УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"03" жовтня 2013 р. справа № 2а-8615/2011
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Нагорної Л.М.
суддів: Мельника В.В. Юхименка О.В.
за участю секретаря судового засідання: Рязанова А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданнія в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу ОСОБА_1
на постанову Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 05 грудня 2011 року у справі № 2а-8615/2011 за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити певні дії, -
в с т а н о в и в:
У листопаді 2011 року ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області ( далі - Відповідач), в якому просив визнати протиправною бездіяльність Відповідача щодо зменшення премії з 33,3 % до 14 %, яка включена до призначеної пенсії; зобов'язати Відповідача провести перерахунок раніше призначеної пенсії з урахуванням премії, встановленої постановами Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 р. та № 45 від 13.02.2008 року у розмірі 33,3 % з 17 травня 2011 року ( а.с.2,3)
Постановою Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 05 грудня 2011 року у справі № 2а-8615/2011 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області залишено без задоволення.
Постанова суду обґрунтована тим, що оскільки Відповідачем перерахунок пенсії було здійснено на підставі довідок, поданих відповідним державним органом та згідно цих довідок на момент перерахунку пенсії розмір премії позивача складав 14%, Відповідач діяв відповідно до вимог чинного законодавства.( а.с.15)
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 05 грудня 2011 року та ухвалити нове рішення, яким задовольнити його позовні вимоги повністю.
Посилався на те, що відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій розмір його пенсії не може бути нижчим, ніж раніше призначеної . Окрім того, зазначив, що пенсія носить довічний характер та її виплата може бути припинена або змінений її розмір тільки в разі зміни законодавства або статусу особи. ( а.с.18-20)
Заперечень на апеляційну скаргу Відповідач не надавав, постанову суду першої інстанції не оскаржував.
Сторони, будучи належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, до судового засідання не з'явились, клопотань про розгляд справи за їх участі до суду не надходило, а тому, відповідно до ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, та матеріалами справи підтверджується, що Позивач з 2002 року знаходиться на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області, пенсія призначена йому відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби і деяких інших осіб». (а.с.7).
З 01 січня 2008 року позивачу проведено перерахунок його пенсії у зв'язку із запровадженням нової структури грошового забезпечення ( постанова Кабінету УВС Запорізької області Міністрів України № 45), при цьому перерахунок проведено на підставі довідки, наданої УВС Запорізької області.
У подальшому будь-яких інших довідок з УВС Запорізької області, які б свідчили про зміну розміру грошового забезпечення, ОСОБА_1 до Головного УПФУ в Запорізькій області не надавалось.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки Відповідачем перерахунок пенсії було здійснено на підставі довідок, поданих відповідним державним органом, а згідно цих довідок на момент перерахунку пенсії розмір премії позивача складав 14%, Відповідач діяв відповідно до вимог чинного законодавства.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції та вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»(Закон № 2262-ХІІ) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Правовий аналіз вказаних норм свідчить про те, що Відповідач має можливість здійснити перерахунок уже призначеної пенсії лише за умови надання відповідних документів, що підтверджують виникнення права на перерахунок пенсій, у даному випадку, це має бути довідка відповідного державного органу ( УВС у Запорізькій області), у тому числі, і про зміну розміру грошового забезпечення Позивача.
Відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
За наявності вищевказаних обставин Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі поданих Пенсійним фондом списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, державні органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи за встановленою формою. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до поданих довідок Управління Пенсійного фонду України проводять перерахунок пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. №1294 з 01.01.2008 р. запроваджено нову структуру грошового забезпечення, тому Позивачу перераховано пенсію відповідно до Порядку проведення перерахунків пенсій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45.
Оскільки, відповідно до довідки, наданої уповноваженим державним органом, на момент проведення перерахунку, а саме - 01 січня 2008 року, премія ОСОБА_1 становила 14 %, відповідачем перерахунок пенсії військовослужбовця було здійснено саме у такому розмірі.
В той же час будь-яких вимог до державного органу, який видав довідку про зміну грошового забезпечення, Позивачем у даній справі до суду не заявлялось, та судом першої інстанції не розглядалось.
Вказане свідчить про те, що за таких обставин підстави для визнання неправомірними дій Відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії Позивачу, та прийняття рішення про зобов'язання Відповідача здійснити перерахунок пенсії за умови не надання документів про підтвердження права на перерахунок - відсутні, а до отримання відповідної довідки державного органу про зміну грошового забезпечення особи - взагалі є передчасними.
Відповідно до ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись п.1ч.1 ст.198, ст. 200, 205, 206 КАС України, суд, -
у х в а л и в :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Постанову Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 05 грудня 2011 року у справі № 2а-8615/2011 - залишити без змін.
Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий: Л.М. Нагорна
Суддя: В.В. Мельник
Суддя: О.В. Юхименко