Ухвала суду № 34181090, 18.10.2013, Покровський міськрайонний суд Донецької області (до 25.04.2025 - Красноармійський міськрайонний суд Донецької області)

Дата ухвалення
18.10.2013
Номер справи
235/5926/13-а
Номер документу
34181090
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

18.10.2013 Провадження № 6-а/235/149/13

Справа № 235/5926/13-а

У Х В А Л А

18 жовтня 2013 р. Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

у складі головуючого - судді Філь О.Є.

при секретарі - Колосовій О.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду № 5 у м.Красноармійську заяву ОСОБА_1 про заміну способу та порядку виконання постанови суду,-

ВСТАНОВИВ:

15.10.2013 року ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про заміну способу та порядку виконання виконавчого листа № 2а-85/2010 від 21.01.2010 p., зазначивши, що 21.01.2010 року справа № 2а-85/2010 Красноармійський міськрайонний суд задовольнив частково його вимоги до управління Пенсійного фонду України в м.Красноармійську та Красноармійському районі, визнав дії УПФУ неправомірними та зобов»язав перерахувати та виплатити йому за період з 01.11.2006 р. по 31.12.2007 р. та з 22.05.2008 р. по 31.12.2008 р. пенсію відповідно до ст..ст. 49, 50, ч.4 ст. 54, 67 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Ухвалою Апеляційного суду Донецької області від 01.09.2011 року апеляційна скарга УПФУ залишена без розгляду, а постанова Красноармійського міськрайонного суду залишена без змін.

На заяву ОСОБА_1 від 22.02.2013 року про розмір заборгованості та строках виплати УПФУ повідомило, що заборгованість за період з 01.11.2006 р. по 31.12.2007 р. та з 22.05.2008 р. по 31.12.2008 р. склала 45018,50 грн., а у виплаті заборгованості відмовлено із-за відсутності коштів в державному бюджеті.

Відповідно до ст.. 2 ЗУ «Про гарантії держави по виконанню судових рішень», Постановами КМУ від 30.01.2013 р. № 45 «Про внесення змін в постанову КМУ від 30.08.2011 р. № 845» та № 267 від 15.04.2013 р. «Про внесення змін у Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів або боржників» держава гарантує виконання рішень судів про стягнення коштів, в тому числі якщо боржником є державний орган. Судові рішення, пов»язані з соціальними виплатами, мають обов»язковий характер. Заявник вважає, що до таких судових рішень відноситься і постанова Красноармійського міськрайонного суду від 21.01.2010 року справа № 2а-85/2010 по задоволенню його позовних вимог до УПФУ.

В зв»язку зі змінами в правовому регулюванні способу і порядку виконання судових рішень, виконання постанови Красноармійського міськрайонного суду від 21.01.2010 р. можливо тільки шляхом зміни зобов»язання здійснити виплату на стягнення цієї виплати при цьому виходити з розміру заборгованості.

Сторони в судове засідання не з'явились, про розгляд справи були повідомлені належним чином.

Відповідно до ч.І ст. 41 КАС України, в зв'язку з неявкою сторін, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши заяву про заміну способу та порядку виконання рішення суду, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що на підставі ст. 263 КАС України заява підлягає повному задоволенню з наступних підстав.

В провадженні Красноармійського міськрайонного суду Донецької області знаходилась справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 до УПФУ в м.Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області про перерахунок та виплату пенсії по інвалідності.

Постановою Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 21.01.2010 року вказаний адміністративний позов було задоволено в частково, визнано неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 у відповідності зі статтями 49, 50, 54 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01.11.2006 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року.

Зобов'язано УПФУ в м.Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області здійснити з 01.11.2006 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року перерахунок та виплату державної пенсії ОСОБА_1 за інвалідністю відповідно до ч. 4 ст. 54 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, відповідно до ст..ст. 49, 50, 54 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого для відповідної категорії населення.

Ухвалою апеляційного суду Донецької області від 01.09.2011 року апеляційну скаргу УПФУ в м.Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області залишена без задоволення.

ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії за період з 01.11.2006 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року у розмірі 45018,50 грн.

Листом УПФУ в м.Красноармійську та Красноармійському районі щодо реалізації рішень судів по справах пенсіонерів - чорнобильців повідомило, що відповідно до ст. 63 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що фінансування витрат, пов»язаних з реалізацією положень цього закону, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, а 14.06.2011 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік», яким встановлено, що в 2011 році норми і положення статтей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного Фонду України на 2011 рік. Постановою Кабінету Міністрів України №745 від 06.07.2011 року «Про встановлення розміру виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету» врегульовані окремі питання стосовно захисту соціальних прав громадян, в тому числі осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, в межах наявного фінансового ресурсу.

22.12.2011 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про Державний бюджет України», яким встановлено, що у 2012 році норми і положення статей 20-23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.

06.12.2011 року верховною Радою України прийнято Закон України «Про Державний бюджет України», яким встановлено, що у 2013 році норми і положення статей 20-23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік.

Відповідно до п.9 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 № 384/2011 кошти Пенсійного фонду України спрямовуються на фінансування виплат пенсій у солідарній системі, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та використовуються виключно за призначенням і вилученню не підлягають.

Бюджетним Кодексом України встановлено, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення. Бюджетні призначення, джерелом фінансування яких є державний бюджет, визначаються законом про Державний бюджет.

Відповідно до ч. 2 ст. 95 Конституції України включно Законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.

Відповідно до ст.73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» кошти Пенсійного фонду використовуються на виплату видатків, передбачених цим Законом. Використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом заборонено.

Для проведення виплат пенсіонерам даної категорії в розмірах, визначених рішенням суду кошти в державному бюджеті на даний час не передбачені.

Таким чином, виникли обставини, що виключають можливість виконання відповідного рішення у повному обсязі.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є, зокрема, державний орган. Водночас судові рішення у справах, пов'язаних із соціальними виплатами, які мають зобов'язальний характер щодо проведення таких виплат, не належать до зазначених у згаданій статті видів рішень, що унеможливлює їх виконання без зміни його способу.

Як вбачається із ч.1 ст. 263 КАС України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Відповідно до листа ВАСУ від 13.06.2013 р. N 846/12/13-13, частина 1 ст. 263 не містить виключного переліку обставин, що є підставою для вирішення питання про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Суди повинні враховувати, що підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення є обставини, що роблять виконання судового рішення неможливим. Таким чином, зміни у правовому регулюванні порядку виконання судових рішень, боржником за якими є державний орган, яким не передбачено виконання рішень зобов'язального характеру, унеможливлюють їх виконання. Така обставина є підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.

У цій категорії справ зміна способу і порядку виконання рішення можлива шляхом зміни зобов'язання здійснити виплати на стягнення цих виплат. Така зміна можлива лише у разі виконання боржником зобов'язальної частини рішення про нарахування соціальних виплат. При цьому адміністративний суд повинен виходити з розміру заборгованості боржника перед стягувачем, що виникла під час виконання судового рішення.

Оскільки виконати постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 21.01.2010 року у спосіб і порядок встановлений судом неможливо в зв'язку з відсутністю грошових коштів у УПФУ в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області, та у зв'язку з нарахування відповідно до ст..ст. 49, 50, 54, 67 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, з урахуванням фактично здійснених виплат, за період з 01.11.2006 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року у розмірі 45018,50 грн., суд вважає необхідним змінити спосіб і порядок виконання постанови Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 21.01.2010 року, а саме стягнути з УПФ України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області на користь ОСОБА_1 перерахунок та виплату відповідно до ст..ст., 49, 50, 54, 67 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» державної пенсії з урахуванням фактично здійснених виплат, за період з 01.11.2006 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року у розмірі 45018,50 грн..

Керуючись ст. 263 КАС України,

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про заміну способу та порядку виконання постанови суду - задовольнити повністю.

Змінити спосіб і порядок виконання постанови Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 21.01.2010 року по справі № 2а-85/2010 в частині, «зобов»язати управління Пенсійного фонду України в м.Красноармійську Донецької області провести з 01.11.2006 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року перерахунок і виплату державної пенсії ОСОБА_1 по інвалідності відповідно до ч.4 ст. 54 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров»ю відповідно до ст..ст. 49, 50, 54, 67 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого для даної категорії населення».

Стягнути з Управління Пенсійного Фонду України в м.Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області, ідентифікаційний код 37869345, за рахунок коштів Державного бюджету України за період з 01.11.2006 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року державну пенсію по інвалідності на користь ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, відповідно до ч.4 ст. 54 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров»ю відповідно до ст..ст. 49, 50, 54, 67 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого для даної категорії населення» у розмірі 45018,50 грн.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Донецького Апеляційного адміністративного суду через Красноармійський міськрайонний суд протягом п"яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя: