Головуючий у 1 інстанції - Мальцева Н.Г.
Суддя-доповідач - Ляшенко Д.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 жовтня 2013 року справа №805/10953/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецькій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:судді-доповідача Ляшенка Д.В., суддів Ястребової Л.В., Лях О.П. при секретарі Копиці С.В., за участі представника позивача Харитонової М.І., представника відповідача Гой В.П. розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 05 вересня 2013 р. у справі № 805/10953/13-а за позовом Публічного акціонерного товариства "ЕНЕРГОМАШСПЕЦСТАЛЬ" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів про скасування податкового повідомлення-рішення №0000931517/13968/10/15-17-1-00210602 від 30.05.2013 р. на суму 59992,00 грн.,
ВСТАНОВИВ:
ПАТ "ЕНЕРГОМАШСПЕЦСТАЛЬ" звернулось до суду з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів про скасування податкового повідомлення-рішення №0000931517/13968/10/15-17-1-00210602 від 30.05.2013 р. на суму 59992,00 грн.
Постановою суду 1 інстанції позов задоволено. Скасоване податкове повідомлення-рішення №0000931517/13968/10/15-17-1-00210602 від 30.05.2013р Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів. Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "ЕНЕРГОМАШСПЕЦСТАЛЬ" судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1147 (одна тисяча сто сорок сім) гривень 00 (нуль) копійок.
Відповідач вважаючи, що це судове рішення ухвалено з порушенням норм матеріального та процесуального права, звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просив постанову суду скасувати і прийняти нову постанову якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
В судовому засіданні представник позивача проти скарги заперечував, представник відповідача на задоволенні скарги наполягав.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи колегія суддів встановила наступне.
Публічне акціонерне товариство "ЕНЕРГОМАШСПЕЦСТАЛЬ" відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серія А00 №608386 (а.с.7) зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Краматорської міської ради Донецької області 20.11.1995р, та включене до Єдиного Державного реєстру підприємств та організацій України за номером 00210602, що підтверджується довідкою АБ №564306 (а.с. 8). Взято на облік в органах податкової служби, на момент розгляду справи перебуває на податковому обліку в Спеціалізованій державній податковій інспекції з обслуговування великих платників у м.Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів. Згідно з свідоцтвом про реєстрацію платника податку на додану вартість №100336168 позивач зареєстрований платником податку на додану вартість 05.08.1997р.
17.04.2013р позивачем до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів було подано декларацію з податку на додану вартість за звітний податковий період березень 2013 року з додатками (а.с.37-62).
У додатку №8 до вказаної податкової декларації "Заява про відмову постачальника надати податкову накладну (порушення ним порядку заповнення та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних)(Д8)" позивачем було відображено суму ПДВ в розмірі 59992, 00 грн. по податковим накладним, отриманим з порушенням податкового законодавства постачальником - Товариством з обмеженою відповідальністю "Стіл Трейд".
Одночасно з цим, Публічне акціонерне товариство "ЕНЕРГОМАШСПЕЦСТАЛЬ" направило на адресу відповідача скаргу на зазначеного постачальника та листом №13/1782 від 17.04.2013р надало копії відповідних первинних документів (а.с.36).
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України.
Згідно з пунктом 61.1 статті 61 Податкового кодексу України податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
У період з 22.04.2013р по 08.05.2013р податковим органом було проведено камеральну перевірку даних, задекларованих Публічним акціонерним товариством "ЕНЕРГОМАШСПЕЦСТАЛЬ" у податковій декларації з податку на додану вартість щодо від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту та щодо суми бюджетного відшкодування за березень 2013р.
За результатами вказаної перевірки відповідачем було складено акт №311/15-17/1-1-00210602 від 08.05.2013р "Про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість щодо від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту та щодо суми бюджетного відшкодування" (а.с. 10-23).
Висновками вказаного акту ДПІ встановлено наступне:
"В порушення п.201.10 ст.201, п. 200.3 ст. 200 Податкового кодексу України та п.20 Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25.11.2011р №1492 (із змінами і доповненнями), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.12.2011р за №1490/20228 завищено податковий кредит за березень 2013 року на 59992 грн., що призвело до завищення від'ємного значення на суму 59992 грн. за березень 2013р".
В обґрунтування висновків про виявлені порушення відповідач зазначив, що ПАТ "ЕНЕРГОМАШСПЕЦСТАЛЬ" заявлено про відмову продавця товарів/послуг надати податкову накладну та/або порушення порядку заповнення та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. До додатку №8 до декларації за березень 2013року ПАТ "ЕНЕРГОМАШСПЕЦСТАЛЬ" не надано копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку з придбанням таких товарів (послуг) або копії первинних документів складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг на загальну суму ПДВ 59992грн., у тому числі по постачальнику - ТОВ "Стіл Трейд" по податковим накладним від 07.03.2013р, 12.03.2013р, 15.03.2013р, 21.03.2013р, 25.03.2013р.
За таких обставин, відповідач вважав, що позивачем порушені вимоги пункту 201.10 статті 201, п. 200.3 ст. 200 Податкового кодексу України, що не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту.
Не погодившись з висновками акту ДПІ 20.05.2013р позивачем на адресу відповідача були направлені заперечення №13/2223 (а.с.24-25). Згідно з відповіддю №13648/10/13-17-1 від 27.05.2013р на вказані заперечення податковий орган вважає акт перевірки правомірним, внаслідок чого заперечення до уваги відповідачем прийняті не були (а.с.28-35).
На підставі розглядуваного акту перевірки заступником керівника ДПІ Смирновою І.А. 30.05.2013р було прийнято спірне податкове повідомлення-рішення №0000931517/13968/10/15-17-1-00210602 про зменшення розміру від'ємного значення податку на додану вартість в сумі 59992,00 грн (а.с.9).
Відповідно до підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Податкового кодексу України податкове законодавство України ґрунтується на таких принципах, зокрема, як презумпція правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу.
Згідно з приписами підпункту 14.1.181 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.
Пункт 198.3 статті 198 Податкового кодексу України встановлює, що податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:
-придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;
-придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Відповідно до пункту 198.1 статті 198 Податкового кодексу України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з:
а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг;
б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);
в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України;
г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.
Пунктом 198.2 статті 198 вказаного Кодексу визначено, що датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше;
- дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;
- дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.
Згідно з пунктом 198.6 статті 198 Податкового кодексу України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу. У разі коли на момент перевірки платника податку контролюючим органом суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим пунктом документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу.
За приписом пунктів 201.6, 201.7 статті 201 Податкового кодексу України податкова накладна є податковим документом і одночасно відображається у податкових зобов'язаннях і реєстрі виданих податкових накладних продавця та реєстрі отриманих податкових накладних покупця; податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Відповідно до пункту 201.8 статті 201 Податкового кодексу України право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183 цього Кодексу.
Податкова накладна, згідно з абзацом першим пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Із системного аналізу вказаних вище правових норм, можливо дійти до висновку, що для отримання права на податковий кредит із сум податку на додану вартість, сплачених в ціні придбаного товару (робіт, послуг), платник податку на додану вартість повинен отримати податкові накладні, видані на реально отриманий товар (роботи, послуги), призначений для використання у власній господарській діяльності.
Відповідачем не ставиться під сумнів реальність здійснення господарської операції між позивачем та ТОВ "Стіл Трейд" за договором купівлі-продажу №15/1906 від 24.12.2012р.
Системний аналіз положень розділу V "Податок на додану вартість" Податкового кодексу України дає підстави для висновку, що податкова накладна, заповнена без порушень порядку її заповнення та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлені строки, дає право на включення зазначених в ній сум податку на додану вартість до складу податкового кредиту покупця у тому податковому періоді, в якому відбулася перша з подій, визначених пунктом 198.2 статті 198 Кодексу, у разі отримання її у такому звітному періоді. В разі отримання податкової накладної із запізненням в інших податкових періодах право на включення сум податку на додану вартість, зазначених в ній, до податкового кредиту виникає у покупця в тому податковому періоді, в якому податкова накладна була отримана покупцем, з урахуванням того, що зазначене право зберігається за ним протягом 365 днів з дати виписки такої податкової накладної.
07.03.2013р ТОВ "Стіл Трейд" було виписано податкову накладну №2 на суму 81248,96 грн. в т.ч. ПДВ - 13541,49 грн., 12.03.2013р "Стіл Трейд" було виписано податкову накладну №3 на суму 69678, 00 грн. в т.ч. ПДВ - 11613, 00 грн., 15.03.2013р ТОВ "Стіл Трейд" було виписано податкову накладну №4 на суму 68632, 84 грн. в т.ч. ПДВ - 11438, 81 грн., 21.03.2013р ТОВ "Стіл Трейд" було виписано податкову накладну №5 на суму 71451,84 грн. в т.ч. ПДВ - 11908, 64грн., 25.03.2013р ТОВ "Стіл Трейд" було виписано податкову накладну №6 на суму 68938, 80 грн. в т.ч. ПДВ - 11489,80 грн.
При цьому, зазначені податкові накладні були оформлені ТОВ "Стіл Трейд" з порушенням вимог п.201.10 ст. 201 Податкового кодексу України.
Відповідно до підпункту 201.10 статті 201 ПК України податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
У разі відмови продавця товарів/послуг надати податкову накладну або в разі порушення ним порядку її заповнення та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі покупець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого постачальника, яка є підставою для включення сум податку до складу податкового кредиту. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку з придбанням таких товарів/послуг або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.
Як встановлено судом1 інстанції та підтверджується матеріалами справи, позивач звертався до відповідача з відповідною заявою та скаргою на свого постачальника з копіями первинних документів та доказами оплати щодо порушення ним порядку заповнення та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Тобто, ПАТ "ЕНЕРГОМАШСПЕЦСТАЛЬ" правомірно включив до складу податкового кредиту за березень 2013 року суму податку на додану вартість в розмірі 59992,00 грн. згідно з податковими накладними №2 від 07.03.2013р, №3 від 12.03.2013р, №4 від 15.03.2013р, №5 від 21.03.2013р, №6 від 25.03.2013р та заявою зі скаргою про порушення продавцем порядку заповнення та/або порядку реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до п.п.200.1, 200.3 ст. 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Отже, оскільки позивачем правомірно було сформовано податковий кредит за березень 2013 року на суму 59992,00 грн., колегія суддів погоджується з висновком суду 1, що розмір від'ємного значення в сумі 59992,00 грн., яке утворилося в результаті розрахунку суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, Публічним акціонерним товариства "ЕНЕРГОМАШСПЕЦСТАЛЬ" завищений не був.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
З наданих первинних документів не вбачається порушень ПАТ «ЕМСС» Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", оскільки вони містять всі необхідні обов'язкові реквізити, внаслідок чого, твердження відповідача щодо відсутності таких реквізитів є безпідставними.
У відповідності до частин 1 та 2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не надано суду доказів, які б спростували доводи позивача щодо не порушення ним норм податкового кодексу України, та норм законодавства, які регулюють порядок заповнення та надання податкової звітності з податку на додану вартість, в зв*язку з чим податковий кредит та від*ємне значення з ПДВ за березень 2013 року сформовано позивачем правомірно, що є підставою для скасування податкового повідомлення - рішення №0000931517/13968/10/15-17-1-00210602 від 30.05.2013р.
Доводи викладені в апеляційній скарзі не спростовують висновків суду 1 інстанції.
Колегія суддів зазначає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та ухвалено постанову з додержанням норм матеріального права.
Керуючись статтями 184, 195-196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 05 вересня 2013 р. у справі № 805/10953/13-а- залишити без задоволення, а постанову суду без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складення ухвали в повному обсязі.
Суддя - доповідач Ляшенко Д.В.
Судді Ястребова Л.В.
Лях О.П.