ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 жовтня 2013 року справа № 823/2833/13-а
м. Черкаси
17 год. 15 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Мишенка В.В.,
при секретарі - Гордієнку Ю.П.,
за участю: представників позивача Діденко Т.І., Присівко О.В. - за довіреностями, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом Департаменту охорони здоров'я Черкаської обласної державної адміністрації до державної фінансової інспекції в Донецькій області про скасування вимоги,
ВСТАНОВИВ:
Департамент охорони здоров'я Черкаської обласної державної адміністрації звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить визнати протиправною та скасувати вимогу державної фінансової інспекції в Донецькій області від 02.08.2013 року № 05-04-08-15/9164.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що відповідач при винесенні оскаржуваної вимоги порушив норми Бюджетного кодексу України та Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні».
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, позов просили задовольнити з підстав, викладених в позовній заяві та додаткових поясненнях по справі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Заслухавши пояснення представників позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив.
З матеріалів справи вбачається, що державною фінансовою інспекцією в Донецькій області в рамках ревізії виконання бюджету Черкаської області відповідно до п. 3.2 плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції України на ІІ квартал 2013 року, проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності в Головному управлінні охорони здоров'я Черкаської обласної державної адміністрації (з 01.06.2013 року Департамент охорони здоров'я Черкаської обласної державної адміністрації). За результатами даної перевірки відповідачем складено акт планової документальної ревізії фінансово-господарської діяльності в Головному управлінні охорони здоров'я та медицини катастроф Черкаської обласної державної адміністрації за період з 01.01.2011 року по 31.05.2013 року за № 05-04-17/024 від 19.07.2013 року.
Даною ревізією встановлено порушення за кодом 30507 «Зайве виділення бюджетних коштів розпорядника вищого рівня внаслідок завищення або відсутності потреби у бюджетних асигнуваннях» на загальну суму 1472280 грн. Також ревізією повноти, правильності та обґрунтованості фінансування витрат на лікування та харчування хворих встановлено, що по чотирьом лікувальним установам Черкаської області встановлено факти невиконання планової кількості ліжко-днів за перевіряємий період, внаслідок чого, розпорядником вищого рівня (Головним управлінням охорони здоров'я та медицини катастроф Черкаської обласної державної адміністрації) зайво виділено розпорядникам нижчого рівня коштів на лікування та харчування хворих на загальну суму 1292190 грн.
Державною фінансовою інспекцією в Донецькій області з метою повного усунення виявлених порушень, керуючись п. 7 ст. 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» винесено письмову вимогу щодо усунення виявлених ревізією порушень від 02.08.2013 року № 05-04-08-15/9164 та зазначено: привести штати установ у відповідність до вимог наказу Міністерства охорони здоров'я України від 23.02.2000 року № 33 «Про штатні нормативи та типові штати закладів охорони здоров'я» на загальну суму 180090 грн.; провести детальний аналіз виконання кошторисів в розрізі установ при формуванні бюджетних запитів та проектів кошторисів, та зменшити асигнування по установам, в яких виявлені порушення за КЕКВ 2220, КЕКВ 2230 на 2013 рік на суму 1292190 грн.
Позивач вважає, що оскаржувана вимога від 02.08.2013 року № 05-04-08-15/9164 суперечить нормам чинного законодавства України звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду за захистом своїх прав та інтересів.
Відповідач державна фінансова інспекція в Донецькій області - є юридичною особою, утворена шляхом перетворення територіальних органів Головного контрольно-ревізійного управління, набула усіх прав та обов'язків перетвореного органу контрольно-ревізійного управління в Донецькій області. ДФІ в Донецькій області здійснює свою діяльність у відповідності до Положення про Державну фінансову інспекцію в Донецькій області, затвердженого Головою Державної фінансової інспекції в Донецькій області 07.12.2011 року.
Головними завданнями державної контрольно-ревізійної служби відповідно до ст. 2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", є, зокрема, здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.
Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.
Як встановлено судом, при проведенні вибіркової ревізії правильності розрахунків штатної чисельності працівників закладів охорони здоров'я, шляхом порівняння затверджених штатних розписів з нормативними даними, передбачених наказом Міністерства охорони здоров'я України від 23.02.2000 року № 33 «Про штатні нормативи та типові штати закладів охорони здоров'я» (надалі Наказ № 33) протягом періоду з 01.01.2011 року по 31.05.2013 року в КЗ «Черкаський обласний госпіталь для інвалідів війни» Черкаської обласної ради встановлено наступне: посади провізорів-технологів або фармацевтів в аптеках госпіталів установлюються з розрахунку 1 посада - на 200 ліжок.
Посади фасувальниць медичних виробів установлюються в аптеках госпіталів з розрахунку 1 посада - на 300 ліжок відповідно до п. 58 Додатку 6 Наказу № 33. В даній установі необхідна кількість фасувальників медичних засобів склала - 0,75 ставки, яку в подальшому теж замінили на 0,75 ставки фармацевта.
Таким чином, на думку відповідача до штату госпіталю необґрунтовано було введено 2,5 ставки фармацевта замість передбаченої 2,5 ставки сестер медичних (палатних) та сестер медичних лікарських кабінетів, та 0,5 ставки фасувальника медичних виробів замість 0,5 ставки сестри медичної, що на думку ревізорів є порушенням п. 1,3 ст. 26, п. 7,9 ст. 22 Бюджетного Кодексу України, п. 2 та п. 47, 49 Додатку 10 наказу Міністерства охорони здоров'я України від 23.02.2000 року № 33 «Про штатні нормативи та типові штати закладів охорони здоров'я» в частині проведення заміни посад працівників в межах різних категорій, п. 20,22 постанови КМУ від 28.02.2002 року № 228 «Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ». Вищевказане ніби то призвело до зайвого виділення бюджетних коштів на загальну суму 166631 грн. 64 коп.
Проведеним аналізом штатної чисельності в КЗ «Черкаська обласна психіатрична лікарня» Черкаської обласної ради встановлено наступне: на підставі наказів Головного управління охорони здоров'я та медицини катастроф Черкаської обласної ради № 205 від 04.06.2008 року та № 624/1 від 24.10.2011 року в лікарні було проведено скорочення ліжкового фонду.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами, з 01.01.2009 року ліжковий фонд скорочено з 1100 ліжок до 900 ліжок, а з 01.01.2012 року ліжковий фонд з 900 ліжок скоротився до 800 ліжок.
На підставі проведеного розрахунку відповідно до п. 47 Додатку 10 Наказу МОЗ України № 33, посади провізорів - аналітиків установлюються: в аптеках лікарень від 400 до 1000 ліжок - 0,5 посади, а в лікарні станом на 01.01.2011 року після скорочення штатів залишилась 1 ставка, замість 0,5 ставки.
Посада фасувальника медичних виробів установлюються з розрахунку 1 посада на кожні 500 ліжок відповідно до п. 49 Додатку 10 Наказу № 33, станом на 01.01.2011 року в штаті залишилось 2 ставки фасувальників медичних виробів, замість 1,75.
За наслідками ревізії, відповідач прийшов до висновку, що на протязі 2011 року установою безпідставно утримувалось 0,5 ставки провізора-аналітика, та 0,25 ставки фасувальника медичних виробів, що на думку ревізорів є порушенням п. 1,3 ст. 26, п. 7,9 ст. 22 Бюджетного Кодексу України, п. 47, 49 Додатку 10 наказу Міністерства охорони здоров'я України від 23.02.2000 року № 33 «Про штатні нормативи та типові штати закладів охорони здоров'я», п. 20,22 постанови КМУ від 28.02.2002 року № 228 «Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ».
Таким чином, відповідач прийшов до висновку, що вищевказане нібито призвело до зайвого виділення бюджетних коштів на загальну суму 13457 грн. 92 коп.
Однак суд не погоджується з вищенаведеними порушеннями, з огляду на наступне.
Штатні розписи державних та комунальних закладів охорони здоров'я формуються відповідно до вимог наказу Міністерства охорони здоров'я України від 23.02.2000 року № 33 «Про штатні нормативи та типові штати закладів охорони здоров'я».
Відповідно до п. 2 Наказу № 33, керівники закладів охорони здоров'я у разі виробничої необхідності мають право змінювати штати окремих структурних підрозділів або вводити посади, не передбачені штатними нормативами для даного закладу, за рахунок посад інших структурних підрозділів в межах фонду оплати праці, доведеного лімітними довідками на відповідний період. Зміна посад працівників може здійснюватись лише в межах однієї категорії медичного (лікарі, середній медичний персонал, молодший медичний персонал), фармацевтичного персоналу, адміністративно-господарського, крім заступників керівників, та господарсько-обслуговуючого персоналу.
Згідно з пунктом 3 Наказу № 33, у разі організації закладів (структурних підрозділів), для яких не передбачені штатні нормативи цим наказом, штати для них затверджувати з дозволу Міністерства охорони здоров'я України. Штатна чисельність працівників закладів охорони здоров'я, визначена згідно з цими штатними нормативами і типовими штатами, є граничною (п. 5.1 Наказу № 33).
На запит Департаменту охорони здоров'я Черкаської обласної державної адміністрації від 17.06.2013 року № 03-02/379-1 Міністерство охорони здоров'я України листом від 19.06.2013 року № 10.03.67/1985/17872 надало роз'яснення, згідно якого штатна чисельність працівників, яка підлягає затвердженню за штатним розписом, повинна бути приведена у відповідність з визначеним фондом оплати праці, доведеним у бюджетних призначеннях на оплату праці, у порядку встановленому п. 28 постанови Кабінету міністрів України від 28.02.2002 року № 228 «Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ» (п. 5.2 Наказу № 33).
Відповідно до статті 32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до власних повноважень місцевих рад належить питання управління закладами охорони здоров'я, організації їх матеріально-технічного і фінансового забезпечення.
Разом з цим, Міністерство охорони здоров'я України наголосило, що остаточне визначення обсягів асигнувань на утримання закладів охорони здоров'я місцевого підпорядкування, а також прийняття рішень щодо штатної чисельності комунальних закладів охорони здоров'я, здійснюється відповідними органами виконавчої влади у процесі формування та затвердження місцевих бюджетів. Отже, введення до штатів окремих структурних підрозділів закладів охорони здоров'я посад за рахунок посад інших структурних підрозділів поза межами однієї категорії працівників можливе у разі обґрунтованої необхідності в межах фонду оплати праці, доведеного лімітними довідками на відповідний період, з дозволу організації вищого рівня.
Враховуючи викладене, суд вважає, що введення посад фармацевтичних працівників замість посад сестер медичних здійснювалось з дотриманням п. 2 та 5.1 Наказу № 33, тобто без перевищення штатної чисельності закладів та в межах оплати праці, доведеного лімітними довідками на відповідний період, з дозволу Департаменту охорони здоров'я Черкаської обласної державної адміністрації.
Крім того, в ході зустрічної звірки відповідачем встановлено, що комунальний заклад «Черкаська обласна психіатрична лікарня» Черкаської обласної ради розраховано на 90 ліжок у 2011 році.
Розрахунок потреби в асигнуваннях на харчування хворих було проведено виходячи з затвердженим кошторисом та затвердженим плановим асигнувань на 2011 рік. Забезпечення харчування хворих здійснюється за рахунок загального фонду - 9 грн. 82 коп., на 1 ліжко-день. У 2012 році забезпечення харчування хворих здійснюється за рахунок загального фонду - 10 грн. 20 коп., на 1 ліжко-день. У січні-травні 2013 року забезпечення харчування хворих здійснюється за рахунок загального фонду - 9 грн. 33 коп., на 1 ліжко-день.
Розрахунок потреби в асигнуваннях на медикаменти хворим було проведено виходячи з затвердженим кошторисом та затвердженим планом асигнувань на 2011 рік. На придбання медикаментів та перев'язувальних матеріалів для хворих витрачено у 2011 році - 5 грн. 23 коп., на 1 ліжко-день за рахунок загального фонду. У 2012 році втрачено на 1 ліжко-день - 5 грн. 42 коп., за рахунок загального фонду. За січень - травень 2013 року витрачено на 1 ліжко-день - 5 грн. 47 коп., за рахунок загального фонду. Виконання ліжко-днів склало у 2011 році 269578 ліжко-днів при плановому 306000, що склало 88% від запланованого. У 2012 році фактичне виконання - 268 440 ліжко-днів при плановому 272 000 ліжко-днів, що склало 99% від запланованого. За 5 місяців 2013 року фактичне виконання - 109249 ліжко-днів при плановому - 112513 ліжко-днів, що склало 97% від запланованого.
Таким чином, відповідач дійшов до висновку щодо недовиконання планових показників ліжко-днів у 2011 року склало 36424 ліжко-днів, у 2012 році - 3560 ліжко-днів, за 5 місяців 2013 року - 3264 ліжко-днів.
Проведеним аналізом вартості 1 ліжко-дня перебування на лікуванні у лікарні за 2011-2012 роки та січень-травень 2013 року, встановлено, що фактична вартість 1 ліжко-дня у 2011 році складає 140 грн. 95 коп., (в тому числі медикаменти - 5 грн. 94 коп., продукти харчування - 11 грн. 15 коп.), у 2012 році - 164 грн. 93 коп., (в тому числі медикаменти - 5 грн. 49 коп., продукти харчування - 10 грн. 34 коп.) та за січень - травень 2013 року - 162 грн. 41 коп. (в тому числі медикаменти - 5 грн. 37 коп., продукти харчування - 9 грн. 31 коп.).
Виходячи з планової вартості ліжко-дня та фактичного виконання ліжко-дня, встановлено, що розпорядником вищого рівня (Департаментом охорони здоров'я Черкаської обласної державної адміністрації) нібито зайво виділено та профінансовано КЗ «Черкаська обласна психіатрична лікарня» перебування хворих у лікарні за 2011 рік - 548264 грн. 52 коп., за 2012 рік - 55625 грн., за 5 місяців 2013 року - 48301 грн. 62 коп., що призвело до порушення п. 20, 29 постанови КМУ від 28.02.2002 року № 228 «Про затвердження порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ», п. 7,9 ст. 22, п. 1,3 ст. 26 Бюджетного Кодексу України.
Крім того, вході зустрічної звірки в комунальному закладі «Черкаський обласний протитуберкульозний диспансер» Черкаської обласної ради встановлено, що установа розрахована на 560 ліжок у 2011 році (з розрахунку роботи ліжка 330 днів).
Проведеним аналізом вартості 1 ліжко-дня перебування на лікування у диспансері за 2011-2012 роки та січень-травень 2013 року, встановлено, що фактична вартість 1 ліжко-дня у 2011 році складає - 174 грн. 64 коп. (в тому числі медикаменти - 6 грн. 60 коп., продукти харчування - 22 грн. 97 коп.), у 2012 році - 207 грн. 16 коп. (в тому числі медикаменти - 5 грн. 02 коп., продукти харчування - 21 грн. 22 коп.) та за 5 місяців 2013 року - 194 грн. 98 коп. (в тому числі медикаменти - 5,26 грн., продукти харчування - 19 грн. 55 коп.).
Розрахунок потреби в асигнуваннях на харчування хворих було проведено заходи з затвердженим кошторисом та затвердженим планом асигнувань на 2011 рік. Забезпечення харчування хворих здійснюється у 2011 році за рахунок загального фонду - 17 грн. 32 коп., на 1 ліжко-день. У 2012 році забезпечення харчування хворих здійснюється за рахунок загального фонду - 17 грн. 41 коп., на 1 ліжко-день. У січні-травні 2013 року забезпечення харчування хворих здійснюється за рахунок загального фонду - 20 грн. 60 коп. на 1 ліжко-день.
Розрахунок потреби в асигнуваннях на медикаменти хворим було проведено виходячи з затвердженим кошторисом та затвердженим планом асигнувань на 2011 рік. На придбання медикаментів та перев'язувальних матеріалів для хворих витрачено у 2011 році - 6 грн. 02 коп., на 1 ліжко-день за рахунок загального фонду. У 2012 році витрачено на 1 ліжко-день - 5 грн. 05 коп., за рахунок загального фонду. За січень-травень 2013 року витрачено на 1 ліжко-день - 5 грн. 22 коп., за рахунок загального фонду. Виконання ліжко-днів склало у 2011 році 168772 ліжко-днів при плановому 184800 ліжко-днів, що склало 91% від запланованого. У 2012 році фактичне виконання 171338 ліжко-днів при плановому 170000 ліжко-днів, що склало 101% від запланованого. За 5 місяців 2013 року фактичне виконання - 70286 ліжко-днів при плановому - 70833 ліжко-днів, що склало 99% від запланованого.
Виходячи з планової вартості ліжко-дня та суми отриманого фінансування, відповідачем ніби то встановлено різницю між запланованими та фактично профінансованими витратами на 1 ліжко-день перебування хворих у диспансері за 2011 рік - 347093 грн. 52 коп.
Виходячи з планової вартості ліжко-дня та фактичного виконання ліжко-дня, встановлено, що розпорядником вищого рівня (Департаментом охорони здоров'я Черкаської обласної державної адміністрації) ніби то зайво виділено та профінансовано КЗ «Черкаський обласний протитуберкульозний диспансер» перебування хворих у диспансері за 2011 рік - 374 093,52 грн. (в т.ч. на харчування - 277604 грн. 96 коп., медикаменти - 96488 грн. 56 коп.), що є порушенням п. 20,29 Постанови КМУ від 28.02.2002 року № 228 «Про затвердження порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ», п. 7,9 ст. 22, п. 1,3 ст. 26 Бюджетного Кодексу України.
3 метою документального підтвердження виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювались між Головним управлінням охорони здоров'я та медицини катастроф Черкаської обласної державної адміністрації та комунальним закладом «Черкаська обласна дитяча лікарня» для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку Головного управління охорони здоров'я та медицини катастроф Черкаської обласної державної адміністрації проведено зустрічну звірку в КЗ «Черкаська обласна дитяча лікарня» Черкаської обласної ради.
В ході зустрічної звірки встановлено, що КЗ «Черкаська обласна дитяча лікарня» Черкаської обласної ради розраховано на 325 ліжок у 2012 році. Проведеним аналізом вартості 1 ліжко-дня перебування на лікуванні у лікарні за 2012 роки та січень-травень 2013 року, встановлено, що фактична вартість 1 ліжко-дня у 2012 році - 245 грн. 56 коп., (в тому числі медикаменти - 17 грн. 47 коп., продукти харчування - 12 грн.) та січень - травень 2012 року - 241 грн. 21 коп. (в тому числі медикаменти - 19 грн. 36 коп., продукти харчування - 10 грн. 53 коп.).
Розрахунок потреби в асигнуваннях на харчування хворих було проведено виходячи з затвердженим кошторисом та затвердженим планом асигнувань на 2011 рік. Забезпечення харчування хворих здійснюється у 2012 році за рахунок загального фонду - 11 грн. 54 коп., на 1 ліжко-день. У січні-травні 2013 року забезпечення харчування хворих здійснюється за рахунок загального фонду - 10 грн. 53 коп., на 1 ліжко-день.
Розрахунок потреби в асигнуваннях на медикаменти хворим було проведено виходячи з затвердженим кошторисом та затвердженим планом асигнувань на 2011 рік. На придбання медикаментів та перев'язувальних матеріалів для хворих витрачено у 2012 році на ліжко-день - 16 грн. 83 коп., за рахунок загального фонду. За січень-травень 2013 року витрачено на 1 ліжко-день - 18 грн. 49 коп., за рахунок загального фонду.
Фактично виконання ліжко-днів склало у 2012 році 100019 ліжко-днів при плановому 104000 ліжко-днів, що склало 96% від запланованого. За 5 місяців 2013 року фактичне виконання - 40338 ліжко-днів при плановому 42720 ліжко-днів, що склало 94% від запланованого. Таким чином недовиконання планових показників ліжко-днів у 2012 року склало 3981 ліжко-днів, за 2013 рік - 2382 ліжко-днів.
Виходячи з планової вартості ліжко-дня та фактичного виконання ліжко-дня, встановлено, що розпорядником вищого рівня (Департаментом охорони здоров'я Черкаської обласної державної адміністрації) ніби то зайво виділено та профінансовано КЗ «Черкаська обласна дитяча лікарня» перебування хворих у лікарні за 2012 рік - 112922 грн. 60 коп., що є порушенням п. 20, 29 Постанови КМУ від 28.02.2002 року № 228 «Про затвердження порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ», п. 7,9 ст. 22, п. 1,3 ст. 26 Бюджетного Кодексу України.
Також, в ході зустрічної звірки в КЗ «Черкаська обласна лікарня» Черкаської обласної ради встановлено, що установа розрахована на 960 ліжок у 2011 році. Проведеним аналізом вартості 1 ліжко-дня перебування на лікуванні у лікарні за 2011-2012 року та січень - травень 2013 року, встановлено, що фактична вартість 1 ліжко-дня у 2011 році складає 260 грн. 26 коп., (в тому числі медикаменти - 44 грн. 27 коп., продукти харчування - 12 грн. 09 коп.), у 2012 році - 312 грн. 30 коп., (в тому числі медикаменти - 47 грн. 83 коп., продукти харчування - 13 грн. 67 коп.), за 5 місяців 2013 року - 314 грн. 29 коп., (в тому числі медикаменти - 49 грн. 56 коп., продукти харчування - 10 грн. 20 коп.).
Розрахунок потреби в асигнуваннях на харчування хворих було проведено виходячи з затвердженим кошторисом та затвердженим планом асигнувань на 2011 рік. Забезпечення харчування хворих здійснюється у 2011 році за рахунок загального фонду - 11 грн. 99 коп., на 1 ліжко-день. У 2012 році забезпечення харчування хворих здійснюється за рахунок загального фонду - 13 грн. 98 коп., на 1 ліжко-день. У січні-травні 2013 року забезпечення харчування хворих здійснюється за рахунок загального фонду - 13 грн. 93 коп., на 1 ліжко-день.
Розрахунок потреби в асигнуваннях на медикаменти хворим було проведено виходячи з затвердженим кошторисом та затвердженим планом асигнувань на 2011 рік. На придбання медикаментів та перев'язувальних матеріалів для хворих витрачено у 2011 році - 43 грн. 90 коп., на 1 ліжко-день за рахунок загального фонду. У 2012 році витрачено на 1 ліжко-день - 48 грн. 94 коп., за рахунок загального фонду. За січень-травень 2013 року витрачено на 1 ліжко-день - 51 грн. 41 коп., за рахунок загального фонду.
Виконання ліжко-днів склало у 2011 році 324 323 ліжко-днів при плановому 327060 ліжко-днів, що склало 99% від запланованого. У 2012 році фактичне виконання - 292662 ліжко-днів при плановому 286040 ліжко-днів, що склало 102% від запланованого. За 5 місяців 2013 року фактичне виконання - 119877 ліжко-днів при плановому - 119195 ліжко-днів, що склало 101% від запланованого. Таким чином, ревізією нібито встановлено недовиконання планових показників ліжко-днів у 2011 році склало 2737 ліжко-днів.
Виходячи з планової вартості ліжко-дня та фактичного виконання ліжко-дня, встановлено, що розпорядником вищого рівня (Департамент охорони здоров'я Черкаської обласної державної адміністрації) нібито зайво виділені та профінансовано КЗ «Черкаська обласна лікарня» передування хворих у лікарні за 2011 рік - 152 985,52 грн., що є порушенням п. 20,29 Постанови КМУ від 28.02.2002 року № 228 «Про затвердження порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ», п. 7,9 ст. 22, п. 1,3 ст. 26 Бюджетного Кодексу України.
Однак, суд критично ставиться до порушень позивачем п. 20, 29 Постанови КМУ від 28.02.2002 року № 228 «Про затвердження порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ», п. 7,9 ст. 22, п. 1,3 ст. 26 Бюджетного Кодексу України, які були виявлені відповідачем під час ревізії, з огляду на наступне.
Нормативи забезпеченості дитячого і дорослого населення стаціонарними ліжками за профілями медичної допомоги, медикаментами в закладах охорони здоров'я, в т.ч. пільговим забезпеченням окремих категорій населення лікарськими засобами, харчуванням у державних і комунальних закладах охорони здоров'я, санаторно-курортним лікуванням є державними соціальними нормативами у сфері охорони здоров'я відповідно до Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії».
Як встановлено судом, затверджені рішеннями Черкаської обласної ради про обласний бюджет на відповідний бюджетний період призначення за цими напрямками, використання коштів у межах обсягу доведеного фінансового ресурсу обласного бюджету по галузі «Охорона здоров'я» значно менші від потреби, обрахованої установами, що підтверджується бюджетними запитами на відповідні роки та кошторисами.
Позивачем надано суду розрахунки, з яких вбачається недоотримання фінансування на фактично виконані ліжко-дні з розрахунку нормативної потреби коштів на придбання медикаментів та харчування хворих в цілому: Черкаська обласна психіатрична лікарня - 19099200 грн.; Черкаський обласний протитуберкульозний диспансер - 15165500 грн.; Черкаська обласна дитяча лікарня - 2253300 грн.; Черкаська обласна лікарня - 16877000 грн.
Відповідно до статті 55 Бюджетного кодексу України, видатки загального фонду бюджету на придбання медикаментів та перев'язувальних матеріалів та забезпечення продуктами харчування визначені захищеними видатками Державного бюджету України.
Відповідно до пункту 4 статті 117 Бюджетного кодексу України за порушення бюджетного законодавства до учасників бюджетного процес)' може бути застосований такий захід впливу, як зменшення бюджетних асигнувань у випадках, визначених пунктом 24 (нецільове використання бюджетних коштів), пунктом 29 (здійснення видатків бюджету без встановлення бюджетних призначень або з їх перевищенням) та пунктом 38 (утримання бюджетної установи одночасно з різних бюджетів) частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України.
Нецільовим використанням бюджетних коштів відповідно до статті 119 цього Кодексу є витрачання їх на цілі, що не відповідають бюджетним призначенням, встановленим рішенням про місцевий бюджет, напрямам використання бюджетних коштів, бюджетним асигнуванням (розпису бюджету, кошторису, плану використання бюджетних коштів).
Відповідно до пункту 8 постанови Кабінету Міністрів України від 17.03.2011 року № 255 «Про затвердження Порядку зменшення бюджетних асигнувань розпорядникам бюджетних коштів» рішення про зменшення бюджетних асигнувань приймається за кодами економічної класифікацій видатків бюджету, крім бюджетних асигнувань за захищеними видатками відповідного бюджету.
З викладеного випливає, що Департамент охорони здоров'я Черкаської обласної державної адміністрації при використанні бюджетних коштів закладами охорони здоров'я у 2011-2013 роках не здійснив вищезазначені порушення бюджетного законодавства, а тому відповідач безпідставно виніс оскаржувану вимогу щодо усунення виявлених ревізією порушень.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають до повного задоволення.
Згідно п. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Інших доказів сторони суду не назвали та не надали.
Керуючись ст. ст. 9, 69-71, 86, 94, 97, 122, ст. ст. 158-163 КАС України, Черкаський окружний адміністративний суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати вимогу державної фінансової інспекції в Донецькій області від 02.08.2013 року № 05-04-08-15/9164.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Департаменту охорони здоров'я Черкаської обласної державної адміністрації 2294 (дві тисячі двісті дев'яносто чотири) грн. судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку, передбаченому ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В. Мишенко
Повний текст постанови виготовлений 07 жовтня 2013 року.