Головуючий у 1 інстанції - Скріпнік А.І.
Суддя-доповідач - Лях О.П.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 жовтня 2013 року справа №805/12260/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача Лях О.П.,
суддів Нікуліна О.А., Попова В.В.
при секретарі судового засідання - Турко І.Б.
за участю:
представників позивача - Єлізарової К.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 19 вересня 2013 р. у справі № 805/12260/13-а за позовом Маріупольського міського управління Головного управління Держсанепідемслужби у Донецькій області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про застосування засобів реагування, -
ВСТАНОВИВ:
20 серпня 2013 року Маріупольське міське управління Головного управління Держсанепідслужби в Донецькій області звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із вищевказаним позовом, у якому просив суд підтвердити обґрунтованість вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом тимчасової заборони діяльності виробничого приміщення (кухні) для виготовлення японських блюд та виготовлення в ньому японських блюд, у ресторані «Steak House» ФОП ОСОБА_3 (АДРЕСА_1) за постановою від 19.08.2013 року № 17 про застосування адміністративно-запобіжних заходів за порушення санітарного законодавства.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за наслідками позапланової перевірки з питань виконання вимог санітарного законодавства (за епідеміологічними показниками), з відбором проб харчових продуктів, води питної, змивів з об'єктів навколишнього середовища для лабораторних досліджень та обстеження людей на наявність збудників ГКІ у ресторані «Steak House» ФОП ОСОБА_3 (АДРЕСА_1) було складено акт від 14.08.2013 року (а.с. 11-12), яким встановлено порушення санітарного законодавства, а саме за результатами санітарно - мікробіологічного дослідження №1889-1892 виділені мікроорганізми БГКП та ПФ, які є небезпечними інфекційними хворобами.
Начальником Маріупольського міського Управління Головного управління Держсанепідслужби у Донецькій області - Головним державним санітарним лікарем ОСОБА_4 винесено постанову від 19.08.13 р. №17 (а.с. 16) про застосування адміністративно-запобіжних заходів за порушення санітарного законодавства, якою тимчасово заборонено діяльність виробничого приміщення (кухні) для виготовлення японських блюд та виготовлення в ньому японських блюд, у ресторані «Steak House» ФОП ОСОБА_3 (АДРЕСА_1).
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 11 вересня 2013 р. адміністративний позов задоволено .
В апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Представник позивача проти доводів апеляційної скарги заперечував.
Вислухавши суддю-доповідача, представника позивача, дослідивши матеріали, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.
Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, Маріупольським міським Управлінням Головного управління Держсанепідслужби у Донецькій області згідно з наказом від 12.08.2013 року №484 (а.с. 8) проведено позапланову перевірку з відбором проб харчових продуктів, води питної, змивів з об'єктів навколишнього середовища для лабораторних досліджень та обстеження людей на наявність збудників ГКІ у ресторані «Steak House» ФОП ОСОБА_3 (АДРЕСА_1) з питань виконання вимог санітарного законодавства (за епідеміологічними показниками).
Перевірка проводилась в зв'язку з реєстрацією випадків захворювань на ГКІ трьох осіб (екстрені повідомлення №№ 576, 577, 578), та відповідно до ч.3 ст. 39 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення».
За результатами проведеної перевірки відповідачем було складено акт перевірки дотримання санітарного законодавства від 14.08.2013 року (а.с. 11-12) яким встановлено порушення, а саме:
- Відсутній «Експлуатаційний дозвіл оператора потужностей (об'єктів) з виробництва, переробки або реалізації харчових продуктів», що є порушенням ст.22 Закону України «Про безпечність та якість харчових продуктів» від 23.12.97 N 771/97-ВР;
- Кухня для приготування японських страв знаходиться в незадовільному санітарному стані (підлоги замусолені, технологічне, холодильне обладнання та виробничі столи брудні), що є порушенням п.п. 8.3, 8.6, 16.2 «Санітарних правил для підприємств громадського харчування, включаючи кондитерські цехи і підприємства з виробництва м'якого морозива » СаНПиН 42-123-5777-91;
- Відсутня нормативно - технологічна документація (технологічна карта) на японське блюдо «Качка з японським соусом і кунжутом», що є порушенням п. 1.2 СаНПиН 42-123-5777-91;
- У мийному відділенні не вивішена інструкція про правила миття посуду та інвентарю, що є порушенням п. 9.19 СаНПиН 42-123-5777-91;
- Весь обробний інвентар не має відповідного маркування, що є порушенням п. 9.8 СаНПиН 42-123-5777-91;
- У холодильнику зберігалася риба свіжа («Лосось») в пластмасовій тарі з маркуванням «Ікра тобіко», що є порушенням п. 10.9 СаНПиН 42-123 - 5777-91;
- В одному холодильнику без відповідного розмежування здійснювалось зберігання риби свіжої, овочів (капусти, кабачків, перцю), що є порушенням п. 10.28 СаНПиН 42-123-5777-91;
- У кухаря був відсутній санітарний одяг, що є порушенням п. 16.1 СаНПиН 42-123-5777-91;
- Порушуються правила миття посуду та інвентарю, через відсутність миючих і дезінфікуючих засобів, рекомендованих МОЗ України, що є порушенням п. 9.9, 9.13, 9.14, 9.15 СаНПиН 42-123-5777-91, Постанови МОЗ України від 19.08.2002г. № 33.
- Не зданий залік за програмою санітарного мінімуму трьома співробітниками: ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, до перевірки не надана особиста медична книжка офіціанта ОСОБА_8 відсутні відомості про проходження мед. огляду, відповідно до наказу МОЗ України від 23.07.02г. № 280, що є порушенням п. 14.1, 16.1 СаНПиН 42-123-5777-91.
За результатами санітарно - мікробіологічного дослідження №1889-1892 у матеріалах дослідження - харчовому продукті Роли «Футоебі» виявлено БГКП та ПФ: клебсієлу (КІ. Охуtоkа), стафілокок (St. Аureus). За результатами санітарно - мікробіологічного дослідження змивів з довкілля №1869-1888 виявлено мікрофлору БГКП та ПФ: клебсієлу (КІ. Охуtоkа) на контейнері для заготовок, контейнері для креветок, тарілці для ролів, руках повара ОСОБА_9, рисоварці, внутрішній поверхні холодильника, столі обробнім; виявлено стафілокок (St. Аureus) на санітарному одязі повара ОСОБА_9; також виявлено ентеробактер (Ent. Cloacae) на столі підсобному, ножі обробнім, дошці обробній «овочі» (а.с. 13-14). Виділені мікроорганізми БГКП та ПФ, потрапляючи до організму, можуть викликати у людини інфекційні коліти, ентерити, гастроентерити, що є небезпечними інфекційними хворобами, згідно наказу МОЗ України від 19.07.1995 року №133 «Про затвердження переліку особливо небезпечних, небезпечних інфекційних хвороб людини і носійства збудників цих хвороб».
Начальником Маріупольського міського Управління Головного управління Держсанепідслужби у Донецькій області - Головним державним санітарним лікарем ОСОБА_4 винесено постанову від 19.08.13 р. №17 (а.с. 16) про застосування адміністративно-запобіжних заходів за порушення санітарного законодавства, якою тимчасово заборонено діяльність виробничого приміщення (кухні) для виготовлення японських блюд та виготовлення в ньому японських блюд, у ресторані «Steak House» ФОП ОСОБА_3 (АДРЕСА_1).
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції дійшов висновку про те, що виявлені порушення санітарного законодавства є небезпечними для людини, а винесена постанова від 19.08.13 р. №17 (а.с. 16) про застосування адміністративно-запобіжних заходів за порушення санітарного законодавства, якою тимчасово заборонено діяльність виробничого приміщення (кухні) для виготовлення японських блюд та виготовлення в ньому японських блюд, у ресторані «Steak House» ФОП ОСОБА_3 (АДРЕСА_1) прийнята у межах повноважень та з дотриманням закону.
З таким висновком погоджується і колегія суддів з наступних підстав.
Відповідно до приписів ст. 39 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», державний санітарно-епідеміологічний нагляд - це діяльність органів державної санітарно-епідеміологічної служби по контролю за дотриманням юридичними та фізичними особами санітарного законодавства з метою попередження, виявлення, зменшення або усунення шкідливого впливу небезпечних факторів на здоров'я людей та по застосуванню заходів правового характеру щодо порушників.
Основними завданнями цієї діяльності є:
нагляд за організацією і проведенням органами виконавчої влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями та громадянами санітарних і протиепідемічних заходів;
нагляд за реалізацією державної політики з питань профілактики захворювань населення, участь у розробці та контроль за виконанням програм, що стосуються запобігання шкідливому впливу факторів навколишнього середовища на здоров'я населення;
нагляд за дотриманням санітарного законодавства;
проведення державної санітарно-епідеміологічної експертизи, гігієнічної регламентації небезпечних факторів і видача дозволів на їх використання.
Державний санітарно-епідеміологічний нагляд здійснюється відповідно до Положення про державний санітарно-епідеміологічний нагляд в Україні, що затверджується Кабінетом Міністрів України, вибірковими перевірками дотримання санітарного законодавства за планами органів державної санітарно-епідеміологічної служби, а також позапланово залежно від санітарної, епідемічної ситуації та за заявами громадян.
Згідно з п. «а, ж» ст.42 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», головні державні санітарні лікарі (їх заступники) для припинення порушення санітарного законодавства застосовують такі заходи: обмеження, тимчасова заборона чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій, об'єктів будь-якого призначення, технологічних ліній, машин і механізмів, виконання окремих технологічних операцій, користування плаваючими засобами, рухомим складом і літаками у разі невідповідності їх вимогам санітарних норм; заборона виробництва або обігу, а також вилучення з обігу харчових продуктів, харчових добавок, ароматизаторів, дієтичних добавок, допоміжних матеріалів для переробки харчових продуктів, а також допоміжних засобів та матеріалів для виробництва та обігу харчових продуктів на підставах та у порядку, що встановлені Законами України "Про безпечність та якість харчових продуктів" та «Про вилучення з обігу, переробку, утилізацію, знищення або подальше використання неякісної та небезпечної продукції».
Відповідно до п. 3.1. Інструкції про порядок застосування державною санітарно-епідеміологічною службою України адміністративно-запобіжних заходів, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 14.04.95 року № 67, та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 15 серпня 1995 року за № 298/834, обмеження, тимчасова заборона, заборона, припинення або зупинення проводяться на підставі постанов про застосування адміністративно-запобіжних заходів, що виносяться відповідно до компетенції головними державними санітарними лікарями, їх заступниками, а також іншими посадовими особами держсанепідслужби, які на те уповноважені керівниками відповідних служб.
Згідно з п. 3.8. Інструкції постанову вручають під розпис громадянину або посадовій особі, яка відповідає за її виконання. При цьому вони попереджаються про відповідальність за невиконання постанови.
Згідно пункту 3.9. Інструкції постанова може бути відправлена рекомендованим або цінним листом, передана по телеграфу, телетайпу, телефаксу, телексу або по радіо, що повинно бути засвідчено відповідними документами (поштова картка, опис цінного листа, виписка з реєстру поштових відправлень, виписки з журналу радіограм тощо).
За приписами ч.5 ст. 4 Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (із змінами станом на 01.07.2013 року), повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність порушень з боку позивача щодо направлення постанови від 19.08.13 р. №17 відповідачу.
Колегія суддів не приймає до уваги доводи апеляційної скарги відповідача про те, що на момент винесення судового рішення судом першої інстанції вже усунені майже всі виявлені недоліки, а повторну перевірку позивачем не здійснено, а тому висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи.
Як вбачається із матеріалів справи, на як час проведення перевірки так і на час звернення з адміністративним позовом до суду позивача, в порушення статті 22 Закону України «Про безпечність та якість харчових продуктів» у відповідача був відсутній експлуатаційний дозвіл операторам об'єктів по виробництву, переробці чи реалізації продуктів харчування . Як пояснив представник позивача під час апеляційного розгляду справи такого дозволу відповідач не має до теперішнього часу, а перевірка відповідача проводилася у зв'язку з реєстрацією випадків захворювань на ГКІ трьох осіб.
З огляду на викладене суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про обґрунтованість та доцільність прийняття Маріупольським міським управлінням Головного управління Держсанепідемслужби у Донецькій області постанови від 19.08.13 р. №17 про застосування адміністративно-запобіжних заходів за порушення санітарного законодавства, якою тимчасово заборонено діяльність виробничого приміщення (кухні) для виготовлення японських блюд та виготовлення в ньому японських блюд, у ресторані «Steak House» ФОП ОСОБА_3 (АДРЕСА_1).
Колегія суддів також зазначає, що незгода суб'єкта господарювання із проведенням перевірки повинна реалізовуватись наступним чином - якщо перевіряємий заперечує проти наявності підстав для проведення перевірки, така особа може не допустити представників контролюючого органу до проведення перевірки.
Як встановлено апеляційним судом, відповідачем було допущено посадових осіб органу Маріупольського міського управління Головного управління Держсанепідемслужби у Донецькій області до проведення перевірки, а відтак доводи відповідача щодо неправомірності таких дій колегією суддів відхиляються.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому підстави для задоволення апеляційної скарги - відсутні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 160, 167, 186-3,195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 19 вересня 2013 р. у справі № 805/12260/13-а за позовом Маріупольського міського управління Головного управління Держсанепідемслужби у Донецькій області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про застосування засобів реагування - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 19 вересня 2013 р. у справі № 805/12260/13-а - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з моменту проголошення, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Колегія суддів: О.П. Лях
О.А. Нікулін
В.В. Попов