Рішення № 3439886, 26.03.2009, Господарський суд Житомирської області

Дата ухвалення
26.03.2009
Номер справи
16/10-нм
Номер документу
3439886
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області

————————————————————————————————————————

* 10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, '481-620

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Від "26" березня 2009 р.

Справа № 16/10-НМ

Господарський суд Житомирської області у складі:

судді Гансецького В.П.

за участю представників сторін

від позивача за первісним позовом: Заруцький П.І., дор. №30-01-11 від 13.01.09р., Кравченко І.В. - директор, розпорядження №267 від 20.11.06р.

від відповідача за первісним позовом: Лаврінчук Ю.С., дов. №934 від 22.12.08р.,Рудяківська І.Ю., дов. №934/2 від 22.12.08р.

Розглянув у відкритому судовому засіданні в м.Житомирі справу за позовом Коростишівського комунального підприємства "Теплосервіс" (м.Коростишів)

до Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз" (м.Коростишів)

про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинення дій

та за зустрічним позовом Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз" (м.Коростишів)

до Коростишівського комунального підприємства "Теплосервіс" (м.Коростишів)

про зобов'язання вчинення дій

Позивач за первісним позовом - Коростишівське комунальне підприємство"Теплосервіс" звернулося з позовом про визнання дій ВАТ "Коростишівгаз" по проведенню перерахунку об'єму протранспортованого газу за листопад 2008 року за номінальною потужністю газоспоживаючого обладнання КП "Теплосервіс" незаконними та про зобов'язання відповідача вказати правильний обсяг природного газу в актах передачі-приймання природного газу від 30.11.08р. за листопад місяць, нарахований засобами вимірювальної техніки позивача.

Відповідачем за первісним позовом подано зустрічну позовну заяву №10/28 від 18.02.09р. про зобов'язання Коростишівського КП "Теплосервіс" підписати акт приймання-передачі природного газу від ВАТ "Коростишівгаз" за листопад 2008 року в загальному обсязі 671207 куб.м.

ВАТ "Коростишівгаз" відзиву на первісний позов не подав; його представники в судовому засіданні проти первісного позову заперечили, просили в його задоволенні відмовити, а також підтримали в повному обсязі зустрічну позовну заяву.

Позивач за первісним позовом у відзиві №278-01-11 від 25.03.09р. на зустрічний позов та уточненнях до первісного позову та його представники в судовому засіданні проти зустрічного позову заперечили, просили у його задоволенні відмовити, а також просили визнати незаконними дії ВАТ "Коростишівгаз" по проведенню перерахунку об'єму протранспортованого газу за листопад 2008 року за номінальною потужністю газоспоживаючого обладнання КП "Теплосервіс" та зобов'язати відповідача за первісним позовом зробити перерахунки об'єму цього газу за показами лічильників.

Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, господарський суд,-

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з матеріалів справи, між сторонами укладено договір №37/08-Т від 01.10.08р. про транспортування природного газу (т.1 а.с.9,10).

Відповідно до пп.1.1 договору, виконавець - ВАТ "Коростишівгаз" зобов'язався протягом 2008 року, у відповідності із встановленими лімітами, надавати замовнику - КП "Теплосервіс" послуги з транспортування природного газу розподільчими газопроводами, від пунктів прийому-передачі газу (газорозподільних станцій, далі ГРС) в розподільчі газопроводи, а замовник зобов'язався сплачувати виконавцю за транспортування газу встановлену плату.

Згідно з пп.11.1 та 11.2 договору, сторони домовились, що даний договір набирає чинності з 01.10.08р. по 31.12.08р. в частині надання послуг з транспортування природного газу, а в частині розрахунків до їх повного здійснення; договір вважається продовженим на наступний календарний рік, якщо до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде подано письмової заяви про припинення його дії або перегляд його умов.

З матеріалів справи також вбачається, що між сторонами були укладені і інші договори щодо транспортування природного газу, а саме: №06/08-1904 БО, №06/08-1904 від 29.09.08р., №14/1032/08 від 25.12.08р.

Разом з тим, КП "Теплосервіс" вказує про те, що між сторонами виникли спірні правовідносини згідно договору №37/08-Т від 01.10.08р. про транспортування природного газу.

З матеріалів справи та пояснень представників сторін встановлено, що при проведенні обліку газу за листопад 2008 року засобами вимірювальної техніки замовника - КП "Теплосервіс" лічильники нарахували 377982 куб.м. газу.

ВАТ "Коростишівгаз" поставив під сумнів покази лічильників КП "Теплосервіс" та зробив перерахунки протранспортованого газу і визначив його кількість по номінальній потужності газоспоживаючого обладнання в розмірі 671207 куб.м. газу.

КП "Теплосервіс" вважає перерахунки здійснені ВАТ "Коростишівгаз" незаконними та не визнає їх, посилаючись на пп.5.13 "Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання", затвердженого Наказом Мінпаливенерго України від 27.12.05р. № 618, згідно якого перерахунки об'єму протранспортованого газу проводяться у випадках:

- тимчасової відсутності ЗВТ (зняття ЗВТ на періодичну, позачергову, експертну повірки та ремонт);

- непридатності до застосування (несправності) ЗВТ за результатами перевірки технічного стану комерційного вузла обліку газу;

- наявності аварійних ситуацій, що зареєстровані у роздрукованих звітах обчислювачів та обчислювачів коректорів (несправність ЗВТ).

На думку КП "Теплосервіс", жодного з перерахованих випадків у роботі підприємства не було, тому підстав для проведення перерахунків, відповідно, також не було.

Крім того, позивач за первісним позовом, зазначив, що розпорядженням голови Житомирської обласної державної адміністрації №347 від 21.10.08р. "Про затвердження Програми дооснащення вузлів обліку газу коректорами" затверджена програма дооснащення вузлів обліку газу коректорами та обчислювачами в установах бюджетної сфери та підприємствах комунальної теплоенергетики в Житомирській області, згідно якої передбачені терміни дооснащення перерахованих установ та підприємств.

Відповідно до даної програми котельні Коростишівського комунального підприємства "Теплосервіс" підлягали дооснащенню у 4 кв.2008 році.

У зв'язку з цим, КП "Теплосервіс" зазначив, що 4 квартал закінчився 31.12.08р., а перерахування кількості використаного газу за номінальною потужністю газоспоживаючого обладнання ВАТ "Коростишівгаз" було проведено в листопаді 2008 року, тобто до закінчення наданого терміну на дооснащення, тому, відповідно і акт приймання-передачі природного газу від 30.11.08р. з сумою обсягу газу, перерахованого за номінальною потужністю газоспоживаючого обладнання в кількості 671207 куб.м. є також незаконним.

На цій підставі КП "Теплосервіс" просив визнати дії ВАТ "Коростишівгаз" незаконними по проведенню перерахунку об'єму протранспортованого газу за листопад 2008 року за номінальною потужністю газоспоживаючого обладнання та зобов'язати ВАТ "Коростишівгаз" зробити перерахунки об'єму цього газу за показами лічильників.

Господарський суд вважає, що відсутні підстави для задоволення зазначених вимог КП "Теплосервіс", виходячи з наступного.

Факт невідповідності лічильників газу вимогам нормативних документів та умовам договору позивачем не оспорювався.

Відповідно до пп.3.5 укладеного між сторонами договору №37/08-Т від 01.10.08р., при тимчасовій відсутності приладів обліку газу, при їх несправності або у випадку визначення їх показників не дійсними кількість використаного газу визначається по потужності встановленого неопломбованого газоспоживаючого обладнання за період, що пройшов після попередньої перевірки представниками виконавця (відповідача за первісним позовом) до моменту усунення порушень.

З матеріалів справи видно, що між КП "Теплосервіс" та ДК "Газ України" (постачальник) 29.09.2008 року укладено договір №06/08-1903 ТЕ-10 поставки природного газу для надання населенню послуг з опалення та гарячого водопостачання та договір №06/08-1904 БО-10 поставки природного газу для вироблення теплової енергії для потреб установ та організацій, що фінансуються з державного та місцевих бюджетів, а також інших суб'єктів господарювання (т.1 а.с.31-37).

На виконання вимог абзацу 5 п.10 "Правил забезпечення споживачів природним газом", що затверджені постанови КМ України від 27.12.2001 року № 1729 (з змінами та доповненнями) - НАК "Нафтогаз України" та її дочірні підприємства -у разі постачання природного газу суб'єктам господарювання укладають з газотранспортними підприємствами НАК "Нафтогаз України" та/або із суб'єктами господарювання, що мають ліцензію на розподіл природного газу, договори на транспортування природного газу.

Відповідно до пп.1.2. договору №06/08-1903 ТЕ-10 поставки природного газу для надання населенню послуг з опалення та гарячого водопостачання, позивачу за первісним позовом постачався імпортований природний газ, отриманий постачальником за договором поставки природного газу між НАК "Нафтогаз України" та постачальником, а тому на виконання вимог абзацу 6 п.10 "Правил забезпечення споживачів природним газом" НАК "Нафтогаз України" уклало з відповідачем договір про надання послуг із транспортування природного газу розподільними газопроводами для потреб позивача за первісним позовом №14/1032/08 від 25.12.2008 року, без посередника, тобто постачальника (т.1 а.с.38-43).

Пунктом 11.1 даного договору передбачено, що він набирає чинності з моменту його підписання і діє в частині надання послуг з транспортування газу з 01.01.2009 року до 31.12.2009 року включно, а в частині розрахунків за послуги з транспортування газу - до їх повного здійснення.

Згідно з п.1 цього ж договору відповідач за первісним позовом (виконавець) зобов'язався відповідно до умов договору прийняти природний газ з ресурсів НАК "Нафтогаз України" (замовника) на пунктах приймання-передачі газу (газорозподільних станцій на магістральних трубопроводах та/або пунктах виміру витрат газу в районах видобутку газу на території України) і протранспортувати його системою газопроводів, що знаходяться в зоні обслуговування та/або користування виконавця, до Пунктів призначення - вхідної запірної/відключаючої арматури газопроводів та/або ГРП Споживача (позивача за первісним позовом)(суб'єкт господарювання - промислове підприємство, підприємство комунальної теплоенергетики, ТЕЦ, ТЕМ, ТЕС, ТЦ, комунально-побутове підприємство, крім населення) в обсягах, затверджених замовником, відповідно до Планового розподілу поставок природного газу (надалі-газ), доведених до виконавця Об'єднаним диспетчерським управлінням ДК "Укртрансгаз", а замовник зобов'язується оплатити надані виконавцем послуги.

Відповідно до пп.2.4 даного договору передбачено, що кількість газу, яка передається виконавцем споживачам, визначається за показами комерційних вузлів обліку газу Пунктів призначення, які повинні відповідати вимогам Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" (далі - Закон), державним будівельним нормам ДБН В.2.5-20-2001 "Газопостачання", "Правилам подачі та використання природного газу в народному господарстві України", "Правилам обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання", затвердженим наказом Мінпаливенерго України від 27.12.2005 року №618, міждержавним та державним стандартам, нормативним та методичним документам Держспоживстандарту України та НАК "Нафтогаз України", експлуатаційній документації на засоби вимірювальної техніки (ЗВТ), що використовується в Пунктах приймання-передачі та в Пунктах призначення.

Як вбачається з матеріалів справи, 10 та 11 листопада 2008 року було проведено пуск природного газу до котелень КП "Теплосервіс" в зв'язку з початком опалювального сезону 2008-2009р.р., про що свідчать відповідні акти від 10.11.08р. та від 11.11.08р. підписані представниками обох сторін: КП "Теплосервіс" та ВАТ "Коростишівгаз" (т.1 а.с.76,88,102,119,132).

В даних актах зазначається про наявність на вузлах обліку, встановлених в котельнях позивача за первісним позовом за адресами: пр.Миру 3, вул.К.Лібкнехта 12, вул.Потєхіна 29, вул.Більшовицька 112, вул.Більшовицька 125, вул.Більшовицька 149 коректорів об'єму газу.

На цій підставі, дія розпорядження голови Житомирської обласної державної адміністрації №347 від 21.10.08р. "Про затвердження Програми дооснащення вузлів обліку газу коректорами" та затверджена ним програма дооснащення вузлів обліку газу коректорами та обчислювачами в установах бюджетної сфери та підприємствах комунальної теплоенергетики в Житомирській області на позивача за первісним позовом не може поширюватися, оскільки на початок опалювального сезону 2008-2009р.р. коректори об'єму газу на котельнях КП "Теплосервіс" вже було встановлено (т.1 а.с.139-142).

Згідно підписаних представниками сторін КП "Теплосервіс" та ВАТ "Коростишівгаз" актів від 19.11.08р. вбачається, що працівниками ВАТ "Коростишівгаз" було здійснено перевірку газових лічильників, встановлених на двох котельнях КП "Теплосервіс" за адресами: по вул.Більшовицька 112 та вул.Чапаєва 5-а, внаслідок чого було встановлено, що дані лічильники не працюють та підлягають ремонту та зобов'язано КП "Теплосервіс" протягом трьох днів подати ВАТ "Коростишівгаз" роздрукований звіт коректора з початку пуску котельні, а також звіт про втручання та позаштатні ситуації та зазначено, що у разі ненадання даних документів нарахування витрат газу буде проводитись по номінальній потужності неопломбованого газоспоживаючого обладнання згідно Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затверджених наказом Мінпаливенерго України від 27.12.2005 року №618, враховуючи години роботи з моменту останньої перевірки: з 10.11.08р. та з 11.11.08р. (т.1. а.с.120,133,134).

Позивачем за первісним позовом було подано роздруковані добові звіти коректора, з яких вбачається, що лічильник встановлений на котельні по вул.Більшовицькій 112 зупинився 17.11.08р., в зв'язку з чим нарахування по номінальній потужності проводилося відповідачем за первісним позовом з 17.11.08р. до 16 год. 10 хв. 28.11.08р., тобто до моменту встановлення лічильника після ремонту, за винятком 20.11.08р., оскільки газопостачання до котельні було припинено та запломбовано вхідну засувку пломбою ВАТ "Коростишівгаз". 20.11.08р. о 16 год. 50 хв. пломбу з вхідної засувки було знято та пущено газ через байпасну лінію (т.1 а.с.123,124,135,136).

Таким чином, розрахунок протранспортованого газу по котельні по вул.Більшовицькій 112 було проведено відповідачем за первісним позовом наступним чином: за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - 62353 куб.м., за даними коректора - 2394 куб.м., разом - 64747 куб.м.

Роздруковані добові звіти коректора по котельні по вул.Чапаєва 5-а свідчать, що лічильник зупинився 20.11.08р., в зв'язку з чим нарахування по номінальній потужності проводилося з 20.11.08р. та до кінця листопада місяця.

Отже, розрахунок протранспортованого газу по котельні по вул.Чапаєва 5-а було проведено наступним чином: за номінальною потужність неопломбованого газоспоживаючого обладнання -121440 куб.м., за даними коректора - 30687 куб.м., разом - 152127 куб.м.

Згідно підписаних представниками сторін КП "Теплосервіс" та ВАТ "Коростишівгаз" актів від 25.11.08р. вбачається, що працівниками ВАТ "Коростишівгаз" було здійснено перевірку газових лічильників, встановлених на котельнях КП "Теплосервіс" за адресами: по вул.Миру 3, по вул.К.Лібкнехта 12, по вул.Більшовицькій 125, внаслідок чого було встановлено, що дані лічильники не працюють та підлягають ремонту та зобов'язано КП "Теплосервіс" терміново в одноденний термін подати у відділ обліку газу ВАТ "Коростишівгаз" погодинні роздруківки по коректору, а також звіт про споживання, про аварійні ситуації, про втручання в роботу коректора з початку опалювального сезону та зазначено, що у разі ненадання даних документів нарахування витрат газу буде проводитись по номінальній потужності неопломбованого газоспоживаючого обладнання згідно "Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання", затверджених наказом Мінпаливенерго України від 27.12.2005 року №618 (т.1. а.с.77,89,103).

По даним котельням також було проведено перерахунок протранспортованого газу по номінальній потужності неопломбованого газоспоживаючого обладнання, враховуючи години роботи газового обладнання згідно журналу зупинки-розжигу котлів, крім котельні по вул.Більшовицькій 125, так як записи в даному журналі проводились невірно, що було виявлено під час співставлення журналу зупинки-розжигу котлів та журналу обліку газу з відповідними записами по формі журналу кожні дві години (що регламентується методикою виконання вимірювань з використанням лічильників газу "Об'єм природного газу за стандартних умов").

На котельнях по вул.Потєхіна 29 та по вул.Більшовицькій 149 розрахунок протранспортованого газу проводився згідно з даними встановлених там коректорів об'єму газу.

На котельні по вул.Більшовицькій 103 розрахунок протранспортованого газу проводився згідно показів газового лічильника, даних по температурі газу та тиску газу та згідно добових звітів КП "Теплосервіс".

На котельнях по вул.Островського 10 та по вул.Більшовицькій 50 розрахунок протранспортованого газу проводився згідно показів лічильника з врахуванням поправочного коефіцієнта відповідно до Методики приведення об'єму природного газу до стандартних умов за показами побутових лічильників у разі відсутності приладів для вимірювання температури та тиску газу, затвердженої наказом Мінпаливенерго від 26.02.04р. № 116.

Таким чином, ВАТ "Коростишівгаз" було зроблено загальний розрахунок протранспортованого природного газу по всім котельням КП "Теплосервіс" за листопад 2008 року в загальному розмірі 671207 куб.м., до якого в т.ч. було додано втрати та витрати природного газу, які виникають на газопроводі та на його елементах в кількості 7583 куб.м. згідно з актами розмежування, технічної угоди та Правил до об'ємів протранспортованого газу (т.1 а.с.160).

ВАТ "Коростишівгаз" було складено Акт прийому-передачі природного газу від 30.11.08р. з зазначенням об'єму отриманого газу КП "Теплосервіс" в розмірі 671207 куб.м. в результаті проведеного ВАТ "Коростишівгаз" розрахунку протранспортованого природного газу за період з 10.11.08р. по 30.11.08р. (т.1 а.с.154).

Однак, КП "Теплосервіс" не підписало даного Акту прийому-передачі природного газу від 30.11.08р., оскільки визнає об'єм отриманого КП "Теплосервіс" газу у розмірі 377982 куб.м. згідно поданого ним звіту про використання газу по КП "Теплосервіс" за листопад 2008 року по групах споживачів (т.1 а.с.143).

Згідно з пп.12.1 Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затверджених наказом Мінпаливенерго України від 27.12.05р. №618, перевірки технічного стану комерційних вузлів обліку газу та правильності розрахунків протранспортованого та реалізованого споживачу газу (далі - перевірки) проводяться уповноваженими представниками облікової організації і споживача у порядку та терміни, що передбачені умовами договору або окремою технічною угодою до цього договору.

Як вбачається з матеріалів справи, між сторонами було укладено технічну угоду про порядок організації обліку природного газу при його транспортуванні газорозподільними мережами від 15.10.08р., згідно якої ВАТ "Коростишівгаз" зобов'язався здійснювати транспортування природного газу газорозподільними мережами до місця передачі на вході у газову мережу КП "Теплосервіс", а останнє зобов'язалося прийняти природний газ та виконувати інші обов'язки, передбачені цією технічною угодою (т.1 а.с.44-48).

Відповідно до пп.4.1 даної технічної угоди облік газу ведеться відповідно до Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затверджених наказом Мінпаливенерго України від 27.12.05р. №618 та інших нормативних документів, що стосуються обліку газу.

Згідно з пп.12.10 Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затверджених наказом Мінпаливенерго України від 27.12.05р. №618 (далі-Правила), за будь-яких перевірок у разі виявлення недоліків, що впливають на результати вимірювань об'єму газу (помилки в розрахунках об'єму протранспортованого газу, відсутність чи вихід з ладу вимірювальних перетворювачів параметрів газу і перепаду тиску, витоки газу в імпульсних лініях до перетворювачів тиску газу та перепаду тиску, виявлення факту несанкціонованого втручання в конструкцію чи в роботу ЗВТ, використання конфігурації обчислювача, яка не відповідає документації на комерційний вузол обліку газу та інше), представник сторони, яка здійснює перевірку комерційного вузла обліку газу, разом з відповідальною особою за його технічний стан складає двосторонній акт про виявлені недоліки (форма акта довільна).

Акт, підписаний представниками сторін, може бути підставою для проведення перерахунків об'ємів прийнятого - переданого газу. Перерахунки здійснюються в порядку, передбаченому у пункті 5.13 цих Правил або умов договору у випадках виявлення недоліків, які не передбачені цими Правилами.

У разі виникнення спірних питань під час підписання акта представник сторони, яка перевіряється, підписує акт з викладенням окремої думки.

У разі відмови представника сторони договору, яка перевіряється, від підписування акт підписується тільки представником сторони, яка здійснює перевірку комерційного вузла обліку газу, в односторонньому порядку. В акті робиться відмітка про відмову іншої сторони договору від підписування.

Як зазначалось вище, відповідно до пп.5.13 Правил, перерахунки об'єму протранспортованого газу проводяться у випадках:

- тимчасової відсутності засобів вимірювальної техніки (далі-ЗВТ) (зняття ЗВТ на періодичну, позачергову, експертну повірки та ремонт);

- непридатності до застосування (несправності) ЗВТ за результатами перевірки технічного стану комерційного вузла обліку газу;

- наявності аварійних ситуацій, що зареєстровані у роздрукованих звітах обчислювачів та обчислювачів коректорів (несправність ЗВТ).

Згідно з пп.5.13.1 Правил, перерахунки об'єму протранспортованого газу проводяться за період відсутності (несправності) ЗВТ, починаючи з дати проведення останньої перевірки комерційного вузла обліку газу або з дати зняття ЗВТ до моменту встановлення повірених ЗВТ, з урахуванням кількості годин роботи газового обладнання споживача.

У разі, якщо такі перевірки не проводились або немає актів про зняття ЗВТ, перерахунки проводяться за період, починаючи з контрактної доби поточного календарного місяця або з моменту пуску газу після планових та інших відключень у поточному місяці, які здійснювались спільно з обліковою організацією.

У разі аварійних ситуацій, перелік яких надано у пункті 8.2 цих Правил і які зареєстровані у роздрукованих звітах обчислювачів та обчислювачів коректорів, перерахунки здійснюються згідно з підпунктом 5.13.2 цих Правил, за період з моменту виникнення аварійної ситуації до моменту її усунення.

Відповідно до пп.5.13.2 Правил, якщо власником комерційного вузла обліку газу є споживач, перерахунки об'єму протранспортованого газу за період відсутності (несправності) ЗВТ здійснюються обліковою організацією за проектною номінальною потужністю неопломбованого газового обладнання з урахуванням кількості годин роботи газового обладнання споживача.

Якщо власником комерційного вузла обліку газу є облікова організація, перерахунки об'єму протранспортованого газу за період несправності (відсутності) ЗВТ здійснюються споживачем на підставі даних технологічних приладів обліку газу. У разі відсутності таких приладів - розрахунковим методом відповідно до умов договору. У розрахунках можуть використовуватися дані показів ЗВТ попередніх періодів, режимні карти газовикористовувального обладнання, питомі витрати газу на одиницю виробленої продукції та інше.

Таким чином, господарський суд вважає правомірними дії ВАТ "Коростишівгаз" по проведенню перерахунку об'єму протранспортованого газу за листопад 2008 року за номінальною потужністю газоспоживаючого обладнання КП "Теплосервіс" як такі, що відповідають вимогам пп.3.5 укладеного між сторонами договору №37/08-Т від 01.10.08р., на який посилається КП "Теплосервіс" у позовній заяві та уточненнях до первісного позову в обгрунтування своїх вимог, а також Правилам обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затверджених наказом Мінпаливенерго України від 27.12.05р. №618.

КП "Теплосервіс" в обгрунтування своїх позовних вимог було подано: Акт за підписами трьох депутатів Коростишівської міської ради, затвердженого 30.11.08р. міським головою Коростишівської міської ради про те, що котел ВК-21, зав. №114, встановлений у котельні по вул.Чапаєва 5-а станом на 30.11.08р. повністю виведений з експлуатації та перебуває в ремонті (відключений від газопостачання шляхом від'єднання флянця газового пальника від газопроводу, відкриті передня та задня кришки котла, в передній трубній дошці котла вирізані ремонтні вікна для механічної і гідравлічної очистки водяної системи котла) (т.2 а.с.8); наказ директора КП "Теплосервіс" №122-В від 25.04.08р. про ремонт котла ВК-21 зав. №114 у котельні по вул.Чапаєва 5-а (т.2 а.с.9); фотографії виведеного з експлуатації котла.

Однак, ні КП "Теплосервіс" в уточненнях до первісного позову, ні його представниками в судовому засіданні не було надано доказів про те, що вказаний котел був виведений з експлуатації (не працював) не тільки 30.11.08р., а протягом всього спірного періоду, тобто протягом листопада 2008 року.

Відповідно до ст.33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

КП "Теплосервіс" вимагаючи визнання дій ВАТ "Коростишівгаз" незаконними по проведенню перерахунку об'єму протранспортованого газу за листопад 2008 року, разом з тим не подав доказів про те, в чому ж полягає незаконність цих дій.

Тобто, КП "Теплосервіс" не доведено якими саме діями ВАТ "Коростишівгаз" порушені, і які саме, його права.

Враховуючи викладене, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача за первісним позовом є безпідставними та недоведеними, у зв'язку з чим задоволенню не підлягають.

Згідно зустрічного позову ВАТ "Коростишівгаз" просить зобов'язати КП "Теплосервіс" підписати акт приймання-передачі природного газу за листопад 2008 року в загальному обсязі 671207 куб.м.

ВАТ "Коростишівгаз" обгрунтовує свій зустрічний позов тим, що ним листом №825 від 03.12.08р. було направлено КП "Теплосервіс" акти приймання-передачі природного газу за листопад 2008р. (вхідний КП "Теплосервіс" №350 від 03.12.08р).

КП "Теплосервіс" зазначені акти не підписав та надіслав на підпис акти приймання-передачі природного газу з ДК "Газ України" для погодження, з своїм розрахунком, який не грунтується на документальному підтвердженні.

ВАТ "Коростишівгаз" пропонував КП "Теплосервіс" повернути підписані і завірені печаткою акти приймання-передачі природного газу за листопад 2008 року в редакції ВАТ "Коростишівгаз", які будуть вважатися попередніми (пп.4.18 Технічної угоди між спірними сторонами (т.1 а.с.44-48)) та після урегулювання розбіжностей різниця, яка виникла, буде відкоригована в наступному періоді.

Пропозиція ВАТ "Коростишівгаз" була відхилена КП "Теплосервіс", акти приймання-передачі природного газу за листопад 2008 року до цього часу не підписані та не повернуті на адресу ВАТ "Коростишівгаз".

ВАТ "Коростишівгаз" вважає, що КП "Теплосервіс" своїми діями, які полягають в необгрунтованій відмові від підписання актів приймання-передачі газу за листопад 2008 року в загальному обсязі 671207 куб.м. створює перешкоди в зведенні балансу природного газу як по м.Коростишеву та Коростишівського району, так і по Україні в цілому, що негативно відображається на постійному та безперервному збалансуванні постачання і споживання газу та негативно впливає на роботу єдиного диспетчерського (оперативно-технологічного) управління Єдиною газотранспортною системою України.

Господарський суд, вважає зустрічний позов ВАТ "Коростишівгаз" обгрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

ВАТ "Коростишівгаз" на підставі ліцензії Національної комісії регулювання електроенергетики України від 29.03.2000р. серії АА №224444 та на виконання абзаців 5-6 п.10 "Правил забезпечення споживачів природним газом", які затверджені Постановою КМ України від 27.12.01р. №1729 (зі змінами та доповненнями), Правил подачі та використання природного газу в народному господарстві України, затверджених Наказом Держкомнафтогазу України від 01.11.94р. №355, Порядку доступу до газотранспортної системи, затвердженого наказом НАК "Нафтогаз України" №79 від 26.03.01р., здійснює диспетчерські функції та транспортування і розподіл природного газу КП "Теплосервіс" системою розподільних газових мереж, які є елементом Єдиної газотранспортної системи України, яка регулюється шляхом централізованого диспетчерського управління НАК "Нафтогаз України" та Об'єднаним диспетчерським управлінням "Укртрансгаз".

Зазначене кореспондується з положеннями абзаців 4-5 п.12 Порядку забезпечення споживачів природним газом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.01р. №1729, згідно якого газотранспортні підприємства НАК "Нафтогаз України", а також суб'єкти господарської діяльності, що мають ліцензію на розподіл природного і нафтового газу, зокрема, виконують диспетчерські функції з контролю та регулювання надходження і реалізації природного газу, ведуть приладовий облік і здійснюють контроль за якістю газу, протранспортованого та реалізованого споживачам.

На виконання вимог абзацу 5 п.10 "Правил забезпечення споживачів природним газом», що затверджені постановою КМ України від 27.12.01р. року №1729 (зі змінами та доповненнями) - НАК "Нафтогаз України" та її дочірні підприємства - у разі постачання природного газу суб'єктам господарювання укладають з газотранспортними підприємствами НАК "Нафтогаз України" та/або із суб'єктами господарювання, що мають ліцензію на розподіл природного газу, договори на транспортування природного газу.

Згідно умов п.1.2. укладених КП "Теплосервіс" з ДК "Газ України" (надалі -Постачальник) договорів №06/08-1904 БО-10 від 29.09.2008р. та №06/08-1904 ТЕ-10 від 29.09.2008р. про постачання природного газу КП "Теплосервіс" постачався імпортований природний газ, отриманий постачальником за договором купівлі-продажу природного газу між НАК "Нафтогаз України" та постачальником, а тому на виконання вимог абзацу 6 п.10 "Правил забезпечення споживачів природним газом" НАК "Нафтогаз України" уклало з відповідачем договір про надання послуг з транспортування природного газу розподільними трубопроводами для потреб позивача №14/1032/08 від 25.12.08р., без посередника, тобто постачальника.

Згідно з п.1 договору №14/1032/08 від 25.12.08р. ВАТ "Коростишівгаз" зобов'язався прийняти природний газ від НАК "Нафтогаз України" (у разі коли він безпосередньо постачає газ КП "Теплосервіс"), або постачальника - ДК "Газ України" (в разі коли вона реалізує газ з ресурсів НАК "Нафтогаз України") і протранспортувати від Пунктів приймання-передачі газу (газорозподільних станцій на магістральних трубопроводах та/або пунктів виміру витрат газу в районах видобутку газу на території України) системою газопроводів, що знаходяться в зоні обслуговування та/або користування ВАТ "Коростишівгаз", до Пунктів призначення (вхідної запірної/відключаючої арматури газопроводів та/або ГРП) КП "Теплосервіс".

На виконання покладених законодавством завдань ВАТ "Коростишівгаз", впродовж листопада 2008 року здійснив транспортування природного газу від ГРС до пунктів призначення КП "Теплосервіс".

Облік протранспортованого газу здійснювався засобами вимірювальної техніки (ЗВТ) що встановлені на об'єктах КП "Теплосервіс".

Умовами договорів, укладених між КП "Теплосервіс" та Постачальником, а також між ВАТ "Коростишівгаз" та НАК "Нафтогаз України" чітко передбачено, що КП "Теплосервіс" повинен забезпечити відповідність комерційного вузла обліку газу вимогам Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" (далі - Закон), державним будівельним нормам ДБН В.2.5-20-2001 "Газопостачання", "Правилам подачі та використання природного газу в народному господарстві України" (надалі - Порядок забезпечення), "Правилам обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання" (надалі - Правила обліку), затвердженими наказом Мінпаливенерго України від 27.12.05р. № 618, державним стандартам, нормативним та методичним документам Держспоживстандарту України та НАК "Нафтогаз України", експлуатаційній документації на засоби вимірювальної техніки, що входять у цей вузол.

На виконання пп.3.2 договорів № 06/08-1904 БО-10 від 29.09.08р. та №06/08-1904 ТЕ-10 від 29.09.08р. КП "Теплосервіс" був зобов'язаний укласти з ВАТ "Коростишівгаз" технічну угоду щодо порядку обліку газу в пунктах приймання-передачі газу.

Відповідно до пп.4.1 Технічної угоди про порядок організації обліку природного газу при його транспортуванні газорозподільними мережами (надалі - Технічна угода), укладеної між ВАТ "Коростишівгаз" та КП "Теплосервіс" 15.10.08р. (яка чинна до теперішнього часу), облік газу ведеться відповідно до Правил обліку природного газу під час транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затверджених Наказом Міністерства палива та енергетики України від 27.12.05р. №6І8 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 26.01.06р. за №67/11941, та інших нормативних документів, що стосуються обліку газу.

Згідно пп.4.12 Технічної угоди фактична кількість протранспортованого ВАТ "Коростишівгаз" газу визначається комерційними вузлами обліку КП "Теплосервіс", з введенням необхідних поправок, передбачених Держспоживстандартом України. Показники цих приладів є обов'язковими як для ВАТ "Коростишівгаз", так і для КП "Теплосервіс". Відповідальність за достовірність даних несе КП "Теплосервіс".

Наказом Мінпаливенерго України від 27.12.05р. №618 встановлено терміни приведення у відповідність вузлів обліку газу споживачів вимогам Правил. Для споживачів ІV-V категорії, яким являється КП "Теплосервіс", було встановлено термін до оснащення вузлів обліку газу коректорами до 01.01.08р.

Листом Мінпаливенерго України від 01.12.07р. №02/31-3312 продовжено терміни завершення дооснащення вузлів обліку газу коректорами до початку опалювального сезону 2008-2009 року. Розпорядженням голови обласної державної адміністрації №347 від 21.10.2008 року "Про затвердження Програми дооснащення вузлів обліку газу коректорами" затверджено Програму дооснащення вузлів обліку газу КП "Теплосервіс" коректорами та обчислювачами протягом четвертого кварталу 2008 року.

Згідно листа НАК "Нафтогаз України" від 06.10.08р. №16/2-1075-4890, однією з умов продовження терміну дооснащення є розроблення обласними та міськими підприємствами теплокомуненерго спільно з відповідними ВАТ з газопостачання та газифікації програм дооснащення вузлів обліку газу, з конкретними термінами виконання робіт. На виконання вищезазначених умов між КП "Теплосервіс" та ВАТ "Коростишівгаз" було погоджено Програму дооснащення вузлів обліку газу КП "Теплосервіс" коректорами, з конкретними граничними термінами виконання до 15.10.08р.

Як зазначалося раніше, а саме в мотивувальній частині первісного позову, ВАТ "Коростишівгаз" було зроблено загальний розрахунок протранспортованого природного газу по всім котельням КП "Теплосервіс" за листопад 2008 року в загальному розмірі 671207 куб.м., до якого в т.ч. було додано втрати та витрати природного газу, які виникають на газопроводі та на його елементах в кількості 7583 куб.м. згідно з актами розмежування, технічної угоди та Правил до об'ємів протранспортованого газу (т.1 а.с.160).

Також ВАТ "Коростишівгаз" відповідно до пп.12.10 Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затверджених наказом Мінпаливенерго України від 27.12.2005 року №618 (далі-Правил) було складено Акт прийому-передачі природного газу від 30.11.08р. з зазначенням об'єму отриманого газу КП "Теплосервіс" в розмірі 671207 куб.м. в результаті проведеного ВАТ "Коростишівгаз" розрахунку протранспортованого природного газу за період з 10.11.08р. по 30.11.08р. (т.1 а.с.154).

Крім цього, з матеріалів справи вбачається, що 28.11.08р. представником ПП "НВФ Тандем" в присутності представників ВАТ "Коростишівгаз" та КП "Теплосервіс" було проведено наладку коректорів, які були непрацюючими. Разом з цим було складено акти в яких зазначено про проведення розрахунку протранспортованого газу по даним котельням в листопаді 2008 року (по номінальній потужності неопломбованого газоспоживачючого обладнання), що було погоджено підписом уповноваженого представника КП "Теплосервіс".

Відповідно п.4.13 Технічної угоди, облік газу визначається недостовірним в наступних випадках:

- пп.4.13.1. Відсутня, не в повному обсязі, або неналежним чином оформлена у КП "Теплосервіс" документація на вузол обліку.

- пп.4.13.8. Відсутність чи вихід з ладу приладів та пристроїв вузла обліку газу, або вихід їх метрологічних характеристик за межі допустимого діапазону.

- пп.4.13.12. Відсутність журналу обліку газу у КП "Теплосервіс" або його неналежне оформлення при застосуванні у вузлі обліку газу показуючих або реєструючих ЗВТ, а також неправильне оформлення записів в журналах у період до встановлення на вузлах обліку обчислювачів та коректорів об'єму газу.

- пп.4.13.13. Наявні повідомлення коректорів чи обчислювачів об'єму газу щодо роботи вузла обліку газу в позаштатній ситуації.

- пп.4.13.14. Відсутні, вийшли з ладу або використовуються з простроченим терміном повірки ЗВТ та пристрої вузла обліку газу, або вихід їх метрологічних характеристик за допустимі межі.

У відповідності до п.4.14 Технічної угоди, при визнанні комерційного інструментального обліку газу, що здійснюється за приладами КП "Теплосервіс" , як недостовірного, кількість спожитого газу визначається за показами дублюючого вузла обліку, а при його відсутності - за паспортною потужністю не відключеного від системи газопостачання та неопломбованого на вхідній засувці газоспоживаючого обладнання починаючи з дати проведення останньої перевірки комерційного вузла обліку газу з урахуванням кількості годин роботи газового обладнання.

Зазначене кореспондується з положеннями п.5.13. Правил, де визначено у яких випадках проводяться перерахунки об'єму протранспортованого газу, а також пп.5.13.1, пп.5.13.2, про що також було вищезазначено.

Відповідно до пп.5.3.2. Порядку доступу до газотранспортної системи, оформлення приймання-передачі природного газу від постачальника споживачу, крім населення, здійснюється шляхом підписання не пізніше 5-го числа місяця, наступного за звітним, акта приймання-передачі газу між газотранспортним або газорозподільним підприємством, постачальником та споживачем.

Відповідно до абзацу 11 п.12. Порядку забезпечення, газорозподільне підприємство, яким є ВАТ "Коростишівгаз", складає разом із споживачами, одним з яких є КП "Теплосервіс", та постачальником газу акти про обсяги газу, використаного за місяць, і на підставі цих актів складає до 10 числа місяця, що настає за звітним, реєстри обсягів реалізації газу.

Отже, як на ВАТ "Коростишівгаз" так і на КП "Теплосервіс" чинним законодавством України покладений обов'язок підписувати акти приймання-передачі природного газу не пізніше 5 числа місяця, наступного за звітнім.

КП "Теплосервіс", заперечуючи проти зустрічного позову разом з тим, як вже зазначалось вище, не надав суду доказів на підтвердження своїх заперечень.

За таких обставин, суд вважає позовні вимоги ВАТ "Коростишівгаз" такими, що відповідають чинному законодавству, є обгрунтованими, підтверджуються відповідними доказами, копії яких знаходяться в матеріалах справи, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі - Коростишівське комунальне підприємство "Теплосервіс" зобов'язується судом підписати акт приймання-передачі природного газу за листопад місяць 2008 року від ВАТ "Коростишівгаз" в загальному обсязі 671207 м. куб.

Судові витрати по справі покладаються на КП "Теплосервіс".

Керуючись ст.ст.49, 82-85 ГПК України, господарський суд,-

ВИРІШИВ:

1. У первісному позові відмовити.

2. Зустрічний позов задовольнити.

3. Коростишівському комунальному підприємству "Теплосервіс", 12501, м.Коростишів Житомирської області, вул.Миру 3, ідентифікаційний № 33165653 на наступний робочий день після набрання рішенням суду законної сили підписати акт приймання-передачі природного газу за листопад місяць 2008 року від Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз" в загальному обсязі 671207 м. куб.

4. Стягнути з Коростишівського комунального підприємства "Теплосервіс", 12501, м.Коростишів Житомирської області, вул.Миру 3, ідентифікаційний № 33165653

на користь Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз", 12501, м.Коростишів Житомирської області, вул.Гвардійська 42, ідентифікаційний № 20413052 - 85,00грн. витрат по сплаті державного мита та 118,00грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст.84 ГПК України.

Суддя

Гансецький В.П.

Дата підписання рішення 30.03.09р.

Друк: 3 прим.:

1 - у справу,

2,3 - сторонам.