Постанова № 34309571, 01.10.2013, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
01.10.2013
Номер справи
801/7933/13-а
Номер документу
34309571
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ПОСТАНОВА

Іменем України

01 жовтня 2013 р. (14:14) Справа №801/7933/13-а

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Москаленка С.А., за участю секретаря судового засідання Токарєвої Є.В., представника позивача - Попова О.В., довіреність № 1/2884 від 20.08.2013 року, представника відповідача - Узлякова І.І, довіреність № 04-01/10 від 22.08.2013 року, представника відповідача - Шупікової І.І., довіреність № 04-01/13 від 22.08.2013 року, розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за адміністративним позовом Державної Азово-Чорноморської екологічної інспекції

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Керч-Єнікальська компанія"

про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,

ВСТАНОВИВ:

Державна Азово-Чорноморська екологічна інспекція звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Керч-Єнікальська компанія" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом тимчасової заборони (зупинення) діяльності в частині утворення, розміщення і накопичування небезпечних відходів, які утворюються в результаті діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю "Керч-Єнікальська компанія", яке розташоване за адресою: шосе Героїв Сталінграду, 23, корпус «г» м. Керч, АР Крим, 98320 до усунення порушень та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення діяльності.

Позов мотивовано тим, що відповідач здійснює діяльність, яка пов'язана з утворення небезпечних відходів при відсутності дозволу на розміщення небезпечних відходів та ліміту на утворення та розміщення небезпечних відходів.

Представник позивача у судовому засіданні надав письмові пояснення за суттю спору, вважає що господарська діяльність відповідача призводить до утворення небезпечних відходів, таких як лампи люмінесцентні зіпсовані або відпрацьовані, матеріали обтиральні зіпсовані, відпрацьовані (ганчір'я), тара металева використана, забруднена (з-під пестицидів та агрохімікатів) та ведеться при відсутності дозволу та ліміту на утворення та розміщення відходів з грубими порушеннями природоохоронного законодавства, тому просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представники відповідача у судовому засіданні проти позову заперечували з підстав викладених у письмовому запереченні на адміністративний позов.

В письмовому запереченні зазначено, що позивачем укладено договір на здійснення операцій у сфері поводження з відходами (збір, зберігання, утилізація) з ТОВ «Капітал-2006». Підприємство не накопичує відходи у м. Керчі, а передає їх відразу ТОВ «Капітал-2006», а саме тару металеву в якій знаходився фумігант (тобто пестициди). Що стосується ламп люмінесцентних, матеріалів обтиральних зіпсованих, відпрацьованих (ганчір'я), то у підприємства не створювались відходи з них, а тільки лише отримано дозвіл.

Ухвалою Окружного адміністративного суду Ар Крим від 29.08.2013р. постановлено розглянути справу в порядку за загальними правилами Кодексу адміністративного судочинства України.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд встановив, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити з огляду на таке.

Посадовою особою відповідача проведено перевірку позивача з дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсі щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, про що складено акт перевірки від 26.07.2013 року.

В акті перевірки встановлено, що діяльність Товариства з обмеженою відповідальністю "Керч-Єнікальська компанія" пов'язана з утворенням небезпечних відходів (лампи люмінесцентні зіпсовані або відпрацьовані, матеріали обтиральні зіпсовані, відпрацьовані (ганчіря), тара металева використана, забруднена (з-під пестицидів та агрохімікатів), ведеться без одержання від уповноважених органів виконавчої влади у сфері поводження з відходами Дозволу на розміщення відходів та лімітів на обсяги утворення та розміщення небезпечних відходів у 2013 році.

Статтею 1 Закону України «Про відходи» від 5 березня 1998 року № 187/98-ВР встановлено, що відходи - будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не придатні до подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення. Під розміщенням відходів слід розуміти зберігання та захоронення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах. Відведені місця чи об'єкти це місця чи об'єкти (місця розміщення відходів, сховища, полігони, комплекси, споруди, ділянки надр тощо), на використання яких отримано дозвіл уповноважених органів на видалення відходів чи здійснення інших операцій з відходами.

Відповідно до п.14.1.223 п.14.1 ст.14 ПК України розміщення відходів - постійне (остаточне) перебування або захоронення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах (місцях розміщення відходів, сховищах, полігонах, комплексах, спорудах, ділянках надр тощо), на використання яких отримано дозволи уповноважених органів.

Відповідно до ч.4 ст.33 Закону України "Про відходи" зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання.

Згідно п. "а" ч.1 ст.32 Закону України "Про відходи" з метою обмеження та запобігання негативному впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини забороняється вести будь-яку господарську діяльність, пов'язану з утворенням відходів, без одержання від уповноважених органів виконавчої влади у сфері поводження з відходами лімітів на обсяги утворення та розміщення відходів. Ліміти на обсяги утворення і розміщення побутових відходів не встановлюються.

Відповідно до ст.55 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими радами територіях у межах установлених лімітів з додержанням санітарних і екологічних норм способом, що забезпечує можливість їх подальшого використання як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людей.

Пунктом Порядку розроблення, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 1998 р. N 1218 (далі - Порядок №1218) передбачено, що ліміт на утворення відходів це максимальний обсяг відходів, на який у суб'єкта права власності на відходи (далі - власник відходів) є документально підтверджений дозвіл на передачу їх іншому власнику (на розміщення, утилізацію, знешкодження тощо) або на утилізацію чи розміщення на своїй території. Ліміт на розміщення відходів - обсяг відходів (окремо для кожного класу небезпеки), на який у власника відходів є дозвіл на їх розміщення, виданий органами Мінекоресурсів на місцях.

Відповідно до ліцензії серії АВ №456289 ТОВ "Керч-Єнікальська компанія" надано дозвіл на проведення фумігації (знезараження) об'єктів регулювання, що визначені Законом України «Про карантин рослин», які переміщуються через державний кордон України та карантинні зони.

Відповідач отримав дозвіл №1588 на розміщення відходів в 2013 році, узгодив та затвердив з Республіканським комітетом АР Крим з охорони навколишнього природного середовища ліміт № -/1588 на створення та розміщення відходів під час випуску продукції (фумігація зернового вантажу навалом), а саме на: відпрацьовані автошини, тара металева, засоби індивідуального захисту, спецодяг, макулатура, відходи оргтехніки.

Відповідно до висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи проект ліміту для отримання дозволу на утворення та розміщення відходів на 2013 року ТОВ «Керч-Єнікальська компанія», об'єкт експертизи відповідає встановленим медичним критеріям безпеки/ показникам.

18.07.2013 року між ТОВ "Керч-Єнікальська компанія" (замовник) та ТОВ «Капітал-2006» (виконавець) укладено договір №488/С на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, відповідно до якого виконавець бере на себе зобов'язання організувати здійснення операцій у сфері поводження з відходами.

Відповідно до п.1.4 договору операції у сфері поводження з небезпечними відходами (збирання, зберігання, утилізація) здійснюється на підставі ліцензії на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами (збирання, зберігання, утилізація) серії АЕ №199292, виданої 26.04.2013 року Міністерством екології та природних ресурсів України.

Відповідно до протоколу узгодження договірної ціни по договору №488/С від 18.07.2013 року між сторонами узгоджено розмір договірної ціни на здійснення операцій з відходами лампа люмінесцентна та тара з-під пестицидів.

Таким чином, відповідач здійснює господарську діяльність з дотриманням вимог Закону України "Про відходи", тому висновки акту перевірки про відсутність у відповідача дозволу та ліміту на створення та розміщення небезпечних відходів є необґрунтованими.

Відповідно до п.7.ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05 квітня 2007 року № 877-V на підставі акту, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Відповідно до ч.5 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Оскільки встановлено відсутність порушень з боку відповідача в частині дотримання норм законодавства в сфері поводження з відходами, на які посилається позивач в обґрунтування позовних вимог, суд не знаходить підстав для тимчасової заборони (зупинення) діяльності відповідача в частині утворення, розміщення і накопичування небезпечних відходів, тому позовні вимоги є необґрунтованими та у їх задоволенні слід відмовити.

У судовому засіданні, яке відбулось 01.10.2013 року, оголошено вступну та резолютивну частини постанови. Відповідно до вимог ст.163 КАС України постанова оформлена та підписана 07.10.2013 року.

Керуючись ст.ст.122,160-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Москаленко С.А.