Справа № 569/15186/13-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 вересня 2013 року
Рівненський міський суд Рівненської області
в особі судді - Доля В.А.
при секретарі Глотовій П.В.
з участю
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Рівному справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради (комісія для розгляду питань, пов»язаних з встановленням статусу згідно Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») про визнання нечинним рішення та зобов»язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулась до Рівненського міського суду із позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради (комісія для розгляду питань, повязаних з встановленням статусу згідно Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту) про визнання нечинним рішення та зобовязання вчинити певні дії. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що вона колишній працівник Чорнобильського сир заводу, приймала участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АБС у складі невоєнізованого формування Цивільної оборони Чорнобильського району в період з 28 по 30 квітня 1986 року. Згідно довідки № 103574 від 02.06.2006 року Рівненської спеціалізованої онкорадіологічної МСЕК Рівненського обласного центру медико-соціальних експертиз їй встановлено третю групу інвалідності унаслідок робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, в розмірі 50 %. Окрім цього, згідно довідки до акта огляду МСЕК № 0215946 Рівненської обласної МСЕК № 2 їй встановлено першу-Б групу інвалідності унаслідок робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, в розмірі 100 %, що підтверджено довідкою № 020864 цієї ж МСЕК. Вона має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії, що підтверджується посвідченням Серії А № 423926, та вкладкою № 624385с до посвідчення. Тобто вона має право на встановлення статусу інваліда війни, згідно п. 9 ст. 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", однак рішенням № 655 від 27 червня 2008 року та № 1132 від 25 липня 2013 року відповідач їй у цьому відмовив.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю та просив суд визнати нечинним рішення управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради (комісія з розгляду питань, пов"язаних із встановленням статусу згідно Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") від 27.06.2008 року № 655 щодо відмови ОСОБА_3 у встановленні статусу інваліда війни згідно п. 9 ст. 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; визнати нечинним рішення управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради (комісія з розгляду питань, пов"язаних із встановленням статусу згідно Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") від 25.07.2013 року № 1132, яким рішення комісії з розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу згідно Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 27.06.2008 року № 655 щодо відмови ОСОБА_3 у встановленні статусу інваліда війни згідно п. 9 ст. 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" залишено в силі; зобов'язати управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради (комісія з розгляду питань, пов"язаних із встановленням статусу згідно Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") встановити ОСОБА_3 статус інваліда війни; зобов'язати управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради видати ОСОБА_3 посвідчення інваліда війни. Представник позивача також вказав, що в грудні 2008 року позивач звернувся до Рівненського міського суду з позовом до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради про зобов'язання вчинити певні дії. Постановою Рівненського міського суду від 06.05.2009 року позовні вимоги ОСОБА_3 було задоволено. Зобов'язано управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради (комісію з розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу згідно Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") розглянути заяву ОСОБА_3 про встановлення статусу інваліда війни відповідно до п. 9 ст. 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та прийняти відповідне рішення щодо встановлення чи відмови у встановленні їй статусу інваліда війни. Вказане рішення за апеляційною та касаційною скаргою переглядалося відповідно Львівським апеляційним адміністративним судом та Вищим адміністративним судом України. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 09 липня 2013 року касаційну скаргу відповідача залишено без задоволення, а постанову Рівненського міського суду від 06.05.2009 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 29.06.2011 року залишено без змін.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, суду пояснивши, що подані позивачем документи не містять інформації про розпорядчий документ (наказ чи розпорядження) щодо залучення особи до формувань Цивільної оборони для виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, займану посаду та виконувану роботу, отже ОСОБА_3 не відноситься до категорії осіб, зазначених у п.9 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Крім того, просив позов залишити без розгляду, оскільки позивачем пропущено строк звернення до адміністративного суду.
Суд, дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення сторін, дійшов до переконання, що адміністративний позов підлягає до задоволення.
Судом встановлено, що 29 липня 2013 року управління праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому на адресу позивача надіслало виписку з протоколу № 1132 від 25 липня 2013 року засідання комісії для розгляду питань, пов'язаних з встановленням статусу згідно Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Згідно цього рішення відповідач, керуючись вимогами Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", рішення комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу згідно Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 27.06.2008р. № 655 щодо відмови ОСОБА_3 у встановленні статусу інваліда війни згідно п. 9 ст. 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" залишено в силі.
З виписки з протоколу № 1132 від 25 липня 2013 року убачається, що заява ОСОБА_3 про встановлення статусу інваліда війни відповідно до п. 9 ст. 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" уже відповідачем розглядалася. За наслідками розгляду відповідачем було прийнято рішення від 27.06.2008 № 655 щодо відмови ОСОБА_3 у встановленні статусу інваліда війни згідно п. 9 ст. 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Згідно довідки від 12 грудня 2007 року № 01-08/1188, виданої Управлінням з питань надзвичайних ситуацій Київської обласної державної адміністрації, ОСОБА_3, колишній працівник Чорнобильського сир заводу, приймала участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АБС у складі невоєнізованого формування ЦО Чорнобильського району в період з 28 по 30 квітня 1986 року (а.с.10).
Згідно протоколу № 30/2007 засідання комісії з питань підтвердження участі в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи у складі формувань Цивільної оборони від 12 грудня 2007 року, ОСОБА_3 дійсно приймала участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АБС та її наслідків (Чорнобильської катастрофи) у складі формувань Цивільної оборони служб та районів Київської області (а.с.11).
Згідно довідки № 103574 від 02.06.2006 року Рівненської спеціалізованої онкорадіологічної МСЕК Рівненського обласного центру медико-соціальних експертиз позивачці встановлено третю групу інвалідності унаслідок робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, в розмірі 50 %, що підтверджено довідкою № 020039 цієї ж МСЕК (а.с.12,13).
Згідно довідки до акта огляду МСЕК № 0215946 Рівненської обласної МСЕК № 2 позивачці встановлено першу-Б групу інвалідності унаслідок робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, в розмірі 100 %, що підтверджено довідкою № 020864 цієї ж МСЕК (а.с.14,15).
Отже, позивач має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії, що підтверджується посвідченням Серії А № 423926, та вкладкою № 624385с до посвідчення, за якою вона є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.16).
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни.
Відповідно до п. 9 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до інвалідів війни належать також інваліди з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов»язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
Положенням про Цивільну оборону СРСР, затвердженого постановою КПРС і ОСОБА_1 Міністрів СРСР від 18 березня 1976 року № 1111, та Положенням про невоєнізовані формування ЦО СРСР, затвердженого наказом начальника ІДО СРСР від 06 червня 1975 року № 90, формування ЦО, в тому числі невоєнізовані, створювались для виконання заходів по ліквідації аварій, катастроф, стихійних лих, великих пожеж, та їх наслідків, а також при ліквідації аварій, катастроф, стихійних лих, великих пожеж, та їх наслідків, а також при застосуванні засобів масового ураження (у воєнний час), захисту і організації життєзабезпечення населення. Завдання щодо виконання завдань виробничого характеру на них не покладалися та не покладаються.
Таким чином, обставини справи свідчать про те, що позивач була залучена до складу формувань Цивільної оборони при ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та стала інвалідом внаслідок захворювання, пов»язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
Згідно п. 7 Типового положення Про комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26 квітня 1996 року № 458 підставою для встановлення районними, міськими, районними в містах, відомчими комісіями статусу учасника війни можуть бути довідки, що підтверджують факт роботи в період війни, особові рахунки та відомості на видачу заробітної плати, висновки медико-соціальних експертних комісій; посвідчення, атестати, характеристики, евакуаційні листи, документи держав, з якими підписані міжнародні угоди; довідки органів внутрішніх справ, суду, органів прокуратури, дізнання та слідства; довідки партизанських загонів, підпільних груп; акти, довідки заготівельних організацій, кооперативних об'єднань, управлінь сільського господарства, відповідних місцевих та інших органів державної влади та громадських організацій; дані погосподарських книг, довідки архівів та інших органів; посвідчення про урядові нагороди, нагородні листи, почесні грамоти та інші документи.
Перелік документів, що є підставою для встановлення районними, міськими, районними у містах, відомчими комісіями статусу учасника війни, передбачених п. 7 Типового положення, є невичерпним.
Отже, посилання відповідача, про те, що позивачем не надано належних підтверджуючих документів на підтвердження її статусу інваліда війни необґрунтовані, а тому слід визнати нечинним рішення управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради (комісія з розгляду питань, пов"язаних із встановленням статусу згідно Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") від 27.06.2008 року № 655 щодо відмови ОСОБА_3 у встановленні статусу інваліда війни згідно п. 9 ст. 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та визнати нечинним рішення управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради (комісія з розгляду питань, пов"язаних із встановленням статусу згідно Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") від 25.07.2013 року № 1132, яким рішення комісії з розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу згідно Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 27.06.2008 року № 655 щодо відмови ОСОБА_3 у встановленні статусу інваліда війни згідно п. 9 ст. 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" залишено в силі. Також слід зобов'язати управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради (комісія з розгляду питань, пов"язаних із встановленням статусу згідно Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") встановити ОСОБА_3 статус інваліда війни.
Згідно п. 2 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою КМУ від 12.05.1994 року № 302 посвідчення є документом, що підтверджує статус ветеранів війни та інших осіб, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", на основі котрого надаються відповідні пільги і компенсації. У пункті 3 цього Положення зазначено, що відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" до ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни. Відповідно до пункту 7 вказаного Положення "Посвідчення інваліда війни" видаються органами праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації громадянина, а тому слід зобов'язати управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради видати ОСОБА_3 посвідчення інваліда війни.
Посилання відповідача про те, що позивачем пропущено строк звернення до суду не знайшло свого підтвердження в судовому засіданні, оскільки в грудні 2008 року позивач звернулася до Рівненського міського суду з позовом до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради про зобов'язання вчинити певні дії. Постановою Рівненського міського суду від 06.05.2009 року позовні вимоги ОСОБА_3 було задоволено. Зобов'язано управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради (комісію з розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу згідно Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") розглянути заяву ОСОБА_3 про встановлення статусу інваліда війни відповідно до п. 9 ст. 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та прийняти відповідне рішення щодо встановлення чи відмови у встановленні їй статусу інваліда війни.
Вказане рішення за апеляційною та касаційною скаргою переглядалося відповідно Львівським апеляційним адміністративним судом та Вищим адміністративним судом України. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 09 липня 2013 року касаційну скаргу відповідача залишено без задоволення, а постанову Рівненського міського суду від 06.05.2009 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 29.06.2011 року залишено без змін, тому позивач звернулася до суду із вказаним позовом в межах строку звернення до адміністративного суду.
Керуючись ст.ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_3 - задоволити.
Визнати нечинним рішення управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради (комісія з розгляду питань, пов"язаних із встановленням статусу згідно Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") від 27.06.2008 року № 655 щодо відмови ОСОБА_3 у встановленні статусу інваліда війни згідно п. 9 ст. 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Визнати нечинним рішення управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради (комісія з розгляду питань, пов"язаних із встановленням статусу згідно Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") від 25.07.2013 року № 1132, яким рішення комісії з розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу згідно Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 27.06.2008 року № 655 щодо відмови ОСОБА_3 у встановленні статусу інваліда війни згідно п. 9 ст. 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" залишено в силі.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради (комісія з розгляду питань, пов"язаних із встановленням статусу згідно Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") встановити ОСОБА_3 статус інваліда війни.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради видати ОСОБА_3 посвідчення інваліда війни.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови виготовлено 16 вересня 2013 року.
Суддя Рівненського
міського суду ОСОБА_4