ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 жовтня 2013 р.Справа № 821/1451/13-а
Категорія: 8.2.9 Головуючий в 1 інстанції: Хом'якова В.В.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого -судді Романішина В.Л.,
суддів Димерлія О.О., Єщенка О.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м.Одесі апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Руст Агроюг» на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 03 червня 2013 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Руст Агроюг» до Цюрупинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИВ:
В квітні 2013 року ТОВ «Руст Агроюг» звернулося до Херсонського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Цюрупинської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Херсонській області (на час звернення - ДПІ у Цюрупинському районі Херсонської області ДПС) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №0003081500 від 20.11.2012р. та №0002921500 від 13.11.2012р. Позов обґрунтовувало тим, що орендна плата сплачувалась позивачем відповідно до умов договору оренди, а затвердження нової технічної документації з нормативної грошової оцінки земель не є підставою для застосування сторонами договору оренди нової орендної плати, оскільки зміни щодо нового розміру орендної плати в договір оренди не вносились. Також, позивач зазначив, що при проведенні камеральної перевірки відповідачем не враховано наявність у товариства переплати з орендної плати за землю в сумі 8614 грн.
Цюрупинська ОДПІ Головного управління Міндоходів у Херсонській області проти позову заперечила, зазначивши, що в порушення вимог чинного законодавства ТОВ «Руст Агроюг» задекларувало податкові зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2012 рік без врахуванням нормативної грошової оцінки земельної ділянки, в результаті чого правомірно донараховано оскаржуваними податковими повідомленнями-рішеннями орендної плати за землю за 2012 рік в сумі 14959,60 грн. та фінансові санкції в сумі 3739,88 грн. В задоволенні позову відповідач просив відмовити.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 03.06.2013р. позов ТОВ «Руст Агроюг» залишено без задоволення.
Не погоджуючись із зазначеною постановою, ТОВ «Руст Агроюг» подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції як таке, що прийняте з порушенням норм матеріального права, без повного з'ясування обставин справи, та прийняти нову постанову, якою його позов задовольнити.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, ТОВ «Руст Агроюг» з 14.12.2007р. по 11.10.2012р. було орендарем земельної ділянки сільгосппризначення загальною площею 103.74 га, яка знаходиться в адміністративних межах Брилівської селищної ради, згідно договору оренди землі, зареєстрованого у Цюрупинському реєстраційному округу Херсонської регіональної філії Центру ДЗК від 14.12.2007р. №040572900035, укладеного з Цюрупинською РДА строком на 5 років. Відповідно до п.п. 9, 10 договору оренди землі орендна плата вноситься орендарем у вигляді орендної плати у грошовій формі в розмірі 1% від нормативної грошової оцінки, що становить 9422,19 грн. на рік виходячи з нормативної грошової оцінки ділянки 942219,32 грн.
23.09.2009р. сторонами було підписано додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки, зареєстровану у Цюрупинському районному відділі Херсонської регіональної філії Центру ДЗК за №040972900006, якою внесено зміни до пунктів 5, 9, 11 договору, зокрема, встановлено нормативну грошову оцінку земельної ділянки у розмірі 1116184,55 грн. з урахуванням добутку коефіцієнтів індексації 3,022, а орендну плату - у розмірі 2% від нормативної грошової оцінки, що становить 22323,69 грн. на рік із щомісячним платежем в сумі 1860,31 грн. Зазначеною додатковою угодою встановлено перегляд розміру орендної плати через три роки.
21.09.2012р. додатковою угодою до договору оренди земельної ділянки від 14.12.2007р., зареєстрованою у відділі Держкомзему у Цюрупинському районі 11.10.2012р. за №652500004000914, дію договору оренди землі припинено.
06 листопада та 13 листопада 2012 року Цюрупинською ОДПІ Головного управління Міндоходів у Херсонській області були проведені камеральні перевірки податкової звітності ТОВ «Руст Агроюг», за результатами яких було складено відповідні акти: №507/1500/34285756 від 06.11.2012р. «Про результати камеральної перевірки податкової декларації з плати за землю» та №462/1500 від 13.11.2012р. «Про результати камеральної перевірки податкової звітності».
Актом перевірки №507/1500/34285756 від 06.11.2012р. встановлено, що 10.02.2012р. ТОВ «Руст Агроюг» надано до податкового органу податкову декларацію з плати за землю на 2012 рік, в якій задекларовано річну суму орендної плати за землю у сумі 41515,25 грн., виходячи із нормативної грошової оцінки ділянки 2075467,99 грн.; щомісячна сума платежу складала 3459,60 грн. На виконання умов укладеного договору товариством сплачено за дев'ять місяців 2012 року орендної плати 26017,20 грн., що сторонами не заперечується та підтверджується наявними в матеріалах справи платіжними дорученнями. Сума орендної плати розрахована з урахуванням коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки земель згідно постанови Кабінету Міністрів України №1185 від 31.10.2011р. «Про внесення змін до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів» та щорічного коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель згідно листа Державного комітету України по земельним ресурсам від 11.01.2010р. №641/22/6-10.
31.10.2012р., у зв'язку з розірванням договору оренди, позивачем подано уточнюючу податкову декларацію з плати за землю за січень-грудень 2012 року (вх. №8863 від 31.10.2012р.) та задекларовано зменшення податкових зобов'язань по орендній платі за землю в сумі 14959,60 грн., що призвело до заниження суми орендної плати за землю за період з 01.01.2012р. по 11.10.2012р. у вказаному розмірі. Згідно вказаної декларації за період січень - жовтень 2012 року позивачем задекларовано 17402,90 грн. орендної плати замість 32362,50 грн.
20.11.2012р. на підставі вказаного акту перевірки Цюрупинською ОДПІ Головного управління Міндоходів у Херсонській області прийнято податкове повідомлення-рішення №0003081500, яким товариству збільшено суму грошового зобов'язання за платежем «орендна плата з юридичних осіб» на 14959,60 грн. та застосовано штрафні санкції в сумі 3739,88 грн.
В акті камеральної перевірки від 13.11.2012р. №462/1500 зазначено про несвоєчасну сплату позивачем орендної плати за липень, серпень, вересень 2012 року, що являється порушенням п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України. Як наслідок, відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення №0002921500 від 13.11.2012р., яким до ТОВ «Руст Агроюг» застосовано штраф у сумі 824,90 грн.
Відмовляючи в задоволенні позову ТОВ «Руст Агроюг» про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №0003081500 від 20.11.2012р. та №0002921500 від 13.11.2012р. суд першої інстанції прийшов до висновку, що позивачу було відомо про дійсну нормативну грошову оцінку земельної ділянки 2075467,99 грн., і підстав для корегування даної орендної плати в сторону зменшення у товариства не було. Колегія суддів погоджується з таким висновком Херсонського окружного адміністративного суду.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги ТОВ «Руст Агроюг» посилається на те, що розрахунок розміру річної орендної плати за землю з урахуванням коефіцієнту 1,756 не передбачений нормами Податкового кодексу України, а органи державної податкової служби не є стороною договору оренди та не наділені правом визначати у договорі розмір орендної плати за земельні ділянки. Суд апеляційної інстанції критично ставиться до таких тверджень апелянта з огляду на наступне.
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України «Про оренду землі», іншими законами України та іншими нормативно правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про оренду землі» (далі - Закон) договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно ст.21 Закону орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Статтею 9 Податкового кодексу України плату за землю віднесено до загальнодержавних податків і зборів.
Згідно п.п.14.1.147 п.14.1 ст.14 ПК України плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
За приписами пп.14.1.136 п.14.1 ст.14 ПК України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності є обов'язковим платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Справляння плати за землю здійснюється відповідно до положень розділу XIII ПК України.
Відповідно до п.п.288.1-288.3 ст.288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки, об'єктом оподаткування - земельна ділянка, надана в оренду.
За змістом ст.271 ПК України базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XIII ПК України, а у разі, якщо нормативну грошову оцінку не проведено - площа земельних ділянок.
Згідно з підпунктом 14.1.125 пункту 14.1 статті 14 ПК України нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XIII Податкового кодексу України - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
За вимогами ст.289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок (п. 289.1 ст. 289 ПК України).
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року (п.289.2 ст.289 ПК України).
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.10.2011р. N1185, якою внесено зміни до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.1995р. N213, зазначену Методику доповнено пунктом 19-1, згідно з яким показники нормативної грошової оцінки гектара ріллі окремої земельної ділянки, проведеної станом на 1 липня 1995 року, застосовуються із коефіцієнтом 1,756. Ця постанова набрала чинності з 1 січня 2012 року.
Згідно ч.1 ст.632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
За приписами п.286.2 ст.286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Аналіз наведених нормативно-правових актів дає підстави для висновку, що саме на платника орендної плати за землю покладено обов'язок самостійного обчислення суми орендної плати за земельну ділянку, якою він користується, відповідно до договору оренди, в тому числі з врахуванням вимог ст.289 ПК України щодо індексації нормативної грошової оцінки землі та зазначеної Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів.
В даному разі своєчасна та повна сплата орендної плати за договором оренди є не лише виконанням позивачем своїх обов'язків за договором оренди, але й виконанням його обов'язків як платника податків, оскільки в розумінні ПК України орендна плата є загальнодержавним податком, розмір та внесення якого регулюється державою. Обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом, визначений статтею 67 Конституції України.
На думку колегії суддів, судом першої інстанції обґрунтовано не прийнято посилання позивача на те, що податковий орган не наділений правом визначати у договорі оренди розмір орендної плати за земельні ділянки, оскільки відповідно до пп. 19-1.1 п. 19-1 ст. 9-1 ПК України до функцій органів державної податкової служби належить здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування і сплати податків та зборів, установлених цим Кодексом.
За змістом пп.54.3.2 ст.54.3 ст.54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях, уточнюючих розрахунках.
Слід зазначити, що в даному випадку мова йде не про зміну умов договору, а про визначення суми орендної плати як податкового зобов'язання з врахуванням всіх законодавчих приписів. Обов'язок обчислення суми орендної плати як податку покладений Податковим кодексом України саме на платника податку, який він повинен виконати шляхом подання податкової декларації.
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених вище норм Податкового кодексу України, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги ТОВ «Руст Агроюг» про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 20.11.2012р. №0003081500, яким товариству збільшено суму грошового зобов'язання за платежем «орендна плата з юридичних осіб» на 14959,60 грн. та застосовано штрафні санкції в сумі 3739,88 грн. є необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають, що і було вірно встановлено судом першої інстанції.
Що ж до податкового повідомлення-рішення №0002921500 від 13.11.2012р., то ні в суді першої, а ні в суді апеляційної інстанції товариством не спростовано висновків Цюрупинської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Херсонській області щодо затримки позивачем на 16 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання за липень, серпень, жовтень 2012 року, тому колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції, що підстав для скасування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату самостійно задекларованих зобов'язань немає.
Враховуючи вищенаведені обставини, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відсутності підстав для задоволення позову ТОВ «Руст Агроюг».
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, підстав для скасування рішення суду та задоволення апеляційної скарги не вбачається.
В силу ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 185, 195, 197, 199 ч.1 п.1, 200, 205 ч.1 п.1, 206 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Руст Агроюг» залишити без задоволення, а постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 03 червня 2013 року - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий суддя Романішин В.Л.
Судді Димерлій О.О.
Єщенко О.В.