Справа № 359/7600/13-а
Провадження № 2-а/359/186/2013
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 жовтня 2013 року Бориспільський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого судді Яковлєвої Л.В.,
при секретарі Брик В.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Борисполі Київської області адміністративну справу за позовом Управління соціального захисту населення Бориспільської міської ради Київської області до ОСОБА_1 про визнання дій неправомірними та стягнення незаконно використаних державних коштів при одержанні допомоги на дитину до досягнення нею трирічного віку -
В С Т А Н О В И В :
24 липня 2013 року від Управління соціального захисту населення Бориспільської міської ради Київської області до Бориспільського міськрайонного суду Київської області надійшла вище зазначена позовна заява, з проханням стягнути на рахунок управління соціального захисту населення Бориспільської міської ради: р/р 35411070000816 в ГУДКУ у Київській області, МФО 821018, Код ЄДРПОУ 03190797, незаконно використані державні кошти при одержанні державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в сумі 72 гривень 42 копійок.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що при подачі документів до управління відповідач ОСОБА_1 була повідомлена про те, що в разі достроково виходу на роботу вона зобов'язана повідомити про це управління (передбачено формою заяви про призначення всіх видів допомоги) та про що відповідачем було зроблено відповідний запис у заяві про призначення допомоги та завірено підписом.
26 вересня 2011 року ОСОБА_1 працевлаштувалась. Про своє працевлаштування повідомила лише 12.09.2011 року. Працевлаштування до закінчення строку відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку є однією з обставин для припинення виплати допомоги.
Внаслідок неправомірних дій відповідача за період з 26.09.2011 року по 30.09.2011 року у зв'язку з виходом на роботу з 26.09.2011 року згідно наказу за № 144-к від 26.09.2011 року виникла переплата в сумі 72 гривень 42 копійок.
Відповідач зобов'язалась повернути переплату допомоги, що виникла з її вини, про що підписала зобов'язання за № 9/6166 від 07.10.2011 року. Однак, станом на 24.07.2013 року переплата не повернута боржником.
Управлінням соціального захисту населення було надіслано ОСОБА_1 лист від 24.05.2013 року за № 9-2435 з проханням повернути незаконно отримані кошти при одержанні допомоги по догляду за дитиною до 3-х років. Згідно поштового повідомлення, відповідачем отримано лист управління, проте кошти не повернула та до управління не з'являється.
У судове засідання представник позивач не з0явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином. Натомість до канцелярії суду подав заяву, якою розгляд справи просив здійснити у його відсутність, позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Відповідач в судове засідання не зявилась, про дату, час і місце розгляду справи повідомлена належним чином, про причини своє неявки суд не повідомила. Заяв чи клопотань на адресу суду не направила.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню в повному обсязі, з наступних підстав.
У відповідності до п. п. 1.3., 1.4. Методичних рекомендацій з розроблення положень про структурні підрозділи соціального захисту населення місцевих державних адміністрацій, затверджених наказом Міністерства соціальної політики України 26.11.2012 року № 741, положення про структурний підрозділ соціального захисту населення (далі - Положення) затверджується керівником відповідної місцевої адміністрації за поданням керівника структурного підрозділу соціального захисту населення.
Положення є основним документом, що визначає правовий статус, цілі, завдання, функції, права та обов'язки структурного підрозділу соціального захисту населення, а також порядок організації його роботи та взаємодії з іншими структурними підрозділами місцевої державної адміністрації, підприємствами, установами, організаціями.
Згідно ст. 1 Положення про управління соціального захисту населення Бориспільської міської ради, затвердженого рішенням Бориспільської міської ради 29.01.2013 року № 2828-31-VI, управління соціального захисту населення міської ради є структурним підрозділом міської ради, що утворюється міським головою, підзвітним і підконтрольним міському голові та Департаменту управлінню соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації», внаслідок чого є органом наділеним державою управлінськими функціями та здійснення певної діяльності.
Статтею 2 даного положення визначено, що управління у своїй діяльності керується конституцією і законами України, актами президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства праці та соціальної політики України, розпорядженнями голови Київської обласної державної адміністрації, міського голови наказами начальника Департаменту управління соціального захисту населення, рішеннями сесії міської ради та її виконавчого комітету, а також положеннями про управління».
Одним з основних завдань управління є забезпечення у межах своїх повноважень дотримання законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування, пенсійне забезпечення, соціальний захист населення.
Для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян. На управління праці та соціального захисту населення покладено завдання здійснення виплат компенсацій та допомоги певних видів.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 перебувала на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бориспільської міської ради Київської області та відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» їй була призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що підтверджується рішеннями про призначення допомоги від 23.10.2009 року та від 17.10.2011 року (а. с. 15, 17).
Згідно ст. 5 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника).
У відповідності до ст. 4 Закону покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.
Згідно п. 23 Закону виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку припиняється, у разі, коли особа, що отримує в органі праці та соціального захисту населення допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку: виявила бажання працювати - з дня працевлаштування (початку
виконання трудових обов'язків).
Виплата допомоги припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу.
У відповідності до п. 46 постанови від 27 грудня 2001 року № 1751 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», затверджену постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1751 особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов'язані у десятиденний строк повідомити про це органи праці та соціального захисту населення.
Виплата допомоги припиняється за рішенням органу, що призначає та виплачує цю допомогу з місяця, що настає після місяця, у якому виникли такі обставини.
Згідно наказу від 26 вересня 2011 року № 144-к ОСОБА_1 прийнято на посаду бухгалтера-касира з 26.09.2011 року (а. с. 16).
З суті позовної заяви вбачається, що відповідачем не було повідомлено позивача про те, що вона з 26 вересня 2011 року працевлаштувалась.
Внаслідок неправомірних дій відповідача за період з 26 вересня 2011 року по 30 вересня 2011 року, у зв'язку з виходом на роботу, виникла переплата в сумі 72 гривень 42 копійок.
Про зазначену переплату відповідач була повідомлена, що підтверджується зобов'язанням (а.с. 18), згідно якого ОСОБА_1 отримувач допомоги до трьох років повідомлена, що переплата допомоги, яка виникла з її вини, складає 72 гривень 42 копійок, в разі її несплати кошти будуть стягнені в судовому порядку та зобов'язувалась повернути переплату допомоги до 20.10.2011 року.
Листом від 01.02.2012 року за № 9-745 відповідачу повторно було направлено вимогу про погашення в добровільному порядку заборгованості в розмірі 72 грн. 42 коп., проте даний лист повернувся з відміткою поштового відділення - за закінченням терміну зберігання (а.с. 19-20).
Згідно листа за № 9/2435 від 24.05.2013 року відповідачу повторно було направлено зобов'язано в добровільному порядку сплатити суму заборгованості (а. с. 5).
Копію даного листа відповідач отримала 27.06.2013 року, що підтверджується поштовим рекомендованим повідомленням (а.с. 5-6).
Згідно ч. 49 постанови від 27 грудня 2001 року № 1751 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», затверджену постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1751 суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Враховуючи вище викладене, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню в повному обсязі, а саме з відповідачки на користь позивача слід стягнути незаконно використані державні кошти при одержанні державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення дитиною трирічного віку в розмірі 72 гривень 42 копійок.
У відповідності до п. 1) ч. 3 ст. 1 Закону України «Про судовий збір» за подання адміністративного позову майнового характеру ставка судового збору становить 1 відсоток розміру майнових вимог, але не менше 0,1 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 2 розмірів мінімальних заробітних плат, що становить 114,70 гривень - 2 294 гривень.
Ціна позову щодо вимог майнового характеру становить 72,42 гривень.
Враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору при подачі позову у відповідності до п. 20 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», судовий збір в розмірі 114,70 гривень слід стягнути з відповідача на користь держави України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 8, 9, 11, 69, 71, 86, 99, 100, 159-163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов Управління соціального захисту населення Бориспільської міської ради Київської області до ОСОБА_1 про визнання дій неправомірними та стягнення незаконно використаних державних коштів при одержанні допомоги на дитину до досягнення нею трирічного віку - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження: м. Бориспіль Київської області, яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 на рахунок Управління соціального захисту населення Бориспільської міської ради Київської області : р/р 35411070000816 в ГУДКУ у Київській області, МФО 821018, Код ЄДРПОУ 03190797, незаконно використані державні кошти при одержанні державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в сумі 72 гривень 42 копійок ( сімдесят дві грн. сорок дві коп.).
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження: м. Бориспіль Київської області, яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 на користь держави України судовий збір в розмірі 114 гривень 70 копійок ( сто чотирнадцять грн. сімдесят коп.)
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Бориспільський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя Л.В. Яковлєва