористувачу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки. Отримання таких дозволів регулюється Порядком видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок, затвердженого Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 4 грудня 2005 року №1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 20 січня 2005 року за №70/10350).
Відповідно до Указу Президента України від 13 квітня 2011 року №459/2011, повноваження щодо видачі спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок відповідно до проектів, затверджених у встановленому порядку, а також здійснення державного нагляду (контролю) за виконанням умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту під час проведення гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, пов'язаних із порушенням ґрунтового покриву, своєчасним проведенням рекультивації порушених земель в обсягах, передбачених проектом рекультивації земель, віднесені до компетенції Державної інспекції сільського господарства України (далі - Держсільгоспінспекції України).
Положенням про Державну інспекцію сільського господарства України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011р. №459/2011, визначено, що основним завданням Держсільгоспінспекції України є реалізація державної політики у сферах здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі та відповідно до покладених на неї завдань організовує та здійснює державний нагляд (контроль), у тому числі у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності.
Державна інспекція сільського господарства в Луганській області відповідно до ст. 17 Закону України «Про охорону земель», здійснює державний контроль за дотриманням вимог законодавства України про охорону земель.
Відповідно до ст. 15-2 Земельного кодексу України до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, у сфері земельних відносин, належить організація та здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності.
Згідно абз. 8 п. «а» ст. 6 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороню земель» від 19 червня 2003 року №963-IV, до повноважень центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, належить виконання умов зняття, збереження і використання родючого шару грунту під час проведення гірничодобувальних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, пов'язаних з порушенням грунтового покриву, своєчасного проведення рекультивації порушених земель в обсягах, передбачених проектом рекультивації земель.
Відповідно до п. 4.3 Порядку видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення грунтового покриву (родючого шару грунту) земельних ділянок, затвердженого Наказом №1 від 04.01.2005р. Держкомземом (далі по тексту - Порядок) заяви про видачу дозволу та додані до неї матеріали розглядаються в термін не більше 30 календарних днів з дня їх надходження.
Керуючись п.4.2, п. 4.3 Порядку, відповідач розглянув заяву позивача від 13.06.2013. №11-25/1901 ПАТ «Укргазвидобування», що відповідно до робочого проекту рекультивації земель наданої ПАТ «Укргазвидобування» ГПУ «Шебелинкогазвидобування», для будівництва свердловини №95 Марківського ГКР, яка розташована за межами населених пунктів на території, яка з даними державного земельного кадастру враховується в Пархоменківській сільській раді Краснодонського району Луганської області, розробленого ПП «Землевпорядна фірма «Континент-ЛВК» у технічних умовах на відновлення (рекультивацію) земель у п.7 вказано, що строки виконання робіт потрібно узгодити з Відділом Держкомзему у Краснодоснькому районі Луганської області. В наданому робочому проекті не міститься такого погодження. Згідно п. 2.2 вищезазначеного робочого проекту та п. 3 технічних умов до нього вказано, що грунтовий покрив представлений чорноземом неглибоким на елювії пісковика (суглинистий і супіщаний) слабо змитий середньосуглинистий (шифр 95), а у еколого-агрохімічному паспорті поля, земельної ділянки №1 вказано, що грунтовий покрив представлений чорноземом неглибоким на елювії пісковика (суглинистий і супіщаний) слабо змитий середньосуглинистий (шифр 75).
Відповідно до наказу начальника Стрийського ВБР Хомина Я.М. від 08.05.2013р. №196 призначені відповідальними за зняття повернення та за збереження грунту на площі, відведеній під будівництво свердловини № 95 Марківського ГКР: виробник робіт вишкобудування Депутат Б.М., в.о. начальника Донбаської РІТС Рокунець В.М., та інженер по рекультивації Микитич І.І. Таким чином в порушення п.4.2. Порядку, до заяви не було додано копію паспорта в.о. начальника Донбаської РІТС Рокунця В.М.
Відповідно до п.4.2. Порядку, до заяви додаються копії паспортів у тому числі осіб, відповідальних за додержання умов зняття, збереження і використання родючого шару грунту.
На підставі вищевказаного та керуючись п.4.2. Порядку, у наданні дозволу на зняття та перенесення грунтового покриву (родючого шару грунту) земельної ділянки ПАТ «Украгвидобування» було відмовлено, та надано можливість виправити недоліки.
21.06.2013 року ПАТ «Укргазвидобування» філія ГПУ «Шебелинкогазвидобування», подало повторну заяву про надання дозволу на зняття та перенесення грунтового покриву (родючого шару грунту) земельної ділянки для буріння розвідувальної свердловини № 95 Марківського родовища, яка розташована за межами населених пунктів на території Пархоменківської сільської ради Краснодонського району (надалі - заява).
Керуючись п. 4.2. Порядку, управління контролю за використанням та охороною земель надало відповідь від 16.07.2013 року № 11-25/2375, що у матеріалах доданих до заяви надана угода № 95 від 25.04.2013 року, яка не є документом, що посвідчує право власності чи право користування земельною ділянкою.
Відповідно до ст.. 64 Закону України «Про землеустрій», за виконанням проектів землеустрою розробниками документації із землеустрою передбачається авторський нагляд, який передбачає перевірку повноти та якості виконання заходів, окремих рішень, передбачених цією документацією а також вимог нормативно-правових актів з питань здійснення землеустрою.
Авторський нагляд у наданому робочому проекті був відсутній.
У зв'язку з чим у наданні дозволу ПАТ «Укргазвидобування» було відмовлено.
24.07.2013 року ПАТ «Укргазвидобування» філія ГПУ «Шебелинкогазвидобування», подало заяву про надання дозволу на зняття та перенесення грунтового покриву (родючого шару грунту) земельної ділянки для буріння розвідувальної свердловини № 95 Марківського родовища, яка розташована за межами населених пунктів на території Пархоменківської сільської ради Краснодонського району.
На виконання наказу Держсільгоспінспекції України від 20.06.2013 року № 82 «Про упорядкування інформації щодо актів обстеження земельних ділянок та дозволів на зняття та перенесення грунтового покриву земельних ділянок» зазначені матеріали з заявою та актом обстеження земельної ділянки від 07.06.2013 року № 26 були направлені до Держсільгоспінспекції України.
За результатами розгляду заяви було отримано відповідь від 20.08.2013 року № 6-6/622 -13, в якій було зазначено, що згідно з Порядком видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення грунтового покриву (родючого шару грунту) земельних ділянок, затвердженого наказом Державного комітетом України по земельних ресурсах від 04.01.2005 року за № 70/10350, до заяви про видачу дозволу додається копія документа, що посвідчує право власності чи право користування земельною ділянкою.
Відповідно до ч. 1 ст. 97 Земельного кодексу України підприємства, установи та організації, які здійснюють геологознімальні, пошукові, геодезичні та інші розвідувальні роботи, можуть проводити такі роботи на підставі угоди з власником землі або за погодженням із землекористувачем.
Проте статтею 126 Земельного кодексу України передбачено, що право власності, користування земельною ділянкою оформляється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Одним з видів речових прав на чуже майно є право користування (сервітут).
Право земельного сервітуту згідно ст. 98 Земельного кодексу України це право власника або землекористувача земельної ділянки на обмежене платне або безоплатне користування чужою земельною ділянкою (ділянками).
Згідно ч.2 ст. 100 Земельного кодексу України, земельний сервітут може бути встановлений договором між особою, яка вимагає його встановлення і власником (володільцем) земельної ділянки. Договір про встановлення земельного сервітуту підлягає державній реєстрації в порядку, встановленому для державної реєстрації прав на нерухоме майно.
Відповідно до статті 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав проводиться на підставі: договорів, укладених у порядку, встановленому законом; свідоцтво про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону, державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом; інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно тощо.
Таким чином, відповідно до наведених вимог чинного законодавства для отримання дозволу на проведення геологорозвідувальних робіт на земельних ділянках необхідне встановлення земельного сервітуту на використання земельної ділянки та його державна реєстрація.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На думку суду відповідач виконав покладений на нього обов'язок щодо доказування правомірності вчинених дій, а тому адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування» вважається таким, що не підлягає задоволенню.
Оскільки судове рішення ухвалене на користь суб'єкта владних повноважень, судові витрати, відповідно з частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 128, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову Публічному акціонерному товариству «Укргазвидобування» відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя В.В. Амельохін