Ухвала суду № 34338458, 23.10.2013, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.10.2013
Номер справи
805/10766/13-а
Номер документу
34338458
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Олішевська В.В.

Суддя-доповідач - Лях О.П.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 жовтня 2013 року справа №805/10766/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача Лях О.П.,

суддів Нікуліна О.А., Попова В.В.

при секретарі судового засідання - Турко І.Б.

за участю:

представників відповідача - Лисенкова Д.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального Головного управління Міндоходів на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 05 вересня 2013 р. у справі № 805/10766/13-а за позовом Державного підприємства "Вугільна компанія "Краснолиманська" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального Головного управління Міндоходів про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення (форма "Ш") від 01.07.2013 року № 002521517/16665/10/15-17-3 про нарахування штрафу у розмірі 73453,30 грн., -

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство Вугільна компанія "Краснолиманська" звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення (форма "Ш") від 01.07.2013 року № 002521517/16665/10/15-17-3 про нарахування штрафу у розмірі 73453,30 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем проведено камеральну перевірку податкової звітності з податку на прибуток, за наслідками якої складено акт № 339/15-17-3-31599557 від 29.08.2012 року відповідно до якого встановлено, що позивач несвоєчасно сплатив податкові зобов'язання за рішенням суду про розстрочення податкового боргу від 25.01.2011 року по справі № 2а-26770/10/0570. На підставі вказаного акту відповідачем було прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення № 002521517/16665/10/15-17-3 від 01.07.2013 року про нарахування штрафу у розмірі 73453,30 грн.

Вважає, що податкові зобов'язання сплачувало вчасно, до закінчення відповідного місяця, в зв'язку з чим відсутні факти прострочення сплати.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 5 вересня 2013 р. адміністративний позов задоволено.

В апеляційній скарзі відповідач, а під час апеляційного розгляду справи представник відповідача, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просили скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

Вислухавши суддю-доповідача, представника відповідача, дослідивши матеріали, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.

Державне підприємство Вугільна компанія "Краснолиманська" є юридичною особою, включено до ЄДРПОУ за № 31599557 та перебуває на обліку в податковому органі як платників податків.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 13.12.2010 року по справі № 2а-26770/10/0570 з позивача був стягнутий податок на прибуток в сумі 7253650,85 грн., визначений ним в податковій декларації № 9004954865 від 09.11.2010 року, та частина чистого прибутку (доходу) в сумі 2644318,37 грн., визначена в розрахунку частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету за результатами щоквартальної фінансово-господарської діяльності за 3 квартал 2010 року № 9004743171.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 25.01.2011 року по справі № 2а-26770/10/0570 розстрочено виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду від 13.12.2010 року терміном на 36 місяців зі стягненням заборгованості по 274943,59 грн. щомісячно 35 місяців, а останній місяць - 274943,57 грн. починаючи з 01.02.2011 року по 01.02.2014 року.

Позивач сплачував частину чистого прибутку (доходу) платіжними дорученнями із зазначенням призначення платежу і відповідно до графіку погашення заборгованості, що встановлений ухвалою Донецького окружного адміністративного суду по справі № 2а-26770/10/0570 від 25 січня 2011 року.

06.06.2013 року відповідачем проведено камеральну перевірку податкової звітності з частини чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних, казенних підприємств та їх об'єднань), що вилучається до бюджету, за результатами якої складено Акт № 397/15-17-3-31599557.

Відповідно до Акту встановлено несвоєчасність сплати позивачем узгодженого в податковій декларації за 9 місяців 2010 року № 9004954865 від 09.11.2010 податкового зобов'язання з податку на прибуток в сумі 2644325 грн., граничним терміном сплати 19.11.2010 року.

На підставі Акту перевірки від 06.06.2013 року № 397/15-17-3-31599557, 01.07.2013 року відповідачем прийнято податкове повідомлення - рішення № 0002521517/16665/10/15-17-3 про нарахування штрафу у розмірі 73453,30 грн. Підставою застосування штрафу зазначені п. 57.1 ст. 57, п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України.

За наслідками апеляційного оскарження скарга позивача залишена без задоволення.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що строки погашення податкового боргу, стягнутого у судовому порядку, не регулюються положеннями ПК України щодо строків сплати відповідного податку, з якого виник податковий борг, а визначається змістом відповідного судового рішення про стягнення заборгованості при цьому розстрочене грошове зобов'язання за визначеним судовим рішенням було сплачено позивачем своєчасно.

З таким висновком суду першої інстанції погоджується і колегія суддів з наступних підстав.

За приписами ст. 58 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" від 27 квітня 2010 року № 2154-VI, державні унітарні підприємства (крім державного підприємства обслуговування повітряного руху України "Украерорух" відповідно до Закону України "Про приєднання України до Багатосторонньої угоди про сплату маршрутних зборів", а також державних підприємств "Міжнародний дитячий центр "Артек" і "Український дитячий центр "Молода гвардія") та їх об'єднання сплачують до Державного бюджету України частину чистого прибутку (доходу) у розмірі 15 відсотків, а державні унітарні підприємства, що є суб'єктами природних монополій, та підприємства, обсяг чистого прибутку яких у поточному році складає більше 50.000 тис. гривень, сплачують до Державного бюджету України частину чистого прибутку (доходу) у розмірі 30 відсотків. Порядок сплати частини чистого прибутку (доходу) встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України № 158 від 05 березня 2008 року був затверджений "Порядок відрахування у 2008 році державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу)" (далі - Порядок).

Згідно із п. 2, 3 Порядку частина чистого прибутку (доходу) сплачується державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями до державного бюджету наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності за відповідний період у строк, встановлений для сплати податку на прибуток підприємств. Частина чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету, визначається державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями відповідно до форми розрахунку, встановленої ДПА, та зазначається у декларації з податку на прибуток підприємств. Розрахунок частини чистого прибутку (доходу) разом з фінансовою звітністю, складеною відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку, подається державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями до органів державної податкової служби у строк, передбачений для подання декларації з податку на прибуток підприємств.

Розрахунок частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до бюджетів за результатами щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2010 році, був затверджений наказом Державної податкової адміністрації України від 21.05.2009 №259, у редакції наказу Державної податкової адміністрації України від 07.10.2010 №774.

Відповідно до приписів статті 6 Податкового кодексу України, податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу. Збором (платою, внеском) є обов'язковий платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників зборів, з умовою отримання ними спеціальної вигоди, у тому числі внаслідок вчинення на користь таких осіб державними органами, органами місцевого самоврядування, іншими уповноваженими органами та особами юридично значимих дій. Сукупність загальнодержавних та місцевих податків та зборів, що справляються в установленому цим Кодексом порядку, становить податкову систему України.

Статтями 9, 10 Податкового кодексу України визначений виключний перелік загальнообов'язкових та місцевих податків та зборів.

На теперішній час до податкової систему України не включена частина чистого прибутку (доходу), що відраховується державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями до державного бюджету.

Стаття 126 Податкового кодексу України передбачена сплата штрафу у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом.

За приписами пп. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 ПК України грошове зобов'язання платника податків це сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно із ст. 36 Податкового кодексу України, податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Таким чином, оскільки на теперішній час до податкової системи України не включена частина чистого прибутку (доходу), що відраховується державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями до державного бюджету, відповідача не мав законних підстав для накладення штрафу на позивача за порушення правил сплати (перерахування) податків, передбаченого статтею 126 ПК України.

За приписами ст. 37 ПК України підстави для виникнення, зміни і припинення податкового обов'язку, порядок і умови його виникнення встановлюються цим Кодексом або законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника податку з моменту настання обставин, з якими цей Кодекс та закони з питань митної справи пов'язує сплату ним податку. Такі обставини перелічені у статті 54 ПК України, зокрема, даною статтею передбачено, що особами, які визначають суми податкових та грошових зобов'язань є платник податку, податковий агент чи контролюючий орган.

Податковий кодекс України не містить випадків, у яких податкові зобов'язання визначаються судом у постановах чи ухвалах, тому визначення відповідачем в Акті судового рішення як підстави для виникнення податкового боргу є неправомірним. Своєчасне виконання платником податків ухвал суду про розстрочення оплати виключає можливість застосування штрафних санкцій, як міри відповідальності, передбачених статтею 126 ПК України.

Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому підстави для задоволення апеляційної скарги - відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального Головного управління Міндоходів на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 05 вересня 2013 р. у справі № 805/10766/13-а за позовом Державного підприємства "Вугільна компанія "Краснолиманська" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального Головного управління Міндоходів про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення (форма "Ш") від 01.07.2013 року № 002521517/16665/10/15-17-3 про нарахування штрафу у розмірі 73453,30 грн. - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 05 вересня 2013 р. у справі № 805/10766/13-а - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складання в повному обсязі.

В повному обсязі ухвалу складено 24 жовтня 2013 року.

Колегія суддів: О.П. Лях

О.А. Нікулін

В..В. Попов