Головуючий у 1 інстанції - Кошкош О.О.
Суддя-доповідач - Лях О.П.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 жовтня 2013 року справа №805/11303/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача Лях О.П.,
суддів Нікуліна О.А., Попова В.В.
при секретарі судового засідання - Турко І.Б.
за участю:
представника позивача - Бабіча В.О.,
представників відповідача - Богатирьової О.В., Резакової Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "Злагода" на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 29 серпня 2013 р. у справі № 805/11303/13-а за позовом Приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "Злагода" до Державної податкової інспекції у місті Харцизьку Головного управління Міндоходів у Донецькій області про скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Приватне акціонерне товариство "Страхова компанія "Злагода" звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у м.Харцизьку Головного управління Міндоходів у Донецькій області про скасування податкового повідомлення-рішення від 08.07.2013 року №0000112200 в частині донарахування суми грошового зобов'язання у розмірі 25 024,20 грн. та пені у розмірі 4 843,94 грн. за порушення п.п.7.2.1, 7.2.3, п. 7.2, ст..7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуване податкове повідомлення - рішення прийняте на підставі акту № 909/22-3/26481586 від 20.06.2013 за результатами проведеної документальної виїзної планової перевірки, яким встановлено порушення п.п.7.2.1, 7.2.3, п. 7.2, ст..7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств".
Збільшуючи зобов'язання з податку на прибуток підприємств на 25 024,20 грн. відповідач неправомірно виходив з того, що на офіційному сайті Держфінпослуг у Реєстрі фінансових установ у картці АТ СК "Злагода" у графі Підрозділи на момент здійснення перевірки інформація про Харцизьку філію АТЗТ СК "Злагода" була відсутня, а отже і страхова діяльність повинна оподатковуватися за ставкою 25%. Однак в акті відсутні будь - які посилання на докази, отриманні посадовими особами під час здійснення перевірки на підтвердження своїх висновків.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 29 серпня 2013 р. у задоволені позовних вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі позивач, а під час апеляційного розгляду справи представник позивача, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просили скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог.
Представники відповідача проти доводів апеляційної скарги заперечували.
Вислухавши суддю-доповідача, представників сторін, дослідивши матеріали, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що Харцизька філія АТЗСТ СК "Злагода" у перевіряємому періоді мала статус суб'єкта - без права юридичної особи, створене на підставі протоколу загальних зборів акціонерів АТЗС СК "Злагода" від 10.03.2004 №1/04.
Акціонерне товариство закритого типу "Страхова компанія "Злагода", код ЄДРПОУ 20349029, зареєстроване 10.03.2004 року, перейменовано в Приватне акціонерне товариство "Страхова компанія "Злагода" відповідно до протоколу загальних зборів від 20.04.2011 №2/11, остання перереєстрація від 04.05.2011 №12661050016005253.
Харцизька філія АТЗТ СК "Злагода" діяла на підставі Положення про Харцизьку філію АТЗТ СК "Злагода", затвердженого загальними зборами акціонерів АТЗТ СК "Злагода" зареєстрованого розпорядженням виконкому Харцизької міської Ради від 09.04.04, відповідно до п.2.4 положення Філія діє від імені та за дорученням АТ СК "Злагода".
Приватне акціонерне товариство "Страхова компанія "Злагода", зареєстровано як фінансова установа, код ЄДРПОУ 20349029, про що свідчить Свідоцтво про реєстрацію фінансової установи та довідка з ЄДРПОУ.
ДПІ у м. Харцизьку Донецької області проведено документальну позапланову виїзну перевірку Харцизької філії Приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "Злагода" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2011 року по 07.06.2013 року, за результатами якої 20 червня 2013 року складено акт №909/22-3/26481586, та прийнято податкове повідомлення-рішення від 08.07.2013 року №0000112200, яким позивачеві збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток страхових організацій, включаючи філіали у розмірі 25 025,20 грн., у тому числі за основним платежем 25 024,20 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 1,00 грн.
Згідно до акту №909/22-3/26481586 встановлено, зокрема, порушення:
- п.п. 7.2.1. п.7.2. ст. 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" та п.п.156.1.1 п. 156.1 ст. 156 Податкового кодексу України, а саме, філією за період з 01.01.11 по 07.06.13 задекларовані доходи, нараховані за договорами страхування у періоди, коли фінансова установа не мала права надавати фінансові послуги у сумі 82 703,00 грн., що призвело до завищення податку на прибуток за ставкою 3% на суму 2 481,00 грн.;
- п.п. 7.2.3. п.7.2. ст. 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" та п.п.156.2.3 п. 156.2 ст. 156, п.10 підрозділу 4 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України, а саме, філією за період з 01.01.11 по 07.06.13 не задекларовані валові доходи від іншої діяльності не пов'язаної із страховою діяльністю у сумі 113 026,00 грн., що призвело до завищення податку на прибуток за ставкою 25%, 23% (з 01.04.11) на суму 27 422,20 грн.;
- п.п. 4.1.6 п.4.1 ст.4 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", а саме філією за період з 01.01.11 по 07.06.13 не задекларовані валові доходи із джерел інших ніж доходи від страхової діяльності у сумі 332 грн., як вартість безоплатно одержаної оренди службового приміщення, яким Харцизька філія АТ СК "Злагода" користувалась безоплатно у січні 2011 року (з 01.01.11 по 09.01.11), у т.ч. 1 квартал 2011 - 332,00 грн., що призвело до завищення податку на прибуток за ставкою 25 % на суму 83,00 грн. у т.ч. 1 квартал 2011 року - 83,00 грн.
За результатами перевірки 20 червня 2013 року складено акт №909/22-3/26481586, висновки якого оскаржено до ДПІ у м.Харцизьку , прийнято податкове повідомлення-рішення від 08.07.2013 року №0000112200, яким позивачеві збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток страхових організацій, включаючи філіали у розмірі 25 025,20 грн., у тому числі за основним платежем 25 024,20 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 1,00 грн.
Предметом даного спору є правомірність прийнятого відповідачем податкового повідомлення-рішення від 08.07.2013 року №0000112200в частині донарахування позивачеві за порушення п.п 4.1.6 п. 4.1 ст. 4, п.п 7.2.1, 7.2.3 п.п. 7.2 ст. 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" суми податкового зобов`язання з податку на прибуток за основним платежем у розмірі 25 024,20 грн., та пені у розмірі 4 843,94 грн.
Відмовляючи у задоволені позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що у зв`язку з відсутністю інформації про Харцизьку філію АТЗТ СК "Злагода" в Державному реєстрі фінансових послуг в період 01.01.11р. по 07.06.11 р. у позивача було відсутнє право в зазначений період часу здійснювати страхову діяльність через цей відокремлений підрозділ, а тому він отримував доходи із джерел інших, ніж ті, що визначені у п.п. 7.2.1. п. 7.2. ст. 7 цього Закону, у зв`язку з чим такі доходи підлягають оподаткуванню за ставкою, встановленою п.10.1 ст. 10 Закону, тобто за ставкою 25 відсотків до об`єкта оподаткування.
З таким висновком погоджується і колегія суддів з наступних підстав.
В пункті 2.1. ст. 2 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" наведено визначення платника податку на прибуток, якими з числа резидентів є суб'єкти господарської діяльності, бюджетні, громадські та інші підприємства, установи та організації, які здійснюють діяльність, спрямовану на отримання прибутку як на території України, так і за її межами (п.п. 2.1.1.), а також філії, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку, зазначених у підпункті 2.1.1. цього пункту, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж такий платник податку, територіальної громади.
Платник податку, який має такі філії, може прийняти рішення щодо сплати консолідованого податку та сплачувати податок до бюджетів територіальних громад за місцезнаходженням філій, а також до бюджету територіальної громади за своїм місцезнаходженням, визначений згідно з нормами цього Закону та зменшений на суму податку, сплаченого до бюджетів територіальних громад за місцезнаходженням філій.
Сума податку на прибуток філій за відповідний звітний (податковий) період визначається розрахунково виходячи із загальної суми податку, нарахованого платником податку, розподіленого пропорційно питомій вазі суми валових витрат філій та амортизаційних відрахувань, нарахованих по основних фондах такого платника податку, які розташовані за місцезнаходженням філії, у загальній сумі валових витрат та амортизаційних відрахувань цього платника податку.
Вибір порядку сплати податку на прибуток, визначеного цим підпунктом, здійснюється платником податку самостійно до 1 липня року, що передує звітному, про що повідомляються податкові органи за місцезнаходженням такого платника податку та його філій (відокремлених підрозділів).
Відповідальність за своєчасне та повне внесення сум податку до бюджету територіальної громади за місцезнаходженням філії несе платник податку, у складі якого знаходиться така філія.
З матеріалів справи вбачається, що у період з 01.01.11р. по 11.05.11р. Харцизькою філією АТЗТ СК "Злагода" здійснювалась страхова діяльність без внесення інформації про відокремлений підрозділ до Державного реєстру фінансових установ. Укладалися договори страхування на підставі одержаних ліцензій та задекларовані доходи.
Відповідно до п.п. 7.2.1. п. 7.2. ст. 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", дохід від страхової діяльності юридичних осіб-резидентів не підлягає оподаткуванню за ставкою, встановленою у п. 10.1. ст. 10 цього Закону, та оподатковується за ставкою 0 відсотків - при отриманні доходу внаслідок виконання договорів з довгострокового страхування життя та пенсійного страхування у межах недержавного пенсійного забезпечення у разі виконання вимог до таких договорів, визначених пунктом 1.37. та пунктом 1.42 ст. 1 цього Закону; за ставкою 3 відсотки - при отриманні доходу внаслідок виконання договорів з інших видів страхування.
Для цілей оподаткування страхової діяльності під оподатковуваним доходом слід розуміти суму страхових платежів, страхових внесків, страхових премій, одержаних (нарахованих) страховиками-резидентами протягом звітного періоду за договорами страхування і перестрахування ризиків на території України або за її межами, зменшених на суму страхових платежів (страхових внесків, страхових премій), сплачених страховиком за договорами перестрахування з резидентом.
Підпунктом 7.2.3. п. 7.2. ст. 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" передбачено, якщо страховик одержує доходи із джерел інших, ніж ті, що визначені у п.п. 7.2.1. п. 7.2. ст. 7 цього Закону, такі доходи оподатковуються за ставкою, встановленою п. 10.1 ст. 10 Закону. При цьому, до категорії валових витрат, пов`язаних з одержанням таких доходів, не включаються витрати, які понесені страховиком під час здійснення операцій із страхування (перестрахування).
Пунктом 10.1. ст. 10 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" визначено, що прибуток платників податку, включаючи підприємства, засновані на власності окремої фізичної особи, оподатковується за ставкою 25 відсотків до об'єкта оподаткування.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про страхування", страховиками визнаються фінансові установи, які створені у формі акціонерних, повних, командитних товариств або товариств з додатковою відповідальністю згідно із Законом України "Про господарські товариства" з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом, а також одержали у встановленому порядку ліцензію на здійснення страхової діяльності.
Пункт 11 розділу 1 Положення про Державний реєстр фінансових установ, затвердженого розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 28.08.2003р. № 41, визначено, що фінансова установа має право надавати фінансові послуги через свій відокремлений підрозділ за умови внесення інформації про такий відокремлений підрозділ до Реєстру фінансових установ.
Пунктом 1 розділу 5 зазначеного Положення передбачено, що внесення інформації про відокремлений підрозділ до Реєстру фінансових установ є обов`язковою умовою надання фінансовою установою фінансових послуг через такий відокремлений підрозділ.
Відокремлений підрозділ юридичної особи, у розумінні п. 1.1. розділу 1 Ліцензійних умов провадження страхової діяльності, затверджених розпорядженням Державної комісії з регулюванням ринків фінансових послуг України від 28.08.2003р. № 40, - це підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та надає послуги в єдиному замкнутому технологічному процесі з юридичною особою і не є юридичною особою.
Страховик має право здійснювати страхування через свій відокремлений підрозділ за умови внесення інформації про відокремлений підрозділ до Державного реєстру фінансових установ (п. 1.6 Ліцензійних умов).
П. 5.1 і 5.2 Ліцензійних умов передбачено, що у разі створення страховиком нового відокремленого підрозділу, що проводитиме страхову діяльність згідно з отриманою ліцензією, для провадження страхової діяльності страховиком через такий відокремлений підрозділ страховик зобов`язаний повідомити та подати до Держфінпослуг заяву про внесення інформації про відокремлений підрозділ до Державного реєстру фінансових установ та реєстраційну картку з інформацією про такий відокремлений підрозділ для Реєстру. Наявність такої заяви і реєстраційної картки, яка заповнюється окремо для кожного відокремленого підрозділу, та внесення інформації про відокремлений підрозділ до Реєстру є обов`язковою умовою здійснення страхової діяльності через такий відокремлений підрозділ.
Як вбачається з матеріалів справи, створення, реєстрація та здійснення страхової діяльності Харцизькою філією Приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "Злагода" (на момент виникнення спірних відношень - Харцизька філія акціонерного товариства закритого типу "Страхова компанія "Злагода") здійснювались у період дії Положення про Державний реєстр фінансових установ, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 28.08.2003р. № 41.
Колегія судів не приймає до уваги доводи апеляційної скарги позивача, про те, що податковим органом при здійсненні висновків щодо відсутності відокремленого підрозділу - Харцизька філія АТЗТ "Страхова компанія "Злагода" в Державному реєстрі фінансових установ використана інформація, розміщена на офіційному сайті Держфінпослуг.
Під час апеляційного розгляду справи позивачем не заперечувалось , що Харцизькою філією АТЗТ СК "Злагода" при відсутності про неї інформації в Державному реєстрі фінансових установ в зазначений вище період часу укладалися договори страхування на підставі одержаних АТЗТ СК "Злагода" ліцензій та задекларовані доходи, як нараховані страхові внески за договорами страхування за ставкою 3 відсотки до об`єкта оподаткування, що є порушенням вищенаведених правових норм, у зв`язку з чим суд приходить до висновку, що позивач фактично здійснював діяльність не пов`язану з виконанням договорів з інших видів страхування, а тому його доходи повинні оподатковуватись за ставкою 25 відсотків до об`єкта оподаткування.
Приписами п.п. 83.1.2. п. 83.1. ст. 83 Податкового кодексу України визначено, що для посадових осіб органів державної податкової служби під час проведення перевірок підставами для висновків є податкова інформація, якою є, зокрема, інформація, оприлюднена як така, що підлягає оприлюдненню відповідно до законодавства та/або добровільно чи за запитом надана органу державної податкової служби в установленому законом порядку (п.п. 72.1.6. п. 72.1. ст. 72 ПКУ).
Порядок користування інформацією з Державного реєстру фінансових установ передбачено розділом 9 розпорядження від 28.08.2003р. № 41, відповідно до п. 1 якого користувачами інформації з Реєстру є органи державної влади, органи місцевого самоврядування, юридичні і фізичні особи. Отримання такої інформації можливо шляхом звернення до Держфінпослуг або безпосереднього доступу до інформації, розміщеної на офіційному сайті Держфінпослуг.
Зазначена вище інформація підтверджується наявним в матеріалах справи листом від 26.05.2011року № 6138/40-6 про те, що згідно з даними Державного реєстру фінансових послуг інформація про Харцизьку філію АТЗТ СК "Злагода" внесена до реєстру на підставі поданої заяви АТЗТ СК "Злагода" про внесення до Реєстру інформації про відокремлені підрозділи юридичної особи від 07.04.2011р. № 178 та відповідно до рішення директора Держфінпослуг від 06.05.2011р. № 1273-ВП. Цей факт також підтверджується наданими представником позивача в судовому засіданні заявою про внесення Харцизької філії АТЗТ СК "Злагода" до Державного реєстру фінансових установ інформації про відокремлені підрозділи юридичної особи від 07.04.2011р. № 178 та Реєстраційною карткою з інформацією про відокремлений підрозділ юридичної особи від 07.04.2011р. № 179.
З урахуванням викладеного колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про правомірність прийняття податковим органом спірного податкового повідомлення-рішення.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому підстави для задоволення апеляційної скарги - відсутні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "Злагода" на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 29 серпня 2013 р. у справі № 805/11303/13-а за позовом Приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "Злагода" до Державної податкової інспекції у місті Харцизьку Головного управління Міндоходів у Донецькій області про скасування податкового повідомлення-рішення - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 29 серпня 2013 р. у справі № 805/11303/13-а - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складання в повному обсязі.
В повному обсязі ухвалу складено 24 жовтня 2013 року.
Колегія суддів: О.П. Лях
О.А. Нікулін
В..В. Попов