Копія
Справа № 822/3857/13-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 жовтня 2013 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі :головуючого-судді суддівФелонюк Д.Л. Лабань Г.В. Ковальчук О.К. при секретарі за участі:Польовій В.Є. позивача - ОСОБА_5 представника позивача - ОСОБА_6 за довіреністю №275 від 11.10.2013р. представника відповідача - Кобилюх Т.А. за довіреністю №01-11438/08 від 11.10.2013р. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_5 до Державної служби України з надзвичайних ситуацій про стягнення 63495 грн., -
У судовому засіданні проголошено вступну і резолютивну частини постанови згідно ст. 160 КАС України.
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_5 (далі - позивач, ОСОБА_5) звернувся в суд з позовом до Державної служби України з надзвичайних ситуацій (далі - відповідач, ДСНС України) про стягнення 63495 грн. недоотриманої одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності ІІІ групи, яка настала в період проходження служби. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що у період з 2004 року по квітень 2013 року проходив службу в територіальному управлінні Міністерства надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області. Наказом по управлінню від 08.04.2013р. №208 звільнений зі служби та виключений з кадрів Міністерства надзвичайних ситуацій у відставку за станом здоров'я (свідоцтво про хворобу ЛЕК ТУМНС у Хмельницькій області від 14.02.2013р. №3). На підставі протоколу №5 засідання комісії з призначення одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії травми або каліцтва) чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту від 20.08.2013р. вирішено згідно з п.п.2 п.2 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007р. №908 виплатити одноразову грошову допомогу у розмірі 34200 грн.. Вказує, що при нарахуванні одноразової допомоги у розмірі 36 - місячного грошового забезпечення, відповідачем для обрахунку неправомірно було взято лише розмір посадового окладу - 950 грн., а не розмір грошового забезпечення - 2713,75 грн. (грошовий атестат), що на думку позивача є порушенням його прав.
Позивач, представник позивача в судовому засіданні позов підтримали та підтвердили обставини на які посилаються у позовній заяві, просять суд задоволити позовні вимоги, в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні та поданих письмових запереченнях (вх.№29262 від 15.10.2013р.) просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі. Зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007р. №908 затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту. Згідно п.3 Порядку (в редакції від 11.07.2007р.), розмір одноразової грошової допомоги визначається відповідно до грошового забезпечення (посадового окладу, окладу за спеціальне звання, відсоткової надбавки за вислугу років та щомісячної 100-відсоткової надбавки, передбачених Указами Президента України від 04.10.1996р. №926 та від 29.01.1999р. №98 і постановою Кабінету Міністрів України від 08.07.1999р. №1223) за останньою посадою, яку займала особа рядового або начальницького складу на день втрати працездатності, а особа, звільнена із служби, - на день звільнення. Розмір одноразової грошової допомоги, згідно з п.3 зазначеного Порядку (в редакції від 26.09.2012р.) визначається відповідно до грошового забезпечення (посадового окладу, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007р. №1294) за останньою посадою, яку займала особа рядового або начальницького складу на день втрати працездатності, а особа, звільнена із служби, - на день звільнення. Вказує на те, що оскільки позивача було звільнено зі служби МНС України 08.04.2013р., то слід керуватись Порядком в редакції від 29.05.2013р., відповідно до п.3 якого, розмір одноразової грошової допомоги визначається відповідно до грошового забезпечення (посадового окладу, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007р. №1294) за останньою посадою, яку займала особа рядового або начальницького складу на день втрати працездатності, а особа, звільнена із служби, - на день звільнення. Вважає, що ДСНС України, виплативши ОСОБА_5 як інваліду ІІІ групи одноразову грошову допомогу у сумі 34200,00 грн., діяло в межах та у спосіб визначений законодавством.
Заслухавши позивача, представника позивача, представника відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку і сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково на підставі наведеного нижче.
08.04.2013 року, відповідно до наказу №208 територіального управління Міністерства надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області, ОСОБА_5, майор служби цивільного захисту, головний фахівець з охорони праці територіального управління МНС у Хмельницькій області звільнений із служби та виключений з кадрів Міністерства надзвичайних ситуацій у відставку (із зняттям з військового обліку) за пунктом 98, пунктом 99, підпунктом 3 (за станом здоров'я) Положення про порядок проходження служби особами рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, що підтверджується копією витягу із наказу №208 від 08.04.2013 року. Підстава: подання голови комісії з припинення юридичної особи ТУМНС, свідоцтво про хворобу ЛЕК ТУМНС у Хмельницькій області від 14.02.2013 року №3, рапорт ОСОБА_5.
Відповідно до виписки із акта огляду МСЕК (до довідки серії 10 ААБ №574450), позивачу встановлена ІІІ група інвалідності (захворювання, пов'язане з проходженням військової служби).
На підставі протоколу №5 серпня 2013р. засідання комісії з призначення одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії травми або каліцтва) чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу органів та підрозділів цивільного захисту, комісією вирішено виплатити згідно з підпунктом 2 пункту 2 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007р. №908, інваліду ІІІ групи ОСОБА_5 одноразову грошову допомогу у сумі 34200,00 грн..
Позивач одноразову грошову допомогу у сумі 34200,00 грн. отримав, що не заперечується сторонами в судовому засіданні.
Не погоджуючись із визначеним розміром одноразової грошової допомоги у разі настання інвалідності позивач звертався з відповідними клопотаннями щодо виплати недоотриманої одноразової грошової допомоги до Державної служби України з надзвичайних ситуацій, яка відповідно до п.2 Указу Президента України від 16.01.2013 року №20/2013 "Деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій", є правонаступником Міністерства надзвичайних ситуацій України, на що отримав відповіді від 22.08.2013р. №03/8826/201 та від 27.09.2013р. №03/10518/201, відповідно до яких позивача повідомлено, про прийняття щодо нього рішення про виплату йому одноразової грошової допомоги у сумі 34200,00 грн., визначеної відповідно до розміру грошового забезпечення (посадового окладу) за останньою посадою, яку він займав на день настання інвалідності.
Не погоджуючись з розміром одноразової грошової допомоги у разі настання інвалідності, позивач звернувся до суду з позовом про стягнення 63495,00 грн. недоотриманої одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності ІІІ групи, яка настала в період проходження служби.
Досліджуючи правомірність визначення відповідачем одноразової грошової допомоги позивачу, суд враховує наведене нижче.
Законом, що визначає правові та організаційні засади у сфері цивільного захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного, природного та військового характеру, повноваження органів виконавчої влади та інших органів управління, порядок створення і застосування сил, їх комплектування, проходження служби, а також гарантії соціального і правового захисту особового складу органів та підрозділів цивільного захисту є Закон України "Про правові засади цивільного захисту" від 24.06.2004 року №1859-IV, чинний на час виникнення спірних правовідносин (далі Закон №1859-IV).
Частиною 2 ст.56 Закону №1859-IV визначено, що у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного особі рядового чи начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту під час виконання службових обов'язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби, пов'язаного з виконанням службових обов'язків, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності особою рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту в період проходження служби в органах і підрозділах цивільного захисту у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
Відповідно до ст.56 Закону №1859-IV постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 року №908 затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу органів та підрозділів цивільного захисту (далі - Порядок №908).
Згідно з п.2 Порядку №908, одноразова грошова допомога виплачується: особам рядового і начальницького складу у разі настання інвалідності в період проходження служби та особам, звільненим із служби, у разі настання інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення, а якщо інвалідність настала внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби, незалежно від строку, який минув після звільнення із служби, у розмірі:
48-місячного грошового забезпечення - інвалідам I групи;
42-місячного грошового забезпечення - інвалідам II групи;
36-місячного грошового забезпечення - інвалідам III групи.
Пунктом 3 Порядку №908 передбачено, що розмір одноразової грошової допомоги визначається відповідно до грошового забезпечення (посадового окладу, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. N 1294 (Офіційний вісник України, 2007 р., N 86, ст.3148)) за останньою посадою, яку займала особа рядового або начальницького складу на день втрати працездатності, а особа, звільнена із служби, - на день звільнення.
Відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб від 07.11.2007 року №1294 (далі - Постанова №1294), грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Дані норми кореспондуються з ч.2 ст.9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", якою передбачено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
З аналізу наведених вище норм випливає, що у разі настання інвалідності ІІІ групи, що настала в період проходження військової служби, особі рядового чи начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту виплачується одноразова грошова допомога в розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України, а саме згідно із Порядком № 908 в розмірі 36-місячного грошового забезпечення, яке відповідно до Постанови №1294, складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Як вбачається з матеріалів справи, та не заперечується представником відповідача у судовому засіданні, позивач отримав ІІІ групу інвалідності, яка настала в період проходження військової служби, та має право на виплату одноразової грошової допомоги, яка повинна бути виплачена в розмірі 36-місячного грошового забезпечення.
Відповідач при розрахунку і виплаті позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку з настанням інвалідності ІІІ групи, виходив лише з розміру посадового окладу позивача за останньою посадою яку займав позивач на день настання інвалідності - 950,00 грн. (950,00 грн. х 36 = 34200,00 грн.).
Згідно грошового атестату №2, розрахунку грошового забезпечення позивача на дату звільнення 08.04.2013р. з Територіального управління МНС України в Хмельницькій області (від 21.10.2013р. №337) оклад за спеціальним званням становить - 125,00 грн., посадовий оклад - 950,00 грн., надбавка за вислугу років у розмірі 30% - 322,50 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 698,75 грн., премія 65% - 617,50 грн., разом - 2713,75 грн.. Згідно довідки про доходи від 05.04.2013р. №241 грошове забезпечення ОСОБА_5 становить 2713,75 грн..
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами та враховуючи частину 4 статті 9 КАС України відповідно до якої, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, законам України, міжнародному договору, згода на обов'язковість кого надана Верховною Радою або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, тому при вирішенні даного питання приоритетним є Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Тому суд не бере до уваги посилання представника відповідача на лист Міністерства Юстиції України від 26.12.2008 року №758-0-2-08-19 відповідно до якого у разі існування неузгодженості між нормами, виданими одним і тим самим нормотворчим органом, застосовується акт, виданий пізніше, навіть якщо прийнятий раніше акт не втратив своєї чинності оскільки законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", який має вищу юридичну силу передбачена виплата одноразової грошової допомоги з урахуванням грошового забезпечення до складу якого входять посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.1, 3 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку про наявність протиправних дій відповідача при нарахуванні та виплаті ОСОБА_5 одноразової грошової допомоги з урахуванням лише посадового окладу в розмірі 950,00 грн. без врахування грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, а саме: окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, яке визначено Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та Постановою Кабінету Міністрів України Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб від 07.11.2007 року №1294.
Відповідно до ч.2 ст.11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Згідно з п.1 ч.2 ст.162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.
Абзацом 2 ч.2 ст.162 КАС України встановлено, що суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З огляду на викладене, з метою повного захисту прав, свобод та інтересів позивача вважає за можливе вийти за межі позовних та визнати протиправними дії Державної служби України з надзвичайних ситуацій щодо неналежного розрахунку та виплати позивачу одноразової грошової допомоги, як інваліду ІІІ групи для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача.
В той же час суд враховує, що Постановою №908 повноваження щодо визначення розміру одноразової грошової допомоги покладені на відповідача, тому суд не може втручатись у його компетенцію та присвоювати функції зазначеного органу.
Відтак, з врахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити частково, визнати протиправними дії Державної служби України з надзвичайних ситуацій щодо неналежного розрахунку та виплати ОСОБА_5 одноразової грошової допомоги, як інваліду ІІІ групи та зобов'язати Державну службу України з надзвичайних ситуацій нарахувати та виплатити ОСОБА_5 одноразову грошову допомогу, як інваліду ІІІ групи, у розмірі 36 місячного грошового забезпечення на момент звільнення, виходячи із посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення із врахуванням проведених виплат.
Керуючись ст.ст. 6, 7, 8, 9, 11, 14, 69, 70, 71, 86, 104, 158-163, 167, 254 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Державної служби України з надзвичайних ситуацій щодо неналежного розрахунку та виплати ОСОБА_5 одноразової грошової допомоги, як інваліду ІІІ групи.
Зобов'язати Державну службу України з надзвичайних ситуацій нарахувати та виплатити ОСОБА_5 одноразову грошову допомогу, як інваліду ІІІ групи, у розмірі 36 місячного грошового забезпечення на момент звільнення, виходячи із посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення із врахуванням проведених виплат.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 25 жовтня 2013 року
Головуючий суддя судді/підпис/ /підпис/ /підпис/ "Згідно з оригіналом" Суддя Д.Л. Фелонюк