Рішення № 34307526, 07.10.2013, Господарський суд Полтавської області

Дата ухвалення
07.10.2013
Номер справи
917/1474/13
Номер документу
34307526
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

36000, м. Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07.10.2013 р. Справа №917/1474/13

Господарський суд Полтавської області

в складі головуючого судді Кульбако М.М.

за участю представників:

позивача: ОСОБА_1

відповідача: Чернявський І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_3, м.Комсомольськ

до Комсомольської міської ради, м.Комсомольськ

про визнання недійсним рішення,-

В С Т А Н О В И В :

Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 звернувся до господарського суду Полтавської області з позовом до Комсомольської міської ради про визнання частково недійсним пункту 1 рішення тридцять першої сесії Комсомольської міської ради Полтавської області шостого скликання від 19.03.2013 року, посилаючись на порушення відповідачем вимог чинного законодавства при визначенні розміру орендної плати без застосування понижуючого коефіцієнта на період будівництва.

В обгрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що при прийнятті рішення про поновлення дії договору оренди землі та визначенні розміру орендної плати, відповідач перевищив свої повноваження в частині визначення порядку обчислення нормативної грошової оцінки землі, оскільки розмір орендної плати залежить від нормативної грошової оцінки землі, а порядок її визначення не належить до компетенції орендодавця.

В судових засіданнях представник позивача на задоволенні позову наполягає з мотивів, викладених у позовній заяві та письмових поясненнях (а.с. 29-30, 51-52, 100-102)).

Відповідач у запереченнях на позовну заяву(а.с.56-57) та його представник у судових засіданнях, не заперечуючи проти визначення розміру орендної плати виходячи з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, проти задоволенні позову заперечує, посилаючись, зокрема, на те, що згідно статті 12 закону України "Про охорону земель" до повноважень місцевих рад належить економічне стимулювання раціонального використання та охорони земель, а тому прийняття рішення щодо встановлення орендної плати при поновленні договору оренди землі, яка надана позивачу для будівництва і яка не використовується за призначенням, без застосування понижуючого коефіцієнта 0,5, не суперечить чинному законодавству України, оскільки використання понижуючого коефіцієнта призвело до втрат місцевого бюджету. Також посилається на те, що встановлений розмір орендної плати знаходиться в встановлених законодавствах межах(не перебільшує 12% від нормативної грошової оцінки) і відповідач погодився на такий розмір орендної плати, підписавши додаткову угоду.

Рішення судом приймається після перерви, оголошеної в судовому засіданні 01.10.2013 року.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, судом встановлено, що на підставі рішення 18 сесії Комсомольської міської ради 5 скликання від 20.12.2007 року, 12.03.2008 р. між Комсомольською міською радою Полтавської області та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 був укладений договір оренди землі №31/08, за умовами якого Комсомольська міська рада (Орендодавець) надає, а ФОП ОСОБА_3 (Орендар) приймає у строкове платне користування земельну ділянку (землі комерційного використання - землі роздрібної торгівлі та комерційних послуг), що розташована в районі міського парку по АДРЕСА_1 площею 0,0372га (кадастровий № 310200000:50:027:0274) для розташування дитячого кафе з літнім майданчиком.

В договорі сторони погодили строк дії договору, розмір орендної плати та порядок її обчислення, права та обов'язки сторін, відповідальність за невиконання або неналежне виконання умов договору, а також інші умови, які необхідні для даного виду договорів.

Згідно відмітки на останньому аркуші договору, він зареєстрований у Комсомольському міському відділі Полтавської регіональної філії ДП "Центр ДЗК при Державному комітеті України по земельних ресурсах" (а.с.9-11).

В подальшому, на підставі рішень Комсомольської міської ради, між сторонами укладались додаткові угоди про поновлення дії та внесення змін до зазначеного договору(а.с. 78,79).

Останнім рішенням тридцять першої сесії Комсомольської міської ради шостого скликання від 19.03.2013 року "Про поновлення дії договору оренди землі ФОП ОСОБА_3 площею 0,0372га", Комсомольська міська рада вирішила поновити дію договору оренди землі ФОП ОСОБА_3 на земельну ділянку по АДРЕСА_1 в районі міського парку площею 0,0372 га для розташування дитячого кафе з літнім майданчиком на строк до 01.03.2014 року. Встановлено орендну плату за земельну ділянку в розмірі 7% від її нормативно-грошової оцінки без застосування понижуючого коефіцієнта на період будівництва (а.с.12)

На підставі даного рішення 08.04.2013 року між позивачем та відповідачем було укладено Додаткову угоду № 3/13 від 08.04.2013 р. до договору оренди землі № 31/08 від 12.03.2008 р., якою сторони визначили строк дії договору та визначили розмір орендної плати в розмірі 7% від її нормативно-грошової оцінки без застосування понижуючого коефіцієнта на період будівництва (а.с.35).

Не погоджуючись з рішенням Орендодавця в частині порядку визначення розміру орендної плати без застосування понижуючого коефіцієнта на період будівництва, ФОП ОСОБА_3 звернувся до суду з даним позовом.

При прийнятті рішення суд виходить з наступного:

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із частинами 1,3 статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Згідно статті 15 Закону України "Про оренду землі", однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Відповідно до підпунктів 14.1.136 та 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності та є обов'язковим платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Відповідно до пункту 288.5 статті 288 ПКУ розмір орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:

- для земель сільськогосподарського призначення розміру земельного податку, що

встановлюється розділом XIII Кодексу;

- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що

встановлюється розділом XIII Кодексу;

не може перевищувати:

а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та

експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел

енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки;

б) для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності

та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратний розмір земельного

податку, що встановлюється цим розділом;

в) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної

грошової оцінки;

та може бути більшою граничного розміру орендної плати, ніж зазначений у підпункті 288.5.2, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах.

Статтею 271 ПКУ визначено, що базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XIII ПКУ, а у разі, якщо нормативну грошову оцінку не проведено - площа земельних ділянок.

Відповідно до ст. 201 Земельного кодексу України грошова оцінка земельних ділянок визначається на рентній основі. Залежно від призначення та порядку проведення грошова оцінка земельних ділянок може бути нормативною і експертною. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо.

Правові засади проведення оцінки земель в Україні визначені Законом України від 11.12.2003 p. N 1378-IV "Про оцінку земель" (із змінами та доповненнями, далі - Закон N 1378-TV).

Відповідно до абзацу 5 статті 5 вказаного закону, нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Згідно статей 13,18 Закону України "Про оцінку землі", обов'язковим є проведення нормативно грошової оцінки земель у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності і нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.

Статтею 12 цього ж Закону визначено, що нормативно-методичне регулювання оцінки земель здійснюється у відповідних нормативно-правових актах, що встановлюють порядок проведення оцінки земель, організації і виконання землеоціночних робіт, склад і зміст технічної документації та звітів з експертної грошової оцінки земельних ділянок, вимоги до них, порядок їх виконання. Нормативно-правові акти з проведення оцінки земель, які розробляються з урахуванням вимог положень національних стандартів, затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Постановою КМУ від 23.03.1995 р. № 213 затверджено Методику нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, відповідно до якої нормативна грошова оцінка земельних ділянок здійснюється з метою визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також під час розроблення показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27 січня 2006 p. N 18/15/21/11 (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 квітня 2006 р. за N 388/12262), затверджений Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, який розроблено у відповідності до Земельного кодексу України, Закону України "Про оцінку земель", Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.95 N 213.

Відповідно до п. 3.3 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, нормативна грошова оцінка одного квадратного метра земельної ділянки населених пунктів визначається за формулою: Цн = В х НП: Нк х Кф х Км,де Цн - нормативна грошова оцінка квадратного метра земельної ділянки (у гривнях);

В - витрати на освоєння та облаштування території в розрахунку на квадратний метр (у гривнях);

Нп - норма прибутку (6%);

Нк - норма капіталізації (3%);

Кф - коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (під житлову та громадську забудову, для промисловості, транспорту тощо);

Км - коефіцієнт, який характеризує місце розташування земельної ділянки.

Коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (далі - Кф), ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності, та становить: - для категорії земель за функцією використання - землі житлової забудови (склад категорії земель - землі індивідуального житлового будівництва і господарських будівель, землі малоповерхової і багатоповерхової не садибної забудови, землі сільськогосподарського призначення під господарськими будівлями і спорудами) Кф = 1,0 ; землі промисловості Кф - 1,2; землі комерційного використання Кф = 2,5; інші землі, до яких за функцією використання віднесено землі, зайняті поточним будівництвом та землі, відведені під майбутнє будівництво Кф = 0,5.

Згідно пункту 3.5 цього Порядку коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (додаток 1 до таблиці 1.1), ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності. Підставою для виділення частин земельної ділянки різного функціонального використання є виключно затверджені дані інвентаризації земельної ділянки та землеустрою.

Відповідно до додатку 1 до Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів до земель комерційного використання відносяться: землі торгівлі транспортними засобами та їх ремонту; землі оптової торгівлі і посередництва в торгівлі; землі роздрібної торгівлі побутовими товарами і їх ремонт; землі готелів та ресторанів; землі підприємств фінансового посередництва; землі підприємств страхування; землі підприємств, що здійснюють допоміжну діяльність у сфері фінансів та страхування; землі підприємств, що здійснюють операції з нерухомістю, здавання під найм та послуги юридичним особам; землі підприємств, що здійснюють діяльність у сфері інформатизації; землі підприємств, що здійснюють послуги, які надаються переважно юридичним особам; землі підприємств, що здійснюють індивідуальні послуги; землі підприємств, що здійснюють діяльність у сфері відпочинку та розваг (азартні ігри та ігри на гроші тощо). Вказаний перелік земель є вичерпним.

Пунктом 2.4. рішення тридцять першої сесії Комсомольської міської ради шостого скликання від 19.03.2013 року ФОП ОСОБА_3 зобов'язано виконати організацію будівельного майданчика, що свідчить про використання земельної ділянки для будівництва.

Згідно Акту перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил (а.с.54) та Довідки, наданої виконавчим комітетом Комсомольської міської ради(а.с.53) будівництво не завершено, об'єкт в експлуатацію не здано.

Додаток №1 до Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів містить таку категорію земель за функцією використання як землі, зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво із значенням коефіцієнта Кф 0,5.

Системний аналіз наведених норм законодавства дає підстави для висновку, що орендодавець має право встановлювати розмір орендної плати в межах, визначених законодавством України, однак орендна плата повинна розраховуватись виходячи з нормативної грошової оцінки, порядок обчислення якої (застосування відповідних коефіцієнтів) не віднесено до компетенції орендодавця (Комсомольської міської ради).

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що Комсомольська міська рада при прийнятті рішення про поновлення дії договору оренди землі та встановленні розміру орендної плати в розмірі 7% від нормативної грошової оцінки діяла в межах повноважень, визначених законодавством України, однак положення оскаржуваного рішення щодо незастосування понижуючого коефіцієнта прийнято з перевищенням повноважень, в зв'язку з чим позов підлягає задоволенню.

Посилання позивача на те, що він був вимушений підписати додаткову угоду, як і посилання відповідача на те, що позивач підписав додаткову угоду, погодившись із положенням про незастосування понижуючого коефіцієнта, судом не приймаються, оскільки питання відповідності додаткової угоди вимогам законодавства України не є предметом позову і не може вплинути на вирішення питання про законність оскаржуваного рішення.

Враховуючи викладене та керуючись статтями 43,49, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В :

1. Позов задовольнити.

2. Визнати недійсним положення пункту 1 рішення тридцять першої сесії Комсомольської міської ради шостого скликання від 19.03.2013 року "Про поновлення дії договору оренди землі фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3 площею 0,0372 га в частині встановлення орендної плати без застосування понижуючого коефіцієнта на період будівництва.

3. Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного господарського суду через господарський суд Полтавської області на протязі 10 днів.

Повне рішення складено 14.10.2013 р.

Суддя Кульбако М.М.