Дата документу 12.09.2013
Справа № 334/4872/13-а
Провадження № 2-а/334/169/2013
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 вересня 2013 року Ленінський районний суд м.Запоріжжя у складі: головуючого судді Дубини Л.А.
при секретарі Філіпповій Ю.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні у м.Запоріжжі адміністративну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Ленінському району до ОСОБА_1 про відшкодування коштів надміру перерахованої державної допомоги,
у с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з позовом, у якому вказує, що на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Ленінському району знаходиться справа по призначенню державної допомоги на дитину одинокій матері ОСОБА_1
На підставі заяви відповідача від 08.09.2006, копії свідоцтва про народження дитини ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 та довідки Ленінського відділу РАЦС № 472 від 10.05.2006 року відповідачу була призначена і виплачувалася державна допомога на дитину одинокій матері.
Спеціалістами управління був складений акт обстеження матеріально-побутових умов відповідача. Було зясовано, що відповідач має дитину від ОСОБА_3, з яким вона не мешкає, не перебуває у шлюбі, сумісне господарство не веде та не виховує разом з ним дитину. У заяві на призначення допомоги відповідач взяла на себе зобовязання повідомити про всі зміни у сім'ї та усиновлення дитини, ставила свій підпис і усвідомлювала, що надання неточних чи неповних відомостей тягне за собою відповідальність за законодавством України та одночасно давала згоду на отримання інформації відносно себе, та членів своєї сім'ї, пов'язаною з наданням допомоги.
Разом з тим, відповідачка не повідомила що дитина з червня 2011 перебуває у КЗ «Запорізький обласний притулок для дітей на повному державному забезпеченні.
Тому відповідачка повинна повернути Управлінню надміру перераховану допомогу у сумі 915,20 гривень. Управління повідомило відповідача про необхідність у термін до 20.11.2011 р. повернути надміру виплачені кошти. Був здійснений розрахунок надмірно виплаченої допомоги за період з 01.07.2011 року по 31.00.2011року. Управління запрошувало відповідача для вирішення питання по поверненню коштів, надміру виплачених за призначеною допомогою, але станом на 07.06.2013 року відповідач не сплатила у добровільному порядку надмірно виплачену допомогу, у зв'язку з чим, стягнення зазначеної сума підлягає стягненню у примусовому порядку.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримала і просить суд стягнути з відповідача 915,20 гривень надмірно сплаченої допомоги, а також судовий збір.
Відповідачка заявлені позовні вимоги визнала у повному обсязі, і пояснила, що не повертає надміру виплачену грошову допомогу через скрутне матеріальне становище.
Вислухавши пояснення представника позивача, відповідача, розглянувши матеріали справи та надані докази, суд дійшов до такого висновку.
Згідно ст..2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Законодавство України покладає на заявників відповідальність за відомості, або надання інформації про зміну обставин, що впливає на виплату допомоги ( ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми», п 49 Порядку призначення і виплати державної дог сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань громадянином (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Згідно ст. 18-1 Закону, п. 33 Порядку право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), якщо у свідоцтві про народження дитини відсутній запис про батька або запис про батька проведено в установленому порядку за вказівкою матері. Жінка, яка має дітей від особи, з якою вона не перебувала і не перебуває у зареєстрованому шлюбі, але з якою вона веде спільне господарство, разом проживає і виховує дітей, права на одержання допомоги, встановленої на дітей одиноким матерям не має. При реєстрації жінкою шлюбу з особою, від якої вона має дітей допомога на дітей, народжених від цієї особи, не призначається.
Згідно ст. 18-2 Закону, допомога на дітей одиноким матерям призначається за наявності витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідки про народження виданої виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої ст. 135 Сімейного кодексу України, або документ про народження, виданого компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку.
Разом з тим, пунктом 9 постанови Пленуму Верховного Суду України від 06 листопада 1992 року № 9 «Про практику розгляду судами трудових спорів визначено, що одинокою матір'ю є жінка, яка не перебуває в шлюбі і у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис батька зроблено в установленому порядку за вказівкою матері; вдова; інша жінка, яка виховує і утримує дитину сама.
Судом установлено, що На підставі заяви відповідача від 08.09.2006, копії свідоцтва про народження дитини ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 та довідки Ленінського відділу РАЦС № 472 від 10.05.2006 року відповідачу була призначена і виплачувалася державна допомога на дитину одинокій матері.
Разом з тим, відповідачка не повідомила що дитина з червня 2011 перебуває у КЗ «Запорізький обласний притулок для дітей на повному державному забезпеченні.
Отже, відповідачем не була надана інформація про зміну обставин, що виливає на виплату допомоги, що призвело до надмірної виплати їй бюджетних коштів на суму 915,20 гривень.
Сума допомоги, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого не подання громадянином документів при зміні обставин, що впливає на виплату допомоги, повертається ним за вимогою органу, що призначив допомогу. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму допомоги, питання про її стягнення органи, що призначають допомогу, вирішують у судовому порядку.
Ст.. 70 КАС України передбачає, що обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись ніякими іншими засобами доказування.
Відповідно до ст.. 71 КАС України кожна староорна повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є законними та обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2,5,6,9,17,70,71,171-2 КАС України, ст. ст. 18-1, 18-2, 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», п. п. 33, 49 Порядку призначення і виплати та допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Позов Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Ленінському району м. Запоріжжя до ОСОБА_1 про відшкодування коштів надмірно перерахованої державної допомоги задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 (ІПН НОМЕР_1), на користь держави в особі управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Ленінському району (69096, м. Запоріжжя, б. Вінтера, 14, р/с 35416009004272 в УДК у Запорізькій області, код за ЕДРПОУ 37573796, МФО 813015) надмірно виплачену допомогу у сумі 915,20 грн.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 (ІПН НОМЕР_1) на користь держави с удовий збір у сумі 34,71 грн.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі скарги через суд першої інстанції протягом 10 днів з дня її проголошення.
Суддя: Дубина Л. А.