ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 817/2720/13-а
18 жовтня 2013 року 11год. 36хв. м. РівнеРівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дудар О.М. за участю секретаря судового засідання Дудар О.М. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представники Лободзінський Р.С., Манзик В.В.
відповідача: представник Бочковський Ю.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Військової частини А 2798 до Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області про скасування рішення, ВСТАНОВИВ:
Військова частина А2798 звернулася з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області (далі - УПФУ в м.Рівне) про скасування рішення від 02.04.2013 №1749 про застосування штрафних санкцій в сумі 24996,22грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що нарахування та сплата позивачем єдиного внеску проводилися своєчасно, а тому підстави для застосування штрафних санкцій у відповідача відсутні.
У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали повністю та пояснили суду, що єдиний внесок у сумі 513,48грн. за березень 2011 року та у сумі 243800,42грн. за серпень 2011 року Військовою частиною А2798 було самостійно нараховано та перераховано до органу Пенсійного Фонду у встановлені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VІ (далі - Закон №2464-VІ) строки. Відтак, штрафні санкції до позивача застосовано неправомірно. Просили позов задовольнити повністю.
Відповідачем, УПФУ в м.Рівне, позов не визнано повністю з підстав, викладених у письмових запереченнях.
У судовому засіданні представник відповідача суду пояснив, що Законом №2464-VІ встановлено прямий обов'язок платника своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок. Під час проведення перевірки УПФУ в м.Рівне було виявлено порушення позивачем ч.2 ст.9 Закону №2464-VІ, а саме: 1) у серпні 2011 року платником несвоєчасно обчислено нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування із сум грошового забезпечення за ставкою 34,7% на суму 226806,29грн. та утримання єдиного внеску із застрахованих осіб за ставкою 2,6% на суму 16994,13грн.- всього на суму 243800,42грн. Платник самостійно виправив дану помилку в рядках 6, 6.1, 6.2 Таблиці 4 Додатку 4 за вересень 2011 року; 2) в рядках 3, 3.3 та 5.5 Додатку 4 Таблиці 4 за березень 2011 року платником занижено нарахування єдиного внеску за ставкою 33.2% на суму 484,31грн. та утримання єдиного внеску за ставкою 2% на суму 29,18грн. - всього на суму 513,49грн. Таким чином, до позивача правомірно на підставі п.3 ч.11 ст.25 Закону №2464-VІ застосовано оспорюваним рішенням штрафні санкції. Просив у задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши пояснення представників сторін, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення повністю з огляду на наступне.
Судом встановлено, що УПФУ в м.Рівне з 21.02.2013 по 01.03.2013 була проведена планова перевірка Військової частини А2798 (код ЄДРПОУ 08509140) щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів, контроль за нарахуванням та сплатою яких покладено на Пенсійний фонд України, за період з 01.12.2005 по 31.01.2013, а також достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за період з 01.01.2010 по 31.01.2013.
За результатами перевірки складено акт від 01.03.2013 №80, у якому зафіксовано порушення позивачем ч.1 ст.7, п.4 ч.2 ст.6 та ч.2 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VІ, в результаті чого:
- УПФУ в м.Рівне донараховано 1458,75грн. суми допомоги по тимчасовій непрацездатності за березень 2011 року;
- УПФУ в м.Рівне донараховано необчислений єдиний внесок, що нараховується на суми допомоги по тимчасовій непрацездатності за березень 2011 року в сумі 513,48грн.;
- не подано платником у серпні 2011 року Додатку 4 Таблиці 4 «Нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на суми грошового забезпечення»;
- несвоєчасно обчислено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на суми грошового забезпечення в сумі 243800,00грн. (в т.ч. за ставкою 34,7% на суму 226806,29грн.; за ставкою 2,6% на суму 16994,13грн.), який платником самостійно донараховано у вересні 2011 року.
На підставі акта перевірки від 01.03.2013 №80 УПФУ в м.Рівне прийнято рішення про застосування штрафних санкцій від 01.03.2013 №942, яким до позивача за порушення ч.2 ст.9 Закону №2464-VІ застосовано штрафні санкції в сумі 12806,20грн., та рішення про застосування штрафних санкцій від 01.03.2013 №943, яким до позивача за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності застосовано штрафні санкції в сумі 170,00грн.
Вказані рішення про застосування штрафних санкцій були оскаржені позивачем в адміністративному порядку шляхом подання скарги до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області.
За наслідками розгляду скарги Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області прийнято рішення від 28.03.2013 №1855/10 про результати розгляду скарги, яким рішення УПФУ в м.Рівне від 01.03.2013 №943 залишено без змін, а рішення УПФУ в м.Рівне від 01.03.2013 №942 скасовано із зобов'язанням відповідача винести нове рішення відповідно до норм чинного законодавства.
На виконання рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 28.03.2013 №1855/10 УПФУ в м.Рівне прийнято рішення про застосування штрафних санкцій від 02.04.2013 №1749, яким на підставі п.3 ч.11 ст.25 Закону №2464-VІ до позивача за порушення ч.2 ст.9 Закону №2464-VІ застосовано штрафні санкції в сумі 24996,22грн. (з них: 616,18грн. - у зв'язку з донарахуванням органом пенсійного фонду 513,48грн. єдиного внеску, 24380,04грн. - у зв'язку з самостійним донарахуванням платником 243800,42грн. єдиного внеску).
Рішення УПФУ в м.Рівне від 01.03.2013 №943 та від 02.04.2013 №1749 оскаржено позивачем в адміністративному порядку шляхом подання скарги до Пенсійного фонду України.
Рішенням Пенсійного фонду України від 17.06.2013 №15453/09-10 про результати розгляду скарги, скарга позивача задоволена частково: рішення УПФУ в м.Рівне від 01.03.2013 №943 скасовано, рішення УПФУ в м.Рівне від 02.04.2013 №1749 залишено без змін.
Оспорюване рішення від 02.04.2013 №1749 суд вважає протиправним, враховуючи таке.
Пунктом 1 частини 2 статті 6 Закону №2464-VІ на платників збору покладено обов'язок по своєчасному та повному нарахуванні, обчисленні і сплаті єдиного внеску.
Згідно з приписами Закону №2464-VІ, відповідальність за несвоєчасно нараховані суми єдиного внеску передбачена ст. 25 цього ж Закону.
Зокрема, відповідно до п.3 ч.11 ст.25 Закону №2464-VІ, територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі п'яти відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний базовий звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску.
Статтею 9 Закону №2464-VІ передбачено, що обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування виплат, на які відповідно до цього Закону України нараховується єдиний внесок. Також, платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону України, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок не пізніше 28 числа наступного місяця.
Судом встановлено та не заперечується сторонами факт нарахування та сплати єдиного внеску позивачем у встановлені Законом №2464-VІ строки.
Так, у березні 2011 року працівникам Військової частини А2798 нарахована допомога по тимчасовій непрацездатності в сумі 874,14грн. та здійснено відповідно утримання єдиного внеску в розмірі 2% - в сумі 17,49грн., та в розмірі 33,2% - в сумі 290,21грн. Перерахування позивачем єдиного внеску у вказаних сумах підтверджується платіжними дорученнями відповідно від 14.03.2011 №6 та від 28.02.2011 №117.
Також у березні 2011 року працівникам Військової частини А2798 нарахована допомога по тимчасовій непрацездатності в сумі 584,61грн. та здійснено утримання єдиного внеску в розмірі 2% - в сумі 11,69грн., та в розмірі 33,2% - в сумі 194,09грн. Перерахування позивачем єдиного внеску у вказаних сумах підтверджується платіжними дорученнями відповідно від 28.02.2011 №108 та від 28.02.2011 №117.
У серпні 2011 року Військовою частиною А2798 було здійснено нарахування та сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування із сум грошового забезпечення за ставкою 34,7% на суму 226806,29грн. та утримання єдиного внеску із доходів застрахованих осіб за ставкою 2,6% на суму 16994,13грн., а всього на суму - 243800,42грн. Перерахування позивачем єдиного внеску у вказаних сумах підтверджується платіжними дорученнями від 15.08.2011 №1168, від 15.08.2011 №1169, від 22.08.2011 №1197, від 22.08.2011 №1198, від 31.08.2011 №1241, від 31.08.2011 №1242.
Вищевказані суми нараховані та зараховані на рахунок органу Пенсійного фонду, що останнім не оспорюється, та підтверджується наявними в матеріалах справи картками особового рахунку платника єдиного внеску - позивача.
Виявивши під час проведення звірки з відповідачем розбіжності між звітами та сплаченими сумами, позивач у звіт за вересень 2011 року включив нараховану і сплачену раніше (у серпні 2011 року) суму єдиного внеску в розмірі 243800,42грн.
Таким чином, позивачем було сплачено єдиний внесок у строк, визначений Законом №2464-VІ, а здійсненню сплати безумовно передувало нарахування такого внеску. Як вбачається з акта перевірки та рішень органів Пенсійного фонду, прийнятих за наслідками адміністративного оскарження рішень відповідача про застосування штрафних санкцій, нарахування єдиного внеску здійснено позивачем правильно.
Отже, у даному випадку відсутнє правопорушення, відповідальність за яке передбачена п.3 ч.11 ст.25 Закону №2464-VІ, а тому підстави для застосування до позивача штрафних санкцій відсутні.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу.
Згідно з ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Зважаючи на викладене, суд приходить до висновку, що УПФУ в м.Рівне не доведено правомірності прийнятого рішення про застосування штрафних санкцій від 02.04.2013 №1749, а тому позовні вимоги належить задовольнити.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області від 02.04.2013 №1749 про застосування штрафних санкцій в сумі 24996,22грн.
Присудити на користь позивача Військова частина А 2798 із Державного бюджету України судовий збір у сумі 249,96грн. (двісті сорок дев'ять гривень дев'яносто шість копійок).
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Дудар О.М.