ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 жовтня 2013 року № 813/6360/13-а
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої - судді Потабенко В.А.
за участю секретаря судового засідання Гойни Є.А.,
за участі представників сторін:
позивача - Давиди М.І., згідно довіреності,
відповідача - Бойка С.М., згідно виписки з протоколу загальних зборів акціонерів ВАТ "Управління механізації № 1",
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду в Личаківському районі м. Львова до відкритого акціонерного товариства "Управління механізації № 1" про стягнення заборгованості, -
в с т а н о в и в :
УПФ в Личаківському районі м. Львова звернулося до суду з позовом до ВАТ "Управління механізації № 1" про стягнення 25247,28 грн. заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пенсій особам за Списком № 2.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги, надав суду пояснення, аналогічні викладеним в позовній заяві. Просив позов задовольнити.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив з підстав, викладених у запереченнях на позов, поданих до суду 17.09.2013 року, та в доповненнях до них, поданих 15.10.2013 року, суть яких зводиться до наступного. Зазначає, що позивач повторно включив частку заявленої до відшкодування суми до вимог даного позову, оскільки її уже було заявлено в іншому судовому розгляді (справа № 813/943/13-а). Наголошує, що позивач керується різним законодавством при обрахунках пенсії, різним пенсіонерам. Крім того, зазначає, що позивачем вкотре невірно в позовній заяві вказується адреса ВАТ "Управління механізації № 1", у зв'язку з чим виникають труднощі при надсиланні судової кореспонденції. Також, звертає увагу на невірний обрахунок суми боргу та некоректність у заповненні довідок про підтвердження трудового стажу пенсіонерів. З наведеного просить у задоволенні позовних вимог відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити, виходячи з наступного.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративну судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності.
Згідно з вимогами п. 1 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією із сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Визначення управлінь Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах як органів державної влади, що здійснюють управлінські функції, випливає з Положення про управління Пенсійного Фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 р. № 8-2.
Відповідно до покладених на нього завдань, управління контролює надходження страхових внесків та інших платежів до фонду від підприємств, установ, організацій та громадян, збирає у встановленому порядку відповідну звітність, проводить планові та позапланові перевірки фінансово-бухгалтерських документів, звітів та інших документів щодо правильності обчислення та сплати страхових внесків, цільового використання коштів фонду в організаціях, що здійснюють виплату і доставку пенсій.
Отже, спір за участю відповідного управління Пенсійного фонду України та суб'єкта господарювання про стягнення заборгованості за платежами до Пенсійного фонду України має вирішуватись в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 року із змінами і доповненнями (надалі - Закон), до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди, пенсії застрахованим особам, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".
Пунктом 6.4 Інструкції про порядок обчислення і сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також обліку їх надходження до Пенсійного фонду України, затв. постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1, визначено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Відповідно до п. 6.5 вказаної Інструкції, розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.
Пунктом 6.8 Інструкції встановлено, що підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
ВАТ "Управління механізації № 1", ЄДРПОУ 01272172, зареєстроване за адресою: 79024, м. Львів, вул. Польова, 46.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачу направлялися розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до п. "б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" для відшкодування сум сплати по пільгових пенсіях за місцем знаходження підприємства-платника по гр. ОСОБА_3 за 2012 рік 6643,06 грн. та за 2013 рік 1176,77 грн./міс. та по гр. ОСОБА_4 доплати за 2012 та на 2013 рік згідно уточнюючого розрахунку 15406,66 грн., та були ним отримані.
Відповідно до наявного в матеріалах справи розрахунку суми боргу ВАТ "Управління механізації № 1" по фактичних витратах на виплату та доставку пенсій з 2013 року, такий складає 25247,28 грн. (з них, частина за 2012 рік (7753,16 грн.) та за січень-липень 2013 року (17494,12 грн.).
Доказів сплати заборгованості відповідачем суду не представлено.
Посилання відповідача на те, що заборгованість за 2012 рік охоплена іншим позовом, не береться судом до уваги, з огляду на таке. В справі № 813/943/13-а, на яку покликається представник ВАТ "Управління механізації № 1"до відшкодування підлягали кошти за 2011 рік та за 2012 рік по ОСОБА_4 Натомість, в даній позовній заяві йдеться про уточнюючий розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за 2012 рік (тобто, кошти, котрі підлягають сплаті додатково).
З наявної в матеріалах справи копії розрахунку на виплату та доставку пенсії за 2012 рік вбачається, що по місячний розмір пенсії ОСОБА_4 складає 1191,38 грн/міс. Водночас, довідкою позивача № 8532 від 10.10.2013 року стверджується, що з березня 2012 року розмір пенсії гр. ОСОБА_4 збільшувався та не був однаковим щомісяця.
Аналогічно, з довідки позивача № 8563 від 10.10.2013 року вбачається, що з липня 2012 року розмір пенсії гр. ОСОБА_3 збільшився та не був однаковим щомісяця.
Суми доплати не охоплені позовними вимогами в справі № 813/943/13-а.
Щодо посилань відповідача на факт невірного обчислення (призначення) УПФ в Личаківському районі м. Львова пільгового стажу ОСОБА_4 та ОСОБА_3, то суд зазначає наступне.
Наявність трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній у ОСОБА_4 підтверджено копією відповідної довідки, виданої самим ВАТ "Управління механізації № 1". Згідно такої довідки за період з 01.09.1982 року по 01.09.1994 року ОСОБА_4 перебував на посаді виконроба, майстра будівельних і монтажних робіт, що передбачена Списком № 2 (підстава - постанова КМ України № 162 від 11.03.1994 року). Протоколом № 32306 від 21.05.2010 року підтверджено розрахунок Пенсійним фондом з 03.03.2010 року ОСОБА_4 пенсії за умови роботи за Списком № 2.
Наявність трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній у ОСОБА_3 підтверджено копією відповідної довідки, виданої ВАТ "Управління механізації № 1". Згідно такої довідки, за період з 05.09.1979 року по 02.11.1987 року ОСОБА_3 перебував на посаді майстра будівельних і монтажних робіт, що передбачена списком № 2 (підстава - Постанова КМУ № 162 від 11.03.1994 року). Протоколом № 188669 від 27.09.2012 року підтверджено розрахунок Пенсійним фондом з 14.08.2012 року ОСОБА_3 пенсії за умови роботи за списком № 2. Крім того, пенсія гр. ОСОБА_3 призначена УПФ в Шевченківському районі м. Львова.
Доказів звернення до суду з позовом про невірне (неправомірне) призначення пільгових пенсій вищевказаним особам суду представником відповідача надано не було.
Згідно довідок від 10.10.2013 року, громадянам ОСОБА_3 та ОСОБА_4 виплачено пільгових пенсій на загальну суму 24085,81 грн. та 15055,80 грн. відповідно.
З наявного в матеріалах справи розрахунку заборгованості ВАТ "Управління механізації №1" з 2013 року вбачається, що до сплати відповідачу належить 25247,28 грн. фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до п. "б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Доказів сплати заборгованості в матеріалах справи немає.
Отже, оскільки УПФ в Личаківському районі м. Львова доведено наявність заборгованості відповідача, самостійно позивачем фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій повністю відшкодовані не були, вказана сума заборгованості підлягає стягненню з ВАТ "Управління механізації № 1" в користь УПФ в Личаківському районі м. Львова.
Так як спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
На підставі п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", від 09.07.2003 року № 1058-IV зі змінами та доповненнями, п. 6.4 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затв. постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1 та керуючись ст.ст. 7-14, 18, 19, 69-71, 86, 94, 128, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
позов задовольнити повністю.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства "Управління механізації № 1", ЄДРПОУ 01272172, що знаходиться за адресою: 79024, м. Львів, вул. Польова, 46, на користь управління Пенсійного фонду України у Личаківському районі м. Львова, ЄДРПОУ 20847514, що знаходиться за адресою: 79024, м. Львів, вул. Б. Хмельницького, 116, заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених до п. "б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в розмірі 25247 (двадцять п'ять тисяч двісті сорок сім) гривень 28 коп.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 10 десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлений 21.10.2013 року.
Суддя Потабенко В.А.