Ухвала суду № 34215423, 16.10.2013, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.10.2013
Номер справи
812/6576/13-а
Номер документу
34215423
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Пляшкова К. О.

Суддя-доповідач - Лях О.П.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 жовтня 2013 року справа №812/6576/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача Лях О.П.,

суддів Нікуліна О.А., Попова В.В.

при секретарі судового засідання - Гуринович А.Б.,

за участю:

представників позивача - Лукіна І.А., Борисової Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Свердловський завод гірничо-шахтного обладнання" на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2013 р. у справі № 812/6576/13-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Свердловський завод гірничо-шахтного обладнання" до Державної податкової інспекції у м. Свердловську Головного управління Міндоходів у Луганській області про визнання дій протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення № 0000601502 від 17.07.2013, -

ВСТАНОВИВ:

29 липня 2013 року позивач звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Свердловську Головного управління Міндоходів у Луганській області, у якому позивачем заявлено такі вимоги:

- визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у м. Свердловську Головного управління Міндоходів у Луганській області при проведенні камеральної перевірки податкової звітності з податку на прибуток № 19-15-10-19074691 від 09.07.2013 за звітний податковий період та винесення податкового повідомлення-рішення № 0000601502 від 17.07.2013, яким зобов'язано сплатити штраф в розмірі 20% у сумі 63753,20 грн. за затримку на 30 календарних днів авансового внеску з податку на прибуток в розмірі 318753,20 грн.;

- скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Свердловську Головного управління Міндоходів у Луганській області № 0000601502 від 17.07.2013, яким зобов'язано сплатити штраф в розмірі 20% у сумі 63753,20 грн. за затримку на 30 календарних днів авансового внеску з податку на прибуток в розмірі 318753,20 грн.

В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що при складанні акту перевірки відповідач не врахував, що на час проведення перевірки ТОВ «Свердловський завод ГШО» мало розстрочення податкового боргу по податку на прибуток (код бюджетної класифікації 1102100) у сумі 296104,75 грн., яке на даний час не скасовано.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 19 серпня 2013 р. в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

В апеляційній скарзі позивач, а під час апеляційного розгляду справи представники позивача, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просили скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

Вислухавши суддю-доповідача, представників позивача, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.

Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, ДПІ у м. Свердловську Головного управління Міндоходів у Луганській області проведено камеральну перевірку податкової звітності ТОВ «Свердловський завод ГШО» з податку на прибуток за 2012 рік та податкової декларації з податку на прибуток підприємства за № 90865600092 від 05.02.2013, за результатами якої складено акт № 19-15-10-19074691 від 09.07.2013 (а.с.29-30) та яким встановлено порушення термінів сплати самостійно визначених грошових зобов'язань з податку на прибуток протягом строків, визначених п.57.1 ст.57 ПК України, а саме: проведеною перевіркою встановлено сплату ТОВ «Свердловський завод ГШО» податкового боргу у сумі 318753,23 грн. із затримкою більше 30 календарних днів. Так, грошове зобов'язання на суму:

- 63589,65 грн. з терміном сплати 19.02.2012 сплачено: 23.03.2012 із затримкою у 33 дні у сумі 19000,00 грн.; 27.03.2012 із затримкою у 37 днів у сумі 20000,00 грн.; 29.05.2012 із затримкою у 100 днів у сумі 14300,00 грн.; 08.06.2012 із затримкою у 110 днів у сумі 1289,65 грн.;

- 44300,00 грн. з терміном сплати 20.05.2012 сплачено: 06.07.2012 із затримкою у 47 днів у сумі 5300,00 грн.; 17.08.2012 із затримкою у 89 днів у сумі 2261,39 грн.;

- 13068,61 грн. з терміном сплати 19.08.2012 сплачено: 09.11.2012 із затримкою у 82 дні у сумі 68,61 грн.;

- 7378,11 грн. з терміном сплати 19.11.2012 сплачено: 10.01.2013 із затримкою у 52 дні у сумі 137,11 грн.;

- 293445,47 грн. з терміном сплати 19.02.2013 сплачено: 11.04.2013 із затримкою у 51 день у сумі 20000,00 грн.; 12.06.2013 із затримкою у 113 днів у сумі 19000,00 грн.; 21.06.2013 із затримкою у 122 дні у сумі 58320,00 грн.; 25.06.2013 із затримкою у 126 днів у сумі 39000,00 грн.; 27.06.2013 із затримкою у 128 днів у сумі 120076,47 грн.

На підставі зазначеного акту ДПІ у м. Свердловську винесено податкове повідомлення-рішення № 0000601502 від 17.07.2013, яким ТОВ «Свердловський завод ГШО» за затримку більше 30 календарних днів сплати податку на прибуток приватних підприємств у розмірі 318753,20 грн. зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 63750,64 грн. (а.с.28).

Відповідно до п. 1 частини 2 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Спірні правовідносини, що склалися між сторонами врегульовані Податковим кодексом України.

Відповідно до пп. 62.1.3 п. 6.2.1 ст. 62 Податкового кодексу України податковий контроль здійснюється шляхом: перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

За приписами п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби.

Колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що дії по проведенню камеральної перевірки та складанню акта перевірки № 19-15-10-19074691 від 09.07.2013 є лише засобом фіксування виявлених порушень та документування дій контролюючого органу та не є актом індивідуальної дії у розумінні частини першої ст.17 КАС, а тому не можуть бути предметом оскарження в суді. Здійснення дії є процесом реалізації наданих законом функцій суб'єкту владних повноважень. Самі по собі дії не тягнуть за собою настання будь-яких негативних наслідків для особи. На думку суду, правові наслідки для позивача тягне акт індивідуальної дії - податкове повідомлення-рішення.

У відповідності до ст.14 ПК України:

- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (п.п.14.1.39 п.14.1);

- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (п.п.14.1.156 п.14.1);

- штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (п.п. 14.1.265 п.14.1);

- пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки (п.п.14.1.162 п.14.1);

- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (п.п.14.1.175 п.14.1).

Згідно з ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (п.п.16.1.2 п.16.1); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані- з обчисленням і сплатою податків та зборів (п.п. 16.1.3 п.16.1); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (п.п.16.1.4 п.16.1).

Відповідно до ст.20 ПК України органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (п.п.20.1.27 п.20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (п.п.20.1.28 п.20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (п.п.20.1.18 п.20.1).

У відповідності із п.49.18 ст.49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:

- календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) -протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (п.п.49.18.1);

- календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (п.п.49.18.2);

- календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (п.п.49.18.3);

- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним (п.п.49.18.4);

- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - підприємців -протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (п.п.49.18.5).

Згідно з п.54.1 ст.54 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Судом встановлено, що ТОВ «Свердловський завод ГШО» до ДПІ у м. Свердловську подано податкові декларації з податку на прибуток підприємства, у яких самостійно визначено до сплати суму податку на прибуток, а саме:

- декларацію за 2011 рік від 09.02.2012, у якій визначено до сплати 63900,00 грн., граничний термін сплати - 19.02.2012 (а.с.54);

- декларацію за І квартал 2012 року від 08.05.2012, у якій визначено до сплати 44300,00 грн., граничний термін сплати - 20.05.2012 (а.с.55-56);

- декларацію за II квартал 2012 року від 31.07.2012, у якій визначено до сплати 36100,00 грн., граничний термін сплати - 19.08.2012 (а.с.57-58);

- декларацію за III квартал 2012 року від 09.11.2012, у якій визначено до сплати 50900,00 грн., граничний термін сплати - 19.11.2012 (а.с.59-60);

- декларацію за 2012 рік від 05.02.2013, у якій визначено до сплати 313648,00 грн., граничний термін сплати - 19.02.2013 (а.с.61-62).

Платник податків відповідно до п.57.1 ст.57 ПК України зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

ТОВ «Свердловський завод ГШО», у порушення п.57.1 ст.57 ПК України, податкові зобов'язання по податку на прибуток, зазначені ним у податковій звітності, своєчасно не сплачено, що підтверджено обліковими картками платника за 2012 та 2013 роки (а.с.71-79).

Згідно п. 116.1 ст.116 ПК України, у разі застосування контролюючими органами до платника податків штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, такому платнику податків надсилаються (вручаються) податкові повідомлення - рішення.

У разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу (стаття 126 ПК України).

З урахуванням того, що позивачем допущено сплату самостійно визначених грошових зобов'язань по податку на прибуток за 2011 та 2012 роки у загальному розмірі 318753,20 грн. із затримкою більше 30 календарних днів, відповідачем правомірно податковим повідомленням-рішенням № 0000601502 від 17.07.2013 застосовано до позивача штраф у розмірі 20% погашеної суми податкового боргу.

Колегія суддів не приймає до уваги доводи позивача щодо протиправності винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення через існування рішення податкового органу про розстрочення податкового боргу по податку на прибуток у сумі 296104,75 грн., з огляду на наступне.

Порядок розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків визначено статтею 100 ПК України, зокрема відповідно до приписів п.100.1. розстроченням, відстроченням грошових зобов'язань або податкового боргу є перенесення строків сплати платником податків його грошових зобов'язань або податкового боргу під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеному пунктом 129.4 статті 129 цього Кодексу.

Відповідно до п. 100.6. ст. 100 ПК України розстрочені суми грошових зобов'язань або податкового боргу (в тому числі окремо - суми штрафних (фінансових) санкцій) погашаються рівними частками починаючи з місяця, що настає за тим місяцем, у якому прийнято рішення про надання такого розстрочення.

Згідно з п. 100.7. . ст. 100 ПК України відстрочені суми грошових зобов'язань або податкового боргу погашаються рівними частками починаючи з будь-якого місяця, визначеного відповідним контролюючим органом чи відповідним органом місцевого самоврядування, який згідно із пунктом 100.8 цієї статті затверджує рішення про розстрочення або відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу, але не пізніше закінчення 12 календарних місяців з дня виникнення такого грошового зобов'язання або податкового боргу, або одноразово у повному обсязі.

Порядок розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платників податків затверджено наказом Міністерства фінансів України від 30.11.2012 № 1261, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 21.12.2012 за № 2143/22455.

Системним аналізом положень ст.100 ПК України та Порядку № 1261 встановлено, що за результатами розгляду заяви платника податку про розстрочення податкового боргу керівник органу державної податкової служби протягом 30 календарних днів з дати подання заяви або приймає рішення про розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу), яке оформлюється на бланку відповідного органу державної податкової служби, або відмовляє платнику в розстроченні (відстроченні) в письмовій формі за відсутності підстав для розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (податкового боргу). Рішення про розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) складається у двох примірниках: перший - для платника податків, другий - для органу державної податкової служби. Прийняте рішення про розстрочення (відстрочення) підлягає реєстрації в журналі реєстрації надання розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу). Також, орган державної податкової служби не пізніше наступного робочого дня з дня прийняття або отримання рішення за місцем обліку платника податків укладає з цим платником договір про розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу). Строк дії договору починається з дати його підписання.

Колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що заява про розстрочення податкового боргу разом з відповідним пакетом документів, а також платіжні доручення із зазначенням призначення платежу - «погашення розстрочки по прибутку» не є доказом розстрочення податкового боргу по податку на прибуток у сумі 296104,75 грн. в розумінні ст. 70 КАС, а тому висновок суду про необґрунтованість позовних вимог є правильним.

Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому підстави для задоволення апеляційної скарги - відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Свердловський завод гірничо-шахтного обладнання" на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2013 р. у справі № 812/6576/13-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Свердловський завод гірничо-шахтного обладнання" до Державної податкової інспекції у м. Свердловську Головного управління Міндоходів у Луганській області про визнання дій протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення № 0000601502 від 17.07.2013 - залишити без задоволення.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2013 р. у справі № 812/6576/13-а - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складання в повному обсязі.

В повному обсязі ухвалу складено 17 жовтня 2013 року.

Колегія суддів: О.П. Лях

О.А. Нікулін

В.В.Попов