Ухвала суду № 34187088, 10.10.2013, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.10.2013
Номер справи
822/3034/13-а
Номер документу
34187088
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВІННИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 822/3034/13-а

Головуючий у 1-й інстанції: Тарновецький І.І.

Суддя-доповідач: Полотнянко Ю.П.

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 жовтня 2013 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого-судді: Полотнянка Ю.П.

суддів: Боровицького О. А. Сапальової Т.В.

секретар судового засідання: Мартинюк В.В.

за участю :

Представників позивача: Сліпчука О.П., Юхимишиної Л.П.

Представників відповідача: Напорчука С.В., Стадніченко О.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції у Хмельницькій області на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 21 серпня 2013 року у справі за адміністративним позовом Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області до Державної фінансової інспекції у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування вимоги , -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду першої інстанції з адміністративним позовом до Державної фінансової інспекції у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування вимоги.

Відповідно до постанови Хмельницького окружного адміністративного суду від 21 серпня 2013 року позов задоволено, а саме: визнано протиправним та скасовано п. 4 вимоги Державної фінансової інспекції в Хмельницькій області № 22-06-14/3973 від 05.06.2013 року.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу з підстав невідповідності висновків суду обставинам справи, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим, апелянт просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити .

В судовому засіданні представники позивача проти доводів апеляційної скарги заперечили та просили рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Натомість, представники відповідача апеляційну скаргу підтримали та просили рішення суду першої інстанції задовольнити.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 21 серпня 2013 року- без змін, виходячи з наступного.

Як встановлено з матеріалів та підтвердилось при апеляційному розгляді, звертаючись до суду першої інстанції позивач вказав на те, що посадовими особами відповідача проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області за період з 01.07.2011 року по 01.04.2013 року, про що складено акт № 06-08/247 від 29.05.2013 року. За результатами проведеної ревізії позивачу пред'явлено лист - вимогу № 22-06-03-14/3973 від 05.06.2013 року про усунення порушень виявлених ревізією, пункт четвертий якої зазначає, що відповідно до наказу начальника Інспекції від 16.02.2012 року № 50 "Про виплату остаточного розрахунку із звільненими працівниками", 39 працівникам звільненим у зв'язку з ліквідацією Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області, в лютому 2012 року за рахунок видатків, передбачених на оплату праці працівників ДЕІ у Хмельницькій області, виплачена компенсація за невикористану відпустку на суму 60598,31 грн., що є порушенням вимог п. 1 ст. 48 Бюджетного кодексу України, ст. 13 Закону України "Про оплату праці", в зв'язку з чим стягнути з винних осіб заподіяну матеріальну шкоду в порядку та розмірах, встановлених ст. ст. 130-136 КЗпП України. Державна екологічна інспекція у Хмельницькій області вважає, що відповідач при формуванні зазначеної вимоги не вірно застосував положення законодавства, яке регулює спірні правовідносини, а порушення виявлені під час ревізії не відповідають дійсності, таким чином позивач зазначає, що відповідач діяв не у спосіб визначений законом. Враховуючи вищезазначене позивач просить визнати протиправним та скасувати п. 4 листа - вимоги № 22-06-03-14/3973 від 05.06.2013 року.

Задовольняючи адміністративний позов в повному обсязі, суд першої інстанції виходив з того, що Державна екологічна інспекція у Хмельницькій області є правонаступником Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області спецпідрозділу Мінприроди, остання виконала обов'язок, у разі ліквідації державного органу у поточному бюджетному періоді забезпечити його діяльність у наступному бюджетному періоді до завершення процедури ліквідації в межах видатків, передбачених новим державним органам, отже, оскільки виплати були здійснені в межах видатків, передбачених новим державним органом, то суд першої інстанції не вбачав підстав вважати, завдання державному бюджету матеріальної шкоди (збитки) на суму 60598,31грн., що підлягає стягненню з винних осіб.

Суд апеляційної інстанції погоджується з даним рішенням суду першої інстанції та надаючи правову оцінку правовідносинам що виникли, зазначає наступне.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Відповідно до Постанови Кабінету Мінінстрів України від 14 вересня 2011 року № 995 Про утворення територіальних органів Державної екологічної інспекції утворено Державну екологічну інспекцію у Хмельницькій області.

Згідно наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 30.09.2011 року № 359 спеціальними підрозділами Мінприроди України, в тому числі Державною екологічною інспекцією в Хмельницькій області (код ЄДРПОУ 34971547) розпочато процедуру ліквідації.

У відповідності до Постанови КМ України від 14.09.2011р № 995 "Про утворення територіальних органів Державної екологічної інспекції" утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної екологічної інспекції України, в тому числі Державну екологічну інспекцію у Хмельницькій області (код ЄДРПОУ 38045514), запис про реєстрацію в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців внесено 23.12.2011 р.

Державна екологічна інспекція у Хмельницькій області - зареєстрована виконавчим комітетом Хмельницької міської ради 23.12.2011 року, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій.

Державною фінансовою інспекцією в Хмельницькій області відповідно до п.1.1.5.2 Плану контрольно - ревізійної роботи на ІІ квартал 2013 року, на підставі направлень на проведення ревізії № 354 від 15.04.2013 року та № 351 від 12.05.2013 року проведено ревізію окремих питань фінансово - господарської діяльності Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області за період з 01.07.2011 року по 01.04.2013 року. Результати ревізії оформлені актом від 29.05.2013 року № 06-08/247.

Начальником Державної фінансової інспекції в Хмельницькій області, з метою усунення порушень виявлених ревізією винесено та на адресу Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області направлено вимогу № 22-06-03-14/3973 від 05.06.2013 року.

П. 4 вказаної вимоги зазначає, що відповідно до наказу начальника Інспекції від 16.02.2012 року № 50 "Про виплату остаточного розрахунку із звільненими працівниками", 39 працівникам звільненим у зв'язку з ліквідацією Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області, в лютому 2012 року за рахунок видатків, передбачених на оплату праці працівників ДЕІ у Хмельницькій області, виплачена компенсація за невикористану відпустку на суму 60598,31 грн., що є порушенням вимог п. 1 ст. 48 Бюджетного кодексу України, ст. 13 Закону України "Про оплату праці". Внаслідок чого позивача зобов'язано стягнути з винних осіб заподіяну матеріальну шкоду в порядку та розмірах, встановлених ст. ст. 130-136 КЗпП України.

Державною екологічною інспекцією у Хмельницькій області було подано лист від 03.07.2013 року №3993/09 "Щодо усунення порушень", в якому стосовно пункту 4 вимог позивач зазначив, що в лютому 2012 року виплачено компенсацію за невикористану відпустку працівникам, звільненим із ДЕІ в Хмельницькій області на підставі рекомендації Держекоінспекції України відповідно до пункту 2 постанови КМ України від 14.09.2011 року № 995 "Про утворення територіальних органів Державної екологічної інспекції", де вказано, що новоутворена ДЕІ в Хмельницькій області є правонаступниками прав та обов'язків відповідних державних екологічних інспекцій як спеціальних підрозділів Міністерства охорони навколишнього природного середовища. Бюджетні зобов'язання взяті і платежі здійсненні в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисом на 2012 рік, що не суперечать вимогам ст. 48 Бюджетного кодексу України. Бюджетні зобов'язання минулого року по оплаті праці відсутні, так як нарахування їх проведено в лютому 2012 року. Виплати проведені до завершення процедури ліквідації в межах видатків передбачених новоутвореною ДЕІ в Хмельницькій області, що не суперечить вимогам статті 19 Закону України "Про Державний бюджет на 2012 рік". Оплата праці здійснена в межах бюджетних асигнувань, що відповідає вимогам ст. 13 Закону України "Про оплату праці".

Однак Державною фінансовою інспекцією в Хмельницькій області вищезазначений лист від 03.07.2013 року №3993/09 "Щодо усунення порушень" до уваги не взято.

Відповідно до п.2 Постанови КМ України від 14.09.2011р № 995 "Про утворення територіальних органів Державної екологічної інспекції" встановлено, що територіальні органи Державної екологічної інспекції, які утворюються згідно з пунктом 1 цієї постанови, є правонаступниками прав та обов'язків відповідних державних екологічних інспекцій як спеціальних підрозділів Міністерства охорони навколишнього природного середовища.

Частиною 1 ст. 83 КЗпП України передбачено, що у разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей.

Як встановлено судом першої інстанції та підтвердилось при апеляційному розгляді справи, при звільненні у 2011 році співробітників Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області спецпідрозділу Мінприроди (код ЄДРПОУ 34971547), шляхом переведення для подальшої роботи до Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області (код ЄДРПОУ 38045514) у кошторисі установи, яка знаходилась у стадії ліквідації було недостатньо коштів для компенсації працівникам невикористаної відпустки. З метою недопущення порушення бюджетного законодавства, а саме ч. 1 ст. 48 Бюджетного кодексу України - Держекоінспекція в Хмельницькій області (спецпідрозділ Мінприроди) не могла взяти фінансові зобов'язання у розмірі нарахованої компенсації за невикористану відпустку та відповідно зареєструвати кредиторську заборгованість в органах Державного казначейства, через відсутність кошторисних призначень. На 2012 рік кошторисні призначення на фінансування спецпідрозділу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України не було передбачено, асигнування не доводились та відповідно не затверджувався кошторис.

Внаслідок чого, Держекоінспекція в Хмельницькій області звернулась з листом від 11.10.2011р №5420/02 до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України про виділення додаткових асигнувань для проведення розрахунку із працівниками Інспекції, що ліквідується. На що отримано відповідь про те, що Мінприроди не має можливості збільшити видатки на оплату праці працівників Держекоінспекції та вважає за доцільне здійснити виплату компенсації за невикористану відпустку лише при звільненні працівників взагалі. В разі призначення працівників компенсацію за невикористанні відпустки рекомендовано виплатити новоутвореній установі.

Новостворена установа - Державна екологічна інспекція у Хмельницькій області, розпочала свою діяльність з січня 2012 року.

Відповідно до ст. 19 Закону України "Про Державний бюджет на 2012 рік" установлено, що забезпечення діяльності державних органів, що ліквідуються або реорганізуються, до завершення процедур ліквідації або реорганізації здійснюється в межах видатків, передбачених новоутвореним державним органам, які визначені правонаступниками, чи яким передаються функції органів, що ліквідуються або реорганізуються.

У відповідності до Закону України від 12 січня 2012 року № 4318-УІ "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України та деяких інших законодавчих актів України" ст. 51 Бюджетного кодексу України доповнено частиною 10, де зазначено, що у разі ліквідації або реорганізації державних органів у поточному бюджетному періоді забезпечення їх діяльності у наступному бюджетному періоді до завершення процедур ліквідації або реорганізації здійснюється в межах видатків, передбачених новим державним органам, які визначені правонаступниками чи яким передаються функції органів, що ліквідуються або реорганізуються".

Отже, працівникам які вже перебуваючи на роботі у новоствореній установі необхідно виплатити компенсацію за невикористану раніше відпустку та оскільки Державна екологічна інспекція у Хмельницькій області є правонаступником Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області спецпідрозділу Мінприроди відповідно до Постанови КМ України від 14.09.2011р № 995 "Про утворення територіальних органів Державної екологічної інспекції" позивачем було проведено зазначені виплати у лютому 2012 року з кошторисних призначень новоствореного органу - Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області, а відтак, позивач здійснив виплату відповідно до п. 10 ст. 51 Бюджетного кодексу України (у разі ліквідації або реорганізації державних органів у поточному бюджетному періоді забезпечення їх діяльності у наступному бюджетному періоді до завершення процедур ліквідації або реорганізації здійснюється в межах видатків, передбачених новим державним органам, які визначені правонаступниками чи яким передаються функції органів, що ліквідуються або реорганізуються).

Отже, Державна екологічна інспекція в Хмельницькій області, як спеціальний підрозділ Мінприроди, була ліквідована 27 вересня 2012 року (запис Держреєстратора виконавчого комітету Хмельницької міської ради), а виплати компенсації за невикористану відпустку проведено новоутвореною установою у лютому 2012 року, тобто до завершення процедури ліквідації Держекоінспекції, як спеціального підрозділу Мінприроди саме відповідно до п. 10 ст. 51 Бюджетного кодексу України: у разі ліквідації або реорганізації державних органів у поточному бюджетному періоді забезпечення їх діяльності у наступному бюджетному періоді до завершення процедур ліквідації або реорганізації здійснюється в межах видатків, передбачених новим державним органам, які визначені правонаступниками чи яким передаються функції органів, що ліквідуються або реорганізуються.

Отже, враховуючи те, що Державна екологічна інспекція у Хмельницькій області є правонаступником Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області спецпідрозділу Мінприроди, остання виконала обов'язок, у разі ліквідації державного органу у поточному бюджетному періоді забезпечити його діяльність у наступному бюджетному періоді до завершення процедури ліквідації в межах видатків, передбачених новим державним органам.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції обґрунтовані, постанова суду ухвалена з додержанням норм матеріального права, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому підстав для її скасування не вбачається.

Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасоване правильне по суті рішення суду з одних лише формальних підстав.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції у Хмельницькій області, - залишити без задоволення, а постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 21 серпня 2013 року, - без змін.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно ст. 212 КАС України.

Ухвала суду складена в повному обсязі 15 жовтня 2013 року .

Головуючий Полотнянко Ю.П.

Судді Боровицький О. А.

Сапальова Т.В.