Ухвала суду № 34249779, 17.10.2013, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.10.2013
Номер справи
286/2685/13-а
Номер документу
34249779
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

Головуючий у 1-й інстанції: Смиковська Л.О.

Суддя-доповідач:Кузьменко Л.В.

УХВАЛА

іменем України

"17" жовтня 2013 р. Справа № 286/2685/13-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Кузьменко Л.В.

суддів: Зарудяної Л.О.

Капустинського М.М.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на ухвалу Овруцького районного суду Житомирської області від "10" липня 2013 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області Головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії ,

ВСТАНОВИВ:

06.06.2013 року Головний державний виконавець відділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції у Житомирській області звернувся до Овруцького районного суду Житомирської області з заявою про зміну способу і порядку виконання рішення суду у виконавчому провадженні по виконанню виконавчого листа № 617-1463/12 від 11.12.2012 року, виданого Овруцьким районним судом Житомирської області про зобов'язання Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації провести перерахунок та виплатити ОСОБА_3 щорічну одноразову допомогу до 5 травня за 2011 рік як інваліду І групи відповідно до ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі десяти мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та з урахуванням раніше виплачених сум, змінивши на стягнення з Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на користь ОСОБА_3 щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік в сумі 6640,00 грн.

Ухвалою Овруцького районного суду Житомирської області від 10 липня 2013 року заяву головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції у Житомирській області про зміну способу і порядку виконання рішення - задоволено.

Змінено спосіб виконання постанови Житомирського апеляційного адміністративного суду від 31.10.2012 у справі № 617-1463/12.

Визнано належним способом виконання постанови Житомирського апеляційного адміністративного суду від 31.10.2012 у справі № 617-1463/12 шляхом стягнення з Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці і соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації на користь ОСОБА_3 6640 грн. щорічної одноразової допомоги до 5 травня за 2011 рік.

Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням, Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказану ухвалу та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні заяви про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Сторони в судове засідання не з"явились, хоч були повідомлені належним чином про дату, час і місце апеляційного розгляду, про що свідчать повідомлення про вручення рекомендованих поштових відправлень.

Згідно ч.4 ст.196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

З врахуванням приписів вищевказаних статей, розгляд апеляційної скарги здійснюється судовою колегією в порядку письмового провадження.

Перевіривши законність та обґрунтованість ухвали суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів прийшла до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав

Постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 31.10.2012 року постанову Овруцького районного суду Житомирської області від 11.04.2012р. скасовано в частині задоволення позову ОСОБА_3 до Управління праці і соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про нарахування та виплату як інваліду І групи Великої Вітчизняної війни у відповідності до ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у розмірі десяти мінімальних пенсій за віком за виключенням отриманої нею суми, та прийнято в цій частині нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог, а також скасовано постанову в частині відмови в задоволенні позову до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці і соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації, прийнявши в цій частині нову постанову, якою позов ОСОБА_3 до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці і соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації про визнання неправомірними дій по нарахуванню та виплаті щорічної одноразової допомоги до 5 травня задоволено.

Визнано незаконними дії Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці і соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації щодо нарахування та виплати ОСОБА_3 щорічної одноразової допомоги до 5 травня за 2011 рік як інваліду війни І групи відповідно до ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту".

Зобов'язано Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці і соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації провести перерахунок та виплатити ОСОБА_3 щорічну одноразову допомогу до 5 травня за 2011 рік як інваліду війни І групи відповідно до ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту" у розмірі 10 мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.І ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та з урахуванням раніше виплачених сум.

В решті постанову Овруцького районного суду Житомирської області від 11.04.2012 року залишено без змін.

На виконанні у відділі примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області перебуває виконавчий лист №617-1463/12 від 11.12.2012 року по зобов'язанню Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці і соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації провести перерахунок та виплатити ОСОБА_3 щорічну одноразову допомогу до 5 травня за 2011 рік як інваліду війни І групи відповідно до ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту" у розмірі 10 мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.І ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та з урахуванням раніше виплачених сум.

Житомирським обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на виконання постанови про відкриття виконавчого провадження здійснено розрахунок недоотриманої ОСОБА_3 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, розмір якої складає 6640,00 грн. (а. с. 3).

З листа Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат від 29.05.2013 року суд вбачає, що провести виплату зазначеної вище суми відповідач не має можливості, тому що на законодавчому рівні збільшення разової грошової допомоги до 5-го травня не передбачено та кошти на виконання рішень судів не виділені на його розрахунковому рахунку відсутні кошти (а. с. 3).

Відповідно до ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду, що видав виконавчий лист, із поданням, а сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

Ця норма не містить виключного переліку обставин, що є підставою для вирішення питання про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

Підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення є обставини, що роблять виконання судового рішення неможливим.

Таким чином, зміни у правовому регулюванні порядку виконання судових рішень, боржником за якими є державний орган, яким не передбачено виконання рішень зобов'язального характеру, унеможливлюють їх виконання. Така обставина є підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.

З 1 січня 2013 року набрав чинності Закон України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", відповідно до ст. 2 якого, держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є: державний орган; державні підприємство, установа, організація (далі - державне підприємство); юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства (далі - юридична особа).

Згідно ст. 3 вказаного Закону виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків державного органу, а в разі відсутності у зазначеного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Виходячи з положень вказаного Закону та приписів Порядку, затвердженого на виконання цього Закону, постановою Кабінету Міністрі України від 3 серпня 2011 року №845, органи Казначейства на теперішній час не мають повноважень для зобов'язання іншого органу вчинити певні дії та можливості прийняти до виконання виконавчий документ без зазначення про стягнення з державного органу конкретної суми коштів, а тому судове рішення у відповідних спорах може бути виконано лише при зазначенні судом про стягнення з державного органу конкретної суми грошових коштів.

На підставі викладеного, вбачається наявність підстав, що ускладнюють виконання рішення суду, що в свою чергу є підставою для зміни способу і порядку виконання рішення суду у даній адміністративній справі.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і не впливають на правильність прийнятого рішення, яке постановлено з додержанням вимог матеріального та процесуального права, підстави для його скасування відсутні.

Правильним на думку колегії суддів є також посилання суду першої інстанції на практику Європейського суду з прав людини, зокрема відповідно до п.29 рішення Європейського суду з прав людини від 13.07.2006 року по справі "Васильєв проти України" виконання рішення щодо боржника залишається обов'язком держави. Отже, держава повинна виконувати взяті на себе зобов'язання та не може посилатися на власне порушення зобов'язань для запобігання відповідальності.

Враховуючи викладене вище, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення заяви про зміну способу та порядку виконання рішення суду.

На думку апеляційного суду, оскаржувана ухвала є законною та обґрунтованою, відповідає матеріалам справи та вимогам чинного законодавства.

Доводи апеляційної скарги не є переконливими, не спростовують висновків суду першої інстанції.

Підстави для скасування ухвали відсутні, а тому її слід залишити без змін.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 199, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат залишити без задоволення, а ухвалу Овруцького районного суду Житомирської області від "10" липня 2013 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис) Л.В. Кузьменко

судді: (підпис) (підпис) Т.В. Іваненко М.М. Капустинський

З оригіналом згідно: суддя _______ Л.В. Кузьменко

Роздруковано та надіслано:

1- в справу

2 - позивачу ОСОБА_3 АДРЕСА_1,11106

3- відповідачу Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області вул. Леніна, 17,м.Овруч,Овруцький район, Житомирська область,11100 Головне управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації вул.Черняховського, 105,м.Житомир,10005 Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат вул.Черняховського,105,м.Житомир,10005

Головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України м.Житомир, м-н, соборний,1