Справа № 122/19278/13-а
Провадження по справі 2-а/122/333/13
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 жовтня 2013 року Залізничний районний суд м. Сімферополя Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого судді - Гоцкалюка В.Д.,
при секретарі - Рассомакіні А.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Сімферополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Сімферопольської міської ради АР Крим про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Сімферопольської міської ради АР Крим про визнання противоправними відмови у надані інформації на інформаційні запити від 02 липня 2013 року та 23 липня 2013 року, про зобов'язання відповідача надати повну інформацію на зазначені запити, а саме копії декларацій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру Голови Сімферопольського міського виконавчого комітету і всіх його заступників за 2011, 2012 роки, з мотивів викладених в позовній заяві.
ОСОБА_1 в судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримала у повному обсязі та наполягала на їх задоволенні з мотивів викладених в позовній заяві.
Представник Виконавчого комітету Сімферопольської міської ради АР Крим - Кузьміна Т.Р. в судовому засіданні проти позову заперечувала та просила в його задоволенні відмовити, з мотивів викладених в запереченнях на позов.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, вивчивши заперечення на позов та пояснення на них, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Частина перша статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначає: завданням адміністративного судочинства захист права, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійснення ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо; добросовісно; розсудливо; з дотримання принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Судом встановлено, що 02 липня 2013 року ОСОБА_1 звернулась до Виконавчого комітету Сімферопольської міської ради АР Крим з інформаційним запитом в якому просила: надати їй копії декларацій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру Голови Сімферопольського міського виконавчого комітету і всіх його заступників за 2011, 2012 роки; надати інформацію про місце і час оприлюднення декларацій.
Згідно відповіді Виконавчого комітету Сімферопольської міської ради АР Крим від 04 липня 2013 року № 7381/24/01-74, на запит ОСОБА_1 від 02 липня 2013 року, в надані копій декларацій Голови Сімферопольського міського виконавчого комітету і всіх його заступників за 2011, 2012 роки, заявнику відмовлено, з тих підстав, що в деклараціях мітиться конфіденційна інформація. Заявнику повідомлено, що відомості зазначені в деклараціях Голови Сімферопольського міського виконавчого комітету і всіх його заступників за 2011 рік оприлюднені на офіційному сайті Сімферопольської міської ради 24 квітня 2012 року в рубриці «Виконавчий комітет», розділ «Заступники міського голови», а також оприлюднені в офіційному друкованому виданні Сімферопольської міської ради - газеті «Южна столиця» (№17 від 27 квітня 2012 року). Відомості зазначені в деклараціях Голови Сімферопольського міського виконавчого комітету і всіх його заступників за 2012 рік оприлюднені на офіційному сайті Сімферопольської міської ради 12 квітня 2013 року в рубриці «Виконавчий комітет», розділ «Заступники міського голови», а також оприлюднені в офіційному друкованому виданні Сімферопольської міської ради - газеті «Южна столиця» (№16 від 19 квітня 2013 року).
23 липня 2013 року ОСОБА_1 звернулась до Виконавчого комітету Сімферопольської міської ради АР Крим з повторним інформаційним запитом в якому просила: надати їй копії декларацій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру Голови Сімферопольського міського виконавчого комітету і всіх його заступників за 2011, 2012 роки; надати інформацію про місце і час оприлюднення декларацій.
Згідно відповіді Виконавчого комітету Сімферопольської міської ради АР Крим від 29 липня 2013 року № 8200/24/01-74, на запит ОСОБА_1 від 23 липня 2013 року, в надані копій декларацій Голови Сімферопольського міського виконавчого комітету і всіх його заступників за 2011, 2012 роки, заявнику відмовлено, з тих підстав, що в деклараціях мітиться конфіденційна інформація. Заявнику повідомлено, що відомості зазначені в деклараціях Голови Сімферопольського міського виконавчого комітету і всіх його заступників за 2011 рік оприлюднені на офіційному сайті Сімферопольської міської ради www.sim.gov.ua 24 квітня 2012 року в рубриці «Виконавчий комітет», розділ «Заступники міського голови», а також оприлюднені в офіційному друкованому виданні Сімферопольської міської ради - газеті «Южна столиця» (№17 від 27 квітня 2012 року). Відомості зазначені в деклараціях Голови Сімферопольського міського виконавчого комітету і всіх його заступників за 2012 рік оприлюднені на офіційному сайті Сімферопольської міської ради www.sim.gov.ua 12 квітня 2013 року в рубриці «Виконавчий комітет», розділ «Заступники міського голови», а також оприлюднені в офіційному друкованому виданні Сімферопольської міської ради - газеті «Южна столиця» (№16 від 19 квітня 2013 року).
В своїй позовній заяві ОСОБА_1 вказує, що відмови Виконавчого комітету Сімферопольської міської ради АР Крим надати їй копії декларацій Голови Сімферопольського міського виконавчого комітету і всіх його заступників за 2011, 2012 роки є протиправними, оскільки суперечать положенням Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та Закону України «Про доступ до публічної інформації», чим порушують її право на доступ до публічної інформації.
Згідно ст. 1 Закону України «Про інформацію», під інформацією цей Закон розуміє будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді.
Згідно ч. 1 ст. 9 Закону України «Про інформацію», всі громадяни України, юридичні особи і державні органи мають право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення та зберігання відомостей, необхідних їм для реалізації ними своїх прав, свобод і законних інтересів, здійснення завдань і функцій.
Згідно ч. 2 ст. 32 Конституції України не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
Відповідно до ст. 14 Закону України «Про інформацію», основними видами інформаційної діяльності є одержання, використання, поширення та зберігання інформації. Одержання інформації - це набуття, придбання, накопичення відповідно до чинного законодавства України документованої або публічно оголошуваної інформації громадянами, юридичними особами або державою. Використання інформації - це задоволення інформаційних потреб громадян, юридичних осіб і держави. Поширення інформації - це розповсюдження, обнародування, реалізація у встановленому законом порядку документованої або публічно оголошуваної інформації.
Статтею 23 Закону України «Про інформацію» встановлено, що інформація про особу -це сукупність документованих або публічно оголошених відомостей про особу. Джерелами документованої інформації про особу є видані на її ім'я документи, підписані нею документи, а також відомості про особу зібрані державними органами влади та органами місцевого самоврядування в межах своїх повноважень.
Відповідно до ст. 26 Закону України «Про інформацію», джерелами інформації є передбачені або встановлені Законом носії інформації: документи та інші носії інформації, які являють собою матеріальні об'єкти, що зберігають інформацію, а також повідомлення засобів масової інформації, публічні виступи.
Згідно ст. 30 Закону України «Про інформацію» конфіденційна інформація - це відомості, які знаходяться у володінні, користуванні або розпорядженні окремих фізичних чи юридичних осіб і поширюються за їх бажанням відповідно до передбачених ними умов.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 30.10.1997 р. №5-зп у справі щодо офіційного тлумачення ст.ст. 3, 23, 31, 47, 48 Закону України „Про інформацію" ч.4 ст. 23 Закону України "Про інформацію" треба розуміти так, що забороняється не лише збирання, а й зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її попередньої згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту, прав та свобод людини.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про принципи попередження та протидії корупції» відомості, зазначені в декларації про майно, доходи, витрати та зобов'язання фінансового характеру за минулий рік, керівників виконавчих органів міських рад та їх заступників, підлягають оприлюдненню в продовж 30 днів з дня їх надання шляхом розміщення на офіційних сайтах чи опублікуванні в офіційних друкованих виданнях відповідних державних органів місцевого самоврядування.
У відповідності до положень ст. 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Згідно положень ст. 3 Закону України «Про доступ до публічної інформації» право на доступ до публічної інформації гарантується: обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом; максимальним спрощенням процедури подання запиту та отримання інформації; доступом до засідань колегіальних суб'єктів владних повноважень, крім випадків, передбачених законодавством; здійсненням парламентського, громадського та державного контролю за дотриманням прав на доступ до публічної інформації; юридичною відповідальністю за порушення законодавства про доступ до публічної інформації.
Згідно положень ст. 5 Закону України «Про доступ до публічної інформації» доступ до інформації забезпечується шляхом: систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом. Надання інформації за запитами на інформацію.
Згідно положень ст. 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації» не належать до інформації з обмеженим доступом декларації про доходи осіб та членів їхніх сімей, які: претендують на зайняття чи займають виборну посаду в органах влади; обіймають посаду державного службовця, службовця органу місцевого самоврядування першої або другої категорії. Обмеженню доступу підлягає інформація, а не документ. Якщо документ містить інформацію з обмеженим доступом, для ознайомлення надається інформація, доступ до якої необмежений.
Згідно положень ст. 10 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядники інформації, які володіють інформацією про особу, зобов'язані: надавати її безперешкодно і безкоштовно на вимогу осіб, яких вона стосується, крім випадків, передбачених законом; використовувати її лише з метою та у спосіб, визначений законом; вживати заходів щодо унеможливлення несанкціонованого доступу до неї інших осіб; виправляти неточну та застарілу інформацію про особу самостійно або на вимогу осіб, яких вона стосується.
Згідно положень ст. 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядником інформації є суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання. Усі розпорядники інформації незалежно від нормативно-правового акта, на підставі якого вони діють, при вирішенні питань щодо доступу до інформації мають керуватися цим Законом.
Згідно положень ст. 14 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядники інформації зобов'язані: оприлюднювати інформацію про свою діяльність та прийняті рішення; систематично вести облік документів, що знаходяться в їхньому володінні; вести облік запитів на інформацію; визначати спеціальні місця для роботи запитувачів з документами чи їх копіями, а також надавати право запитувачам робити виписки з них, фотографувати, копіювати, сканувати їх, записувати на будь-які носії інформації тощо; мати спеціальні структурні підрозділи або призначати відповідальних осіб для забезпечення доступу запитувачів до інформації; надавати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації.
Згідно положень ст. 16 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядник інформації відповідає за визначення завдань та забезпечення діяльності структурного підрозділу або відповідальної особи з питань запитів на інформацію розпорядників інформації, відповідальних за опрацювання, систематизацію, аналіз та контроль щодо задоволення запиту на інформацію та надання консультацій під час оформлення запиту. Запит, що пройшов реєстрацію у встановленому розпорядником інформації порядку, обробляється відповідальними особами з питань запитів на інформацію.
Згідно положень ст. 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації» запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту. Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача. Письмовий запит подається в довільній формі.
Згідно положень ст. 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Згідно положень ст. 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком; не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону. Відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації. У відмові в задоволенні запиту на інформацію має бути зазначено: прізвище, ім'я, по батькові та посаду особи, відповідальної за розгляд запиту розпорядником інформації; дату відмови; мотивовану підставу відмови; порядок оскарження відмови; підпис. Відмова в задоволенні запиту на інформацію надається в письмовий формі.
Згідно положень ст. 23 Закону України «Про доступ до публічної інформації» рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду. Оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації до суду здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України.
В своїх відмовах № 7381/24/01-74 від 04 липня 2013 року та № 8200/24/01-74 від 29 липня 2013 року, про надання копій декларацій Голови Сімферопольського міського виконавчого комітету і всіх його заступників за 2011, 2012 роки, Виконавчий комітет Сімферопольської міської ради АР Крим, вказує, що в зазначених документах окрім публічної інформації також містяться персональні дані вказаних осіб, а саме реєстраційні номери облікових карток платників податків, серія та номер паспорту громадянина України, реєстрація місця проживання, дати народження, місцезнаходження об'єктів, що наводяться в декларації, у зв'язку із чим надати їх копії не є можливим.
При цьому, в судовому засіданні представник відповідача пояснив, що Виконавчий комітет Сімферопольської міської ради АР Крим жодним чином не намагається чинити позивачу перешкоди в доступі до публічної інформації та може надати усю інформацію, що міститься в деклараціях Голови Сімферопольського міського виконавчого комітету і всіх його заступників за 2011, 2012 роки, за виключенням інформації доступ до якої обмежений.
На підставі наведеного, суд вважає, що відмови Виконавчого комітету Сімферопольської міської ради АР Крим в задоволенні пункту першого запитів ОСОБА_1 є достатньо мотивованими та цілком обґрунтованими, а тому підстав для задоволення позову в частині визнання противоправними вказаних відмов та зобов'язання надати повну інформацію на зазначені запити, а саме копії декларацій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру Голови Сімферопольського міського виконавчого комітету і всіх його заступників за 2011, 2012 роки, суд не вбачає.
Проте, за для захист прав людини, суд вважає можливим вийти за межі заявлених позовних вимог та зобов'язати Виконавчий комітет Сімферопольської міської ради АР Крим надати ОСОБА_1, у відповідності до інформаційних запитів від 02 липня 2013 року та 23 липня 2013 року, інформацію що міститься в деклараціях Голови Виконавчого комітету Сімферопольської міської ради АР Крим та його заступників за 2011 та 2012 роки, доступ до якої необмежений.
Крім того, беручи до уваги положення ст. 94 КАС України, підлягають задоволенню вимоги в частині стягнення судових витрат.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 9, 11, 18, 69-72, 94, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Зобов'язати Виконавчий комітет Сімферопольської міської ради АР Крим надати ОСОБА_1, у відповідності до інформаційних запитів від 02 липня 2013 року та 23 липня 2013 року, інформацію що міститься в деклараціях Голови Виконавчого комітету Сімферопольської міської ради АР Крим та його заступників за 2011 та 2012 роки, доступ до якої необмежений.
В решті адміністративного позову - відмовити.
Стягнути з Виконавчого комітету Сімферопольської міської ради АР Крим (ідентифікаційний код 04055630) на користь ОСОБА_1, відшкодування судових витрат в розмірі 34 грн. 41 коп.
Постанова може бути оскаржена до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який її ухвалив, протягом 10 днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі якщо було проголошено вступну та резолютивну частину постанови, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: