Постанова № 34224151, 21.10.2013, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.10.2013
Номер справи
813/7432/13-а
Номер документу
34224151
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

>ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 жовтня 2013 року Справа № 813/7432/13-а

« 09 »год. « 45» хв. м. Львів, вул. Чоловського, 2

Львівський окружний адміністративний суд:

у складі судді Карп’як О.О.

розглянувши у м. Львові в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Автосвіт» про вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), -

в с т а н о в и в :

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державної екологічної інспекції у Львівській області до ТзОВ «Автосвіт» про вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), а саме зупинити діяльність ТзОВ «Автосвіт» (Львівська область, Жовківський район, м. Рава – Руська, вул. 22 січня, 6, ідентифікаційний код – 33080114) щодо без дозвільного розміщення та безлімітного утворення та розміщення відходів та зупинити без дозвільне розміщення та безлімітне утворення і розміщення відходів ТзОВ «Автосвіт» Львівська область, Жовківський район, м. Рава – Руська, вул. 22 січня, 6, ідентифікаційний код – 33080114).

Ухвалою від 03 жовтня 2013 року відкрито скорочене провадження в адміністративній справі.

15 жовтня 2013 року на адресу суду відповідачем подано клопотання в якому просить відтермінувати зупинку діяльності ТзОВ «Автосвіт» щодо без дозвільного розміщення та безлімітного утворення та розміщення відходів до 30.11.2013 року. До клопотання додано дозвіл на розміщення відходів у 2012 році, договір про надання послуг з вивезення та утилізації побутових відходів від 01.09.2012 року, договір про знешкодження відпрацьованих люмінесцентних ламп від 23.08.2012 року, ліцензії Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, договір про надання послуг із збирання відходів як вторинної сировини з метою забезпечення їх екологічно безпечної утилізації від 03.09.2012 року, договір підряду від 03.09.2012 року, висновок державної санітарно – епідеміологічної експертизи від 18.09.2012 року, протокол державної санітарно – епідеміологічної експертизи від 18.09.2012 року, лист Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Львівській області від 15.10.2012 року № 10-10329.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач, як встановлено внаслідок проведеної перевірки, проводить безлімітне та бездозвільне утворення та розміщення відходів, що є порушенням статей 32, 33 Закону України «Про відходи». Зупинення виконання робіт з використанням зазначених вище стаціонарних джерел забруднення, відповідно до ст. 4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, допускається тільки на підставі постанови адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Оцінивши повідомлені позивачем обставини та долучені до справи докази на їх підтвердження суд встановив наступне:

З 10 по 23 вересня 2013 року Державна екологічна інспекція у Львівській області провела планову перевірку ТзОВ “Автосвіт” на предмет дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, за наслідками якої складено акт № 1859/04- 1486 (далі – акт перевірки). Відповідно до цього акта, за наслідками згаданої вище перевірки було виявлено цілу низку порушень вимог природоохоронного законодавства, а саме:

відпрацьовані люмінесцентні лампи. Відходи 1 – го класу небезпеки. Ліміт на утворення та розміщення відходу відсутній. Дозвіл на розміщення відходів відсутній, що є порушенням ст. 32 ЗУ «Про відходи»;

відпрацьовані мастила моторні трансмісійні, батареї свинцеві зіпсовані або відпрацьовані. Відходи 2 – го класу небезпеки. Ліміт на утворення та розміщення відходу відсутній, дозвіл на розміщення відходів відсутній, що є порушенням ст. 32 ЗУ «Про відходи»;

шини зіпсуті, відпрацьовані, ушкоджені або забруднені під час експлуатації. Ліміт на утворення та розміщення відходу відсутній, дозвіл на розміщення відходів відсутній, що є порушенням ст. 32 ЗУ «Про відходи»;

відходи діяльності установ громадського харчування, технічного обслуговування та ремонту устаткування, приладів та виробів інших, відходи комунальні та аналогічні неспецифічні промислові інші (ТВП). Ліміт на утворення та розміщення відходу відсутній, дозвіл на розміщення відходів відсутній, що є порушенням ст. 32 ЗУ «Про відходи».

Таким чином, державні інспектори, які проводили перевірку, встановили, що ТзОВ “Автосервіс” проводить безлімітне та бездозвільне утворення та розміщення відходів, що є порушенням статей 32, 33 Закону України “Про відходи”.

При вирішенні даного спору суд керувався наступними нормами законодавства:

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими радами територіях у межах установлених лімітів з додержанням санітарних і екологічних норм способом, що забезпечує можливість їх подальшого використання як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людей.

Відповідно до п. а ст. 32 Закону України "Про відходи" від 05.03.1998, № 187/98-ВР, з метою обмеження та запобігання негативному впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини забороняється: а) вести будь-яку господарську діяльність, пов'язану з утворенням відходів, без одержання від уповноважених органів виконавчої влади у сфері поводження з відходами лімітів на обсяги утворення та розміщення відходів. Ліміти на обсяги утворення і розміщення побутових відходів не встановлюються.

Згідно п. «в» статті 17 Закону України «Про відходи» суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані визначати склад і властивості відходів, що утворюються, а також за погодженням із уповноваженими органами виконавчої влади у сфері поводження з відходами ступінь їх небезпечності для навколишнього природного середовища та здоров'я людини.

Згідно з частиною п’ятою статті 4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом. Застосовані адміністративним судом заходи реагування за позовом органу державного нагляду (контролю), а також вжиті органом державного нагляду (контролю) заходи, обґрунтованість яких підтверджена адміністративним судом, скасовуються адміністративним судом у порядку, встановленому процесуальним законом.

Центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів є Державна екологічна інспекція України, правовий статус якої визначено у Положенні, затвердженого Указом Президента України “Про Положення про Державну екологічну інспекцію України” від 13.04.2011 року № 454/2011 (далі – Положення).

Відповідно до п. 7 Положення Держекоінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, морські екологічні інспекції (Азовська, Азово-Чорноморська, Північно-Західного регіону Чорного моря).

Відповідно до пункту 5 частини першої статті 183-2 КАС України в адміністративних справах щодо застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням застосовується скорочене провадження.

Відповідно до частини першої статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Отже, діяльність суб’єкта господарювання, яка пов’язана, зокрема, з порушенням природоохоронного законодавства, може бути тимчасово заборонена (зупинена) на підставі постанови адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

У даному випадку таким органом є Державна екологічна інспекція у Львівській області, яка внаслідок проведеної у вересня 2013 року планової перевірки ТзОВ “Автосвіт”, встановила безлімітне та бездозвільне утворення та розміщення відходів, що є порушенням статей 32, 33 Закону України “Про відходи”.

Подані відповідачем документи та пояснення судом не беруться до уваги, оскільки відповідач у письмових поясненнях просить суд відтермінувати зупинку діяльності ТзОВ «Автосвіт» щодо дозвільного розміщення та безлімітного утворення та розміщення відходів до 30.11.2013 року, однак проти позову не заперечував, доказів дотримання вимог 32, 33 Закону України “Про відходи” не надав.

Зважаючи на наведені вище обставини справи та норми законодавства суд вважає, що позовні вимоги Державної екологічної інспекції у Львівській області є бґрунтованими, документально підтвердженими, тому даний позов слід задовольнити повністю.

Керуючись ст.ст. 17-19, 35, 71, 94, 183-2, 256 КАС України, суд, –

п о с т а н о в и в :

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Зупинити діяльність Товариства з обмеженою відповідальністю «Автосвіт» (Львівська обл., Жовківський район, м. Рава – Руська, вул. 22 січня,6; ідентифікаційний код: 33080114) щодо бездозвільного розміщення та безлімітного утворення та розміщення відходів.

3. Зупинити бездозвільне розміщення та безлімітне утворення і розміщення відходів Товариством з обмеженою відповідальністю “Автосвіт” (Львівська обл., Жовківський район, м. Рава – Руська, вул. 22 січня,6; ідентифікаційний код: 33080114).

4. Постанова суду підлягає негайному виконанню.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова не набрала законної сили.

Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання її копії до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків оскарження її в апеляційному порядку, є остаточною.

Суддя Карп'як Оксана Орестівна

Постанову складено та підписано 21.10.2013 року.