Постанова № 34186289, 11.10.2013, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.10.2013
Номер справи
2а/0470/6226/12
Номер документу
34186289
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 жовтня 2013 р. Справа № 2а/0470/6226/12 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Серьогіної О.В.

при секретарі судового засіданняКалині В.М. за участю представника позивача Лєвєнцова Д.С., Цесарчук О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Комунального підприємства «Кривбасводоканал» до Криворізької південної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міністерства доходів і зборів у Дніпропетровській області про визнання нечинними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство «Кривбасводоканал» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з підприємствами гірничо-металургійного комплексу у м. Кривому Розі Дніпропетровської області Державної податкової служби, в якому просить:

- визнати нечинними податкові повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з підприємствами гірничо-металургійного комплексу у м. Кривому Розі Дніпропетровської області Державної податкової служби №№ 0002110710, 0002120710, 0002130710, 0002140710 від 16.05.2012 року;

- скасувати податкові повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з підприємствами гірничо-металургійного комплексу у м. Кривому Розі Дніпропетровської області Державної податкової служби №№ 0002110710, 0002120710, 0002130710, 0002140710 від 16.05.2012 року.

Позовні вимоги обґрунтовані з посиланням на ст. ст. 7, 16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» порушенням відповідачем вимог чинного законодавства при винесенні оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.

При цьому позивач зазначає, що ним були своєчасно сплачені усі спірні податкові зобов'язання за відповідними податковими деклараціями, що підтверджується наданими платіжними дорученнями. Податкова інспекція при зарахуванні сплачених підприємством сум самовільно змінювала призначення платежу, що є порушенням законодавства.

Ухвалою судді Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.07.2012 року було відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду у судовому засіданні.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.08.2013 року здійснено заміну відповідача Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з підприємствами гірничо-металургійного комплексу у м. Кривому Розі Дніпропетровської області Державної податкової служби на належного відповідача - Криворізьку південну міжрайонну державну податкову інспекцію Державної податкової служби.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.10.2013 року здійснено заміну відповідача Криворізької південної міжрайонної державної податкової інспекції Державної податкової служби на належного відповідача - Криворізьку південну об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міністерства доходів і зборів у Дніпропетровській області

У судове засідання з'явилися представники позивача, представник відповідача у судове засідання не з'явився, просив суд розглянути справу без його участі.

Представники позивача у судовому засіданні позов підтримали, просили суд задовольнити його з підстав, викладених у позовній заяві.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Судом встановлено, що 16.05.2012 року відповідачем були винесені наступні податкові повідомлення-рішення:

- № 0002110710, яким позивачу нарахований штраф в сумі 450000,20 грн. за затримку на термін від 49 до 456 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 2250001 грн.;

- № 0002120710,яким позивачу нарахований штраф в сумі 2000 грн. за затримку на 28 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання зі збору за спеціальне використання води від підприємств житлово-комунального господарства в розмірі 20000 грн.;

- № 0002140710, яким позивачу нарахований штраф в сумі 196501,35 грн. за затримку на термін від 68 до 83 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання зі збору за спеціальне використання води від підприємств житлово-комунального господарства в розмірі 1606390,02 грн.;

- № 0002130710, яким позивачу нарахований штраф в сумі 565,37 грн. за затримку на 1 календарний день сплати суми грошового зобов'язання зі збору за спеціальне використання води від підприємств житлово-комунального господарства в розмірі 5653,66 грн.

Як вбачається з матеріалів справи, вказані податкові повідомлення-рішення були винесені на підставі Акту від 03.05.2012 року № 11/08-23-427/3/03341316 «Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки КП «Кривбасводоканал» з питання своєчасності сплати податку на додану вартість та збору за спеціальне використання води за період з 01.02.2010 року по 29.02.2012 року».

У вказаному Акті зазначено, що перевіркою встановлено порушення:

1) пп. 5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»: КП «Кривбасводоканал» сплачено із затримкою більше 30 календарних днів узгоджене податкове зобов'язання за податковими деклараціями (розрахунками): - з податку на додану вартість № 9000230471 від 15.02.10 року у сумі 988049,05 грн. (термін сплати 02.03.10 року, фактично сплачено протягом періоду 05.04.11-01.06.11); - збору за спеціальне використання води № 67483 від 22.10.10 року у сумі 355429,40 грн. (термін сплати 19.11.10 року, фактично сплачено протягом періоду 01-07 лютого 2011 року).

2) п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України: КП «Кривбасводоканал» сплачено із затримкою більше 30 календарних днів узгоджене податкове зобов'язання за податковими деклараціями (розрахунками): - декларація з податку на додану вартість № 9011733041 від 17.11.11 року у сумі 1261952,00 грн.(термін сплати 30.11.11 року, фактично сплачено протягом періоду 18.01.12-28.02.12); - податковий розрахунок збору за спеціальне використання води № 9006660628 від 27.01.11 року у сумі 309051,00 грн. (термін сплати 19.02.11, фактично сплачено протягом періоду 28.04.11-11.05.11); - податкова декларація зі збору за спеціальне використання води № 9002671563 від 27.04.11 року у сумі 314842,28 грн. (термін сплати 20.05.11 року, фактично сплачено протягом періоду 01-08 серпня 2011 року); - податкова декларація зі збору за спеціальне використання води № 9005805642 від 26.07.11 року у сумі 320681,55 грн. (термін сплати 19.08.11 року, фактично сплачено протягом періоду 16.09.11-04.11.11р.р.); - податкова декларація зі збору за спеціальне використання води № 9010150376 від 31.10.11 року у сумі 326355,79 грн. (термін сплати 19.11.11 року, фактично сплачено протягом періоду 01-10 лютого 2012 року);

3) п. 50.1 ст.50 Податкового кодексу України: КП «Кривбасводоканал» сплачено із затримкою 1 календарний день узгоджене податкове зобов'язання зі збору за спеціальне використання води згідно уточнюючої податкової декларації № 9016169955 від 13.02.12 року у сумі 5264,68 грн. основного платежу та штрафу 388,98 грн. (термін сплати 13.02.12 року, фактично сплачено 14.02.12 року).

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За змістом ст. 4, ст. 5, ст. 7, ст. 17Закону України від 21.12.2000 року № 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (надалі Закон № 2181) платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації. Податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя). Податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації. Податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях. У разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

У відповідності зі ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" податковим періодом є один календарний місяць, а у випадках, особливо визначених цим Законом, календарний квартал.

Закон України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" втратив чинність з 01.01.2011 року згідно з Податковим кодексом України від 02.12.2010 року N 2755-VI.

У відповідності зі ст. 49, ст. 54, ст. 57, ст. 126 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя). Крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою. Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації. У разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

При цьому ст. 87 Податкового кодексу України встановлено, що у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.

Аналіз наведених правових норм вказує на те, що Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", не було передбачено права податкових органів щодо зміни призначення платежу, самостійно визначеного платником податків.

Таким чином, у разі недотримання платником податків порядку погашення податкового боргу та виконання податкових зобов'язань, передбаченого пунктом 7.7 статті 7 Закону, податковий орган не був наділений правом чи обов'язком змінювати призначення платежу, визначене платником податків.

Проте, з моменту набрання чинності Податковим кодексом України на податкові органи у відповідності зі ст. 87 вказаного кодексу було покладено обов'язок зараховувати кошти, що сплачує платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.

Крім того з 06.08.2011 року підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України доповнено, зокрема, пунктом 11. Відповідно до зазначеної норми штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм пункту 7 цього підрозділу).

Виходячи з викладеного, починаючи з 06.08.2011 року до всіх порушень податкового законодавства, у тому числі вчинених до набрання чинності Податковим кодексом України, застосовуються санкції в розмірах, що встановлені нормами Податкового кодексу України з урахуванням приписів п. 7 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, якими встановлено, що штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення.

Як вбачається із змісту акту перевірки від 03.05.2012 року, на підставі якого було винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення № 0002110710 від 16.05.2012 року, нарахування штрафу в сумі 450000,20 грн. за затримку сплати суми грошового зобов'язання з ПДВ в розмірі 2250001 грн. відбулося, зокрема, у зв'язку з тим, що сума узгодженого податкового зобов'язання у розмірі 1688195 грн., яка була сплачена протягом 11.02.2010-11.03.2010 року на підставі податкової декларації з ПДВ № 9000230471 від 15.02.2010 року, відповідачем була зарахована в рахунок погашення податкового боргу, що виник раніше, а тому частина вказаного узгодженого податкового зобов'язання з ПДВ у сумі 988049,05 грн. була погашена за рахунок наступних платежів з ПДВ із затримкою більше 30 календарних днів (нарахований штраф у сумі 988049,05 грн. х 20% = 197609,81 грн.).

Крім того, не зважаючи на те, що платіжні доручення про сплату податкового зобов'язання з ПДВ у сумі 1261952 грн., що виникло на підставі податкової декларації № 9011733041 від 17.11.2011 року, позивачем не оформлювались, погашення цього податкового боргу здійснювалось відповідачем самостійно за рахунок інших сум податку на додану вартість, сплачених позивачем протягом 18.01.2012-28.02.2012 року.

З цих підстав узгоджене податкове зобов'язання за податковою декларацією з ПДВ № 9000230471 від 17.11.2011 року у сумі 1261952 грн. було сплачено позивачем із затримкою більше 30 днів (нарахований штраф у сумі 1261952 грн. х 20% = 252390,40 грн.).

Судом встановлено, що позивачем було надано відповідачу податкову декларацію з податку на додану вартість № 9000230471 від 15.02.2010 року, відповідно до якої сума ПДВ, яка підлягала сплаті до бюджету за підсумками січня 2010 року складала 1688195 грн. Граничним терміном сплати вказаного узгодженого податкового зобов'язання було 02.03.2010 року. Сплата вказаної суми була здійснена позивачем наступними платіжними дорученнями, в яких призначення платежу було зазначено «сплата ПДВ за січень 2010 р.»: від 11.02.2010 р. № 44 на суму 2600 грн., від 12.02.2010 р. № 45 на суму 27000 грн., від 15.02.2010 р. № 51 на суму 37000 грн., від 16.02.2010 р. № 52 на суму 45116,91 грн., від 16.02.2010 р.№ 55 на суму 50000 грн.; від 17.02.2010 р. № 56 на суму 20000 грн., від 18.02.2010 р.№ 59 на суму 50000 грн., від 19.02.2010р. № 61 на суму 1383,11 грн., від 19.02.2010р. № 62 на суму 50000 грн., від 22.02.2010р. № 63 на суму 170000 грн., від 23.02.2010 р. № 64 на суму 1000 грн., від 23.02.2010р. № 65 на суму 84650 грн., від 24.02.2010р. № 66 на суму 150169 грн., від 25.02.2010р. № 67 на суму 100556 грн., від 26.02.2010р. № 68 на суму 140634 грн., від 26.02.2010р. № 69 на суму 80000 грн., від 01.03.2010р. № 70 на суму 101050 грн., від 02.03.2010р. № 83 на суму 41 060 грн., від 03.03.2010 р. № 84 на суму 100300 грн., від 04.03.2010 р. № 85 на суму 50456 грн., від 05.03.2010 р. № 86 на суму 101195 грн., від 09.03.2010 р. № 87 на суму 21674 грн., від 10.03.2010 р.№ 88 на суму 40756 грн., від 11.03.2010 р. № 91 на суму 205594,98 грн.

Також позивачем було надано відповідачу податкову декларацію з податку на додану вартість № 9011733041 від 17.11.2011 року, у відповідності з якою сума ПДВ, яка підлягає до сплати складає 1261952 грн. Граничним строком сплати цього узгодженого податкового зобов'язання є 30.11.11 року. Згідно з поясненнями позивача сплата вказаного податкового зобов'язання саме за податковою декларацією № 9011733041 від 17.11.2011 року ним не здійснювалась. Проте погашення цього податкового зобов'язання було здійснено відповідачем самостійно за рахунок інших платежів з ПДВ, здійснених позивачем протягом 18.01.2012-28.02.2012 року.

Як було зазначено вище, нормами Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податковим органам не дозволялось самостійно змінювати призначення платежу, визначеного безпосередньо платником податків платником податків у відповідних платіжних дорученнях.

За таких обставин, зарахування відповідачем грошових сум у розмірі 1688195 грн., сплачених позивачем за податковою декларацією з ПДВ № 9000230471 від 15.02.2010 року, в рахунок погашення податкового боргу, що виник раніше, а також нарахування штрафу у сумі 197609,81 грн. за затримку сплати узгодженого податкового зобов'язання з ПДВ є неправомірним.

Водночас, позивачем податкові зобов'язання за вказаною податковою декларацією у сумі 519975,98 грн. були сплачені з пропуском граничного терміну, яким є 02.03.2010 року, і штраф за таке порушення у відповідності зі ст. 126 Податкового кодексу України складає 51997,60 грн.

У відповідності зі ст. 87 Податкового кодексу України на податкові органи покладено обов'язок зараховувати кошти, що сплачує платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.

За таких обставин, погашення відповідачем податкового боргу у сумі 1261952 грн., що виник раніше, за рахунок сум, сплачених позивачем на підставі податкової декларації № 9011733041 від 17.11.2011 року, а також висновок про те, що вказана сума сплачена із затримкою більше 30 днів, та нарахування штрафу у сумі 252390,40 грн. є правомірними.

З огляду на викладене, за податковим повідомленням-рішенням № 0002110710 від 16.05.2012 року, яким визначена сума штрафу у розмірі 450000,20 грн., обґрунтованою є сума штрафу у розмірі 304388 грн., а решта у розмірі 145612,2 грн. є такою, що визначена без належних правових підстав.

У відповідності з п. 14. Порядку справляння збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту", затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 16.08.1999 року № 1494, цей збір обчислюється платниками самостійно. Розрахунки збору, базовий податковий (звітний) період для якого дорівнює календарному кварталу, подаються платниками органам державної податкової служби протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, за місцем податкової реєстрації. Збір сплачується водокористувачами протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем граничного терміну подання розрахунку збору за місцем податкової реєстрації.

Вказаний Порядок № 1494 втратив чинність з 01.01.2011 року згідно з Податковим кодексом України від 02.12.2010 року N 2755-VI.

У відповідності зі ст. 326, ст. 328 Податкового кодексу України водокористувачі самостійно обчислюють збір за спеціальне використання води та збір за спеціальне використання води для потреб гідроенергетики і рибництва щокварталу наростаючим підсумком з початку року. Платники збору обчислюють суму збору наростаючим підсумком з початку року та складають податкові декларації за формою, встановленою в порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу. Збір сплачується платниками збору у строки, визначені для квартального податкового (звітного) періоду, за місцем податкової реєстрації.

Як вбачається із змісту акту перевірки від 03.05.2012 року, на підставі якого були винесені оскаржувані податкові повідомлення-рішення від 16.05.2012 року № 0002120710 та № 0002140710, нарахування штрафів відповідно до вказаних повідомлень-рішень у сумі 2000 грн. та у в сумі 196501,35 грн. за затримку сплати сум грошових зобов'язань зі збору за спеціальне використання води в розмірі відповідно 20000 грн. та 1606390,02 грн. обґрунтовано відповідачем наступним:

- сума у розмірі 731418,72 грн., сплачена позивачем на підставі податкового розрахунку № 67483 від 22.10.10 року протягом 03.11.10-17.11.10 року, була зарахована відповідачем в рахунок податкового боргу, що виник раніше. Станом на 19.11.10 року по особовому рахунку платника збору залишилася переплата у сумі 375989,32 грн., за рахунок якої було частково погашено сума збору за податковим розрахунком № 67483. Погашення решти заборгованості відбулося за рахунок наступних платежів зі збору. Отже, податкове зобов'язання зі збору за спеціальне використання води у сумі 355429,40 грн. сплачено із затримкою більше 30 днів. Нарахований штраф у сумі:355429,40 грн. х 20% = 71085,88 грн.

- сума у розмірі 665355,53 грн., сплачена позивачем на підставі податкового розрахунку № 9006660628 від 27.01.2011 року протягом 01.02.2011-11.02.2011 року, була зарахована відповідачем в рахунок погашення податкового боргу, що виник раніше. Станом на 19.02.2011 року по особовому рахунку позивача залишилася переплата у сумі 356304,52 грн., за рахунок якої було частково погашено сума збору, нарахована за податковим розрахунком № 9006660628. Погашення решти заборгованості відбулося за рахунок наступних платежів зі збору. Отже, податкове зобов'язання зі збору за спеціальне використання води у сумі 309051 грн. сплачено із затримкою більше 30 днів. З урахуванням приписів п. 7 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України нарахований штраф у сумі 1,00 грн.;

- сума у розмірі 752366 грн., сплачена позивачем на підставі податкової декларації № 9002671563 від 27.04.2011 року протягом 28.04.2011-18.05.2011 року, була зарахована відповідачем в рахунок погашення податкового боргу, що виник раніше. Станом на 20.05.11 року по особовому рахунку платника збору залишилася переплата у сумі 437523,72 грн., за рахунок якої було частково погашено суми збору, нараховані за податковою декларацією № 9002671563. Погашення решти заборгованості відбулося за рахунок наступних платежів зі збору. Отже, податкове зобов'язання зі збору за спеціальне використання води у сумі 314842,28 грн. сплачено із затримкою більше 30 днів. З урахуванням приписів п. 7 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України нарахований штраф у сумі 1,00 грн.;

- сума у розмірі 807161,74 грн., сплачена позивачем на підставі податкової декларації № 9005805642 від 26.07.2011 року протягом 01.08.2011-18.08.2011 року, була зарахована відповідачем в рахунок податкового боргу, що виник раніше. Станом на 19.08.2011 року по особовому рахунку платника збору рахувалася переплата у сумі 486480,16 грн., за рахунок якої було частково погашено суми збору за податковою декларацією № 9005805642. Погашення решти заборгованості відбулося за рахунок наступних платежів зі збору. Отже, податкове зобов'язання зі збору за спеціальне використання води у сумі 20000 грн. сплачено із затримкою менше 30 днів, а у сумі 300681,55 грн. сплачено із затримкою більше 30 днів. Нарахований штраф відповідно у сумі 2000 грн. та у сумі 60136,31 грн.

- сума у розмірі 832136,02 грн., сплачена позивачем на підставі податкової декларації № 9010150376 від 31.10.2011 року протягом 16.09.11-17.11.11 року, була зарахована відповідачем в рахунок податкового боргу, що виник раніше. Станом на 19.11.11 року по особовому рахунку платника збору залишилася переплата у сумі 505750,23 грн., за рахунок якої було частково погашено суми збору, нараховані за податковою декларацією № 9010150376. Погашення решти заборгованості відбулося за рахунок наступних платежів зі збору. Отже, узгоджене податкове зобов'язання зі збору за спеціальне використання води згідно податкової декларації № 9010150376 від 31.10.11 року у сумі 326355,79 грн. сплачено із затримкою більше 30 днів. Нарахований штраф у сумі 65271,16 грн.

Позивачем наявність податкового боргу зі збору за спеціальне використання води, в погашення якого були зараховані суми, сплачені за спірними податковими розрахунками та податковими деклараціями не оспорюються.

Як було зазначено вище, нормами Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податковим органам не дозволялось самостійно змінювати призначення платежу, визначеного безпосередньо платником податків платником податків у відповідних платіжних дорученнях.

За таких обставин, зарахування відповідачем сум у розмірі 731418,72 грн., сплачених позивачем на підставі податкового розрахунку № 67483 від 22.10.2010 року в рахунок погашення податкового боргу зі збору за спеціальне використання води, що виник раніше, та нарахування штрафу за затримку сплати узгодженого податкового зобов'язання з цього збору у сумі 71085,88 грн. є неправомірним.

Згідно зі ст. 87 Податкового кодексу України на податкові органи покладено обов'язок зараховувати кошти, що сплачує платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.

За таких обставин, зарахування відповідачем в подальшому коштів, що сплачував позивач, в рахунок погашення податкового боргу зі збору за спеціальне використання води, згідно з черговістю його виникнення є таким, що зроблене у відповідності з чинним законодавством.

Суд також враховує, що постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.01.2012 року у справі № 2а/0470/16997/11, що набрала законної сили, встановлено, що КП «Кривбасводоканал» платіжними дорученнями сплачено збір за спеціальне використання води за ІІІ квартал 2011 року у розмірі 832136,02 грн., тобто в повному обсязі за податковою декларацією № 9010150376.

У відповідності зі ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що за податковим повідомленням-рішенням № 0002140710 від 16.05.2012 року, яким визначена сума штрафу у розмірі 196501,35 грн., обґрунтованою є сума штрафу у розмірі 60144,31 грн., а решта у розмірі 136357,04 грн. є такою, що визначена без належних правових підстав.

Як вбачається із змісту акту перевірки від 03.05.2012 року, на підставі якого було винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення № 0002130710 від 16.05.2012 року, нарахування штрафу в сумі 565,37 грн. за затримку на 1 календарний день сплати суми грошового зобов'язання зі збору за спеціальне використання води в розмірі 5653,66 грн. відбулося у зв'язку з наступним.

Згідно наданої позивачем уточнюючої податкової декларації зі збору за спеціальне використання води № 9016169955 від 13.02.12 року станом на 13.02.12 року підлягає нарахуванню 13355,12 грн., в тому числі: основного платежу 12966,14 грн., штрафу 388,98 грн. Згідно п. 50.1 ст. 50 розділу Податкового кодексу України платник податків при поданні уточнюючого розрахунку повинен сплатити суму недоплати та штраф до подання такого уточнюючого розрахунку. Позивачем до подання уточнюючої податкової декларації сплачено 13659,06 грн. У зв'язку з тим, що станом на 09.02.12 року по особовому рахунку позивача рахувалася недоїмка сплачені суми були зараховані в рахунок погашення податкового боргу, який виник раніше. 13.02.12 року суми збору, нараховані за уточнюючою податковою декларацією № 9016169955, у розмірі 7701,46 грн. основного платежу було погашено за рахунок переплати по особовому рахунку платника. Отже, податкове зобов'язання зі збору за спеціальне використання води згідно уточнюючої декларації № 9016169955 від 13.02.12 року у сумі 5264,68 грн. основного платежу та штрафу 388,98 грн. сплачено із затримкою 1 день.

Позивачем наявність податкового боргу зі збору за спеціальне використання води, в погашення якого були зараховані суми, сплачені за спірною уточнюючою податковою декларацією не оспорюються.

Згідно зі ст. 87 Податкового кодексу України на податкові органи покладено обов'язок зараховувати кошти, що сплачує платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.

За таких обставин, зарахування відповідачем коштів, що сплачував позивач, в рахунок погашення податкового боргу зі збору за спеціальне використання води, згідно з черговістю його виникнення є таким, що зроблене у відповідності з чинним законодавством.

Із змісту позовної заяви вбачається, що позивач звернувся до суду з позовними вимогами про одночасне визнання нечинними та скасування оскаржуваних податкових повідомлення-рішення.

Проте, статтею 6 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Пунктом 1 ч. 4 статті 105 встановлено, що адміністративний позов може містити вимоги про скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень.

При цьому, такий спосіб захисту (вимога про визнання акта нечинним), як випливає з системного аналізу статей 105, 162, 171 КАС України, може стосуватися лише випадків оскарження нормативно-правових актів.

Таким чином, вимога про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень, які є актами індивідуальної дії,є помилковою.

На підставі викладеного суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст. 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Комунального підприємства «Кривбасводоканал» задовольнити частково.

Скасувати податкове повідомлення-рішення № 0002110710 від 16.05.2012 року, винесене Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з підприємствами гірничо-металургійного комплексу у м. Кривому Розі Дніпропетровської області Державної податкової служби, в частині визначення суми штрафу у розмірі 145 612,2 грн.

Скасувати податкове повідомлення-рішення № 0002140710 від 16.05.2012 року, винесене Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з підприємствами гірничо-металургійного комплексу у м. Кривому Розі Дніпропетровської області Державної податкової служби, в частині визначення суми штрафу у розмірі 136 357,04 грн.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Комунального підприємства «Кривбасводоканал» (код ЄДРПОУ 03341316) судовий збір в сумі 16,10 грн. (шістнадцять гривень, 10 копійок).

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складено 16 жовтня 2013 року

Суддя О.В. Серьогіна