Ухвала суду № 34165271, 11.10.2013, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.10.2013
Номер справи
2а-7401/11/1370
Номер документу
34165271
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 жовтня 2013 року Справа № 9104/9023711

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

головуючого судді: Гудима Л.Я.,

суддів: Пліша М.А., Святецького В.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Калина-ЛТД» на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 02.08.2011 року у справі за позовом Приватного акціонерного товариства «Калина-ЛТД» до Державної податкової інспекції у м. Чевонограді про скасування рішень,-

В С Т А Н О В И В:

05.07.2001 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0003342381/0 від 11.11.2010 року на суму 4832,25 грн., скасування рішення Державної податкової адміністрації Львівської області від 13.01.2011 року №719/10/25-005/59 про результати розгляду первинної скарги та рішення Державної податкової адміністрації України про результати розгляду скарги №2427/6/25-0415 від 04.02.2011 року.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що за результатами проведеної відповідачем планової виїзної перевірки позивача з питань дотримання останнім вимог податкового та іншого законодавства за період його господарської діяльності з 01.04.2009 року по 30.06.2010 року складено акт перевірки №2835/2301/33724094 від 29.10.2010 року в якому зазначені необгрунтовані висновки про допущення позивачем порушень вимог п. 2.8, п. 2.10, п. 2.11 глави 2, п. 3.1, п. 3.10 глави 3, п. 7.39, п. 7.41 глави 7 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою правління Національного Банку України від 15.12.2004 року №637 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 року №40/10320. Зазначає, що на підставі акту перевірки відповідачем 11.11.2010 року винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення №0003342381/0. За результатами адміністративного оскарження вищенаведеного повідомленя-рішення до Державної податкової адміністрації у Львівській області, Державної податкової адміністрації України, рішеннями вказаних органів скарги позивача залишено без задоволення, а сума визначена у вищенаведеному податковому повідомленні-рішенні - без змін. На підтвердження позицій про відсутність зазначених в акті перевірки порушень з боку позивача, посилається на п.п. 2.3, 2.4, 2.12 вищенаведеного Положення. Вважає дані рішення відповідача протиправними та просить їх скасувати.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 02.08.2011 року в задоволені позову відмовлено.

Позивач постанову оскаржив, не погодившись із зазначеним судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, зазначивши, що оскаржувана постанова винесена при неповному з»ясуванні всіх обставин справи, що мають значення для справи, просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову, якою задоволити позовні вимоги.

В апеляційній скарзі покликається на те, що відсутність порушення позивача норм п.п. 2.8, 2.10, 2.11 ст. 2, п.п. 3.1, 3.10 ст. 3, п.п. 7.39, 7.41 ст. 7 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні підтверджується тим, що п.п. 2.8-2.11 Положення встановлено порядок тримання готівки в касі підприємства. Крім цього зазначає, що актом та рішенням ДПА України визначено, що у зв»язку з видачею готівкових коштів з каси підприємства не в день складання касових видаткових ордерів, встановлено перевищення ліміту залишку готівки в касі на загальну суму 695 грн., однак це не відповідає дійсності, оскільки ліміт залишку каси позивача не був вичерпаний.

Особи, що беруть участь у справі, в судове засідання для розгляду апеляційної скарги не прибули, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, клопотань від осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю не поступало, а тому колегія суддів, у відповідності до ч. 1 ст. 197 КАС України, вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки таку може бути вирішено на основі наявних у ній доказів.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову без змін. При цьому колегія суддів зазначає наступне.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог позивача, суд першої інстанції виходив з того, що ПАТ «Калина-ЛТД» порушило вимоги п. 2.8., п. 2.10., п. 2.11 глави 2, п. 3.1, п. 3.10 глави 3, п. 7.39, п. 7.41 глави 7 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою правління Національного Банку України від 15.12.2004 року №637 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 року №40/10320. Порушення заключалися в тому, що позивачем проводилась видача готівки не в день складання касового видаткового ордеру, що призвело до перевищення готівки в касі підприємства в розмірі 695 грн. Крім того, встановлено факти неправомірної видачі готівки в сумі 2388,10 грн. під звіт працівникам, які повністю не розрахувались за попередньо видані їм кошти та факти несвоєчасного звітування одержаних під звіт готівкових коштів в сумі 11380,90 грн.

Розглядаючи спір, судова колегія вважає, що місцевий суд повно і всебічно дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, в період з 27.08.2010 року по 22.10.2010 року на підставі направлень Державної податкової інспекції у м.Червонограді Львівської області №338/23-1 від 27.08.2010 року, №353/23-1 від 07.09.2010 року, №378/23-1 від 24.09.2010 року, №393/23-1 від 04.10.2010 року, №406/23-1 від 15.10.2010 року працівниками Державної податкової інспекції у м. Червонограді Львівської області проведена планова виїзна перевірка позивача з питань дотримання останнім вимог податкового та іншого законодавства за період його господарської діяльності з 01.04.2009 року по 30.06.2010 року, за результатами якої складено акт перевірки №2835/2301/33724094 від 29.10.2010 року, в якому зазначено, що відповідачем встановлено порушення зі сторони позивача вимог п. 2.8., п. 2.10., п. 2.11 глави 2, п. 3.1, п. 3.10 глави 3, п. 7.39, п. 7.41 глави 7 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою правління Національного Банку України від 15.12.2004 року №637 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 року №40/10320.

На підставі вищезазначеного акту перевірки відповідачем 11.11.2010 року винесено податкове повідомлення-рішення №0003342381/0, яким позивачу визначено суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 4832,25 грн.

За результатами адміністративного оскарження вищенаведеного податкового повідомлення-рішення до Державної податкової адміністрації у Львівській області, Державної податкової адміністрації України, скарги позивача залишено без задоволення, а сума визначена у вищенаведепому податковому повідомленні-рішенні - без змін.

Відповідно до частин 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб»єкта владних повноважень обов»язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Пунктом 2.11 глави 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою правління Національного Банку України від 15.12.2004 року №637 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 року №40/10320, передбачено, що видача готівкових коштів під звіт або на відрядження (далі - під звіт) здійснюється відповідно до законодавства України. Видача готівкових коштів під звіт на закупівлю сільськогосподарської продукції та заготівлю вторинної сировини, крім металобрухту, дозволяється на строк не більше 10 робочих днів від дня видачі готівкових коштів під звіт, а на всі інші виробничі (господарські) потреби на строк не більше двох робочих днів, уключаючи день отримання готівкових коштів під звіт. Якщо підзвітній особі одночасно видана готівка як на відрядження, так і для вирішення в цьому відрядженні виробничих (господарських) питань (у тому числі для закупівлі сільськогосподарської продукції у населення та заготівлі вторинної сировини), то строк, на який видана готівка під звіт на ці завдання, може бути продовжено до завершення терміну відрядження. Видача відповідній особі готівкових коштів під звіт проводиться за умови звітування нею у встановленому порядку за раніше отримані під звіт суми. Звітування за одержані під звіт готівкові кошти здійснюється відповідно до законодавства України.

Згідно п. 3.1 глави 3 вищенаведного Положення, касові операції оформляються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням спеціальних платіжних засобів, іншими касовими документами, які згідно із законодавством України підтверджували б факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівкових коштів.

Відповідно до п. 2.8 глави 2 вищенаведного Положення, підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) в межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов»язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки. Відокремлені підрозділи підприємств - юридичних осіб можуть здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас таких юридичних осіб або до будь-якого банку для її переказу і зарахування на банківські рахунки зазначених юридичних осіб.

В п. 2.10 глави 2 вищенаведного Положення зазначено, що підприємства мають право зберігати у своїй касі готівку, одержану в банку для виплат, що належать до фонду оплати праці, а також пенсій, стипендій, дивідендів (доходу), понад установлений ліміт каси протягом трьох робочих днів, уключаючи день одержання готівки в банку. Для проведення цих виплат працівникам віддалених відокремлених підрозділів підприємств залізничного транспорту та морських портів готівка може зберігатися в їх касах понад установлений ліміт каси протягом п»яти робочих днів, уключаючи день одержання готівки в банку. Готівка, що одержана в банку на інші виплати, має видаватися підприємством своїм працівникам у той самий день. Суми готівки, що одержані в банку і не використані за призначенням протягом установлених вище строків, повертаються підприємством до банку не пізніше наступного робочого дня банку або можуть залишатися в його касі (у межах установленого ліміту).

Пунктом 5.8 глави 5 згаданого Положення передбачено, що якщо підприємством ліміт каси не встановлено (незалежно від причин такого невстановлення), то ліміт такої каси вважається нульовим. У цьому разі вся готівка, що перебуває в його касі на кінець робочого дня і не здана підприємством відповідно до вимог цього Положення, вважається понадлімітною.

Відповідальність за дотримання порядку ведення операцій з готівкою, згідно п. 7.3 глави 7 вищенаведного Положення, покладається на підприємців, керівників підприємств. Особи, які винні в порушенні порядку ведення операцій з готівкою, притягуються до відповідальності в установленому законодавством України порядку. У разі виявлення порушень установленого порядку ведення операцій з готівкою органи державної податкової служби України застосовують до порушників штрафні санкції на підставі подання органів контролю згідно з законодавством України.

Згідно ст.1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», установлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб»єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу: за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах - у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день; за перевищення встановлених строків використання виданої під звіт готівки, а також за видачу готівкових коштів під звіт без повного звітування щодо раніше виданих коштів - у розмірі 25 відсотків виданих під звіт сум.

За таких обставин справи, колегія суддів приходить до переконання, що суд першої інстанції прийшов до правильного висновку, оскільки в судовому засіданні доведено, що зі сторони Приватного акціонерного товариства «Калина-ЛТД» мали місце порушення чинного законодавства, а Державною податковою інспекцією у м. Чевонограді правильно було визначено характер даних порушень та правомірно прийнято рішення про застосування відповідних санкцій і проведено нарахування податку.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги не являються суттєвими і не складають підстави для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи.

Керуючись статтями 160, 195, 197, 198 п.1, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Калина-ЛТД» залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 02.08.2011 року у справі №2а-7401/11/1370 - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п»ять днів після направлення її копії особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена до касаційної інстанції протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя Гудим Л.Я.

Судді Пліш М.А.

Святецький В.В.