Ухвала суду № 34183411, 15.10.2013, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.10.2013
Номер справи
234/9937/13-а
Номер документу
34183411
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Гапонов А.В.

Суддя-доповідач - Яманко В.Г.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 жовтня 2013 року справа №234/9937/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді Яманко В. Г., суддів Жаботинської С. В., Сіваченко І. В., розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради на постанову Краматорського міського суду Донецької області від 6 вересня 2013 року у справі № 234/9937/13-а (суддя Гапонов А. В.) за позовом Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення переплати бюджетних коштів, -

ВСТАНОВИВ:

1 серпня 2013 року Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради звернувся до Краматорського міського суду Донецької області з позовною заявою (арк. спр. 1-4) до ОСОБА_2 про стягнення переплати допомоги при народженні дитини у розмірі 5094 грн. 40 коп.

В обґрунтуванні позовних вимог, зазначено, що відповідно до пункту 13 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27 грудня 2001 року, розмір та строки виплати допомоги, яка призначається одному з батьків дитини, визначається з урахуванням кількості живонароджених та усиновлених дітей (враховуючи померлих), які до народження дитини перебували на утриманні особи, якій призначається допомога.

Постановою Краматорського міського суду Донецької області від 6 вересня 2013 року (арк. спр. 38) відмовлено в задоволенні позовних вимог ОСОБА_2

В апеляційній скарзі (арк. спр. 42-43) позивач просить скасувати постанову суду першої інстанції як прийняту з порушенням норм матеріального та процесуального права, й прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Сторони про час та місце судового розгляду повідомлені належним чином, представників до суду не направили.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги встановила наступне.

Позивачем відповідно заяви (арк. спр. 6-7), декларації про доходи та майновий стан (арк. спр. 7-8), довідки виконавчого комітету Ясногірської селищної ради про склад родини (арк. спр. 11) призначено рішенням від 24 жовтня 2012 року (арк. спр. 14) до виплати відповідачу - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 (арк. спр. 5), допомогу при народженні третьої дитини - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджено свідоцтвом про народження (арк. спр. 9), довідкою виконавчого комітету Ясногірської селищної ради (арк. спр. 10).

26 квітня 2013 року державним соціальним інспектором за розпорядженням № 80 від 17 квітня 2013 року проведено перевірку достовірності та повноти інформації, наданої заявником, за результатами якої складений акт № 5-13 від 26 квітня 2013 року (арк. спр. 15) про те, що відповідач мешкає з третьою дитиною, двоє інших дітей проживають з батьком.

УПСЗН повідомило відповідача (арк. спр. 25) про виникнення переплати в сумі 5094 грн. 40 коп. щомісячної одноразової допомоги при народженні дитини, призначеної за Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». За актами обстеження матеріально - побутових умов державним соціальним інспектором встановлено, що ОСОБА_2 мешкає за адресою: АДРЕСА_1, разом з молодшою дитиною - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, а двоє старших синів після розлучення мешкають з батьком ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_2 та перебувають на його утриманні. Позивач вказав, що ОСОБА_4 присуджено аліменти на дітей, які відповідач не виплачує та, що про ці обставини на час подання заяви відповідачем на призначення допомоги при народженні дитини не було відомо УПСЗН. Отримання інформації про виховання двох старших дітей батьком стало підставою для визнання УПСЗН ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, першою дитиною відповідача та перерахунку призначеної допомоги при народженні.

Згідно статті 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року N 2811-XII (далі - Закон № 2811) відповідно до цього Закону призначаються такі види державної допомоги сім'ям з дітьми: 1) допомога у зв'язку з вагітністю та пологами; 2) допомога при народженні дитини.

Згідно пункту 1 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою КМ України № 1751 від 27 грудня 2001 року (далі - Порядок) цей Порядок визначає умови призначення і виплати таких видів державної допомоги сім'ям з дітьми, передбачених Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", зокрема, допомоги при народженні дитини (пункти 10-16 цього Порядку).

За статтею 10 Закону № 2811 та пунктом 10 Порядку допомога при народженні дитини надається одному з батьків дитини, опікуну, які постійно проживають разом з дитиною, з метою створення належних умов для її повноцінного утримання та виховання.

Згідно статті 11 Закону № 2811, пунктів 11, 12 Порядку для призначення допомоги при народженні дитини органу праці та соціального захисту населення за умови пред'явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, подаються такі документи: 1) заява одного з батьків (опікуна), що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики, 2) копія свідоцтва про народження дитини, 3) витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження дитини для виплати допомоги у зв'язку з народженням дитини, виданий відділом реєстрації актів цивільного стану, або довідка для призначення допомоги при народженні дитини, видана виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) рад. Жінки, які постійно проживають (зареєстровані) на території України і народили дитину під час тимчасового перебування за межами України, подають видані компетентними органами країни перебування і легалізовані в установленому порядку документи, що засвідчують народження дитини, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України. Особи, що звертаються за призначенням допомоги при народженні другої дитини або наступних дітей, подають також довідку про склад сім'ї та копію свідоцтва про народження кожної дитини, яка враховується при визначенні розміру допомоги. Допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини. У разі народження мертвої дитини допомога при народженні дитини не призначається.

За статтею 12 Закону № 2811 та пункту 13 Порядку допомога при народженні дитини надається у розмірі, встановленому на дату народження дитини. Допомога при народженні дитини, яка народилася після 8 квітня 2011 р., надається в сумі, кратній 30 розмірам прожиткового мінімуму, - на першу дитину; кратній 60 розмірам прожиткового мінімуму, - на другу дитину; кратній 120 розмірам прожиткового мінімуму, - на третю і кожну наступну дитину. Виплата допомоги здійснюється одноразово у десятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта суми допомоги на першу дитину виплачується протягом 24 місяців, на другу дитину - 48 місяців, на третю і кожну наступну дитину - 72 місяців рівними частинами.

Розмір та строк виплати допомоги, яка призначається одному з батьків дитини, визначається з урахуванням кількості живонароджених та усиновлених дітей (враховуючи померлих), які до народження дитини перебували на утриманні особи, якій призначається допомога, її чоловіка (дружини), крім дітей, від виховання яких зазначена особа (її чоловік, дружина) відмовилась, а також дітей, які передані на виховання іншій особі, та повнолітньої дочки (повнолітнього сина) чоловіка, які не були усиновлені дружиною. У разі народження двійні або більшої кількості дітей кожна дитина з їх числа вважається наступною. Виплата допомоги припиняється у разі, зокрема, позбавлення отримувача допомоги батьківських прав; відмови отримувача допомоги від виховання дитини; нецільового використання коштів і незабезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини; відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав.

У період виплати призначеної допомоги при народженні дитини її розмір може бути переглянутий органом праці та соціального захисту населення за умови підтвердження факту проживання та утримання з одним з батьків інших дітей, які не були враховані під час визначення розміру допомоги.

Рішенням Краматорського міського суду Донецької області від 17 жовтня 2011 року (арк. спр. 20) позовні вимоги ОСОБА_4 задоволено шляхом стягнення з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_4 аліментів на утримання дітей: ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_4, в розмірі 1/3 частки заробітку (доходу) щомісячно, але не менше 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 3 серпня 2011 року, до повноліття ОСОБА_5, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_5 року, а з ІНФОРМАЦІЯ_5 року стягувати аліменти на утримання ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4, в розмірі 1/4 частки заробітку (доходу) щомісячно, але не менше 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, до ІНФОРМАЦІЯ_6 року.

Зважаючи на встановлення судом першої інстанції фактів оплати відповідачем аліментів двом дітям, які мешкають з батьком, зокрема з дослідження чеків по оплату аліментів за різні періоди, не надання позивачем всупереч вимог статті 71 КАС України доказів позбавлення відповідача батьківських прав або доказів дій відповідача з ухилення від виконання батьківських обов'язків, зокрема шляхом не виплати аліментів на виконання рішення Краматорського міського суду Донецької області від 17 жовтня 2011 року, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про не доведення позивачем наявності підстав для визнання відповідача особою, яка народила першу дитину та відповідно підтримує відмову в задоволенні вимог стягнення переплати допомоги при народженні дитини у розмірі 5094 грн. 40 коп.

З огляду на викладене колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, що обумовлює залишення без змін постанови суду першої інстанції.

Керуючись статтями 197, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд апеляційної інстанції, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради на постанову Краматорського міського суду Донецької області від 6 вересня 2013 року залишити без задоволення.

Постанову Краматорського міського суду Донецької області від 6 вересня 2013 року залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.

Головуючий суддя В.Г.Яманко

Судді І.В.Сіваченко

С.В.Жаботинська