П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
"17" жовтня 2013 р. Справа № 820/7444/13-а
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - судді Супрун Ю.О.,
при секретарі судового засідання - Ахвердян Р.А.,
за участю:
представника позивача - Карамишевої Л.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу за адміністративним позовом Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості до Товариства з обмеженою відповідальністю "Азово - Чорноморська іпотечна компанія" про стягнення боргу, -
ВСТАНОВИВ:
Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Азово - Чорноморська іпотечна компанія", в якому просить суд: стягнути в примусовому порядку з Товариства з обмеженою відповідальністю "Азово - Чорноморська іпотечна компанія" (м. Харків, вул. Сумська, 96, код ЄДРПОУ 31634491, поточний рахунок № 265033002518 у банку АТ Банк "Меркурій", МФО 351663) кошти, виплачені як дотація у розмірі 3675 грн. 24 коп. та штраф у розмірі 3675 грн. 24 коп., що разом становить 7350 грн. 48 коп. на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що між Харківським міським центром зайнятості та Товариством з обмеженою відповідальністю «Азово-Чорноморська іпотечна компанія» був укладений договір № 203912022800072 від 28.02.2012 року про працевлаштування безробітного з наданням дотації.
Відповідно до вказаного договору ОСОБА_2 була прийнята на постійну роботу з 29 лютого 2012 року на посаду економіста з фінансової роботи, наказ № 4-к ТОВ «Азово-Чорноморська іпотечна компанія».
В довідці «Про нараховану та виплачену заробітну плату особі, працевлаштованій за направленням центру зайнятості, використання робочого часу працівника та сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», яка надана до Харківського міського центру зайнятості ТОВ «Азово-Чорноморська іпотечна компанія» за січень 2013 р. по договору №203912022800072, працівник ОСОБА_2 (вих. № 041 від 18.04.2013 року), вказана сума витрат, з якої обчислюється дотація у розмірі 3283,20 грн.
В довідці «Про нараховану та виплачену заробітну плату особі, працевлаштованій за направленням центру зайнятості, використання робочого часу працівника та сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», яка надана ТОВ «Азово-Чорноморська іпотечна компанія» за лютий 2013 р. по договору №203912022800072, працівник ОСОБА_2 (вих. № 043 від 18.04.2013 року), працівник ОСОБА_2, вказана сума витрат, з якої обчислюється дотація у розмірі 1149,12 грн.
Відповідно до вказаного порядку та інформації, зазначеної в довідках № 041 від 18.04.2013 р. та № 043 від 18.04.2013, Харківським міським центром зайнятості були перераховані кошти на відшкодування заробітної плати на додаткові робочі місця ТОВ «Азово-Чорноморська іпотечна компанія» за січень та лютий 2013 року.
Актом перевірки достовірності поданих роботодавцем даних, які є підставою для визначення розміру дотації від 20.06.2013 року № 364 виявлено, що інформація у поданих довідках про використання робочого часу та сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування не співпадає з оригіналами документів за січень, лютий 2013 року по договору № 203912022800072 в графі 10 «Виплачена заробітна плата». Відповідно до документів наданих ТОВ «Азово-Чорноморська іпотечна компанія» при перевірці, встановлено, що на день подання довідок до Харківського міського центру зайнятості за січень та лютий місяці 2013 року заробітна плата працівнику ОСОБА_2 виплачена не була.
В результаті подання роботодавцем недостовірних відомостей та порушення порядку використання коштів Фонду ТОВ «Азово-Чорноморська іпотечна компанія» використано з порушення дотацію у сумі 3675,24 грн., чим завдано шкоду Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості.
З урахуванням наведеного, позивач просить стягнути з відповідача кошти, виплачені як дотація та штраф у розмірі 7350, 48 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити з підстав, зазначених у позовній заяві.
Відповідач до судового засідання не з'явився, до канцелярії Харківського окружного адміністративного суду 16.10.2013 року подав письмові заперечення, відповідно до яких просив у задоволенні позову відмовити та слухати справу у його відсутності.
Оскільки судом зібрані докази, що в своїй сукупності повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин, визначене ч. 1 ст. 2 КАС України завдання адміністративного судочинства залишається незмінним при розгляді будь-якої адміністративної справи, в тому числі і справи за позовом до суб'єкта владних повноважень і дотримання вказаного завдання є обов'язковим в силу приписів ч. 2 ст. 19 Конституції України, суд доходить висновку, що адміністративна справа має бути розглянута та вирішена на підставі наявних в ній доказів
Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Відповідно до Положення Про Харківський міський центр зайнятості, затвердженого директором Харківського обласного центру зайнятості - Харківський міський центр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття. Центр підпорядковується Харківському обласному центру зайнятості і забезпечує реалізацію державної політики у сфері зайнятості населення, виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Статтею 34 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття» передбачено, Фонд має право перевіряти достовірність відомостей, поданих роботодавцем для отримання коштів Фонду, дотримання порядку використання роботодавцем виділених йому коштів Фонду та зупиняти виплати з Фонду в разі відмови або перешкоджання з боку роботодавця у проведенні перевірки, виявлення фактів подання ним Фонду недостовірних відомостей або порушення порядку використання роботодавцем коштів Фонду.
У відповідності до ст. 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття» (в редакції, яка діяла до 01.01.2013 року) Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття роботодавцю може надаватися дотація для працевлаштування безробітних , у тому числі молоді на перше робоче місце у розмірі витрат на заробітну плату прийнятих за направленням державної служби зайнятості осіб ( але не вище за середній рівень у галузях національної економіки відповідної області) в розрахунку на рік.
Порядок надання роботодавцю дотацій на створення додаткових робочих місць для працевлаштування безробітних, затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України №1 від 10 січня 2001 р. та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 26 січня 2001 р. за № 75/5266 ( далі також - Порядок № 1).
Порядком надання роботодавцю дотації на створення додаткових робочих місць для працевлаштування безробітних передбачено:
п. 2 - Порядок визначає умови, механізм надання роботодавцю дотації на створення додаткових робочих місць для працевлаштування безробітних (далі - дотація) та відповідальність за порушення умов порядку її надання та використання.;
п. 8 - у разі розірвання трудового договору з працівником, працевлаштованим за направленням державної служби зайнятості, до закінчення двох років з дня працевлаштування у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, в тому числі реорганізації або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату, за угодою сторін (пункт 1 статті 36 Кодексу законів про працю України, через невиконання роботодавцем законодавства про працю, умов колективного чи трудового договору (частина третя статті 38 Кодексу законів про працю України), а також у разі встановлення недостовірності поданих роботодавцем даних, використання дотації з порушенням законодавства центр зайнятості припиняє виплату дотації.;
п. 15 - роботодавець у встановленому законодавством порядку несе відповідальність за забезпечення гарантії зайнятості осіб, прийнятих на роботу з наданням роботодавцю дотації, достовірність відомостей, що є підставою для прийняття рішення щодо надання дотації для працевлаштування безробітних, визначення розміру дотації, та використання дотації.
Судом встановлено, що між Харківським міським центром зайнятості та Товариством з обмеженою відповідальністю «Азово-Чорноморська іпотечна компанія» був укладений договір № 203912022800072 від 28.02.2012 року про працевлаштування безробітного з наданням дотації. Форма договору затверджена Постановою правління Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття № 463 від 30.08.2007 року (зі змінами внесеними Постановою правління Фонду від 20.05.2010 № 179).
Відповідно до вказаного договору ОСОБА_2 була прийнята на постійну роботу з 29 лютого 2012 року на посаду економіста з фінансової роботи, наказ № 4-к ТОВ «Азово-Чорноморська іпотечна компанія».
Відповідно до п.2 ч. 2 ст.35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття» (в редакції, яка діяла до 01.01.2013 року) роботодавець зобов'язаний подавати виконавчій дирекції Фонду в установленому порядку відомості про розмір заробітної плати, використання робочого часу працівників, у тому числі прийнятих за направленням державної служби зайнятості з наданням роботодавцю дотації за рахунок коштів Фонду на створення додаткових робочих місць для працевлаштування безробітних.
Порядком надання роботодавцю дотації на створення додаткових робочих місць для працевлаштування безробітних передбачено:
- роботодавець у встановленому законодавством порядку несе відповідальність за забезпечення гарантії зайнятості осіб, прийнятих на роботу з наданням роботодавцю дотації, достовірність відомостей, що є підставою для прийняття рішення щодо надання дотації для працевлаштування безробітних, визначення розміру дотації, та використання дотації;
- центр зайнятості не рідше ніж один раз на півроку відповідно до затвердженого плану або за письмовим зверненням фізичної чи юридичної особи про факти порушення роботодавцем умов надання дотації перевіряє достовірність відомостей (відповідність поданих роботодавцем даних, вказаних у довідці про нараховану та виплачену заробітну плату особі, працевлаштованій за направленням центру зайнятості, використання робочого часу працівника та сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, первинним документам, які підтверджують достовірність даних про фактичні витрати на заробітну плату роботодавця) та виконання умов договору про працевлаштування безробітного з наданням дотації протягом строку його дії;
- центр зайнятості має право під час перевірки отримувати від роботодавця необхідні пояснення (у тому числі в письмовій формі) з питань, що виникають під час перевірки.
Відновлення виплати здійснюється у разі, якщо за результатами перевірки, проведеної центром зайнятості протягом 10 робочих днів з наступного дня після закінчення встановленого договором строку подання відомостей, не виявлено порушень умов цього Порядку та договору про працевлаштування безробітного з наданням дотації або усунено ці порушення.
У разі недостовірності поданих роботодавцем відомостей та використання коштів Фонду з порушенням встановленого порядку роботодавець добровільно чи на підставі рішення суду повинен відшкодувати Фонду суму заподіяної шкоди відповідно до частини третьої статті 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
Згідно з частиною другою статті 38 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" за порушення порядку використання роботодавцем коштів Фонду накладається штраф у розмірі наданої Фондом суми, використаної з порушенням.
Рішення про відшкодування коштів роботодавцем приймається директором центру зайнятості і оформляється наказом.
Пунктом 2.3.3. договору про надання роботодавцю дотації на створення додаткових робочих місць для працевлаштування безробітних передбачено, що роботодавець зобов'язується щомісячно, протягом п'яти робочих днів після виплати заробітної плати особі, працевлаштованій з наданням дотації, надавати центру зайнятості довідку встановленої форми про нараховану та виплачену заробітну плату особі, та сплату страхових внесків відповідно до законодавства.
Як вбачається з довідки «Про нараховану та виплачену заробітну плату особі, працевлаштованій за направленням центру зайнятості, використання робочого часу працівника та сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», яка надана до Харківського міського центру зайнятості ТОВ «Азово-Чорноморська іпотечна компанія» за січень 2013 р. по договору №203912022800072, працівник ОСОБА_2 (вих. № 041 від 18.04.2013 року), вказана сума витрат, з якої обчислюється дотація у розмірі 3283,20 грн.
В довідці «Про нараховану та виплачену заробітну плату особі, працевлаштованій за направленням центру зайнятості, використання робочого часу працівника та сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», яка надана ТОВ «Азово-Чорноморська іпотечна компанія» за лютий 2013 р. по договору №203912022800072, працівник ОСОБА_2 (вих. № 043 від 18.04.2013 року), працівник ОСОБА_2, вказана сума витрат, з якої обчислюється дотація у розмірі 1149,12 грн.
Згідно з п.7 Порядку № 1 дотація надається щомісяця протягом року в розмірі фактичних витрат на заробітну плату прийнятих за направленням державної служби зайнятості осіб, але не вище за середній рівень заробітної плати за всіма видами економічної діяльності у відповідній області за місяць, за який нараховано заробітну плату, або обчисленої з неї відповідної суми в разі, якщо особа працювала неповний місяць.
Відповідно до вказаного порядку та інформації, зазначеної в довідках № 041 від 18.04.2013 р. та № 043 від 18.04.2013, Харківським міським центром зайнятості були перераховані кошти на відшкодування заробітної плати на додаткові робочі місця ТОВ «Азово-Чорноморська іпотечна компанія» за січень та лютий 2013 року.
Актом перевірки достовірності поданих роботодавцем даних, які є підставою для визначення розміру дотації від 20.06.2013 року № 364 виявлено, що інформація у поданих довідках про використання робочого часу та сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування не співпадає з оригіналами документів за січень, лютий 2013 року по договору № 203912022800072 в графі 10 «Виплачена заробітна плата». Відповідно до документів наданих ТОВ «Азово-Чорноморська іпотечна компанія» при перевірці, встановлено, що на день подання довідок до Харківського міського центру зайнятості за січень та лютий місяці 2013 року заробітна плата працівнику ОСОБА_2 виплачена не була.
В результаті подання роботодавцем недостовірних відомостей та порушення порядку використання коштів Фонду ТОВ «Азово-Чорноморська іпотечна компанія» використано з порушення дотацію у сумі 3675,24 грн., чим завдано шкоду Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості.
Відповідно до ч.3 ст.35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття» у разі подання недостовірних відомостей, передбачених пунктом 2 частини другої цієї статті, використання роботодавцем коштів Фонду з порушенням встановленого порядку роботодавець добровільно чи на
підставі рішення суду повинен відшкодувати страховику заподіяну шкоду.
Згідно з ч.2 ст. 38 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" за порушення порядку використання роботодавцем коштів Фонду накладається штраф у розмірі наданої Фондом суми, використаної з порушенням.
На підставі встановлених порушень законодавства директором Харківського міського центру зайнятості виданий наказ № 542 про повернення коштів, виплачених як дотація ТОВ «Азово-Чорноморська іпотечна компанія» у сумі 3675 грн. 24 коп. за січень та лютий місяці 2013 року по договору № 203912022800072 від 28.02.2012 року та накладення штрафу у розмірі наданої Фондом суми, використаної з порушенням.
Судом встановлено, що 01.07.2013 року відповідачу направлений лист - претензія з копією наказу про повернення коштів, виплачених як дотація у розмірі 3675 грн. 24 коп. та штрафу у розмірі 3675 грн. 24 коп., що разом становить 7350,48 грн.
Наказ директора Харківського міського центру зайнятості року № 364 від 20.06.2013 року не оскаржувався та є чинним, вказані кошти відповідачем службі зайнятості не відшкодовані.
Згідно зі ст. 39 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» спори, що виникають за цим Законом вирішуються в судовому порядку.
Статтею 11 КАС України встановлено принцип змагальності сторін, відповідно до якого розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає вимоги позивача правомірними та такими, що ґрунтуються на положеннях діючого законодавства, а тому підлягають задоволенню, а заперечення відповідача суд не приймає як безпідставні і такі, що суперечать діючому законодавству та фактичним обставинам справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 8-14, 71, 94, 159, 160-164, 167, 186 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості до Товариства з обмеженою відповідальністю "Азово - Чорноморська іпотечна компанія" про стягнення боргу - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Азово - Чорноморська іпотечна компанія" (м. Харків, вул. Сумська, 96, код ЄДРПОУ 31634491, поточний рахунок № 265033002518 у банку АТ Банк "Меркурій", МФО 351663) кошти, виплачені як дотація у розмірі 3675 гривень 24 копійок та штраф у розмірі 3675 гривень 24 копійок, а всього у розмірі 7350 (сім тисяч триста п'ятдесят) гривень 48 копійок на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості (63013, м. Харків, вул. Шевченка, 137-А, код ЄДРПОУ 36224721, р/р 37177300802007 в ГУ ДКСУ у Харківській області, МФО 851011).
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Апеляційна скарга, подана після закінчення строків, установлених цією статтею, залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка її подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 18.10.2013 року.
Суддя Супрун Ю.О.