Черкаський районний суд Черкаської області
Справа № 707/1714/13-ц
ЗА О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 серпня 2013 року м. Черкаси
Черкаський районний суд Черкаської області у складі:
головуючого судді Смоляра О.А.
при секретарі Ярошенко А.О.
за участю прокурора Яшник Б.С.
представника позивача Левченко В.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду цивільну справу за позовом Черкаської міжрайонної прокуратури з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати функції з приводу спірних правовідносин - Державна екологічна інспекція у Черкаській області до ОСОБА_2 про відшкодування шкоди, заподіяної незаконним знесенням лісових насаджень,-
в с т а н о в и в:
Черкаська міжрайонна прокуратура з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати функції з приводу спірних правовідносин - Державна екологічна інспекція у Черкаській області звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 про відшкодування шкоди, заподіяної незаконним знесенням лісових насаджень.
Обґрунтовуючи свої позовні вимоги посилається на те, що Черкаською міжрайонною прокуратурою з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері проведена перевірка додержання вимог природоохоронного законодавства щодо самовільної вирубки лісу гр. ОСОБА_2. що мало місце в лютому 2013 року в урочищі «Салогубка». яке розташоване в адміністративних межах Будищенської сільської ради. Черкаського району, Черкаської області .
Перевіркою встановлено, що в лютому 2013 року гр. ОСОБА_2 будучи майстром лісу Черкаського спеціалізованого комунального підприємства «Райліс» при проведенні вибіркової санітарної рубки в кв. 19 вид.1 ЧСКП «Райліс» самовільно без необхідних дозвільних документів, незаконно провів зрізання зелених насаджень на території урочища «Салогубка», яке розташоване в адміністративних межах Будищенської сільської ради. Черкаського району, Черкаської області, у результаті чого було знесено 5 дерев, а саме: липа діаметром пня 14 см., тополя діаметром пня 56 см., берест діаметром пня 12 см., тополя діаметром пня 58 см., вільха діаметром пня 34 см.
Спеціальний дозвіл (лісорубний квиток) на використання лісових ресурсів (вирубки лісу) відсутній, а тому знесення здійснено з порушенням вимог чинного законодавства, а саме ст.69, 70 Лісового кодексу України.
Вказане порушення природоохоронного законодавства 21.02.2013 року виявлено державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Черкаської області Сидоренком М.І.. в результаті чого 21.02.2013 року складено: польова перелікова відомість самовільно зрубаних дерев, відомість обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу незаконною рубкою дерев, протокол про вчинення адміністративного правопорушення, передбачене ст. 65 КУпАП № 005112.
22.02.2013 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Черкаської області Сидоренком М.1. при розгляді справи про порушення порядку видалення дерев відносно гр. ОСОБА_2 винесено постанову про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбачене ст. 65 КУпАП та накладення на останнього адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 170 гри. Вказана постанова про накладення адміністративного стягнення гр. ОСОБА_2 до суду не оскаржувалась.
Вищевказаний факт підтверджується поясненнями ОСОБА_2, який повідомив, що дану рубку проводив він особисто. Так, під час знесення лісових насаджень допущено звалювання 5 дерев. що не були вимічені в рубку. Незаконне звалювання дерев здійснено помилково, у зв'язку, з халатним відношення гр. ОСОБА_2 до виконання покладених на нього обов'язків.
Розмір шкоди, заподіяної природним ресурсам внаслідок самовільного знесення лісових насаджень гр. ОСОБА_2 обраховано згідно постанови Кабінету Міністрів України № 665 «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу» від 23 липня 2008 року та становить 7 392,32 грн.
Отже, внаслідок порушення природоохоронного законодавства заподіяна державі шкода склала 7 392,32 грн.
Прокурор Яшник Б.С. в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив стягнути нанесені збитки в сумі 7392 грн. 32 коп. з ОСОБА_2 та судові витрати.
Представник державної екологічної інспекції у Черкаській області Левченко В.А. позовні вимоги підтримав та просив стягнути з ОСОБА_2 нанесені збитки.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, хоча був повідомлений у встановленому законом порядку про час та місце розгляду справи, причини неявки суду не повідомив та не підтвердив.
Зі згоди представника позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст.224 ЦПК України.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, оскільки в судовому засіданні достовірно встановлено, що є збитки, нанесені державі, і виникли вони з вини відповідача, який в добровільному порядку їх не погашає, тому вони підлягають стягненню в примусовому порядку.
Перевіркою встановлено, що в лютому 2013 року гр. ОСОБА_2 будучи майстром лісу Черкаського спеціалізованого комунального підприємства «Райліс» при проведенні вибіркової санітарної рубки в кв. 19 вид.1 ЧСКП «Райліс» самовільно без необхідних дозвільних документів, незаконно провів зрізання зелених насаджень на території урочища «Салогубка», яке розташоване в адміністративних межах Будищенської сільської ради. Черкаського району, Черкаської області, у результаті чого було знесено 5 дерев, а саме: липа діаметром пня 14 см., тополя діаметром пня 56 см., берест діаметром пня 12 см., тополя діаметром пня 58 см., вільха діаметром пня 34 см.
Згідно протоколу № 005112 від 21.02.2013 року про вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ст. 65 КУпАП, державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Черкаської області Сидоренком М.І.. складено: польова перелікова відомість самовільно зрубаних дерев, відомість обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу незаконною рубкою дерев.
Відповідно до розрахунку проведеного згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 665 «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу» від 23 липня 2008 року розмір шкоди, заподіяної природним ресурсам внаслідок самовільного знесення лісових насаджень гр. ОСОБА_2 становить 7 392,32 грн.
22.02.2013 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Черкаської області Сидоренком М.1. при розгляді справи про порушення порядку видалення дерев відносно гр. ОСОБА_2 винесено постанову про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбачене ст. 65 КУпАП та накладення на останнього адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 170 гри. Вказана постанова про накладення адміністративного стягнення гр. ОСОБА_2 до суду не оскаржувалась.
Відповідно до ст. 69 Лісового кодексу України спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно. Спеціальний дозвіл на заготівлю деревини в порядку рубок головного користування видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальними органами центрального органу виконавчої влади з питань лісового господарства. Спеціальний дозвіл на інші види спеціального використання лісових ресурсів видається власниками лісів або постійними лісокористувачами. На виділених лісових ділянках можуть використовуватися лише ті лісові ресурси і лише для цілей, що передбачені виданим спеціальним дозволом. Спеціальний дозвіл видається власниками лісів або постійними лісокористувачами у встановленому порядку також на проведення інших рубок та робіт, пов'язаних і не пов'язаних із веденням лісового господарства.
Згідно ст. 70 Лісового кодексу України заготівля деревини в порядку проведення рубок головного користування, а також інших рубок, пов'язаних із веденням лісового господарства, проводиться власниками лісів і постійними лісокористувачами. яким у встановленому порядку надано це право.
Статтею 94 Лісового кодексу України визначено, що державний контроль за охороною, захистом, використанням та відтворенням лісів здійснюється Кабінетом Міністрів України, центральними органами виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища, з питань лісового господарства, органами виконавчої влади з питань лісового господарства га з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, територіальними органами центральних органів виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища, з питань лісового господарства, іншими центральними та місцевими органами виконавчої влади в межах повноважень, визначених законом.
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» на Державну екологічну інспекцію у Черкаській області покладено обов'язок здійснення державного контролю за додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Згідно п. 4.2. Положення про Державну екологічну інспекцію у Черкаській області, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України № 136 від 12.12.201 1 року Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами нерезидентами вимог: законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів.
Відповідальність за порушення лісового законодавства визначено ст. 105 Лісового кодексу України, відповідно до змісту якої порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону. Згідно п. 1 частини 2 статті 105 Лісового кодексу України відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників.
Відповідно до сі. 107 Лісового кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.
Судові витрати по справі підлягають стягненню з відповідача відповідно до вимог ст. 88 ЦПК України .
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 10, 11, 15, 30, 62, 68, 80, 88, 202, 203, 224 - 229, 294 ЦПК України, суд ,-
в и р і ш и в :
Позовну заяву Черкаської міжрайонної прокуратури з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати функції з приводу спірних правовідносин - Державна екологічна інспекція у Черкаській області до ОСОБА_2 про відшкодування шкоди, заподіяної незаконним знесенням лісових насаджень - задоволити.
Стягнути з ОСОБА_2 завдані збитки у сумі - 7 392,32 грн., заподіяної незаконним знесенням лісових насаджень на користь Будищенської сільської ради Черкаського району на р/р 331113311700481, отримувач УДКСУ Черкаському районі Черкаської області, МФО 854018, ЄДРПОУ 38030555, код 24062100.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір в сумі 229 грн. 40 коп.
Заочне рішення суду може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, заява має бути подана протягом 10 днів з дня отримання копії рішення.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Черкаської області шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя: О. А. Смоляр