Постанова № 34305237, 18.10.2013, Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
18.10.2013
Номер справи
344/15209/13-а
Номер документу
34305237
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 344/15209/13-а

Провадження № 2-а/344/825/13

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 жовтня 2013 року м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:

головуючої - судді Бабій О.М.,

секретаря Сивухіної Ю.Ю.,

з участю позивача ОСОБА_1, представника відповідача по довіреності від 25.07.2013 року ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Івано-Франківського міського суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про визнання неправомірною бездіяльності щодо відмови в перерахунку та виплаті щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, зобов`язання здійснити перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці згідно суддівської винагороди працюючого на відповідній посаді судді з 01.01.2012 року, зобов'язання в подальшому здійснювати нарахування та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся в суд з наведеним адміністративним позовом до відповідача, мотивуючи тим, що працював головою Господарського суду Івано-Франківської області. З лютого 1985 року вийшов у відставку. З того часу йому виплачується щомісячне довічне грошове утримання в розмірі 90% заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді, яке передбачено ст. 43 Закону України «Про статус суддів». Закон України «Про судоустрій та статус суддів» збільшив розмір суддівської винагороди працюючих суддів, відповідно повинен бути і збільшений розмір довічного грошового утримання суддів у відставці. Однак, УПФ в м. Івано-Франківську відмовило йому у проведенні такого перерахунку, посилаючись на те, що Закон України «Про судоустрій та статус суддів» не містить прямої вказівки про перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання. У зв'язку з вищенаведеним просив вимоги адміністративного позову задовольнити.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав з мотивів наведених в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав. Просив в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши письмові докази у справі, судом встановлено, що публічно-правовий спір між сторонами виник з приводу того, що відповідач відмовляється провести перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у зв'язку із збільшенням суддівської винагороди.

Так, ОСОБА_1, працював головою Господарського суду Івано-Франківської області, що сторонами визнається, а тому доказуванню не підлягає відповідно до ч. 3 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАСУ України). З лютого 1985 року ОСОБА_1 відповідачем виплачується щомісячне довічне грошове утримання як судді у відставці. Цей факт також визнається сторонами.

Відповідно до ст. 8 КАС України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справ з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні правовідносини.

Відповідно до ст. 9 КАС України, суд вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України. В разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому нормативному акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

ОСОБА_1 є суддею у відставці та користується пільгами відповідно до ст. 44 Закону України «Про статус суддів».

Згідно ст. 43 Закону України «Про статус суддів», який був чиним на час виникнення спірних правовідносин між сторонами, за суддею, який перебуває у відставці, зберігається звання судді і такі ж гарантії недоторканості та соціального захисту як і до виходу у відставку. Судді у відставці, який має стаж роботи на посаді судді не менше 20 років, виплачується за його вибором пенсія або звільнене від сплати податку щомісячне довічне грошове утримання в розмірі 80% заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді. За кожний повний рік роботи понад 20 років на посаді судді розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на 2% заробітку, але не більше ніж до 90% заробітку судді без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання.

Постановою ВРУ «Про порядок введення в дію Закону України «Про статус суддів» передбачалось, що в разі зміни заробітної плати суддів, розмір щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці обчислюється виходячи з нового розміру заробітної плати судді, який працює на відповідній посаді, та виплачується - в суді за останнім місцем роботи або за їх вибором у суді за місцем їх проживання.

На підставі ст. 43 Закону України «Про статус суддів» від 15.12.1992 року, ОСОБА_1 було призначене довічне грошове утримання судді у відставці в розмірі 90 відсотків заробітку працюючого судді, виплата якого здійснюється УПФ в м. Івано-Франківську.

В зв'язку з набранням чинності ст. 129 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» від 07.07.2010 року, що діє на час виникнення спірних правовідносин, збільшився, починаючи з 01.01.2012 року, розмір заробітку судді, який працює на відповідній посаді і складає 14 592 грн. 80 коп., з 01.04.2012 року - 14 878 грн. 40 коп., з 01.07.2012 року - 14 987 грн. 20 коп., з 01.10.2012 року - 15 204 грн. 80 коп., з 01.12.2012 року - 15 422 грн. 40 коп., з 01.01.2013 року - 19 499 грн., на які нараховані внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Ці обставини підтверджуються довідками Господарського суду Івано-Франківської області від 11.09.2013 року (а.с.5, 9-13).

12.09.2013 року позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку довічного грошового утримання судді у відставці в розмірі 90% заробітку працюючого судді у відповідності з довідками Господарського суду Івано-Франківської області.

Листом від 13.09.2013 року №165/К-8 відповідач відмовив у проведенні перерахунку на тій підставі, що Законом України «Про судоустрій та статус суддів» не передбачено проведення перерахунку довічного грошового утримання, крім суддів Конституційного Суду України.

Згідно ст. 126 Конституції України, незалежність і недоторканість суддів гарантуються Конституцією України і законами України. Матеріальне забезпечення суддів, в тому числі суддів у відставці, та гарантії їх соціального захисту є одним із складових елементів принципу незалежності суддів. Відповідно до ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

На підставі ч.2 ст. 43 Закону України «Про статус суддів», за суддею, який перебуває у відставці зберігається звання судді і такі ж гарантії її недоторканості та соціального захисту, як і до виходу у відставку.

Право позивача на отримання щомісячного довічного грошового утримання в залежності від заробітку працюючого на відповідній посаді судді передбачено і ч.3 ст. 138 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» від 07.07.2010 року, який діє з часу виникнення спірних правовідносин.

Право позивача на перерахунок довічного грошового утримання не залежить від наявності чи відсутності грошових коштів та належного фінансування, таке право надане державою і закріплено Законом України «Про статус суддів».

Крім цього і практика Європейського суду з прав людини, яка відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» є джерелом права, свідчить про те, що органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх обов'язків (справа Кечко протии України», рішення від 08.11.2005 року).

Частина 2 Перехідних положень Закону України «Про судоустрій та статус суддів» визначає те, що судді, призначені чи обрані на посаду до набрання чинності цим Законом зберігають визначення стажу роботи на посаді судді відповідно до законодавства, що діяло раніше.

Отже, виходячи з принципу пріоритетності законів над підзаконними актами при визначенні розміру пенсії позивачу підлягають застосуванню норми Закону України «Про судоустрій та статус суддів».

Таким чином суд приходить до висновку, що перерахунок за період з 01 січня 2012 року необхідно провести у відповідності до ст. 138 Закону України «Про судоустрій та статус суддів».

У відповідності до ст. 6.4. Європейської хартії про статус суддів суддя, що досяг встановленого законом віку для виходу у відставку з суддівської посади, яку займав протягом певного часу, повинен отримувати пенсію по виходу у відставку, рівень якої повинен бути як можна ближче до рівня останньої заробітної плати в якості судді.

Відповідно до п.2 розділу 2 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної реформи» обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Крім того, як визначено рішенням Конституційного Суду України від 03.06.2013 року у справі щодо змін умов виплати пенсій і щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці, конституційний статус судді передбачає достатнє матеріальне забезпечення судді як під час здійснення ним своїх повноважень (суддівська винагорода), так і в майбутньому у зв'язку з досягненням пенсійного віку (пенсія) чи внаслідок припинення повноважень і набуття статусу судді у відставці (щомісячне довічне грошове утримання). Статус судді та його елементи, зокрема матеріальне забезпечення судді після припинення його повноважень, є не особистим привілеєм, а засобом забезпечення незалежності працюючих суддів і надається для гарантування верховенства права та в інтересах осіб, які звертаються до суду та очікують неупередженого правосуддя.

Викладене відповідає положенням Європейської хартії про закон "Про статус суддів" від 10 липня 1998 року, за якими рівень винагороди суддям за виконання ними своїх професійних обов'язків має бути таким, щоб захистити їх від тиску, що може спричинити вплив на їхні рішення або взагалі поведінку суддів і таким чином вплинути на їхню незалежність та неупередженість (пункт 6.1); статус забезпечує судді, який досяг передбаченого законом віку для виходу у відставку із посади судді і який здійснював повноваження судді протягом певного строку, право на отримання виплат, рівень яких має бути якомога ближчим до рівня його останньої заробітної плати на посаді судді (пункт 6.4).

Відповідно до п. 5 рішення Конституційного Суду України від 03.06.2013 року, визначений Законом України «Про судоустрій та статус суддів» порядок нарахування щомісячного довічного грошового утримання було змінено Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», внаслідок чого зменшено розмір щомісячного довічного грошового утримання суддів. Залишивши незмінним зміст права на щомісячне довічне грошове утримання суддів, Закон України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» звузив обсяг цього права, встановивши обмежену базу для нарахування суддям щомісячного довічного грошового утримання, та скасував право суддів на одержання щомісячного довічного грошового утримання без обмеження граничного розміру, чим знизив і досягнутий рівень гарантій незалежності суддів.

Отже, частина третя статті 138 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» не узгоджується з конституційним положенням про недопустимість звуження змісту чи обсягу гарантій незалежності суддів, а тому суперечить статті 126 Основного Закону України.

Рішення Конституційного Суду України має преюдиціальне значення при розгляді судами загальної юрисдикції позовів у зв'язку з правовідносинами, що виникли внаслідок дії положень законів України, визнаних неконституційними.

Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.

Таким чином, збільшення розміру заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді є підставою для проведення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці і цей перерахунок проводиться з дня збільшення заробітної плати судді.

Отже, законом не встановлюється ані строковість, ані обмеженість у часі цього виду виплати. З самого визначення поняття «щомісячного довічного грошового утримання» випливає, що це утримання здійснюються на постійній основи один раз на місяць протягом невизначеного періоду часу. Цей вид виплат не є строковим, а тому не може бути призначений на якийсь строк. В цьому випадку визначається лише дата, з якої особа має право на отримання щомісячного довічного грошового утримання (чи його перерахунок). Кінцевий термін, або строк, на який призначається щомісячне довічне грошове утримання не може встановлюватись, оскільки це суперечить самому визначенню та суті щомісячного довічного грошового утримання.

В своїх вимогах позивач просить суд про визнання протиправною бездіяльності щодо відмови в перерахунку і виплаті щомісячного довічного грошового утримання судді, зобов'язати відповідача провести перерахунок щомісячного довічного грошового утримання згідно суддівської винагороди працюючого на відповідній посаді судді з 01.01.2012 року по вересень 2013 року.

За таких обставин суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають до часткового задоволення. Слід визнати неправомірними дії, а не бездіяльність управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку та виплаті щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці відповідно до ст. 138 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» та зобов'язати відповідача провести позивачу перерахунок щомісячного довічного грошового утримання, починаючи з 01.01.2012 року з урахуванням розміру заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді відповідно до ст. 138 Закону України «Про судоустрій та статус суддів».

Щодо вимоги позивача про стягнення з відповідача на його користь недорахованої суми заборгованості за період з січня 2012 року по вересень 2013 року включно, то суд вважає можливим вийти за межі позовних вимог, оскільки таке необхідне для повного захисту права сторони, про захист якого вона просить, зобов'язавши відповідача виплатити позивачу недораховані суми довічного грошового утримання.

За таких обставин суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають до часткового задоволення.

На підставі викладеного, відповідно до, ст. ст. 58, 126 Конституції України, ст.ст. 43, 44 Закону України «Про статус суддів», ст. 129, 138 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», п.2 розділу 2 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної реформи», Рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 року,ст. ст. 6-12, 72 КАС України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про визнання неправомірною бездіяльності щодо відмови в перерахунку та виплаті щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, зобов`язання здійснити перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці згідно суддівської винагороди працюючого на відповідній посаді судді з 01.01.2012 року, зобов'язання в подальшому здійснювати нарахування та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську, ідентифікаційний код - 20550895, щодо відмови ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителю НОМЕР_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 у проведенні перерахунку та виплаті щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці відповідно до ст. 138 Закону України «Про судоустрій та статус суддів».

Зобов`язати управління фонду України в м. Івано-Франківську, ідентифікаційний код - 20550895, провести ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителю НОМЕР_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, починаючи з 01.01.2012 року з урахуванням розміру заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді в розмірі 14 592 грн. 80 коп., з 01.04.2012 року з урахуванням розміру заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді в розмірі 14 878 грн. 40 коп., з 01.07.2012 року з урахуванням розміру заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді в розмірі 14 987 грн. 20 коп., з 01.10.2012 року з урахуванням розміру заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді в розмірі 15 204 грн. 80 коп., з 01.12.2012 року з урахуванням розміру заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді в розмірі 15 422 грн. 40 коп., з 01.01.2013 року з урахуванням розміру заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді в розмірі 19 499 грн., відповідно до ст. 138 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» та проводити нарахування і виплату такого щомісячного довічного грошового утримання з урахуванням кожного нового розміру заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді без обмеження будь-яким терміном, періодом та максимальним розміром.

В решті вимог позову відмовити.

Постанову суду в межах суми стягнення за один місяць допустити до негайного виконання.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, але якщо апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається через Івано-Франківський міський суд протягом 10 днів з дня її проголошення, а у разі прийняття постанови в письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 18 жовтня 2013 року.

Суддя Бабій О.М