ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 жовтня 2013 р.Справа № 2а-5081/12/1470
Категорія: 8.2.3 Головуючий в 1 інстанції: Лісовська Н. В.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду
у складі:
головуючого - Лук'янчук О.В.
суддів - Зуєвої Л.Є.
- Шевчук О.А.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою товариства з обмеженою відповідальністю «Веселинівське зернопереробне підприємство» на постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2012 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Веселинівське зернопереробне підприємство» до Вознесенської об'єднаної Державної податкової інспекції Миколаївської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення - рішення від 31.05.2012 року № 0000021600,
В С Т А Н О В И Л А :
ТОВ «Веселинівське зерноприймальне підприємство» звернулося до суду з адміністративним позовом до Вознесенської ОДПІ Миколаївської області ДПС про скасування податкового повідомлення-рішення від 31.05.2012 року № 0000021600. В обґрунтування позову позивач вказував, що висновки відповідача про відсутність у позивача права на отримання бюджетного відшкодування суми, заявленій у декларації, а відтак відповідачем зменшено суму бюджетного відшкодування у лютому 2012 року на 20374,00 грн., не ґрунтуються на нормах законодавства, у зв'язку з чим повідомлення -рішення від 31.05.2012 року № 0000021600 підлягає скасуванню.
Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2012 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
В апеляційній скарзі ТОВ «Веселинівське зерноприймальне підприємство» ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права, оскільки судом першої інстанції не було досліджено обставини справи, що мають значення для справи, наслідком чого стало постановлення необґрунтованого та неправомірного рішення суду.
В судове засідання апеляційної інстанції сторони не прибули, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Враховуючи неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів на підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що позивач не має право на бюджетне відшкодування у сумі 20374,00 грн., а тому податкове повідомлення - рішення від 31.05.2012 року № 0000021600 правомірно винесено Вознесенською ОДПІ Миколаївської області ДПС.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи із наступного.
Вирішуючи справу, суд першої інстанції встановив, що ДПІ з 15.05.2012 року по 17.05.2012 року було проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «Веселинівське зерноприймальне підприємство» з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів за лютий 2012 року.
За результатами перевірки складено акт № 42/22-00/31388599 від 22.05.2012 року, яким встановлено порушення вимог п. 200.1, п. 200.3, п. 200.4, п. 200.6 ст. 200 ПК України внаслідок чого Підприємством завищено суму бюджетного відшкодування ПДВ за лютий 2012 року на суму 20374,00 грн.
На підставі акту перевірки було винесено податкове повідомлення-рішення № від 31.05.2012 року № 0000021600, яким позивачу відмовлено у наданні права на бюджетне відшкодування у сумі 20374,00 грн.
У декларації за січень 2012 року від'ємне значення з ПДВ складає 63 833 грн., (рядок 19 декларації) а у декларації за лютий 2012 року позивач задекларував позитивне значення з ПДВ (рядок декларації 18) у сумі 43 777, 00 грн.
Відповідно до декларації за лютий 2012 року у підприємства сума податкового зобов'язання складає 1 147 458 грн. ( рядок 9 декларації), сума податкового кредиту визначена самостійно податником податків та складає 1 103 681 рядок 17 декларації ), а відтак позивачем правильно заповнений рядок 18 декларації де відображено позитивне значення різниці з ПДВ у сумі 43 777грн. Позивачем в п. 21 декларації за лютий 2012 р. залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду , що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового періоду) зазначено 64151 грн.., а відтак
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції помилково прийшов до висновку про відмову у задоволені позову, з наступних підстав.
Відповідно до п. 46.1 ст. 46 ПК України, податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Згідно п. 50.1 ст. 50 ПК України , у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 ПК України, встановлено, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.
Згідно підпункту 4.6.3 пункту 4.6 розділу 4 Наказу Міністерства фінансів України від 25 листопада 2011 року № 1492 "Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 грудня 2011 року за № 1490/20228 якщо за результатами поточного звітного (податкового) періоду платником податку визначено від'ємне значення різниці між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту (заповнено рядок 19 декларації), така сума враховується у зменшення суми податкового боргу за попередні звітні (податкові) періоди з податку на додану вартість, у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до Кодексу (що значиться на особовому рахунку платника на перше число звітного (податкового) періоду (відображається у рядку 20.1 декларації)), а решта зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 20.2 декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 21.1 декларації наступного звітного (податкового) періоду).
Відповідно підпункту 4.6.6 пункту 4.6 розділу 4 Порядку залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 24 декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 21.2 декларації наступного звітного (податкового) періоду).
Підпунктом 14.1.18. п. 14.1 ст.14 Податкового кодексу України визначено, що бюджетне відшкодування - це відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.
Згідно зі статтею 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 ст. 200 Кодексу, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки , встановлені розділом V Кодексу (пункт 200.2 ст. 200).
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (пункт 200.3 статті 200 Кодексу).
Згідно з пунктом 200.4 статті 200 Кодексу, якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 статті 200 Кодексу, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг;
б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
Пунктом 200.5 статті 200 Кодексу визначено перелік осіб та умови, за яких такі особи не мають права на отримання бюджетного відшкодування.
Отже, колегія суддів зазначає, що за підприємством зберігається право на використання накопиченого ним податкового кредиту у майбутньому, зокрема в рахунок погашення платежів з ПДВ наступних податкових періодів (рядок 23.2 декларації) чи в рахунок податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 24 декларації), а відтак позивачем правомірно у рядок 23.2 декларації з податку на додану вартість за лютий 2012 року віднесено суму 20374 грн.
Із матеріалів справи вбачається, що 19.03.2012 року ТОВ «Веселинівське зернопереробне підприємство» подано до Вознесенської ОДПІ Миколаївської області ДПС податкову декларацію з податку на додану вартість за лютий 2012 року із відповідними додатками (розрахунок суми бюджетного відшкодування (а.с.101), розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (а.с.102), довідка про залишок суми від'ємного значення попередніх податкових періодів (а.с.103).
При цьому слід зазначити, що акт перевірки не містить інформацію про наявність порушення з посиланням на первинні документи та без викладу обставин встановлених порушень. Також відсутні обґрунтування порушень п.200.1, п. 200.3, п. 200.4,п.200.6 ст. 200 ПК України.
Відповідно п. 200.6 ст. 200 ПК України платник податку може прийняти самостійно рішення про зарахування в повному обсязі належної йому суми бюджетного відшкодування або її частини у зменшення податкових зобов'язань з цього податку, що виникли протягом наступних звітних (податкових) періодів, за наявності умов, передбачених пунктом 200.4 цієї статті. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за результатами звітного (податкового) періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. У разі прийняття такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних звітних (податкових) періодів.
Отже, колегія суддів приходить до висновку, що позивачу надано право включення від'ємного значення попередніх періодів в складі сум бюджетного відшкодування або ж включене до податкового кредиту наступного податкового періоду.
Таким чином, позивачем підтверджено правомірність формування від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного (податкового) періоду в сумі 20374,00 грн.
На підставі вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку про правомірність формування від'ємного значення попереднього періоду у розмірі 20 374, 00 грн. та протиправністю податкового повідомлення-рішення № 0000021600 від 31.05.2012 року, яким позивачу відмовлено у наданні бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 20 374,00 грн.
Враховуючи, що судом першої інстанції порушені норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, колегія суддів, керуючись п.4 ч.1 ст. 202 КАС України вважає необхідним скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою адміністративний позов задовольнити.
Керуючись ст.ст. 195, 196,197, 198, 202, 205, 207,254 КАС України, колегія суддів, --
П О С Т А Н О В И Л А :
Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Веселинівське зернопереробне підприємство» задовольнити, постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2012 року скасувати .
Прийняти по справі нову постанову, якою адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Веселинівське зернопереробне підприємство» до Вознесенської об'єднаної Державної податкової інспекції Миколаївської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення - рішення від 31.05.2012 року № 0000021600 - задовольнити.
Податкове повідомлення-рішення Вознесенської об'єднаної Державної податкової інспекції Миколаївської області Державної податкової служби від 31.05.2012 року № 0000021600 - скасувати.
Постанова суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий:
Судді: