17.10.2013 17.10.2013 103/4770/13-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 жовтня 2013 року Бахчисарайський районний суд Автономної Республіки Крим в складі: головуючого - судді Атаманюка Г.С., при секретарі - Оленіній Д.Д., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Бахчисарайської районної державної адміністрації АР Крим про визнання дій противоправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Бахчисарайської районної державної адміністрації АР Крим (далі УПСЗН) з адміністративним позовом про визнання дій противоправними та зобов'язання вчинити певні дії, мотивуючи свої вимоги тим, що на її утриманні перебувають двоє неповнолітніх дітей і вона як одинка матір отримує матеріальну допомогу на підставі Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». В липні 2013 року вона звернулася до відповідача з заявою про перерахунок матеріальної допомоги, оскільки вважає, що допомога їй виплачувалася не в повному обсязі, після чого їй була надана відповідь про те, що з 01 липня 2013 року припинена виплата матеріальної допомоги на одну дитину у зв'язку з тим, що її молодша дитина ОСОБА_2 знаходиться на домашньому вихованні і матеріальному забезпеченні під наглядом батьків заявника. З даним рішенням позивач не згодна, вважає, що воно прийнято з порушенням діючого законодавства, оскільки Кабінетом Міністрів України встановлені підстави для припинення виплати допомоги одиноким матерям. Її молодша дочка дійсно тимчасово проживає з її батьками, але це не являється підставою для припинення виплати матеріальної допомоги. Тому позивач просить суд визнати противоправним рішення відповідача про припинення виплати матеріальної допомоги на ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, зобов'язати УПСЗН здійснити перерахунок та виплатити їй матеріальну допомогу на неповнолітню дочку ОСОБА_2, починаючи з 01 липня 2013 року.
Відповідно до ст. 1832 КАС України, дана справа розглядається в порядку скороченого провадження.
У відповідності зі ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості; не інакше як за позовною заявою і не може виходити за межі позовних вимог і на підставі представлених сторонами доказів. Виходячи з меж судового розгляду, обов'язку сторін з надання суду доказів, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про те, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав:
Правовідносини сторін регламентувалися нормами ст.ст. 1 , 4 , 18-183 , 22 Закону України « Про державну допомогу сім'ям з дітьми » № 2811- XII від 21.11.1992 (далі Закон) , п. 34 -36 , 46 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми , затвердженого постановою КМУ від 27.12.2001 № 1751 ( далі Положення ) , в редакції , що діяла в спірний період .
У відповідності зі ст.18-1 Закону , право на допомогу на дітей одиноким матерям мають матері ( які не перебувають у шлюбі ) одинокі усиновлювачі , якщо у свідоцтві про народження дитини (рішенні про усиновлення ) відсутній запис про батька (матір ) або запис про батька ( матір) проведено в установленому порядку державним органом реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька , усиновителя ) дитини.
Пункт 35 Положення містить перелік документів , які надаються до органів праці та соціального захисту населення для отримання допомоги на дітей одиноким матерям .
У редакції Закону від 02.06.2005 № 2625 - 1У , допомога на дітей одиноким матерям , надавалася у розмірі , що дорівнює різниці між 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців , але не менш 30 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку ( ст.18-3 Закону). Допомога на дітей одиноким матерям , одиноким усиновителям ( вдовам , вдівцям) призначається на кожну дитину.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» затверджено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для тих , хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення:
дітей віком до 6 років: з 1 січня - 972 грн , з 1 грудня - 1032 грн ; дітей віком від 6 до 18 років: з 1 січня - 1210 грн . , з 1 грудня - 1286 грн.
Таким чином , в 2013 році мінімальний розмір (30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку) склав: дітей віком до 6 років: з 1 січня - 291,6 грн , з 1 грудня - 309,6 грн ; дітей віком від 6 до 18 років: з 1 січня - 363 грн , з 1 грудня - 385,8 грн ; максимальний розмір (50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку) склав:
дітей віком до 6 років: з 1 січня - 486 грн , з 1 грудня - 516 грн ; дітей віком від 6 до 18 років: з 1 січня - 605 грн , з 1 грудня - 643 грн ;
Перерахунок розміру допомоги проводиться автоматично відповідно до закону з дня досягнення дитиною відповідного віку для всіх категорій осіб , яких він стосується без звернення одержувача в УПСЗН (ч. 3 п. 34 Положення).
Виплата допомоги , у розмірі , що перевищує мінімальний , здійснюється протягом 6 календарних місяців. Якщо особа , якій призначена допомога , після зазначеного строку не підтвердила право на призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний , допомога виплачується у мінімальному розмірі ( п.36 Положення) .
Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги , затвердженої спільним Наказом Мінсоцполітьікі , Мінекономіки , Мінфіну , Держкомстату України від 15.11.2001 № 486/202/524/455/3370 ( реєстр. Мін'юсту № 112/ 6400 від 07.02.2002) на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням соціальної допомоги ( п. 34 Положення).
До складу сім'ї особи, що звернулася за допомогою, включаються особи , які проживають разом. У даному випадку діти самотньої матері.
Інших правових підстав застосування інших норм і розмірів державної допомоги чинним законодавством не передбачено .
На підставі поданих документів було встановлено право заявника на державну допомогу на дітей одиноким матерям ( з місяця , в якому було подано заяву з усіма необхідними документами по місяць досягнення дитиною 18 -річного віку включно п. 36 Положення) в даному випадку з 01.10.2006 по 31.08.2024 що підтверджується рішенням про призначення допомоги і його перерахунку .
З умовами призначення і виплати зазначеної допомоги позивачка була ознайомлена під розпис . При подачі заяви для призначення державної допомоги позивачка була попереджена про зобов'язання , що тягнуть за собою припинення виплати допомоги , після ознайомлення з якими , власноруч поставила дату і підпис. Отже , позивачка прийняла на себе відповідальність , і зобов'язалася повідомляти про всі обставини або зміни в сім'ї , впливають на право отримання допомоги , і про умови відмови або припинення виплати.
Відповідно до ст . 22 Закону , п.п. 46 , 49 Порядку , одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи , що призначають і здійснюють виплату державної допомоги про зміну всіх обставин , які впливають на виплату .
Згідно з вимогами Положення про головного державного соціального інспектора , затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.2004 № 1098 , для перевірки правильності та обгрунтованості призначення державної допомоги головним державним соціальним інспектором УПСЗН було проведено перевірку достовірності поданої інформації.
Пунктом 35 Положення встановлено , що органи праці та соціального захисту населення здійснюють обстеження сім'ї за місцем проживання і складають акт із зазначенням факту проживання дитини з матір'ю.
В результаті перевірки достовірності та повноти інформації про осіб , які входять до складу сім'ї , на підставі Акту головного державного соціального інспектора від 25.06.2013 було встановлено , що заявник ОСОБА_1 фактично спільно проживає , утримує і виховує одну дитину ОСОБА_2 , 2001 року народження .
У відповідності зі ст.18-4 Закону , п. 36 Положення , виплата допомоги припиняється або призупиняється на підставі поданих обгрунтованих висновків державного соціального інспектора органу праці та соціального захисту населення з місяця , наступного за місяцем , в якому виникли зазначені обставини , за рішенням органу , який призначив допомогу.
Таким чином , встановлено , що позивачка в порушення ст. 22 Закону , п. 46 Положення , приховала дані про зміну в сім'ї , що впливають на визначення розміру державної допомоги .
Відповідно ст. 22 Закону , п. 33 , п. 49 Порядку , УПСЗН було прийнято рішення від 19.07.2013 про зняття відповідача з оплати на одну дитину , який фактично з одинокою матір'ю не проживає , нею не виховують та не утримується.
Тому суд вважає, що відповідач діяв правомірно, в межах наданих йому повноважень та у спосіб, встановлений законодавством України, у зв'язку з чим підстав для задоволення позову у суду немає.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 7-11, 15, 71, 122, 159-161, 163, 1832 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Бахчисарайської районної державної адміністрації АР Крим про визнання дій противоправними та зобов'язання вчинити певні дії відмовити в повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольского апеляційного адміністративного суду через Бахчисарайський районний суд АР Крим протягом десяти днів з дня її проголошення.
Головуючий суддя Атаманюк Г.С.