ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"14" жовтня 2013 р.Справа № 916/1999/13За позовом: Іллічівської міської ради Одеської області
до відповідача: Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1
про зобов'язання звільнити місце, що перебуває у комунальній власності, розташоване на земельній ділянці
Суддя: Малярчук І.А.
В судових засіданнях приймали участь представники:
позивача: Дабіжа В.І., довіреність №17-647 від 21.08.2012р.
відповідача: не з'явився
В судову засіданні 14.10.2013р. приймали участь представники:
позивача: Дабіжа В.І., довіреність №17-647 від 21.08.2012р.
відповідача: не з'явився
Суть спору: про зобов'язання ФОП ОСОБА_1 звільнити місце, що перебуває у комунальній власності Іллічівської територіальної громади, яке розташоване на земельній ділянці, загальною площею 12,0кв.м., за адресою: АДРЕСА_1, шляхом демонтажу за власний рахунок тимчасової споруди (торговельного кіоску).
Позивач на заявлених позовних вимогах наполягає, надав суду заяви про уточнення позовних вимог від 12.08.2013р. за вх.№24233/13, від 21.08.2013р. за вх.№25393/13, де виклав позовні вимоги у остаточній редакції, яку судом прийнято до розгляду по суті.
Первинні позовні вимоги позивача складали: про зобов'язання ФОП ОСОБА_1 звільнити та повернути самовільно зайняту земельну ділянку, загальною площею 12,0кв.м., за адресою: АДРЕСА_1, шляхом демонтажу за власний рахунок тимчасової споруди (торговельного кіоску).
Так, позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що рішенням Іллічівської міської ради від 21.06.2012р. №204-VI затверджено Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Іллічівської міської ради. На підставі вказаного рішення 31.07.2012р. між Іллічівською міською радою та ФОП ОСОБА_1 було укладено договір №3 на тимчасове користування місцем, що перебуває у комунальній власності на строк до 31.10.2012р. За умовами п.6.4.6. договору №3 від 31.07.2012р. користувач мав звільнити місце після закінчення дії договору на протязі 15 днів, якщо не буде продовжено строку дії паспорта прив'язки ТС. Так, рішенням Іллічівської міської ради від 20.12.2012р. №954 доручено Управлінню архітектури і містобудування Іллічівської міської ради забезпечити демонтаж тимчасових споруд, встановлених з порушенням Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Іллічівської міської ради, відповідно до п.п.4.3., 4.4. даного Порядку. З підстав чого Управлінням архітектури і містобудування Іллічівської міської ради було надіслано відповідачу припис про демонтаж тимчасової споруди та звільнення місця, наданого у користування, однак, відповідачем зазначені заходи вжиті не були, що і стало підставою для позивача звернутися до суду із даним позовом.
Клопотання позивача від 12.08.2013р. за вх.№24440/13, від 16.09.2013р. за вх.№27521/13 про долучення документів до матеріалів справи було судом задоволено.
Відповідач в судові засідання не з'являвся, відзив на позов та витребувані судом документи не надав, у зв'язку з чим справу розглянуто за наявними в ній матеріалами у відповідності до ст.75 ГПК України.
Ухвалою суду від 16.09.2013р., за клопотанням позивача від 16.09.2013р. за вх.№27520/13, згідно ч.3 ст.69 ГПК України строк розгляду справи було продовжено до 14.10.2013р.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши їх в сукупності, вислухавши доводи, пояснення позивача, проаналізувавши чинне законодавство, суд встановив наступне:
На підставі заяви ФОП ОСОБА_1 від 30.07.2012р., між Іллічівською міською радою Одеської області (орендодавець) та ФОП ОСОБА_1 (орендар) 31.07.2012р. було укладено договір №3 на тимчасове користування місцем, що перебуває в комунальній власності, за умовами якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування місце, що перебуває у комунальній власності, під розташування тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, що знаходиться в межах Іллічівської міської ради за адресою: АДРЕСА_1, відповідно до комплексної схеми розміщення ТС, схеми благоустрою ТС. Об'єктом користування за цим договором є місце, що перебуває у комунальній власності, під розміщення ТС загальною площею 12,0кв.м. На вказаному місці буде розміщуватись тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - торговельний кіоск (п.п.1.1., 2.1., 2.2. договору).
Відповідно до п.п.1.2., 1.3. договору №3 від 31.07.2012р. даним договором, окрім платного користування місцем, що перебуває у комунальній власності, під розташування ТС, закріплюється територія для благоустрою (підтримання у санітарному плані) площею 18,0кв.м., межі якої зазначено в схемі благоустрою ТС. Плата за закріплену за орендарем територію для благоустрою (підтримання в санітарному плані) не справляється. Даний договір не є договором оренди земельної ділянки чи будь-яким іншим договором користування земельною ділянкою.
Згідно п.3.2. договору №3 від 31.07.2012р. строк дії договору до 31.10.2012р. та з моменту його підписання повноважними представниками сторін та не може перевищувати строку дії паспорту прив'язки ТС.
Плата за тимчасове користування місцем, що перебуває в комунальній власності вноситься орендарем виключно у грошовій формі (у гривнях), протягом п'яти банківських днів з дати підписання сторонами цього договору, в сумі 108,60грн., за весь період строку дії цього договору (п.4.1. договору №3 від 31.07.2012р.).
За умовами п.5.3. договору №3 від 31.07.2012р. після закінчення строку дії, розірвання договору, орендар повертає в тижневий строк з дати закінчення строку дії, розірвання цього договору орендодавцеві місце, що перебуває у комунальній власності, на підставі відповідного акту прийому-передачі, підписаного уповноваженими особами сторін.
Орендар зобов'язаний після закінчення строку дії договору, якщо не буде продовжено строку дії паспорта прив'язки ТС, припинити користування місцем, що перебуває у комунальній власності, на протязі 15 днів звільнити її від ТС (п.6.4.6. договору №3 від 31.07.2012р.).
Рішенням Іллічівської міської ради №204-VI від 21.06.2012р. „Про Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Іллічівської міської ради" затверджено Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Іллічівської міської ради, доручено Управлінню архітектури та містобудування Іллічівської міської ради, відділу комунальної власності та земельних відносин Іллічівської міської ради до 01.11.2012р. провести інвентаризацію діючих тимчасових споруд з урахуванням дозвільних документів на їх експлуатацію згідно з Порядком розміщення тимчасових споруд.
Згідно п.п.4.3., 4.4. Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Іллічівської міської ради у випадку самовільного встановлення, розміщення ТС Управління архітектури та містобудування Іллічівської міської ради, зобов'язує власника об'єкта демонтувати даний об'єкт на протязі 15 днів. У випадку невиконання власником об'єкта припису, управління архітектури та містобудування Іллічвської міської ради в тижневий строк готує відповідні матеріали та направляє їх в юридичний відділ Іллічівської міської ради для подальшого вирішення питання про демонтаж ТС в примусовому або судовому порядку.
Рішенням Виконкому Іллчівської міської ради №954 від 20.12.2012р. „Про результати інвентаризації стаціонарних тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Іллічівської міської ради" затверджено результати проведеної інвентаризації згідно з додатком 1, вирішено провести упорядкування розміщення тимчасових споруд по вул. Пляжній (середній ярус центрального пляжу) з урахуванням всіх об'єктів торгівлі і харчування, виключивши з комплексної схеми розміщення тимчасових споруд, доручено Управлінню архітектури та містобудування Іллічівської міської ради забезпечити демонтаж тимчасових споруд, встановлених з порушенням Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Іллічівської міської ради, відповідно до пунктів 4.3. і 4.4. частини IV даного Порядку.
Рішенням виконкому Іллічівської міської ради №146 від 16.05.2013р. „Про результати перевірки розміщення та експлуатації будівель та споруд на території центрального міського пляжу м. Іллічівська" доручено керівникам виконавчих органів Іллічівськом міської ради прийняти заходи щодо усунення всіх недоліків та порушень згідно зі складеним робочою комісією протоколом. Так, протоколом робочої комісії з перевірки розміщення та експлуатації будівель та споруд в літній період на території міського пляжу по вул. Пляжній м. Іллічівська від 30.04.2013р. доручено Управлінню архітектури та містобудування Іллічівської міської ради зобов'язати ФОП ОСОБА_1 провести демонтаж стаціонарної тимчасової споруди - торговельного павільйону площею 12,0кв.м. в районі кафе „Субмарина" (нижній ярус) до 01.06.2013р.
Рішенням Постійної комісії Іллічівської міської ради (протокол №78 від 31.05.2013р.) відмовлено в погодженні Управлінню архітектури та містобудування місць розташування тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на підставі 47 заяв у зв'язку з тим, що розташування пересувних ТС на вказаних місцях не передбачено комплексною схемою, зокрема, відмовлено ОСОБА_1 в розташуванні торгового кіоску по вул. Пляжній (біля кафе „Субмарина" на нижньому ярусі пляжу).
14.06.2013р. Управлінням архітектури та містобудування Іллічівської міської ради було надіслано відповідачу припис про демонтаж в строк до 24.06.2013р. тимчасової споруди-торговельного кіоску та звільнення місця, що перебуває у комунальній власності, розташоване у АДРЕСА_1. Як вбачається із повідомлення відділення зв'язку про вручення поштового відправлення зазначений припис відповідачем було отримано 25.06.2013р.
На підтвердження оплати відповідачем за користування місцем позивач надав копію квитанції №25-151916/1 від 06.08.2012р. на суму 108,60грн.
Проаналізувавши правову позицію позивача, подані ним до матеріалів справи документи, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог Іллічівської міської ради Одеської області з врахуванням наступних положень законодавства.
Статтею 125 та п.3 ст.126 Земельного кодексу України передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.
Самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки (ст.212 Земельного кодексу України).
До розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міську ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади (п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України).
Статтею 13 Закону України „Про оренду землі" від 06.10.98 р. № 161-ХVІ із змінами та доповненнями визначено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель визначає Закон України „Про державний контроль за використанням та охороною земель" від 19.06.03 р. № 964-ІV із змінами та доповненнями внесеними Законом України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за порушення вимог земельного законодавства" від 15.04.08 р. №271-VІ ч.16 ст.1 якого передбачено, що самовільним зайняттям земельної ділянки - є будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Таким чином, договір №3 від 31.07.2012р. на тимчасове користування місцем, що перебуває в комунальній власності, припинив свою дію 31.10.2012р., у матеріалах справи відсутні докази його продовження або укладення нового договору, з підстав чого відсутні правові підстави для користування ФОП ОСОБА_1 місцем що перебуває у комунальній власності Іллічівської територіальної громади, яке розташоване на земельній ділянці, загальною площею 12,0кв.м., за адресою: АДРЕСА_1.
З врахуванням викладеного, підлягає задоволенню позовна вимога позивача про зобов'язання відповідача звільнити місце, що перебуває у комунальній власності Іллічівської територіальної громади, яке розташоване на земельній ділянці, загальною площею 12,0кв.м., за адресою: АДРЕСА_1, шляхом демонтажу за власний рахунок тимчасової споруди (торговельного кіоску).
Згідно ст.32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Статтею 33 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом (ст.43 ГПК України).
Враховуючи вищевикладене, суд вважає заявлені позивачем вимоги нормативно обґрунтованими та документально підтвердженими, у зв'язку з чим задовольняє їх у повному обсязі.
Згідно ст.49 ГПК України витрати пов'язані зі сплатою судового збору в сумі 1147 грн. відшкодовуються позивачу за рахунок відповідача.
Неявка відповідача в судове засідання не є перешкодою для розгляду справи, оскільки, як визначено п.п.3.9.1., 3.9.2. Постанови Пленуму ВГСУ №18 від 26.12.2011р. „Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК України. ...В разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом. У випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
Крім того, у постанові ВГСУ від 04.11.2010р. у справі № 10-22-3-30/336-07-9260 визначено, що суддя може постановити рішення, навіть якщо не надійшло жодного підтвердження про вручення або безпосередньо доставку судових ухвал відповідачу, якщо виконано наступні умови: ухвала була передана одним із способів, передбачених процесуальним законодавством, не було отримано будь-якого підтвердження, не зважаючи на всі розумні зусилля для отримання, процесуальні документи надсилались за адресою, яка зазначена стороною.
В процесі розгляду даної справи судом було вжито всіх необхідних заходів щодо повідомлення відповідача про судові засідання, в тому числі судове засідання, призначене на 14.10.2013р., особливо з врахуванням того, що ухвали надсилались відповідачу за адресою згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців станом на 13.09.2013 р. суд, приймає рішення за результатами розгляду справи по суті.
Керуючись ст. ст. 44, 49, 82- 85 ГПК України суд, -
ВИРІШИВ:
1. Задовольнити позов позивача повністю.
2. Зобов'язати Фізичну особу - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, код НОМЕР_1) звільнити місце, що перебуває у комунальній власності Іллічівської територіальної громади, яке розташоване на земельній ділянці, загальною площею 12,0кв.м., за адресою: АДРЕСА_1, шляхом демонтажу за власний рахунок тимчасової споруди (торговельного кіоску).
3. Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, код НОМЕР_1) на користь Іллічівської міської ради Одеської області (68003, Одеська область, м. Іллічівськ, вул. Леніна, 33, код 25932851) 1147 (одна тисяча сто сорок сім) грн. судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили згідно зі ст. 85 ГПК України, після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Повний текст складено 17.10.2013 р.
Суддя Малярчук І.А.