Постанова № 34164324, 10.10.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.10.2013
Номер справи
805/13584/13-а
Номер документу
34164324
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 жовтня 2013 р. Справа №805/13584/13-а

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 11-25 год.

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Смагар С.В. при секретарі судового засідання - Поддубному С.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Прокурора м. Харцизька в інтересах держави в особі Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів

до Комунального підприємства «Служба єдиного замовника міста Зугрес»

про стягнення суми адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в розмірі 59571 грн. 42 коп.

за участю прокурора: Хейфець Р.В., посв. № 013671

представників від позивача: Чебаненка Є.О., за дов. від 02.01.2013р.

від відповідача: Пилипенко О.Є., за дов. від 09.10.2013р.

ВСТАНОВИВ:

Прокурором м. Харцизька в інтересах держави в особі Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів заявлено позов до Комунального підприємства «Служба єдиного замовника міста Зугрес» про стягнення суми адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в сумі 59571 грн. 42 коп. Правовою підставою стягнення прокурор та позивач вважають норми 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні». Зазначили, що відповідно до звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2012 рік середньооблікова численність штатних працівників Комунального підприємства «Служба єдиного замовника міста Зугрес» становила 63 особи, тому норматив для працевлаштування інвалідів згідно розрахунку позивача становить 3 робочих місця, призначених для забезпечення працевлаштування інвалідів. Також зазначили, що посадовими особами відповідача внесені неправдиві відомості до форми звітності № 10-ПІ за 2012 рік в частині працевлаштування на підприємстві 4 осіб, яким встановлена інвалідність, що підтверджується матеріали кримінального провадження № 12013050550001699, яке 28 серпня 2013 року відносно ОСОБА_3 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 367 Кримінального кодексу України з обвинувальним висновком направлено до Харцизького міського суду. Таким чином, в порушення статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» відповідачем не створені робочі місця, на яких повинні працювати інваліди, у зв'язку з чим сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання Комунальним підприємством «Служба єдиного замовника міста Зугрес» нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2012 році становить 59571 грн. 42 коп. Прокурор та представник позивача у судовому засіданні підтримали заявлені позовні вимоги, просили суд задовольнити позов у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні надала письмові заперечення проти позову, в обґрунтування чого зазначила, що середньооблікова кількість найманих працівників Комунального підприємства «Служба єдиного замовника міста Зугрес» протягом 2012 року становила 63 особи, тому норматив для працевлаштування інвалідів становить 3 робочих місця, призначених для забезпечення працевлаштування інвалідів. Пояснила, що у звіті про зайнятість і працевлаштування інвалідів відображається середньооблікова кількість штатних працівників за рік, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність, але посадовою особою підприємства у звіті про зайнятість і працевлаштування інвалідів за формою 10-ПІ за 2012 рік помилково внесена фактична кількість штатних працівників, яким встановлена інвалідність. Згідно довідки з відділу кадрів КП «Служба єдиного замовника м. Зугрес» у 2012 році на підприємстві дійсно працювало 4 робітника, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність. Тому вважає, що ствердження позивача про внесення посадовою особою КП «Служби єдиного замовника м. Зугрес» неправдивих даних до форми № 10-ПІ, з метою ухилення від сплати адміністративно-господарських санкцій є необґрунтованим. Проти суми адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в розмірі 59571 грн. 42 коп. не заперечувала.

Вислухавши у судовому засіданні прокурора, представників сторін, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.

Комунальне підприємство «Служба єдиного замовника міста Зугрес» зареєстровано як юридична особа виконавчим комітетом Харцизької міської ради Донецької області, включене до ЄДРПОУ за номером 32403811.

Відповідно до розрахунку суми адміністративного-господарських санкцій стосовно відповідача за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2012 році загальна сума адміністративного-господарських санкцій становить 59571 грн. 42 коп.

Згідно з частиною 1 статті 18 Закону «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21 березня 1991 року № 875-ХІІ (надалі - Закон № 875) забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

Слід зазначити, що частиною 3 статті 18 Закону № 875 встановлено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10 лютого 2007 року № 42 затверджено форму звітності № 10-ПІ (річна) «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів» та Інструкції щодо заповнення форми звітності № 10-ПІ (річна) «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів».

Відповідно до частин 1, 2 статті 19 Закону № 875 для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Як вбачається зі звіту відповідача форми №10-ПІ про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2012 рік, середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу становить - 63 особи, з них: середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність - 4 особи, кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» становить - 3 особи.

З розрахунку суми адміністративного-господарських санкцій стосовно відповідача за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2012 році судом вбачається, що середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу становить - 63 особи, фонд оплати праці штатних працівників складає 1876 грн. 50 коп. За даними досудового розслідування Харцизького МВ ГУМВС України в Донецькій області середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність складає - 1 особа. Кількість робочих місць, призначених для забезпечення працевлаштування інвалідів, відповідно до нормативу - 3 особи, кількість нестворених робочих місць, призначених для забезпечення працевлаштування інвалідів, з урахуванням даних досудового розслідування Харцизького МВ ГУМВС України в Донецькій області - 2 одиниці, середньомісячна заробітна плата штатного працівника складає 29785 грн. 71 коп. Таким чином сума адміністративного-господарських санкцій за нестворені 2 одиниці робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів складає 59571 грн. 42 коп.

Відповідно до частини 1 статті 20 Закону № 875 підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Таким чином, оскільки на підприємстві середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 Закону № 875, то відповідач відповідно до вимог статті 20 зазначеного Закону повинен сплатити позивачу адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на підприємстві за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інвалідів і не зайняте інвалідом.

Згідно Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70, обчислення суми адміністративно-господарських санкцій проводиться роботодавцями самостійно згідно з порядком заповнення звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів, затвердженого Мінпраці та погодженням з Держкомстатом.

Суд зазначає, що адміністративно-господарські санкції самостійно відповідачем сплачені не були, що є порушенням вимог частини 4 статті 20 вказаного Закону № 875, якою передбачено, що адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.

Також зі статті 20 Закону № 875 вбачається, що спори, що виникають із правовідносин за статтями 19, 20 цього Закону, вирішуються Фондом соціального захисту інвалідів або в судовому порядку. Фонд соціального захисту інвалідів, його відділення мають право захищати свої права та законні інтереси, у тому числі в суді.

Доказів сплати суми адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в розмірі 59571 грн. 42 коп. відповідач не надав суду. Наявність суми боргу на час розгляду справи підтверджена прокурором та позивачем шляхом надання суду розрахунку суми заборгованості.

Таким чином, оскільки відповідачем не виконано обов'язку по створенню передбаченої законодавством кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до частини 4 статті 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Прокурора м. Харцизька в інтересах держави в особі Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Комунального підприємства «Служба єдиного замовника міста Зугрес» про стягнення суми адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в розмірі 59571 грн. 42 коп., задовольнити повністю.

Стягнути з Комунального підприємства «Служба єдиного замовника міста Зугрес» (код ЄДРПОУ 32403811) на користь Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на р/р 31216230700001, код ЄДРПОУ 38033949, банк ГУ ДКС у Донецькій області, МФО 834016, суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в розмірі 59571 грн. 42 коп.

Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошена у судовому засіданні 10 жовтня 2013 року.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Постанова в адміністративній справі може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання через Донецький окружний адміністративний суд апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Смагар С.В.