Постанова № 34351749, 16.10.2013, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.10.2013
Номер справи
2а-1466/10/2470
Номер документу
34351749
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 жовтня 2013 рокум. Львів№ 9104/30861/10

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого-судді: Савицької Н.В.

суддів: Костіва М.В., Шавеля Р.М.

розглянувши в письмовому провадженні в м. Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Чернівці Державної податкової адміністрації України на постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 16.06.2010 року у справі за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у м. Чернівці Державної податкової адміністрації України до Приватного підприємства «Буксмак» про припинення юридичної особи,-

В С Т А Н О В И В:

30.03.2010 року позивач Державна податкова інспекція у м. Чернівці Державної податкової адміністрації України звернувся в суд із позовом до Приватного підприємства «Буксмак» ( далі ПП «Буксмак» ) про припинення юридичної особи.

Постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 16.06.2010 року позов задоволено. Суд припинив юридичну особу - ПП «Буксмак».

Крім того, суд створив ліквідаційну комісію в складі : голови комісії - ДПІ у м. Чернівці; членів комісії : Державний реєстратор Виконавчого комітету Чернівецької міської ради, Чернівецьке обласне управління статистики. Зобов'язав ліквідаційну комісію після набрання даної постанови законної сили повідомити орган що здійснює державну реєстрацію про припинення ПП «Буксмак» та вчинити інші дії.

Не погодившись із даною постановою, позивач Державна податкова інспекція у м. Чернівці Державної податкової адміністрації України подав апеляційну скаргу, покликаючись на те, що суд першої інстанції при винесення оскаржуваного рішення порушив ч.5, 7 ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» оскільки, призначив головою ліквідаційної комісії Державну податкову інспекцію у м. Чернівці Державної податкової адміністрації України. Зокрема зазначає, що функції ліквідатора повинні бути покладені на керівника Приватного підприємства «Буксмак» а не на державний орган.

Апелянт просить суд, апеляційну скаргу задовольнити, постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 16.06.2010 року скасувати в частині створення ліквідаційної комісії щодо припинення юридичної особи.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи скарги, законність і обґрунтованість постанови суду, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення виходячи з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ПП «Буксмак» зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб.

Відповідач з 19.11.2008 року не подавав до органів податкової служби документів податкової звітності, що підтверджується матеріалами справи.

В п.2 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» ( чинного до 31.12.2010 року ) передбачено, що платники податків і зборів ( обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів ( обов'язкових платежів ).

Відповідно до ч.2 ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є: неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.

Отже, враховуючи ту обставину, що відповідач не подавав більше одного року до Державної податкової інспекції у м. Чернівці податкових декларацій колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийшов до правильного висновку задовольняючи позов про припинення юридичної особи ПП «Буксмак».

Проте, суд першої інстанції вийшов за межі позовних вимог створивши ліквідаційну комісію та включив до її складу : ДПІ у м. Чернівці, державного реєстратора Виконавчий комітет Чернівецької міської ради та Чернівецьке ОУ статистики та зобов'язав ліквідаційну комісію вчинити певні дії.

З такими висновками суду першої інстанції, щодо включення до складу зазначених осіб колегія суддів не погоджується виходячи з наступного.

ч.5 ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» передбачено, що суд призначає в рішенні щодо припинення юридичної особи у зв'язку з її ліквідацією комісію з припинення (ліквідаційну комісію) та встановлює строк і порядок її роботи. Державний реєстратор вносить до Єдиного державного реєстру запис про призначення комісії з припинення (ліквідаційної комісії) не пізніше наступного робочого дня з дати надходження відповідного рішення.

При цьому, вказаний Закон не визначає переліку осіб, які повинні бути у складі ліквідаційної комісії.

Аналізуючи вказані положення Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» апеляційний суд приходить до висновку, що головою комісії може бути керівник органу управління або особа, яка згідно з відомостями, внесеними до Єдиного державного реєстру, має право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності.

За приписами ч. 3 ст. 105 ЦК України, з моменту призначення ліквідаційної комісії до неї переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи, і названа комісія виступає в суді від імені юридичної особи, яка припиняється.

Законодавством України не передбачено серед повноважень державної податкової інспекції, державного реєстратора, управління статистики включення їх до складу ліквідаційної комісії до якої переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи.

Відповідно до п. в) ст. 5 Закону України «Про боротьбу з корупцією», державний службовець або інша особа, уповноважена на виконання функцій держави, не має права входити самостійно (крім випадків, коли державний службовець здійснює функції з управління акціями (частками, паями), що належать державі, та представляє інтереси держави в раді товариства (спостережній раді) або ревізійній комісії господарського товариства), через представника або підставних осіб до складу правління чи інших виконавчих органів підприємств, кредитно-фінансових установ, господарських товариств тощо, організацій, спілок, об'єднань, кооперативів, що здійснюють підприємницьку діяльність.

Колегія суддів вважає, що включення вказаних осіб до ліквідаційної комісії є порушенням вимог про спеціальні обмеження для державних службовців, встановлених Законом України «Про боротьбу з корупцією» тому, постанову суду в частині створення ліквідаційної комісії та зобов'язання її вчинити певні дії слід скасувати без прийняття в цій частині рішення оскільки, позивач не заявляв такі вимоги.

У відповідності до вимог ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Відповідно до ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує судове рішення та ухвалює нове, коли має місце, зокрема, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність таких обставин, невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи чи питання.

З огляду на вищевикладене, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права тому, колегія суддів приходить до висновку, що постанову слід скасувати в частині задоволення позову про створення ліквідаційної комісії та зобов'язання її до вчинення дій та прийняти нову про задоволення позову.

Керуючись ст. 195, ст. 198, ст. 202, ст. 205, ст. 207, ст.254 КАС України, суд-

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Чернівці Державної податкової адміністрації України задовольнити частково.

Постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 16.06.2010 року у справі за № 2а-1466/10/2470 скасувати та прийняти нову.

Позов задовольнити.

Припинити юридичну особу - Приватне підприємство «Буксмак» ( юридична адреса: 58000, м. Чернівці, вул. Гагаріна, 19/22, ід. Код 35659842 ).

Копію постанови в день набрання нею законної сили направити державному реєстратору за місцем реєстрації юридичної особи для внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису про судове рішення щодо припинення підприємницької діяльності юридичної особи Приватне підприємство «Буксмак» та вчинення інших дій передбачених ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий: Н.В. Савицька

Судді: М.В. Костів

Р.М. Шавель