ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
Головуючий у 1-й інстанції: Кравчук Т.О.
Суддя-доповідач:Жизневська А.В.
УХВАЛА
іменем України
"23" жовтня 2013 р. Справа № 817/2503/13-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Жизневської А.В.
суддів: Котік Т.С.
Малахової Н.М.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Рівненському районі Рівненській області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "13" серпня 2013 р. у справі за позовом управління Пенсійного фонду України в Рівненському районі Рівненській області до публічного акціонерного товариства "Рівневтормет" про стягнення заборгованості ,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 13 серпня 2013 року управлінню Пенсійного фонду України в Рівненському районі Рівненській області (далі по тексту - управління ПФУ) відмовлено в задоволенні позову про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком № 2 за період березень - квітень 2013 року в сумі 2373,90 грн.
В апеляційній скарзі апелянт, посилаючись на порушення судом норм матеріального і процесуального права, просить вказану постанову скасувати, прийнявши нову - про задоволення позовних вимог.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що скарга не підлягає до задоволення з таких підстав.
Відповідно до п.2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до п. 1 ст. 1 Закону України "Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі по тексту - Закон), платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є, зокрема, суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Згідно з абз.4 п.1 ст.2 Закону для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Процедура відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, визначена в Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, що затверджена Постановою Пенсійного фонду України №21-1 від 19.12.2003 року, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України за №64/8663 16.01.2004 року (надалі - Інструкція №21-1).
Згідно з пп. 6.1. п. 6 Інструкції №21-1, з роботодавців (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), підлягають відшкодуванню 100 % фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу 1 пункту 2 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №36 від 16.01.2003 року та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Згідно підпункту 6.2. пункту 6 Інструкції №21-1 витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи. При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.
З матеріалів справи вбачається, що ПАТ "Рівневтормет" з 01.01.1995 року перебуває на обліку в управлінні ПФУ як платник внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. На підставі розрахунку фактичних витрат на виплату і доставку пенсій позивачем визначено розмір витрат, які підлягають відшкодуванню за рахунок відповідача у зв'язку з виплатою та доставкою пенсії ОСОБА_3, що складає на 2013 рік 1186,95 грн. в місяць. При розрахунку розміру витрат на виплату і доставку пенсії позивачем враховано пільговий стаж роботи ОСОБА_3 у відповідача згідно довідки АТ "Рівневтормет" за вих. №06/1-05 від 16.01.2009 року.
За змістом вказаної довідки ОСОБА_3 працював в акціонерному товаристві "Рівневтормет": електрозварювальником 5-го розряду з 01.07.1980 року (наказ №56 від 01.07.1980 року) по 31.03.1984 року (наказ №102 від 18.04.1984 року); газорізальником з 02.03.1992 року (наказ №12 від 06.03.1992 року) по 06.10.1995 року (наказ №101 від 06.10.1995 року) та з 09.10.1995 року (наказ №2-к 29 від 09.10.1995 року) по 31.12.1999 року.
Період роботи електрозварювальником 5-го розряду з 01.07.1980 року по 31.03.1984 року зараховується до стажу роботи, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення, згідно Списку №2 розділ ХХХІІ, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 року №1173.
Період робити газорізальником з 02.03.1992 року по 06.10.1995 року та з 09.10.1995 року по 31.12.1999 року зараховується до стажу роботи, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення, згідно Списку №2 розділ ХХХІІ, позиція 23200000 - 11618, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 року №162.
Проте, як вірно встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_3 в період з 01.07.1980 року по 31.03.1984 року працював на Волинському міжобласному підприємстві "Вторчормет", яке ліквідоване наказом Міністерства Металургії СССР від 13.03.1991 року №112. Крім того, ПАТ "Рівневтормет" відповідно до установчих документів не є правонаступником зазначеного ліквідованого підприємства.
Факт видачі довідки №06/1-05 від 16.01.2009 року не свідчить про правонаступництво і не породжує будь-яких зобовязань відповідача перед управлінням ПФУ по боргах ліквідованого роботодавця.
З огляду на викладене, позивач невірно визначив розмір витрат на виплату і доставку пенсії, врахувавши при цьому період, протягом якого пенсіонер ОСОБА_3 не перебував у трудових відносинах з відповідачем.
Також, суд вірно зазначив, що він не вправі перебирати на себе функції адміністративного органу та втручатися в його повноваження в частині визначення суми витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, які підлягають відшкодуванню підприємствами.
Суд першої інстанції дослідив представлені докази, надав їм належну правову оцінку, з'ясував обставини, що мають значення для вирішення справи та зробив обгрутнований висновок про відсутність підстав для задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Рівненському районі Рівненській області залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "13" серпня 2013 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя А.В. Жизневська
судді: Т.С. Котік
Н.М. Малахова
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: Управління Пенсійного фонду України в Рівненському районі Рівненській області вул.Соборна,195,м.Рівне,33028
3- відповідачу/відповідачам: Публічне акціонерне товариство "Рівневтормет" вул. Н.Хасевича, 35,м.Рівне,33013