Рішення № 34241246, 17.10.2013, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
17.10.2013
Номер справи
924/1234/13
Номер документу
34241246
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"17" жовтня 2013 р.Справа № 924/1234/13

Господарський суд Хмельницької області у складі:

судді Виноградової В.В., розглянувши матеріали справи

за позовом Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України м. Хмельницький

до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, Хмельницька область, Кам'янець-Подільський р-н, с. Колибаївка

про стягнення 8000 грн., з яких 4000 грн. несплаченого у добровільному порядку накладеного штрафу, 4000 грн. пені

за участю представників сторін:

від позивача: Степанова Т.Ю. за довіреністю №27 від 01.07.2013 року

від відповідача: не з'явився

В судовому засіданні відповідно до ст. 85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

встановив: позивач звернувся з позовом про стягнення з відповідача, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог від 07.10.2013 року, 8000 грн., з яких 4000 грн. несплаченого у добровільному порядку накладеного штрафу застосованого відповідно до ст. 21 Закону України "Про захист від недобросовісної конкуренції" рішенням адміністративної колегії Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №52-рш від 24.05.2013р. за порушення ст. 15-1 Закону України "Про захист від недобросовісної конкуренції" - поширення інформації, що вводить в оману, в частині повідомлення суб'єктом господарювання невизначеному колу осіб неправдивих відомостей, що можуть вплинути на наміри цих осіб щодо придбання товарів цього суб'єкта господарювання, 4000 грн. пені за період з 02.08.2013 р. по 07.10.2013р. нарахованої відповідно до ст.56 Закону України "Про захист від недобросовісної конкуренції". В обґрунтування позову посилається на рішення адміністративної колегії Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №52-рш від 24.05.2013р.; ст.ст. 15 прим.1, 26 Закону України "Про захист від недобросовісної конкуренції"; ч.2,3,5,7 ст.56, ч.1 ст.60, ч.2 ст. 62 Закону України "Про захист економічної конкуренції"; ст. 25 Закону України "Про Антимонопольний комітет України".

Позивач позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Відповідач повноважного представника в судове засідання не направив, письмового відзиву на позов з документальним обґрунтуванням своїх доводів не подав, своїм процесуальним правом не скористався. При цьому відповідач був належним чином повідомлений про судовий розгляд спору, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення від 26.09.2013р. та 08.10.2013р.

Відповідно до ст. 75 ГПК України, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.

Розглядом матеріалів справи встановлено:

Розпорядженням адміністративної колегії Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 23.11.2012р. №104-р розпочато розгляд справи № 03-08/104-12 відносно фізичної особи- підприємця ОСОБА_1 за ознаками порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого ст. 15-1 Закону України „Про захист економічної конкуренції" у вигляді поширення інформації, що вводить в оману в частині повідомлення суб'єктом господарювання невизначеному колу осіб неправдивих відомостей, що можуть вплинути на наміри цих осіб щодо придбання товарів цього суб'єкта господарювання.

За результатами розгляду матеріалів справи №03-08/104-12 та подання з попередніми висновками Другого відділу досліджень та розслідувань Хмельницького обласного територіального віддділення Антимонопольного комітету України адміністративною колегією Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України прийнято рішенням №52-рш від 24.05.2013р.

Відповідно до цього рішення визнано дії фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, які полягали у використанні для ковбаси власного виробництва назви ковбасного виробу традиційного асортименту „Московська", порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого статтею 151 Закону України „Про захист від недобросовісної конкуренції" у вигляді поширення інформації, що вводить в оману в частині повідомлення суб'єктом господарювання невизначеному колу осіб неправдивих відомостей, що можуть вплинути на наміри цих осіб щодо придбання товарів цього суб'єкта господарювання ( п. 1 рішення ).

За порушення, зазначені у пункті 1 цього рішення, відповідно до статті 21 Закону України „Про захист від недобросовісної конкуренції" на фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 накладено штраф у розмірі 4000 грн.

В рішення також було повідомлено відповідача, що згідно з частиною 3 ст.56 Закону України „Про захист економічної конкуренції", особа, на яку накладено штраф за рішенням органу Антимонопольного комітету України сплачує його у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу. Крім того, відповідно до ч.1 ст. 60 Закону України „Про захист економічної конкуренції" рішення органів комітету України може бути оскаржене до господарського суду у двомісячний строк з дня його одержання.

Листом від 27.05.2013р. №01-23/13-2479 зазначене рішення було направлено відповідачу, при цьому повідомлено, що згідно із частиною п'ятою статті 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" за кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі півтора відсотка від суми штрафу.

Рішення отримане відповідачем 01.06.2013р., що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

Оскільки відповідач у встановлені строки в самостійному порядку не сплатив штраф застосований рішенням адміністративної колегії Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №52-рш від 24.05.2013р., позивач звернувся до суду із позовом про стягнення з відповідача 8000,00 грн., з яких 4000,00 грн. несплаченого у добровільному порядку штрафу та 4000,00 грн. пені.

Аналізуючи надані докази та давши їм оцінку в сукупності суд враховує таке.

Положеннями статті 3 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" N 3659-XII від 26 листопада 1993 року (із змінами та доповненнями) визначено, що основним завданням Антимонопольного комітету України є участь у формуванні та реалізації конкурентної політики в частині: здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції на засадах рівності суб'єктів господарювання перед законом та пріоритету прав споживачів, запобігання, виявлення і припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції; контролю за концентрацією, узгодженими діями суб'єктів господарювання та дотриманням вимог законодавства про захист економічної конкуренції під час регулювання цін (тарифів) на товари, що виробляються (реалізуються) суб'єктами природних монополій; сприяння розвитку добросовісної конкуренції; методичного забезпечення застосування законодавства про захист економічної конкуренції; здійснення контролю щодо створення конкурентного середовища та захисту конкуренції у сфері державних закупівель.

Статтею 7 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" визначено повноваження Антимонопольного комітету у сфері здійснення контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції, зокрема, розглядати заяви і справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та проводити розслідування за цими заявами і справами (п.1); приймати передбачені законодавством про захист економічної конкуренції розпорядження та рішення за заявами і справами, перевіряти та переглядати рішення у справах, надавати висновки щодо кваліфікації дій відповідно до законодавства про захист економічної конкуренції (п. 2).

Згідно зі ст. 1 Закону України „Про захист економічної конкуренції" №2210-14 економічна конкуренція (конкуренція) - це змагання між суб'єктами господарювання з метою здобуття завдяки власним досягненням переваг над іншими суб'єктами господарювання, внаслідок чого споживачі, суб'єкти господарювання мають можливість вибирати між кількома продавцями, покупцями, а окремий суб'єкт господарювання не може визначати умови обороту товарів на ринку.

Недобросовісною конкуренцією є будь-які дії у конкуренції, що суперечать торговим та іншим чесним звичаям у господарській діяльності (ч.1 ст. 1 Закону України „Про захист від недобросовісної конкуренції" від 7 червня 1996 року N 236/96-ВР зі змінами та доповненнями).

Відповідно до ч. 1 ст. 151 Закону України „Про захист від недобросовісної конкуренції" поширенням інформації, що вводить в оману, є повідомлення суб'єктом господарювання, безпосередньо або через іншу особу, одній, кільком особам або невизначеному колу осіб, у тому числі в рекламі, неповних, неточних, неправдивих відомостей, зокрема внаслідок обраного способу їх викладення, замовчування окремих фактів чи нечіткості формулювань, що вплинули або можуть вплинути на наміри цих осіб щодо придбання (замовлення) чи реалізації (продажу, поставки, виконання, надання) товарів, робіт, послуг цього суб'єкта господарювання.

Частиною 1 ст. 21 Закону України „Про захист від недобросовісної конкуренції" передбачено, що вчинення суб'єктами господарювання дій, визначених цим Законом як недобросовісна конкуренція, тягне за собою накладення штрафу у розмірі до п'яти відсотків доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) суб'єкта господарювання за останній звітний рік, що передував року, в якому накладається штраф. Накладення штрафу здійснюється відповідно до частин третьої - сьомої статті 52 Закону України "Про захист економічної конкуренції" ( ч. ст. 21зазначеного Закону).

Згідно зі ст. 48 Закону України "Про захист економічної конкуренції" за результатами розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції органи Антимонопольного комітету України приймають рішення, в тому числі про накладення штрафу.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем за порушення відповідачем законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого ст.15-1 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у вигляді поширення інформації, що вводить в оману в частині повідомлення суб'єктом господарювання невизначеному колу осіб неправдивих відомостей, що можуть вплинути на наміри цих осіб щодо придбання товарів цього суб'єкта господарювання, прийнято рішення про застосування згідно ст. 21 Закону України „Про захист від недобросовісної конкуренції " штрафу в розмірі 4000 грн.

Відповідно до статті 22 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" розпорядження, рішення та вимоги органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, вимоги уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення в межах їх компетенції є обов'язковими для виконання у визначені ними строки, якщо інше не передбачено законом. Їх невиконання тягне за собою передбачену законом відповідальність.

Відповідно до ч.ч.2, 3 ст.56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" рішення та розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень є обов'язковими до виконання. Особа, на яку накладено штраф за рішенням органу Антимонопольного комітету України, сплачує його у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу.

Відповідач в добровільному порядку, у визначений строк штраф не сплатив, рішення не оскаржив. Доказів, які б спростовували зазначене суду не подано.

Згідно з ч.5 ст.56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" за кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі півтора відсотка від суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням органу Антимонопольного комітету України. Позивач на цій підставі нарахував відповідачу 40000,00 грн. пені (згідно заяви про збільшення розміру позовних вимог). Зокрема, пеню нараховано за період з 02.08.2013р. по 07.10.2013р., яка складає 4020,00 грн.

Відповідно до ст. 25 Закону України "Про захист економічної конкуренції" з метою захисту інтересів держави, споживачів та суб'єктів господарювання Антимонопольний Комітет України, територіальні відділення Антимонопольного комітету України у зв'язку із порушенням законодавства про захист економічної конкуренції органами влади, юридичними чи фізичними особами подають заяви, позови, скарги до суду, в т.ч. про стягнення не сплачених у добровільному порядку штрафів та пені.

Як вбачається з матеріалів справи, заявлена позивачем до стягнення сума заборгованості по сплаті штрафу в розмірі 4000 грн. підтверджується наявними в матеріалах справи доказами. При цьому визначена позивачем пеня в сумі 4000 грн. розрахована в межах максимально можливого, згідно норм чинного законодавства, розміру.

Судом також враховується, що рішення адміністративної колегії Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №52-рш від 24.05.2013р. по справі №03-12/104-12 відповідачем в установленому порядку та визначені строки не оскаржене, сума штрафу не сплачена, доказів на спростування вимог суду не надано.

За таких обставин, враховуючи вимоги ст. 33 ГПК України в силу яких кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, позов заявлений обґрунтовано, підтверджений належними доказами, відповідає чинному законодавству та підлягає задоволенню.

Враховуючи задоволення позову, судові витрати по справі згідно ст.49 ГПК України покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 1, 2, 12, 33, 44, 49, 82, 85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України м. Хмельницький до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, Хмельницька область, Кам'янець-Подільський р-н, с. Колибаївка про стягнення 8000 грн., з яких 4000 грн. несплаченого у добровільному порядку накладеного штрафу, 4000 грн. пені задоволити.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 АДРЕСА_1 (код НОМЕР_1) на користь Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України м. Хмельницький, вул. Театральна, 54 (код 21312821) для зарахування в доход державного бюджету України на рахунок Кам'янець-Подільського УДКСУ (м. Кам'янець-Подільський Хмельницької області), код ЄДРПОУ 37971377, банк одержувача - ГУДКСУ у Хмельницькій області, МФО 815013, рахунок 31118106700003, код платежу 21081100, (символ звітності 106) 4000 грн. (чотири тисячі гривень) штрафу та 4000 грн. (чотири тисячі гривень) пені.

Видати наказ.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 АДРЕСА_1 (код НОМЕР_1) в доход державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22030001, символ звітності 206, р/р 31218206783002 УДКСУ у м. Хмельницькому, код ЄДРПОУ отримувача 38045529, ГУДКСУ у Хмельницькій області, МФО 815013 судовий збір в сумі 1720,50 (одна тисяча сімсот двадцять гривень 50 коп.).

Видати наказ.

Повне рішення складено 18.10.2013 року

Суддя В.В. Виноградова

Віддрук. 3 прим.: 1 - до справи; 2 - позивачу (м. Хмельницький, вул. Театральна 54); 3 - відповідачу (АДРЕСА_1) відповідачу рек.