Постанова № 34235265, 14.10.2013, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
14.10.2013
Номер справи
801/8462/13-а
Номер документу
34235265
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ПОСТАНОВА

Іменем України

м.Сімферополь

14 жовтня 2013 р. 14:31 Справа №801/8462/13-а

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Латиніна Ю.А., при секретарі Захаровій М.В., розглянув у відкритому судовому адміністративну справу

за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим

до Військового комісаріату АР Крим

про стягнення

ВСТАНОВИВ:

Головне Управління Пенсійного фонду України в АР Крим звернулося до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Військового комісаріату АР Крим про визнання дій Військового комісаріату АР Крим неправомірними в частині видачі довідки від 25.02.2008 року; стягнення з відповідача суми переплати пенсії у розмірі 239,04 грн.

Позов мотивовано тим, що відповідачем надано до позивача довідку про розмір грошового забезпечення з метою здійснення перерахунку пенсії, призначеної ОСОБА_3 (призначена пенсія у зв'язку з втратою годувальника ОСОБА_2) відповідно до Закону України від 09.04.1992р. №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", на підставі ст. 63 цього Закону, у зв'язку із набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007р. № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу". В подальшому відповідачем надано довідку про розмір грошового забезпечення на ту саму особу, в якій вказаний менший розмір грошового забезпечення, ніж в первинній довідці. Позивач вважає, що вказаною помилкою йому було спричинено шкоду за період з січня 2008 року по грудень 2009 року у розмірі 239,04 грн.

Постановою суду від 25.02.11 позов ГУ ПФУ в АРК до Військового комісаріату АРК про в частині видачі довідки від 25.02.2008 року та стягнення з відповідача суми переплати пенсії у розмірі 239,04 грн., задоволено.

Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 03.10.11 рішення суду від 25.02.11 залишено без змін.

Ухвалою Вищого адміністративного суд України від 15.08.13 зазначені судові рішення скасовано, справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції, у зв'язку з необхідністю встановлення ознак публічно-правового спору між сторонами у правовідносинах щодо стягнення переплати пенсії.

Позивач до суду не прибув, про розгляд справи повідомлений належним чином, надав пояснення до позову разом з клопотанням про розгляд справи за його відсутності.

Відповідач до суду свого представника не направив, повідомлений належним чином, у наданих запереченнях на вбачав ознак публічно-правового спору між сторонами, з підстав викладених позивачем про стягнення переплати.

Отже, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представників сторін, враховуючи їх пояснення та заперечення, на підставі наявних доказів.

Дослідивши матеріали справи, зібрані докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, встановив наступне.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ст.3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Пунктом 7 ст.3 КАС України визначено коло суб'єктів владних повноважень, до яких віднесено орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до пунктів 1,3 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 №121/2001, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, зокрема, здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, а також забезпечує збирання та акумулювання коштів, призначених для пенсійного забезпечення.

Згідно з пунктом 1.1 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 27 червня 2002 р. N 11-2 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 25 лютого 2008 року N 5-5), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 липня 2002 р. за N581/6869 Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі утворюють систему органів Пенсійного фонду України, який є центральним органом виконавчої влади.

Таким чином, ГУ ПФУ в АРК реалізуючи свої завдання та функції в правовідносинах з фізичними та юридичними особами виступає як суб'єкт владних повноважень, який здійснює владну компетенцію.

Компетенцію адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ визначено статтею 17 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з пунктом 4 частини 1 якої компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій.

Так, органом управління Військового комісаріату АРК є Міноборони, яке з гідно з Положенням про Міноборони України, затвердженого постановою КМ України від 03.08.2006р. №1080 є центральним органом виконавчої влади та військового управління, у підпорядкуванні якого знаходяться Збройні Сили України.

Військовий комісаріат АР Крим перебуває у структурі МОУ також є територіальним органам виконавчої влади, який МОУ визначило в якості уповноваженого структурного підрозділу з делегуванням йому повноважень з підготування та подання до ГУ ПФУ в АР Крим необхідних для призначення пенсії документів, згідно Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затвердженого постановою правління ПФУ від 30.01.2007р. та зареєстрованого МЮУ в15.02.2007р. №135/13402.

Порушення відповідачем вимог щодо формування довідки від 25.02.08, згідно якої був здійснений перерахунок пенсії ОСОБА_2, що у подальшому призвело до виплати пенсії в розмірі більшому, ніж передбачено нормами чинного законодавства. Відповідно до норм ст.101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі в наслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також видачу недостовірних документів.

Стаття 65 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначає наступне, особи, винні в порушенні законодавства про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, зазначених у цьому Законі, а також у несвоєчасному оформленні або поданні документів для призначення пенсії, у видачі для оформлення пенсій недостовірних даних і документів, несуть цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Положення ст.50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачають, що суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.

Крім того, ст.23 цього Закону встановила норму, відповідно до якої спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.

Отже, орган ПФУ має право звертатися до суду у випадку виникнення спору з правовідносин за Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"

Згідно ч.2 ст.21 КАС України вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше вимоги про відшкодування шкоди вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.

Суд враховує, що ГУ ПФУ в АРК звернулося з адміністративним позов до Військового комісаріату АРК з вимогами про визнання протиправними дій стосовно надання довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 для перерахунку пенсії від 25.02.2008р. та стягнення виниклої переплати пенсії, керуючись нормами КАС України.

Таким чином, враховуючи, що позивач, у даному випадку діяв як орган державної влади з відповідними повноваженнями передбаченими Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та звернувся з зазначеними вимогами до Військового комісаріату АРК, який також є суб'єктом владних повноважень та у цих правовідносинах повинен був діяти відповідно вище перелічених норм законодавства, суд вважає, що даний спір має ознаки публічно-правового спору, який підлягає розгляду на підставі положень КАС України.

Вирішуючи заявлені вимоги, суд виходить з наступного.

Так, по справі встановлено, що відповідно до ст. 99 Закону України від 19.12.2006р. № 489-V "Про Державний бюджет України на 2007 рік" військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", пенсії призначаються (перераховуються) органами Пенсійного фонду України.

Повноваження головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі та органів, уповноважених видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій передбачені Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45).

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначені Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до ст.63 зазначеного Закону перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно із п. 1 Порядку №45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Згідно із абз. 3 п. 2 Порядку № 45 Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження від Пенсійного фонду України інформації про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям складають списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Відповідно до п. 3 вказаного Порядку на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

При цьому пунктом 4 Порядку №45 встановлено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частиною другою статті 51 Закону № 2262.

Для перерахунку пенсій враховуються:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Таким чином, виходячи з системного аналізу наведених норм законодавства, суд дійшов висновку, що саме на відповідача покладений обов'язок щодо своєчасного повідомлення органів пенсійного фонду про розмір грошового забезпечення для здійснення перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців.

З матеріалів справи вбачається, що Військовим комісаріатом АР Крим до Головного управління ПФУ в АР Крим надано довідку від 25.02.2008р., про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3, відповідно до якої з 01.01.2008р. надбавка за класну кваліфікацію становить від посадового окладу 8% та складає 66,00грн.

На підставі зазначеної довідки позивачем з 01.01.2008р. було зроблено перерахунок пенсії ОСОБА_2 (вдови ОСОБА_3) за період з січня 2008р. по грудень 2009р., що підтверджується матеріалами справи.

Військовим комісаріатом АР Крим до Головного управління ПФУ в АР Крим надано нову довідку від 30.12.2009р. про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3, відповідно до якої з 01.01.2008р. надбавка за особливі умови служби складає від посадового окладу 4%, що становить 33,20грн.

При цьому суд зазначає, що наведена довідка передбачала початок перерахунку з 01.01.2008р.

Відповідно до розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою № ТА 108271 ОСОБА_2, різниця між належною до сплати пенсією та пенсією, що була виплачена пенсіонеру за період з січня 2008року по грудень 2009року склала 239,04 грн.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідачем не доведено суду, що він своєчасно надав позивачу інформацію про зміну розміру надбавки за особливі умови служби, також не доведено достовірність даних, вказаних у наданих довідках.

Суд вважає, що посилання відповідача на ту обставину, що позивач не здійснив перевірку наданих відповідачем довідок, як на підставу своїх заперечень є необґрунтованим, оскільки така перевірка є правом, а не обов'язком позивача.

Статтею 65 Закону № 2262 передбачено, що особи, винні в порушенні законодавства про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, зазначених у цьому Законі, а також у несвоєчасному оформленні або поданні документів для призначення пенсії, у видачі для оформлення пенсій недостовірних даних і документів, несуть цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Окрім того, таке правило закріплене ч.2 статті 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-XII від 05.11.1991р., відповідно до якої підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.

Згідно ст. 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку - пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.

У ст.1166 Цивільного кодексу України міститься законодавче визначення деліктної відповідальності за шкоду, завдану майну, та підстави її виникнення. Так, для настання деліктної відповідальності необхідна наявність складу правопорушення, а саме: 1) наявність шкоди; 2) протиправна поведінка заподіювача шкоди; 3) причинний зв'язок між шкодою та протиправною поведінкою заподіювача; 4) вина.

Перераховані підстави визнаються загальними, оскільки їх наявність необхідна для всіх випадків відшкодування шкоди, якщо інше не передбачено законом.

Помилковий розрахунок сум грошового забезпечення для перерахунку розміру пенсії ОСОБА_2, проведений позивачем на підставі довідок Військового комісаріату АРК, призвів до переплати пенсії органом Пенсійного фонду України у розмірі 239,04 грн., що підтверджується розрахунком суми позову.

Суд не може погодитися з посиланнями відповідача на правильність розрахунку надбавки за класну кваліфікацію виходячи з 8% посадового окладу для визначення розміру пенсійного забезпечення ОСОБА_3 саме з 01.01.2008 р. та невірного визначення розміру надбавки за класну кваліфікацію виходячи з 4% посадового окладу згідно довідки від 30.12.2009 року виходячи з наступного. Суд враховує, що зазначена довідка від 30.12.2009 року не була відкликана відповідачем. Суд також зазначає, що відповідно до наведених норм законодавства саме на відповідача покладений обов'язок щодо визначення розміру грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсії, в тому числі для визначення розміру надбавки за класну кваліфікацію, та складання відповідних довідок, які є для органів пенсійного фонду підставою для перерахунку пенсійного забезпечення особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців.

Вирішуючи питання про можливість покладення на відповідача цивільно-правової відповідальності суд застосовує положення ч. 1 ст. 1166 ЦК України, згідно із якою майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

За таких обставин, враховуючи, що фактично переплата пенсій члену сім'ї померлого військовослужбовця стала можливою у зв'язку з подачею відповідачем до Головного управління пенсійного фонду України в АР Крим довідки, у якій був завищений розмір грошового забезпечення військовослужбовця, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання дій відповідача неправомірними і стягнення з відповідача суми переплат пенсій, виплачених надміру внаслідок подання недостовірних даних, є обґрунтованими, підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Крім того, враховуючи, що позивачем помилково заявлено вимогу про визнання дій неправомірними, замість визнання їх протиправними, як це передбачено для дій суб'єктів владних повноважень, суд, керуючись ч. 2 ст. 11 КАС України, вважає можливим в цій частині вийти за межі позовних вимог та визнати дії відповідача протиправними.

За таких обставин, позовні вимоги ГУ ПФУ в АР Крим до Військового комісаріату АР Крим про відшкодування переплати пенсії у сумі 239,04 грн. є обґрунтованими, такими, що підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Враховуючи, що позивач не здійснював судових витрат по справі, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.

Під час судового засідання, яке відбулось 14.10.2013р. оголошені вступна і резолютивна частини постанови. Відповідно до ст.163 КАС України постанову у повному обсязі складено 18.10.2013р.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 94, 122, 158-163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Військового комісаріату Автономної Республіки Крим щодо надання до Головного Управління Пенсійного фонду України в АР Крим довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 для перерахунку пенсії від 25.02.2008 року.

Стягнути з Військового комісаріату АР Крим на користь Головного Управління Пенсійного фонду України в АР Крим суму переплати пенсії у розмірі 239,04 грн.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Латинін Ю.А.