Справа № 638/7420/13-ц
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21.10.2013Дзержинський районний суд м. Харкова
у складі головуючого судді Хайкіна В.М.
при секретарі Шептуха В.М.
з участю судового розпорядника ОСОБА_1
з участю позивача ОСОБА_2
з участю представника позивача ОСОБА_3
з участю представника відповідача ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_5, треті особи: Харківська міська рада, Інспекція державного архітектурно - будівельного контролю у Харківській області про припинення будівництва та відновлення стану території,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду позовною заявою до ОСОБА_5, треті особи: Харківська міська рада, Інспекція державного архітектурно - будівельного контролю у Харківській області про припинення будівництва та відновлення стану території, та просив суд визнати проведення будівельних робіт ОСОБА_5 (61000, м. Харків, вул. Червоного Льотчика 6-а) незаконним, зобовязати ОСОБА_5 (61000, м. Харків, вул. Червоного Льотчика 6-а), відновити стан території шляхом демонтажу фундаменту та будівельних конструкцій на частині земельної ділянки по вул. Красного Льотчика 6-а, м. Харків, яка межує з домоволодінням по вул. Авіаційна 1-б, м. Харків. Крым цього, позивач просив суд стягнути з відповідача на його користь судові витрати по справі.
В судовому засіданні позивач, представник позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просили суд позов задовільнити.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав у повному обсязі, надавши суду письмові заперечення на позов.
Представник третьої особи Харківської міської ради, в судове засідання не з»явився, причину неявки суду не повідомив, про розгляд справи повідомлений належним чином.
Представник третьої особи Інспекції ДАБК у Харківській області в судове засідання не з»явився, причину неявки суду не повідомив, про розгляд справи повідомлений належним чином.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає позовні вимоги законними, обґрунтованими та підлягаючими задоволенню з наступних підстав.
Згідно свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 18.11.2010 року позивач є власником житлового будинку з надвірними будівлями по вул. Авіаційній, 1-б, в м. Харкові. Його домоволодіння з одного боку межує з домоволодінням відповідача по вул. Червоного льотчика, 6-а.
В травні 2013 року на межі земельних ділянок ОСОБА_5 та ОСОБА_2 розпочато незаконне будівництво, що представник відповідача не заперечує, зазначивши даний факт, спочатку в апеляційній скарзі на ухвалу про забезпечення позову, що відбувається будівництво деревяної альтанки, а потім - в письмових запереченнях на позовну заяву, що відповідачем зводиться паркан (огорожа). При цьому, представник відповідача стверджує, що згідно Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації обєктів нерухомого майна (затверджена наказом Держбуду України №127 від 24.05.2001р.), Закону України «Про планування і забудову територій», Положення про порядок надання дозволу на проведення будівельних робіт (затверджений наказом Держбуду України від 05.12.2000р. №273) таке будівництво не є самочинним та не потребує жодних дозвільних документів.
Питання забудови територій регулюються Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», та нормативними документами прийнятими в звязку з ним. Згідно статті 27-37 зазначеного Закону для забудови необхідні наступні документи та процедури: Забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки. Будівельний паспорт визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки. Будівельний паспорт складається з текстових та графічних матеріалів. Надання будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження відповідної заяви та пакета документів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування. Технічні умови - комплекс умов та вимог до інженерного забезпечення об'єкта будівництва, які повинні відповідати його розрахунковим параметрам, зокрема щодо водо-, тепло-, енерго- і газопостачання, каналізації, радіофікації, зовнішнього освітлення, відведення зливових вод, телефонізації, телекомунікації, диспетчеризації, пожежної та техногенної безпеки. Фізична чи юридична особа, яка має намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває в її власності або користуванні, має право на одержання технічних умов згідно із поданою нею заявою. Технічні умови повинні відповідати законодавству, містити достовірну інформацію та обґрунтовані вимоги до об'єктів будівництва, а також відповідати намірам заявника щодо забудови земельної ділянки. У технічних умовах враховується, що місце приєднання інженерних мереж замовника до магістральних чи інших інженерних мереж розташовується на межі земельної ділянки замовника або за його згодою на території такої земельної ділянки. Проектна документація на будівництво об'єктів розробляється у порядку встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, з урахуванням вимог містобудівної документації та вихідних даних і дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил та затверджується замовником. Замовник має право виконувати будівельні роботи після направлення замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю (далі - орган державного архітектурно-будівельного контролю) - щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, які не потребують реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт або отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Нормативні документи, на які посилався представник відповідача втратили чинність: Закон України «Про планування і забудову територій» на підставі Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011р.; Положення про порядок надання дозволу на проведення будівельних робіт на підставі Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства регіонального розвитку та будівництва N 13 від 19.01.2010.
Відповідно до частини 1 статті 376 ЦК України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
З письмових доказів у справі вбачається, що будівництво споруди проводиться відповідачем на земельній ділянці не відведеній для цієї мети, без відповідного дозволу та належно затвердженого проекту. Про це свідчать надані позивачем та залучені до матеріалів справи: фотографії обєкта будівництва; лист Дзержинського районного відділу ГУ МНС у Харківській області від 27.05.2013р. вих. №310/341, в якому зазначено, що за адресою м. Харків, вул. Червоного льотчика, 6-а проводяться саме будівельні роботи; листами управління містобудування та архітектури Харківської міської ради від 03.06.2013р. та 06.06.2013р. № Б-1-498/0/23-13.01.01-06, №Б-1-9920/1-13.08.39 Б-1-10262/1-13.08.39, в яких зазначено, що будівельний паспорт на виконання робіт на території домоволодіння за адресою м. Харків, вул. Червоного льотчика, 6-а не видавався, а інформація про самочинне будівництво направлена до Інспекції ДАБК в Харківській області, листами Інспекції ДАБК у Харківській області від 10.06.13р. №7/20-Б-118.Б.180, від 17.06.2013р. №7/20-3797, від 20.08.13р. №7/20-5228, в яких зазначено, що виїздом на місце на території домоволодіння по вул.Червоного льотчика,6-а у м. Харкові встановлено факт проведення робіт з монтажу металевих конструкцій споруди з улаштуванням бетонної плити; що ОСОБА_5 ігнорує виклики до інспекції; що право на виконання будівельних робіт в інспекції не зареєстровано та направлено відповідні звернення про сприяння в реалізації повноважень інспекції до органів внутрішніх справ та прокуратури.
Згідно пункту 2 частини 7 статті 376 ЦК України, самовільне будівництво підлягає знесенню за рахунок особи, яка його здійснила і ця особа зобовязана відшкодувати витрати, повязані з приведенням земельної ділянки до попереднього стану.
Пунктами 17,28 Постанови пленуму Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ від 30.03.2012р. № 6 «Про практику застосування судами статті 376 Цивільного кодексу України (про правовий режим самочинного будівництва)» передбачено: Позов про знесення самочинно збудованого нерухомого майна може бути пред'явлено власником чи користувачем земельної ділянки або іншою особою, права якої порушено, зокрема, власником (користувачем) суміжної земельної ділянки з підстав, передбачених статтями 391, 396 ЦК. Відповідно до статті 27 Закону № 3038-VI забудова присадибних, дачних, садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, проектування такої забудови здійснюється за бажанням замовника без отримання містобудівельних умов та обмежень.
При розгляді справ про знесення самочинного будівництва, яке здійснюється особою на власній присадибній, дачній або садовій земельній ділянці, суд має звертати увагу на наявність будівельного паспорта, технічних умов, документів, що надають право виконувати підготовчі та будівельні роботи, дотримання при забудові будівельних норм та правил, а також на наявність порушення прав інших осіб.
Відтак, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для задоволення позовних вимог у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 11, 57-60, ст. 61, ст. 209, 212, 214, 215, 218 ЦПК України, ст.ст. 376,391,396 ЦК України, пунктами 17,28 Постанови пленуму Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ від 30.03.2012р. № 6 «Про практику застосування судами статті 376 Цивільного кодексу України (про правовий режим самочинного будівництва)».
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_2 до ОСОБА_5, треті особи: Харківська міська рада, Інспекція державного архітектурно - будівельного контролю у Харківській області про припинення будівництва та відновлення стану території задовольнити.
Визнати проведення будівельних робіт ОСОБА_5 (61000, м. Харків, вул. Червоного Льотчика 6-а) незаконним.
Зобовязати ОСОБА_5 (61000, м. Харків, вул. Червоного Льотчика 6-а), відновити стан території шляхом демонтажу фундаменту та будівельних конструкцій на частині земельної ділянки по вул. Красного Льотчика 6-а, м. Харків, яка межує з домоволодінням по вул. Авіаційна 1-б, м. Харків.
Стягнути з ОСОБА_5 на користь ОСОБА_2 судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в розмірі 114 грн. 70 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Харківської області через Дзержинський районний суд шляхом подачі у 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Головуючий: