ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/1924/13-a
16 жовтня 2013 року м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі головуючого судді Осташа А.В. при секретарі судового засідання Костецькій Н.Т.
за участю:
представників позивача - Капустинської Н.П. та Купельської С.Д.
представників відповідача - Костишин Л.В., Дяківа А.Т. та Ковальчука І.В.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні залі суду місті Тернополі адміністративну справу
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Самолусківський крохмальний завод»
до Гусятинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Тернопільській області
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 29 квітня 2013 року №0000732200, №0000792200 та від 12 червня 2013 року №0001112200, №0001122200, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Самолусківський крохмальний завод» (надалі по тексту - ТОВ «Самолусківський крохмальний завод» або позивач) звернулося до адміністративного суду з позовом до Гусятинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області (надалі по тексту - Гусятинська ОДПІ або відповідач) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 29 квітня 2013 року №0000732200, №0000792200 та від 12 червня 2013 року №0001112200, №0001122200.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що оспорювані податкові повідомлення-рішення є неправомірними у зв'язку з тим, що відповідач невірно застосував норми Податкового кодексу України до спірних правовідносин.
Представники позивача в судовому засіданні зазначили, що товариством правомірно, у відповідності до п. 44.1 ст. 44, пп. 138.1.1 п. 138.1, п. 138.2, пп. 138.8.1 п.138.8 ст. 138 ПК України включеном до валових витрат, що враховуються при визначенні об'єкту оподаткування, вартість поставленої продукції - картоплі від ТОВ «Мі-Стар», а також правомірно відповідно до п. 44.1 ст. 44, п. 198.1, п. 198.2, п. 198.6 ст. 198 ПК України, в включено до складу податкового кредиту суми податку на додану вартість в розмірі 584 823 грн. при взаєморозрахунках із ТОВ «Мі-Стар». Така позиція представників позивача обґрунтовується тим, що ТОВ «Самолусківський крохмальний завод» укладаючи з ТОВ «Мі-Стар» договір поставки картоплі оформило належним чином всі документи первинного бухгалтерського обліку та податкові накладні. Господарська операція реально виконана, товар поставлений, розрахунки за товар проведені.
Крім того, представники позивача зазначили, що не податковим органом не надано об'єктивної оцінки господарській операції ТОВ «Самолусківський крохмальний завод» з ВАТ «Самолусківський крохмальний завод» по купівлі-продажу комплексу будівель та споруд, та як наслідок безпідставно нараховано суму податного зобов'язання з ПДВ в розмірі 162 901 грн. та зменшено розмір від'ємного значення з ПДВ в сумі 2 869 грн.
Щодо податкового повідомлення-рішення №000792200 від 29.04.2013 року, яким застосовано штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 4 959,9 грн., представники позивача пояснили, що не мав місця факт порушення встановленого порядку видачі готівки під звіт та її використання, оскільки авансові звіти на загальну суму 4705, 5 грн. з доданими до них товарними чеками на суму 4705, 5 грн., як невід'ємними звітними документами, надавались під час перевірки посадовим особам податкового органу, проте не взяті останніми до уваги під час складання акту та прийняття оспорюваного податкового повідомлення-рішення.
З врахуванням вищевикладеного, представники позивача просили позов задовольнити та скасувати оспорювані податкові повідомлення-рішення Гусятинської ОДПІ.
Представники відповідача позовні вимоги не визнали, просили суд відмовити в їх задоволенні.
Свою позицію представники податкового органу обґрунтували тим, що висновки акту перевірки які покладені в основу оспорюваних податкових повідомлень-рішень є правомірними та обґрунтованими.
Так, представники Гусятинської ОДПІ зазначили, що в ході перевірки було встановлено, що по ланцюгу руху товару (картоплі) від виробника до кінцевого споживача (переробника) мало місце формальне оформлення документообігу, а єдиною метою проведення документування фінансово-господарських взаємовідносин ТОВ «Самолусківський крохмальний завод» із ТОВ «Мі-Стар» є одержання підприємством економічної вигоди у вигляді мінімізації податкових зобов'язань за рахунок неправомірного формування витрат по операціях з придбання картоплі, а договір купівлі-продажу від 05.03.2012 року є безтоварним (нікчемним), тобто не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. З врахуванням цього, представники відповідача вважають правомірними висновки про порушення позивачем вимог п. 44.1 ст. 44, пп. 138.1.1 п. 138.1, п. 138.2, пп.138.8.1 п.138.8 ст. 138, п. 198.1, п. 198.2, п. 198.6 ст. 198 ПК України.
Представники податкового органу також пояснили, що в результаті проведеної перевірки встановлено порушення позивачем вимог пп. 7.4.5 п. 7.4, пп. 7.5.1 п. 7.5 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», яке виразилось в тому, що товариством неправомірно сформовано податковий кредит в сумі 165 770, 29 грн. по операції з купівлі-продажу комплексу будівель та споруд у ВАТ «Самолусківський крохмальний завод», оскільки податкова накладна складена не в момент виникнення податкових зобов'язань продавця.
Щодо податкового повідомлення-рішення №000792200 від 29.04.2013 року, яким застосовано штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 4 959,9 грн., представники Густинської ОДПІ пояснили, що перевіркою встановлено факт порушення встановленого порядку видачі готівки під звіт та її використання, оскільки авансові звіти на загальну суму 4705, 5 грн. не були підтверджені товарними чеками. Про те, що товарних чеків не було під час перевірки свідчить як акт перевірки так і пояснення осіб які видавали товарні чеки уповноваженій особі позивача.
З врахуванням викладеного, представники податкового органу вважають, що податкові повідомлення-рішення прийняті на підставі норм чинного податкового законодавства, а тому просили суд відмовити в задоволенні адміністративного позову.
Крім пояснень представників сторін, судом досліджені письмові докази, наявні у матеріалах справи, які подані представниками позивача та відповідача, а також витребувані з ініціативи суду.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов слід задоволити частково, з наступних підстав.
Судом встановлено, що Гусятинською міжрайонною державною податковою інспекцією Тернопільської області Державної податкової служби, правонаступником якої є Гусятинська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Тернопільській області, проведена документальна планова виїзна перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю «Самолусківський крохмальний завод» з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства за період з 15.03.2010 року по 31.12.2012 року, за результатами якої складено акт від 11.04.2013 року № 207/2210/36543247 (надалі по тексту - акт перевірки).
На підставі акту перевірки 29.04.2013 року Гусятинською МДПІ прийняті податкові повідомлення-рішення (далі - Рішення), зокрема:
- №0000762200, яким зменшено розмір від'ємного значення з податку на додану вартість за травень 2011 року в сумі 2 869,0 грн.;
- №0000772200, яким зменшено розмір від'ємного значення з податку на додану вартість за червень 2012 року в сумі 109 967,0 грн.;
- №0000742200, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на суму 162 904,0 грн., в т.ч. 162 901,0 грн. основного платежу та 3 грн. - штрафних (фінансових) санкцій;
- №0000732200, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток на суму 767 579,0 грн., в т.ч. 614 063,0 грн. - основного платежу та 153 516,0 грн. - штрафних (фінансових) санкцій;
- №0000792200, яким застосовано штрафну (фінансову) санкцію за порушення в сфері ведення касових операцій в сумі 4 959,9 грн.
Скориставшись правом на адміністративне оскарження рішень податкового органу, Товариством подано скаргу від 16.05.2013 року №61/1/05 до Державної податкової служби у Тернопільській області Державної податкової служби. Рішенням Головного управління Міндоходів у Тернопільській області, правонаступника ДПС у Тернопільській області, про результати розгляду скарги від 10.06.2013 року №470/10/19-00-027/171 скаргу Товариства було частково задоволено, зокрема:
- скасовано Рішення МДПІ №0000742200 від 29.04.2013 року в частині 2 грн. застосованих штрафних (фінансових) санкцій, в іншій частині - залишено без змін;
- скасовано Рішення від 29.04.2013 року №0000762200 та №0000772200, якими зменшено розмір від'ємного значення з податку на додану вартість за травень 2011 року в сумі 2 869 та червень 2012 року в сумі 109 967,0 грн. відповідно, а решту рішень залишено без змін. Крім того, зобов'язано Гусятинську МДПІ прийняти та надіслати Товариству Рішення, яким зменшити залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, за грудень 2012 року в сумі 587 692,0 грн.
За результатами прийнятого Рішення ГУ Міндоходів, Гусятинською МДПІ винесено нові податкові повідомлення-рішення від 12.06.2013 року, зокрема: №0001112200, яким збільшено суму грошового зобов'язання з ПДВ в сумі 162 902,00 грн., та №0001122200, яким зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість за грудень 2012 року в розмірі 587 692,00 грн.
Рішенням Міністерства доходів і зборів України про результати розгляду повторної скарги від 15.07.2013 року №6930/6199-99-10-01-15 повторну скаргу ТОВ «Самолусківський крохмальний завод» від 21.06.2013 року №21/2/06/13 залишено без задоволення, податкові повідомлення-рішення без змін.
Аналізуючи оспорювані податкові повідомлення-рішення та висновки актів перевірок, що стали підставою для їх винесення, суд приходить до переконання про неправомірність окремих рішень, виходячи з наступного:
Щодо податкового повідомлення-рішення №0000732200 від 29.04.2013 року, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток на суму 767 5 79,0 грн., в т.ч. 614 063,0 грн. - основного платежу та 153 516,0 грн. - штрафних (фінансових) санкцій.
З акту перевірки вбачається, що підставою для прийняття цього Рішення слугував висновок акту перевірки щодо порушення Товариством п. 44.1 ст. 44, пп. 138.1.1 п. 138.1, п. 138.2, пп.138.8.1 п.138.8 ст. 138 ПК України внаслідок чого, на думку МДПІ, Товариством занижено податок на прибуток в сумі 614 063 грн., в тому числі за III квартал 2012 року в сумі 279 088 грн., IV квартал 2012 року в сумі 334 975 грн. у зв'язку із включенням до витрат, що враховуються при визначенні об 'єкту оподаткування, вартість поставленої продукції - картоплі від ТОВ «Мі-Стар».
Аналізом матеріалів справи встановлено, що 05.03.2012 року ТОВ «Самолусківський крохмальний завод» (Покупець) укладено із ТОВ «Мі-Стар» (Постачальник) договір поставки №05-03-12/1-МС-СКЗ, згідно умов якого Товариством придбано картоплю (далі - Товар) в кількості 8 772,34 тони на суму 3 508 936 грн., в т.ч. ПДВ - 584 822,7 грн.
На виконання умов договору, Постачальником були виписані видаткові накладні на загальну суму 2 924 113,29 грн. (без ПДВ) та податкові накладні на загальну суму 3 508 936 грн., в т.ч. ПДВ - 584 822,7 грн.
Як зазначено в описовій частині акту перевірки, транспортування Товару здійснено ТОВ «Мрія-Лізинг» на підставі представлених до перевірки товарно-транспортних накладних та податкових накладних по маршруту: пункт загрузки с. Васильківці, Гусятинського району вул. Незалежності, 68-а, (ТОВ «Мрія»), пункт вигрузки - с. Самолусківці, Гусятинського району, вул. Лесі Українки 2 (ТОВ «Самолусківський крохмальний завод»).
Виконання вказаної господарської операції підтверджується належним чином оформленими первинними документами. Зауважень до складання та оформлення даних документів у податкового органу не було.
Відповідно до приписів ст. 2 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в України» від 16.07.1999 року №996-ХІУ (далі - Закон №996) бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємствами. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку (ч. 2 ст. З Закону №996).
Первинний документ, в розумінні Закону №996 - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення, а господарська операція - дія або подія, пса викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства.
Відповідно до ст. 44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Відповідно до п.п.14.1.27 п.14.1 ст. 14 ПК України витрати - сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних для провадження господарської діяльності платника податку, в результаті яких відбувається зменшення економічних вигод у вигляді вибуття активів або збільшення зобов'язань, внаслідок чого відбувається зменшення власного капіталу (крім змін капіталу за рахунок його вилучення або розподілу власником).
Відповідно до п. 138.1.1 ст. 138 ПК України витрати операційної діяльності включають: собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг та інші витрати беруться для визначення об'єкта оподаткування з урахуванням пунктів 138.2, 138.11 цієї статті, пунктів 140.2 - 140.5 статті 140, статей 142 і 143 та інших статей цього Кодексу, які прямо визначають особливості формування витрат платника податку.
Як визначено п. 138.2 ст. 138 ПК України витрати, які враховуються для визначення об'єкта оподаткування, визнаються на підставі первинних документів, що підтверджують здійснення платником податку витрат, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку, та інших документів, встановлених розділом II цього Кодексу.
Витрати, що формують собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг, визнаються витратами того звітного періоду, в якому визнано доходи від реалізації таких товарів, виконаних робіт, наданих послуг (п.138.4 ст. 138 ПК України).
Тобто, достатніми та виключними підставами для включення Товариством до складу витрат є: підтвердження таких витрат відповідними розрахунковими, платіжними та іншими первинними документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення бухгалтерського обліку та нарахування податку (пп. 139.1.9 п. 139.1 ст. 139 ПК України).
З наведених законодавчих положень випливає, що право на зменшення об'єкта оподаткування податку на прибуток на суму понесених витрат надається добросовісним платникам для компенсації витрат, понесених у процесі здійснення реальної економічної діяльності, за умови наявності належного документального підтвердження виконання господарської операції.
Подання платником до контролюючого органу усіх належним чином оформлених первинних документів, передбачених податковим законодавством, з ціллю отримання податкової вигоди є підставою для її отримання, якщо податковий орган не доведе неправдивість, недостовірність або суперечливість відомостей, що містяться у таких документах, та не ґрунтуються на суб'єктивних припущеннях податкового органу.
Податковий орган дійшов висновку, що по ланцюгу руху Товару (картоплі) від виробника до кінцевого споживача (переробника) мало місце формальне оформлення документообігу, а єдиною метою проведення документування фінансово-господарських взаємовідносин ТОВ «Самолусківський крохмальний завод» із ТОВ «Мі-Стар» є одержання підприємством економічної вигоди у вигляді мінімізації податкових зобов'язань за рахунок неправомірного формування витрат по операціях з придбання картоплі, а договір купівлі- продажу від 05.03.2012 року є безтоварним (нікчемним), тобто не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.
З такими висновками податкового органу суд не погоджується, оскільки податковим органом не враховано припис акту цивільного законодавства України, викладений в ч. 1 ст. 204 Цивільного кодексу України, згідно з яким правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаним судом недійсним (презумпція правомірності правочину). Пунктами 1, 2 статті 215 Цивільного кодексу України встановлено, що недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог які встановлені частинами першою - третьою і п'ятою статті 203 цього Кодексу є підставою недійсності правочину. Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин).
Відповідно до абз. 3 ч. 2 постанови Пленуму Верховного Суду України №9 від 06.11.2009 року «Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними» відповідність чи невідповідність правочину вимогам законодавства має оцінюватися судом відповідно до законодавства, яке діяло на момент вчинення правочину.
Судом не здобуто, а відповідачем не надано рішення суду про визнання недійсними договорів та про вчинення договорів з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, або укладено учасниками господарських відносин з порушенням хоча б одним з них господарської компетенції (спеціальної правосуб'єктності) чи будь-яких інших документів по господарських операціях між ТОВ «Самолусківський крохмальний завод» та ТОВ «Мі-Стар», тому вважати їх недійсними не має жодної правової підстави.
Судом не приймаються до уваги доводи щодо недостатності найманих працівників та виробничих потужностей для виконання господарських зобов'язань, оскільки суд вважає, що вони не можуть слугувати достатньою підставою для висновку щодо безтоварності досліджуваної господарської операції, оскільки, як контрагент так і постачальники в ланцюгу, як господарюючі суб'єкти, не були позбавлені можливості використовувати орендовані основні засоби та укладати з працівниками цивільно-правові договори. Крім того, фактичне виконання сторонами договорів зобов'язань по операції з постачання товару не було предметом дослідження з боку податкових органів.
Суд також вважає, що неможливість проведення перевірки продавця товару не є безумовним свідченням відсутності господарської операції.
Також, безпідставними на думку суду є посилання податкового органу на відсутність постачальника товару - ТОВ «Мі-Стар» за місцезнаходженням станом на вересень-жовтень 2012 року, оскільки господарські взаємовідносини ТОВ «Самолусківський крохмальний завод» з ТОВ «Мі-Стар» мали місце в березні 2012 року.
З врахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що за результатами здійснення господарської операції, Товариством віднесено до складу витрат собівартість придбаних та реалізованих товарів на загальну суму 2 924 113 грн., результат якої задекларовано в податковій декларації з податку на прибуток за III - IV квартали 2012 року (рядки 04 та 05.1) на підставі належним чином оформлених первинних документів.
Щодо податкового повідомлення-рішення №000112220 від 12.06.2013 року, яким зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість за грудень 2012 року в сумі 587 692 грн.
Підставою для прийняття даного рішення, згідно акту перевірки, слугував висновок податкового органу щодо порушення Товариством п. 44.1 ст. 44, п. 198.1, п. 198.2, п. 198.6 ст. 198 ПК України, в зв'язку з включенням ТОВ «Самолусківський крохмальний завод» до складу податкового кредиту сум податку на додану вартість в розмірі 584 823 грн. при взаєморозрахунках із ТОВ «Мі-Стар», в т.ч.: березень 2012 року - 175 633 грн., квітень 2012 року - 172 348 грн., травень 2012 року - 126 875 грн., червень 2012 року - 109 967 грн. та в сумі 2 869 грн. по взаємовідносинах з ВАТ «Самолусківський крохмальний завод».
В обґрунтування висновків, податковий орган зазначає, що у ТОВ «Мі-Стар» на момент укладення договору купівлі-продажу від 05.03.2012 року був відсутній товар (картопля), що був предметом договору, а тому операція по придбанню Товариством картоплі, у вищенаведеного товариства є нереальною, а надані для перевірки первинні бухгалтерські документи не підтверджують факту проведення господарської операції, а податкові накладні виписані продавцем не виконують своєї функції первинного документу, який дає право покупцю на формування податкового кредиту з ПДВ...».
З такими висновками податкового органу суд не погоджується та вважає їх безпідставними виходячи з наступного:
Пунктом 198.2 статті 198 Податкового Кодексу встановлено, що датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше; дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.
Згідно з пунктом 198.3 статті 198 ПК України, податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку. Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Пунктом 198.6 статті 198 Кодексу передбачено, що не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.
Зазначаючи в акті перевірки про порушення позивачем вищенаведених норм Податкового кодексу України, податковий орган жодним чином не зазначив в чому ж виявилось таке порушення. Крім того, Тернопільською ОДПІ не зазначено конкретної норми п.201.1 ст. 201 ПК України щодо невідповідності її вимогам податкових накладних наданих для перевірки.
Таким чином, системний аналіз вищенаведених норм свідчить про те, що єдиною підставою для неврахування сум ПДВ попередньо включених до складу податкового кредиту є не підтвердження їх податковими накладними (або ж підтвердження податковими накладними, оформленими з порушеннями вимог), митними деклараціями, відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами, обов'язковість ведення та зберігання яких передбачена правилами ведення податкового обліку.
Відповідно до приписів п. 203.2 ст. 203 ПК України, платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації.
При цьому, акт перевірки не містить жодної інформації про те, що ТОВ «Мі-Стар» та ТОВ «Енерджі Індастріал Груп» не задекларовано суму податку на додану вартість у складі податкових зобов'язань відповідних звітних періодів, як і не містить жодного посилання на будь-які первинні документи, які зафіксовані в бухгалтерському та податковому обліку, що підтверджують наявність факту безтоварності операції між Товариством та ТОВ «Мі-Стар».
Так само, не можуть вважатися підставою для донарахування Товариству податкових зобов'язань дані перевірок та податкової звітності його контрагента, оскільки у податковому законодавстві відсутня норма, яка дає право податковому органу виключати з податкового кредиту, чи то з валових витрат, одного платника фактичне понесені витрати, внаслідок несплати податку іншим платником та застосовувати при цьому фінансові санкції.
Щодо правомірність віднесення до складу податкового кредиту за березень-травень 2012 року сум податку на додану вартість, по операції з придбання у ТОВ «Мі-Стар» картоплі в сумі 474 856 грн., то дана операція вже була предметом дослідження, про що свідчить акт МДПІ «Щодо правильності декларування від'ємного значення ПДВ, яке становить більше 100 тис. грн., та дотримання вимог податкового та іншого законодавства за період з 01.03.2012 року по 31.05.2012 року» від 23.10.2012 року №2/22-36543247.
За результатами перевірки, МДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення від 08.11.2012 року №0000042210 про зменшення від'ємного значення суми податку на додану вартість в розмірі 474 856 грн. за звітні податкові періоди березень-травень 2012 року
Не погоджуючись з прийнятими вищезазначеними податковими повідомленнями - рішеннями, Товариством подано до суду адміністративний позов від 04.02.2013 року №04/02/13.
Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 12.03.2013 року у справі № 819/242/13-а підтверджено факт правомірного декларування Товариством податкового кредиту в сумі 474 856 грн. за березень-травень 2012 року, визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення МДПІ від 08.11.2012 року №0000042210.
Вищенаведеним судовим рішенням було підтверджено господарські взаємовідносини позивача з ТОВ «Мі-Стар» та встановлено, що господарська операція по придбанню картоплі у ТОВ «Мі-Стар» згідно договору №05-03-12/1-МС-СКЗ мала реальний характер.
Визнання судом факту здійснення вказаної операції, в свою чергу, не потребує повторного доведення, натомість зазначені обставини мати б бути враховані податковим органом під час проведення перевірки.
Щодо податкового повідомлення-рішення №0001112200 від 12.06.2013 року, яким позивачу збільшено суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 162 902,0 грн., в т. ч. 162 901,0 грн. основного платежу та 1 грн. штрафних фінансових санкцій.
Прийняття даного Рішення зумовлено формуванням податкового кредиту в сумі 165 770,29 грн. з порушенням, на думку податкового органу, вимог п.п. 7.4.5 п. 7.4, пп. 7.5.1 п. 7.5 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997року №168/97-ВР (зі змінами та доповненнями) (далі - Закон №168).
Як вбачається з матеріалів справи, 21.06.2010 року ТОВ «Самолусківський крохмальний завод» (Покупець) було придбано у ВАТ «Самолусківський крохмальний завод» (Продавець) комплекс будівель та споруд, відповідно до договору купівлі-продажу нерухомого майна, нотаріально посвідченого приватним нотаріусом Гусятинського районного нотаріального округу ОСОБА_7 ( Т.1 а.с.127-130).
Відповідно до пп. 3.2 п. 3 Договору: придбане майно Продавець зобов'язаний передати Покупцеві в день набрання чинності цим договором. Факт передачі засвідчується укладеним між сторонами актом приймання-передачі.
30.06.2010 року Покупцем та Продавцем погоджено ті, підписано акт приймання - передачі комплексу будівель та споруд, що розташовані в с Самолусківці, Гусятинського району, Тернопільської області, вул. Л.Українки, 2, яким засвідчено факт передачі майна, що є предметом Договору (Т.1 а.с.232).
На суму переданого майна, ВАТ «Самолусківський крохмальний завод» виписана податкова накладна №41 від 30.06.2010 року на суму 994 621,73 грн., в т.ч. ПДВ - 165 770,29 грн.,(Т.1 а.с.233) яку Товариство включило до складу податкового кредиту податкової декларації з податку на додану вартість за жовтень 2010 року.(Т.1 а.с.234
Розрахунки проведено в безготівковій формі шляхом перерахування 30.06.2010 року грошових коштів на рахунок ВАТ «Самолусківський крохмальний завод» в сумі 994 621,73 грн.(Т.1 а.с.235).
Відповідно до п. 7.4.1. п. 7.4. ст. 7 Закону №168 податковий кредит звітного періоду визначається та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 81 сього Закону, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання у виробництві та/або поставці товарів (послуг) для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку.
Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари (послуги) та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду.
Законодавець чітко визначив право платників податків ла віднесення сум податку на додану вартість, сплаченого в ціні товару, до складу податкового; кредиту.
Так, датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається дата здійснення першої з подій:
або дата списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату товарів (робіт, послуг),
або дата отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг, (п. 7.5 ст. 7 Закону №168).
Згідно з вимогами пп. 7.2.6. п. 7.2 ст. 7 Закону №168 додаткова накладна видається платником податку, який поставляє товари (послуги), на вимог) їх отримувача, та є підставою для нарахування податкового кредиту.
Не підлягають включенню до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у зв'язку з придбанням товарів (послуг) не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з підпунктом 7.2.6 цього пункту) (пп. 7.4.5 п. 7.4. ст.7 Закону №168).
Таким чином, у відповідності до вимог Закону №168 Товариством правомірно сформовано податковий кредит на підставі податкової накладної, отриманої від суб'єкта господарської діяльності, зареєстрованого у встановленому законом порядку платником ПДВ.
У висновках акту перевірки податковий орган помилково стверджує, що згідно акту приймання-передачі комплексу будівель та споруд, що розташовані в с. Самолусківці Гусятинського району Тернопільської області вул.Л.Українки, 2 від 21.06.2010 року ТОВ «Самолусківський крохмальний завод» прийняв, а ВАТ «Самолусківський крохмальний завод» передав комплекс будівель. На передачу майна останнім виписана податкова накладна від 30.06.2010 року №41, яка складена не в момент виникнення податкових зобов'язань продавця, чим порушено вимоги пп. 7.2.3 п. 7.2 ст. 7 Закону 168 .
Суд вважає, що дані твердження податкового органу спростовуються тим, що факт передачі товару, визначеного умовами Договору, був засвідчений актом приймання-передачі 30.06.2010 року, за наслідками якого і була виписана податкова накладна №41 від 30.06.2010 року.
Виходячи з вищевикладеного та враховуючи те, що перша подія - факт передачі права власності від платника ПДВ - ВАТ «Самолусківський крохмальний завод» до суб'єкта господарської діяльності, який на цю дату також був зареєстрований платником ПДВ - ТОВ «Самолусківський крохмальний завод», покупець має право на податковий кредит, навіть не зважаючи на дату отримання такої податкової накладної від продавця.
З врахуванням викладеного, суд вважає що податковим органом безпідставно нараховано суму податного зобов'язання з ПДВ в розмірі 162 901 грн. та зменшено розмір від'ємного значення з ПДВ в сумі 2 869 грн.
Щодо податкового повідомлення-рішення №000792200 від 29.04.2013 року, яким застосовано штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 4 959,9 грн.
Підставою для винесення даного рішення слугували висновки акту перевірки про порушення, встановленого порядку видачі готівки під звіт та її використання.
Суд погоджується з такими висновками податкового органу виходячи з наступного:
Операції, під час яких грошові кошти переміщуються у вигляді готівки, визначаються касовими операціями, облік яких здійснюється відповідно до вимог до вимог Постанови правління Національного банку України від 15.12.2004 року №637 "Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні" (далі - Постанова №637).
Касові операції здійснюються на підставі належним чином оформлених документів, а саме прибуткових, видаткових касових ордерів та інших прирівняних документів.
Видаткові касові ордери в свою чергу, є первинними документами, що застосовуються для оформлення видачі готівки під звіт, тобто засвідчують витрачання грошових коштів підзвітною особою за цільовим призначенням (п. 1.2. Положення 637).
Суд вважає, що податковим органом правильно встановлено, що Товариством порушено порядок відображення в облікових документах каси витраченою підзвітною особою готівки без підтверджуючого платіжного документа (ст. 69 акту перевірки).
Так, відповідно до п. 2.11 Положення №637, видача готівкових коштів під звіт або на відрядження здійснюється відповідно до законодавства України. Видача готівкових коштів під звіт на закупівлю сільськогосподарської продукції та заготівлю йторинної сировини, крім металобрухту, дозволяється на строк не більше 10 робочих днів від дня видачі готівкових коштів під звіт, а на всі інші виробничі (господарські) потреби на строк не більше двох робочих днів, уключаючи день отримання готівкових коштів під звіт. Видача відповідній особі готівкових коштів під звіт проводиться за умови звітування нею у встановленому порядку за раніше отримані під звіт суми. Звітування за одержані під звіт готівкові кошти здійснюється відповідно до законодавства України.
Згідно п. 7.41, 7.42 Положення №637 встановлено, що під час перевірки правильності оформлення видачі готівки під звіт як на відрядження, так і на інші потреби слід встановлювати достовірність підтверджуючих документів, що додаються до звітів про використання коштів, а також слід звертати увагу на повне і своєчасне звітування підзвітних осіб у разі використання ними під час відрядження значних сум підзвітних коштів для вирішення господарських питань.
Під час перевірки було встановлено, що грошові кошти в сумі 4959,9 грн. були видані під звіт працівникам Товариства для проведення закупівлі товарів з метою використання їх господарській діяльності.
В свою чергу, товарний чек, відповідно до Правил роздрібної торгівлі непродовольчими товарами, затверджених Наказом Міністерства економіки від 19.04.2007 року №104, є обов'язковим розрахунковим документом, що засвідчує факт оплати та продажу. Товарний чек виписують у двох примірниках, один із яких видається покупцеві та повинен містити номер, прізвище приватного підприємця, його ініціали і підпис, а також назву товару, його ціну і дату.
Всупереч вимогам Положення №637, ОСОБА_8 подано авансові звіти на загальну суму 4959,9 грн., в яких вартість закуплених товарів не підтверджена розрахунковими документами про сплату готівкових коштів.
Судом не приймаються до уваги твердження представників позивача про те, що товарні чеки були виписані під час проведення закупівлі товарів, а також, що вони надавалися під час проведення перевірки, оскільки про те, що товарних чеків не було під час перевірки свідчить як акт перевірки так і пояснення осіб які видавали товарні чеки уповноваженій особі позивача (Т.3 а.с.161, 163). Позивачем не надано жодних допустимих та належних доказів того, що товарні чеки надавалися для перевірки.
З врахуванням вищенаведеного, суд вважає, що Гусятинською МДПІ встановлено порушення позивачем п.2.11 гл.2, п.7.41 гл.7 Положення 637 і як наслідок прийнято правомірне податкове повідомлення-рішення №000792200 від 29.04.2013 року, яким застосовано штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 4 959,9 грн., а тому в цій частині суд приходить до переконання про відмову в задоволенні позовних вимог.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Як зазначено вище, незважаючи на заперечення проти позову, представниками відповідача належними та допустими доказами не доведено правомірність оспорюваних податкових повідомлень-рішень від 29 квітня 2013 року №0000732200 та від 12 червня 2013 року №0001112200, №0001122200.
Таким чином, в судовому засіданні в результаті здобутих та досліджених доказів встановлено, що оспорювані податкові повідомлення-рішення Гусятинської міжрайонної державної податкової інспекції Тернопільської області (правонаступник - Гусятинська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Тернопільській області) від 29 квітня 2013 року №0000732200 та від 12 червня 2013 року №0001112200, №0001122200 винесені з порушенням вимог чинного податкового законодавства, порушують права позивача, а тому суд приходить до переконання про захист порушених прав шляхом визнання податкових повідомлень-рішень протиправними та їх скасування.
Якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, відповідно до ч.1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись ст.ст. 71, 94, 158-167 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Густинської міжрайонної державної податкової інспекції Тернопільської області державної податкової служби від 29 квітня 2013 року №0000732200 та від 12 червня 2013 року №0001112200, №0001122200.
3. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
3. Повернути з державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Самолусківський крохмальний завод» 2 294 грн. сплаченого судового збору.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу (оголошення вступної та резолютивної частини постанови), а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 21 жовтня 2013 року.
Суддя Осташ А. В.
копія вірна
Суддя Осташ А. В.