ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 жовтня 2013 року
м. Полтава
Справа № 816/5745/13-а
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Бойко С.С., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом Управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Полтавській області в особі Решетилівський районний відділ Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області до Приватного підприємства "Декорт-Хайрінг" про вжиття заходів реагування під час здійснення державного нагляду, -
В С Т А Н О В И В:
25 вересня 2013 року Управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Полтавській області в особі Решетилівський районний відділ Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Приватного підприємства "Декорт-Хайрінг" про вжиття заходів реагування під час здійснення державного нагляду.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що за результатами перевірки додержання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту суб'єктом господарювання Приватним підприємством "Декорт-Хайрінг" зафіксовано низку порушень вимог нормативно-правових актів з питань пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту, виявлених під час перевірки до усунення яких експлуатація об'єкта є неможливою.
Як вбачається з матеріалів справи 01.10.2013 відповідач отримав копію ухвали про відкриття скороченого провадження, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення. Правом надати до суду заперечення у десятиденний строк не скористався.
Суд, дослідивши наявні в матеріалах справи документи, дійшов до наступних висновків.
Судом установлено, що на підставі наказу від 20.08.2013 № 3 та посвідчення на проведення перевірки від 20.08.2013 № 295, 13.09.2013 позивачем було проведено планову перевірку відповідача на предмет дотримання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб.
За результатами якої складено акт від 13.09.2013 № 281, яким зафіксовано порушення: - з'єднання, відгалуження та окінцювання жид проводів і кабелів здійснено скрутками;
- не проведено випробування внутрішніх електромереж на опір ізоляції на витоку струму;
- допускається використання ламп розжарювання без захисних скляних ковпаків із суцільного скла в приміщені операторської;
- не проведення випробування контуру заземлення омічний опір із складанням відповідних актів;
- не проведено профілактичне обслуговування електромережі та електрообладнання, а саме: проведення очистки електрощитової апаратури від павутини, сміття та інших матеріалів;
- будівлі, приміщення та споруди нафтобази не обладнанні автоматичними системами протипожежного захисту відповідно до чинних нормативно-правових актів;
- не встановлено на території нафтобази річні сповіщувачі автоматичної пожежної сигналізації;
- підприємство не забезпечене необхідною кількістю води для здійснення пожежагасіння;
- не забезпечено територію, споруди, приміщення, технологічні установки з первинними засобами пожежегасіння, відповідно до вимог та норм;
- не проведено профілактичне обслуговування вогнегасників термін природності заряду яких вичерпано згідно паспортних даних;
- не проведено ревізію та перевірку дихальної та запірної арматури резервного парку;
- не розроблено технологічні карти на резервуари для зберігання ЛЗР та ГР;
- не проведено оновлення фарбування наземних резервуарів білою (сріблястою0 фарбою для запобігання дії сонячного проміння;
- не забезпечено резервуарний парк піноутворювачем згідно норм, кількість, якого визначається розрахунком згідно вимог п.п. 17.2.16 та 17.2.17 ВБН В.2.2-58.1-94 Зміна № 1, але у всіх випадках не менше 400 літрів у концентрованому вигляді та його 100 % запасом;
- не обладнано системою виробничо-дощової каналізації відкриті площадки злинво-наливних пристроїв, насосних станцій та резервуарного парку в цілому;
- для всіх будівель та приміщень виробничого, складського призначення не визначена категорія щодо вибухопожежної та пожежної небезпеки, а також клас зони;
- не проводиться навчання та перевірка знань посадових осіб з питань пожежної безпеки у порядку, встановленому законодавством;
- на території підприємства на видних місцях не встановлені таблички із зазначенням порядку виклику пожежної охорони, знаки місць розміщення первинних засобів пожежогасіння, схема руху транспорту;
- територія підприємства, а також будівлі, споруди, приміщення не забезпечені відповідними знаками безпеки згідно з ДСТУ ISO: 6309:2007 "Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір";P>
- відсутній розроблений та погоджений відповідно до чинних нормативно-правових актів План ліквідації аварій (план локалізації і ліквідації аварійних ситуацій та аварій);
- не проведено ідентифікацію потенційно небезпечного об'єкту;
- не розроблено накази, положення, інструкції, розпорядження щодо виконання вимог цивільного захисту та техногенної безпеки, здійснення контролю за їх додержанням;
- не заведено журнал реєстрації вступного інструктажу з питань техногенної безпеки з проведення самого інструктажу;
- відповідними категоріями осіб не пройдено функціональне навчання з отриманням з отриманням посвідчення встановленого зразка;
- не розроблено інформаційно-довідковий куточок щодо дій персоналу об'єкта у разі виникнення надзвичайних ситуацій або інших нестандартних подій у побуті;
- не розроблено положення підприємства про навчання з питань охорони праці, а також відсутній план графік проведення навчання та перевірки знань з питань охорони праці.
Суд, вважає позовні вимоги такими що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно з пунктом 1 Положення про Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій затвердженого наказом ДСНС України від 04.02.2013 №3, Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області є територіальним органом Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру. Управління підпорядковується ДСНС України.
У відповідності до ст. 64, 65, 66 Кодексу цивільного захисту України, Управління здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до чинного законодавства.
Суд зазначає, що Кодексом цивільного захисту України регулюються відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.
Згідно ч. 3 ст. 55 Кодексу цивільного захисту України, забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.
У відповідності до п. 12 ч. 1 ст. 67 Кодексу цивільного захисту України, до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить: звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Частиною 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Згідно ст. 70 Кодексу цивільного захисту України, підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зокрема, є:
- недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами;
- порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення.
З матеріалів справи суд вбачає, що перевіркою встановлено, що на об'єкті резервуарний парк ПП "Декорт-Хвйрінг" який знаходиться за адресою: смт. Решетилівка, вул. Леніна, 73, серед чисельних порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, мають місце такі, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, та у подальшому можуть призвести до тяжких наслідків у сфері цивільного захисту та пожежної безпеки, що, в свою чергу, є підставою для застосування санкцій за порушення вимог законодавства з питань пожежної безпеки.
Відповідно до частини 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідачем не надано заперечень проти позову та доказів в їх підтвердження, в той час як позивачем доведено обґрунтованість позовних вимог, відтак вони підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 256 КАС України, негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-162, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Приватного Підприємства "Декорт-Хайрінг" (код ЄДРПОУ 33191070), а саме зупинити експлуатацію резервуарного парку по зберіганню нафтопродуктів, розташованого за адресою Полтавська область, Решетилівський район, смт. Решетилівка, вул. Леніна, 73, шляхом перекриття запірної арматури резервуарів, знеструмлення електромережі будівель, споруд і зовнішніх установок, зачинення вхідних дверей (ворота) будівель (споруд) до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки.
Покласти на Решетилівський районний відділ Управління ДСНС України у Полтавській області (вул. Чорвонопартизанська, 5, смт. Решетилівка) обов'язок по накладенню печаток на запірну арматуру резервуарів, та на пристрої за допомогою яких буде знеструмлено електромережі будівель, споруд і зовнішніх установок, та на вхідні двері (ворота) будівель (споруд).
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції.
Суддя С.С. Бойко