РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"15" жовтня 2013 р. Справа № 906/647/13
Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії:
Головуючий суддя Павлюк І. Ю.
суддя Миханюк М.В. ,
суддя Савченко Г.І.
при секретарі Новаку Р.А.
за участю представників сторін:
від позивача: Панчелюга К.М.
від відповідача: Оханський Ю.М. - представник за довіреністю від 14.10.2013р. №14
від третьої особи на стороні позивача: не з'явився
від третьої особи на стороні відповідача: не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Рівненського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Першого заступника прокурора Житомирської області
на рішення господарського суду Житомирської області
від 06.08.13 р. у справі № 906/647/13 (суддя Кравець С.Г.)
за позовом Прокурора Баранівського району в інтересах держави
до Баранівської районної державної адміністрації, м.Баранівка, Житомирської області
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Житомирської обласної державної адміністрації, м.Житомир
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Дочірнього підприємства "Дзержинський лісгосп АПК" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс" Житомирської обласної ради, смт.Романів, Житомирської області
про визнання незаконним і скасування розпорядження голови районної державної адміністрації при врегулюванні земельних відносин щодо припинення та надання права постійного користування землями лісогосподарського призначення площею 5687,2905 га
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Житомирської області від 06.08.2013р. у справі №906/647/13 позов Прокурора Баранівського району в інтересах держави до Баранівської районної державної адміністрації, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Житомирської обласної державної адміністрації, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Дочірнього підприємства "Дзержинський лісгосп АПК" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс" Житомирської обласної ради про визнання незаконним і скасування розпорядження голови районної державної адміністрації при врегулюванні земельних відносин щодо припинення та надання права постійного користування землями лісогосподарського призначення площею 5687,2905га задоволено частково.
Визнано незаконним та скасовано розпорядження голови Баранівської районної державної адміністрації №81 від 26.02.2008р. в частині надання дозволу Дочірньому підприємству "Дзержинський лісгосп АПК" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс" Житомирської обласної ради на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок лісогосподарського призначення з метою надання їх у постійне користування загальною площею 5687,2905га (у розрізі місцевих рад згідно додатку 2), які розташовані за межами населених пунктів району.
Стягнуто з Баранівської районної державної адміністрації в дохід Державного бюджету України 1147,00грн. судового збору.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Перший заступник прокурора Житомирської області звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просить оскаржене рішення скасувати в частині відмовлених позовних вимог Прокурора Баранівського району та прийняти нове рішення, яким позов Прокурора Баранівського району задоволити у повному обсязі.
Мотивуючи апеляційну скаргу, прокурор зазначає, зокрема, наступне:
- вважає, що судове рішення в частині відмовлених позовних вимог є незаконним, таким, що прийняте з порушенням норм матеріального і процесуального права;
- вирішення питання набуття ДП "Дзержинський лісгосп АПК" права постійного користування земельними ділянками лісогосподарського призначення площею 5687,2905га на території Баранівського району мало здійснюватися шляхом надання підприємству дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на вказані земельні ділянки, без переведення земельних ділянок до категорії земель запасу лісогосподарського призначення відповідних міської, сільських та селищних рад, та необхідності розроблення проекту із землеустрою щодо відведення вказаних земель;
- врегулювання питання права постійного користування ДП "Дзержинський лісгосп АПК", до якого перейшли усі майнові права та обов'язки приєднаного ДП "Баранівське лісництво АПК" мало здійснюватися без припинення права постійного користування земельною ділянкою;
- безпідставною є оцінка судом змісту п.1 оскаржуваного розпорядження як виконання відповідачем вимог ч.7 ст.123 Земельного кодексу України та проведення аналогії зі ст.141 цього Кодексу з приводу того, що припинення права постійного користування здійснюється в тому самому порядку, що і надання земельної ділянки у постійне користування;
- не відповідає обставинам справи позиція суду про виключно дозвільний характер спірних розпоряджень, що спростовується внесенням на їх підставі змін до форми 6-зем щодо площі земель лісогосподарського призначення та їх статусу (землі запасу), укладенням ДП "Дзержинський лісгосп АІЖ" та ДП "Центр ДЗК" договору про виконання робіт по здійсненню землеустрою. Крім того в п.3 розпорядження голови Баранівської районної державної адміністрації №81 від 26.02.2008р. та №309 від 10.12.2010р. зазначено про необхідність надати розроблений проект відведення на розгляд і затвердження обласної державної адміністрації.
Відповідач та його представник в судовому засіданні заперечили проти доводів та вимог апеляційної скарги, вважають рішення господарського суду Житомирської області від 06.08.2013р. законним та обґрунтованим, а тому просять залишити його без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Треті особи не скористалися правом подачі письмового відзиву на апеляційну скаргу, що, у відповідності до ч.2 ст.96 ГПК України, не перешкоджає перегляду рішення місцевого господарського суду.
15.10.2013р. до суду від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Житомирської обласної державної адміністрації надійшло клопотання про розгляд апеляційної скарги без участі її представника.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Дочірнього підприємства "Дзержинський лісгосп АПК" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс" Житомирської обласної ради в судове засідання не з'явився, про причину неявки суд не повідомив.
Враховуючи приписи ст.101 ГПК України про межі перегляду справ в апеляційній інстанції та той факт, що неявка в засідання суду представників третіх осіб, належним чином та відповідно до законодавства повідомленених про дату, час та місце розгляду справи, не перешкоджає перегляду оскарженого судового акту, судова колегія розглянула апеляційну скаргу за відсутності представників третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Житомирської обласної державної адміністрації та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Дочірнього підприємства "Дзержинський лісгосп АПК" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс" Житомирської обласної ради.
Заслухавши пояснення прокурора, представника відповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, перевіривши повноту з'ясування та доведеність всіх обставин, що мають значення для справи, відповідність висновків, викладених у рішенні місцевого господарського суду, обставинам справи, правильність застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскарженого рішення, судова колегія вважає, що рішення господарського суду Житомирської області від 06.08.2013р. у справі №906/647/13 про визнання незаконним та скасування розпорядження голови Баранівської районної державної адміністрації №81 від 26.02.2008р. в частині надання дозволу Дочірньому підприємству "Дзержинський лісгосп АПК" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс" Житомирської обласної ради на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок лісогосподарського призначення з метою надання їх у постійне користування загальною площею 5687,2905га (у розрізі місцевих рад згідно додатку 2), які розташовані за межами населених пунктів району, підлягає залишенню без змін, а апеляційне провадження, порушене за апеляційною скаргою Першого заступника прокурора Житомирської області в частині оскарження рішення господарського суду Житомирської області від 06.08.2013р. у справі №906/647/13 про визнання незаконними і скасування розпоряджень голови Баранівської районної державної адміністрації №81 від 26.02.2008р. та №309 від 10.12.2010р. про надання згоди на припинення права постійного користування земельними ділянками ДП "Баранівське лісництво АПК" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс" загальною площею 5687,2905га, які розташовані за межами населених пунктів району та переведення вищезазначених земельних ділянок до категорій земель запасу лісогосподарського призначення відповідних міської, сільських та селищних рад району (у розрізі місцевих рад району згідно додатку 1) підлягає припиненню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, 26.01.2005р. розпорядженням голови Баранівської районної державної адміністрації №30 "Про припинення права користування земельними ділянками та затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж та складання державних актів на право постійного користування земельними ділянками ДП "Баранівське лісництво АПК" надано в постійне користування Дочірньому підприємству "Баранівське лісництво АПК" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс" земельні ділянки для ведення лісового господарства загальною площею 5687,2905 га за межами населених пунктів на землях місцевих рад району згідно додатку 2 (а.с.77,79 т.1).
05.06.2007р. Житомирським обласним комунальним агролісогосподарським підприємством "Житомироблагроліс" Житомирської обласної ради, з метою реалізації рішення Житомирської обласної ради від 14.07.2006р. №22 "Про управління обласною радою спільною власністю територіальних громад області", активізації впровадження державної політики щодо розвитку лісового та мисливського господарства, мобілізації фінансових ресурсів, проведення заходів щодо посилення захисних, санітарно-гігієнічних, оздоровчих та інших функцій лісу, оптимального вирішення виробничих питань, недопущення заборгованості по виплаті заробітної плати та платежах до бюджетів та соціальних фондів, видано наказ №69 "Про реорганізацію деяких дочірніх підприємств ЖОКАП "Житомироблагроліс" (а.с.15 т.1, 16 т.2).
Згідно п.1 наказу від 05.06.2007р. №69, реорганізовано дочірні підприємства "Баранівське лісництво АПК" ЖОКАП "Житомироблагроліс", "Чуднівське лісництво АПК" ЖОКАП "Житомироблагроліс" та "Бердичівське лісництво АПК" ЖОКАП "Житомироблагроліс" шляхом їх приєднання до Дочірнього підприємства "Дзержинський лісгосп АПК" ЖОКАП "Житомироблагроліс" на правах лісництв без права юридичної особи.
Пунктом 4 наказу від 05.06.2007р. №69 визначено, що ДП "Дзержинський лісгосп АПК" ЖОКАП "Житомироблагроліс" є правонаступником всіх прав та обов'язків дочірніх підприємств "Баранівське лісництво АПК" ЖОКАП "Житомироблагроліс", "Чуднівське лісництво АПК" ЖОКАП "Житомироблагроліс" та "Бердичівське лісництво АПК" ЖОКАП "Житомироблагроліс".
Відповідно до ст.3 Статуту ДП "Дзержинський лісгосп АПК" ЖОКАП "Житомироблагроліс" Житомирської обласної ради (нова редакція), метою заснування підприємства є здійснення державної політики щодо розвитку лісового та мисливського господарства, охорона і захист лісів, одержання прибутку за рахунок задоволення потреб населення в сировині, матеріалах та послугах підприємства. Основними напрямами господарської діяльності підприємства є: лісівництво; ведення діяльності, пов'язаної з побічним користуванням лісом; виготовлення, переробка та реалізація сировини, лісоматеріалів, інших матеріалів, тощо (а.с.23-28 т.2).
Згідно п.2.8 Статуту ДП "Дзержинський лісгосп АПК" ЖОКАП "Житомироблагроліс" Житомирської обласної ради (нова редакція), ДП "Дзержинський лісгосп АПК" ЖОКАП "Житомироблагроліс" Житомирської обласної ради засноване шляхом реорганізації, а саме: приєднання до нього дочірніх підприємств ЖОКАП "Житомироблагроліс" "Баранівське лісництво АПК", "Бердичівське лісництво АПК", "Чуднівське лісництво АПК" на правах лісництв без права юридичної особи та є правонаступником боргових та майнових зобов'язань вище поіменованих суб'єктів господарської діяльності.
23.01.2008р. ДП "Дзержинський лісгосп АПК" ЖОКАП "Житомироблагроліс" звернулося до голів районних державних адміністрацій Барановського, Чуднівського, Любарського, Бердичівського районів Житомирської області із заявою від 22.01.2008р. №29 про надання згоди на припинення права постійного користування земельними ділянками лісу Баранівського, Чуднівського, Любарського, Бердичівського лісництв АПК та надання згоди на розроблення проекту землеустрою, щодо відведення земельних ділянок лісогосподарського призначення в постійне користування землею загальною площею 13513га ДП "Дзержинський лісгосп АПК" (а.с.17 т.1).
23.01.2008р. ДП "Дзержинський лісгосп АПК" ЖОКАП "Житомироблагроліс" звернулося до голови Баранівської райдержадміністрації із заявою від 22.01.2008р. №29 про надання згоди на припинення права постійного користування земельними ділянками лісу "Баранівського лісництва АПК" площею 5694,2176га з послідуючою передачею земель лісового фонду ДП "Баранівське лісництво АПК" площею 5694,2176га в ДП "Дзержинський лісгосп АПК" та надання згоди по встановленню меж ділянок лісогосподарського призначення для виготовлення технічної документації по передачі земель від ДП "Баранівське лісництво АПК" в ДП "Дзержинський лісгосп АПК" (а.с.21 т.2)
26.02.2008р. головою Баранівської районної державної адміністрації видано розпорядження №81 з дадатками 1, 2 "Про надання згоди на припинення права постійного користування земельними ділянками ДП "Баранівське лісництво АПК" та надання дозволу на розробку проекту відведення земельних ділянок ДП "Дзержинський лісгосп АПК" ЖОКАП "Житомироблагроліс" (а.с.19-21 т.1).
Відповідно до п.1 розпорядження №81 від 26.02.2008р., надано згоду на припинення права постійного користування земельними ділянками Дочірньому підприємству "Баранівське лісництво АПК" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс", загальною площею - 5687,2905га (у розрізі місцевих рад району згідно додатку 1), які розташовані за межами населених пунктів району.
Пунктом 2 розпорядження №81 від 26.02.2008р., надано дозвіл Дочірньому підприємству "Дзержинський лісгосп АПК" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс" на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок лісогосподарського призначення з метою надання їх у постійне користування загальною площею - 5687,2905га (у розрізі місцевих рад району згідно додатку 2), які розташовані за межами населених пунктів району.
В п.3 розпорядження №81 від 26.02.2008р. зазначено ДП "Дзержинський лісгосп АПК" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс" після розробки проекту відведення земельних ділянок, подати його на розгляд і затвердження до обласної державної адміністрації.
10.12.2010р. розпорядженням голови Баранівської районної державної адміністрації №309 "Про внесення змін до розпорядження голови райдержадміністрації від 26.02.08 №81", п.1 розпорядження голови райдержадміністрації від 26.02.08 №81 "Про надання згоди на припинення права постійного користування земельними ділянками ДП "Баранівське лісництво АПК" та надання дозволу на розробку проекту відведення земельних ділянок ДП "Дзержинський лісгосп АПК" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс" викладено в наступній редакції (а.с.18 т.1):
"1. Надати згоду на припинення права постійного користування земельними ділянками Дочірньому підприємству "Баранівське лісництво АПК" Житомирського обласвного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс" загальною площею - 5687,2905 га, які розташовані за межами населених пунктів району та переведення вищезазначених земельних ділянок до категорії земель запасу лісогосподарського призначення відповідних міської, сільських та селищних рад району (у розрізі місцевих рад району згідно додатку 1)".
16.05.2008р. між ДП "Дзержинський лісгосп АПК" та Житомирською регіональною філією ДП "Центр ДЗК" укладено договір №2832 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок ДП "Дзержинський лісгосп АПК" на території Барановського району Рогачівська, Радулинська, Суємецька, Смолдирівська, Хирівська, Ялинівська сільські ради (а.с.25,т.1).
За вказаних обставин, Прокурор Баранівського району в інтересах держави звернувся до господарського суду Житомирської області з позовом до Баранівської районної державної адміністрації про визнання незаконним і скасування розпоряджень голови Баранівської районної державної адміністрації №81 від 26.02.2008р. та №309 від 10.12.2010р. про надання згоди на припинення права постійного користування земельними ділянками загальною площею 5687,2905га ДП "Баранівське лісництво АПК" та надання дозволу на розробку проекту відведення земельних ділянок лісогосподарського призначення ДП "Дзержинський лісгосп АПК" (а.с.3-9 т.1).
На обґрунтування позовних вимог Прокурор послався на ч.2 ст.19 Конституції України та ст.122 Земельного кодексу України та зазначив, що Баранівська районна державна адміністрація перевищила свої повноваження, прийнявши розпорядження від 26.02.2008р. №81 та від 10.12.2010р. №309, оскільки вирішення питання щодо припинення права постійного користування та передачі ДП "Баранівське лісництво АПК" в постійне користування земель лісогосподарського призначення не відноситься до повноважень Баранівської районної державної адміністрації. Також, прокурор вказав, що у даному випадку (у зв'язку з реорганізацією та приєднанням до ДП "Дзержинський лісгосп АПК" на правах лісництва без права юридичної особи ДП "Баранівське лісництво АПК", відповідно, й переходом до нього усіх майнових прав та обов'язків) з урахуванням Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004р. №677, вирішення питання набуття ДП "Дзержинський лісгосп АПК" права постійного користування земельними ділянками лісогосподарського призначення площею 5687,2905га на території Баранівського району повинно було здійснюватися шляхом надання підприємству дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на вказані земельні ділянки, без переведення земельних ділянок до категорії земель запасу лісогосподарського призначення відповідних міської, сільських та селищних рад та необхідності розроблення проекту із землеустрою щодо відведення вказаних земель. Окрім цього, прокурор зауважив, що з 16.05.2008р. (дата укладення договору на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок лісогосподарського призначення між ДП "Дзержинський лісгосп АПК" та Житомирською регіональною філією ДП "Центр ДЗК"), тобто, понад 5 років, роботи за вказаним договором не виконано; Баранівською районною державної адміністрацією та відділом Держземагенства у Баранівському районі належних заходів до усунення порушень та належного оформлення документів, що посвідчують право на землі лісогосподарського призначення, не вжито, чим порушуються права ДП "Дзержинський лісгосп АПК" у сфері здійснення визначеної статутом підприємства діяльності, у тому числі щодо використання земель лісогосподарського призначення, оскільки така діяльність здійснюється підприємством без відповідних правових підстав.
Ухвалою господарського суду Житомирської області від 07.05.2013р. залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Дочірнє підприємство "Дзержинський лісгосп АПК" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс" Житомирської обласної ради.
Ухвалою господарського суду Житомирської області від 17.06.2013р. залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Житомирську обласну державну адміністрацію.
Як вже зазначалося, рішенням господарського суду Житомирської області від 06.08.2013р. позов задоволено частково. Визнано незаконним та скасовано розпорядження голови Баранівської районної державної адміністрації №81 від 26.02.2008р. в частині надання дозволу Дочірньому підприємству "Дзержинський лісгосп АПК" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс" Житомирської обласної ради на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок лісогосподарського призначення з метою надання їх у постійне користування загальною площею 5687,2905га (у розрізі місцевих рад згідно додатку 2), які розташовані за межами населених пунктів району (а.с.52-56 т.2).
Колегія суддів апеляційного господарського суду погоджується з висновком суду першої інстанції про визнання незаконним та скасування розпорядження голови Баранівської районної державної адміністрації №81 від 26.02.2008р. в частині надання дозволу Дочірньому підприємству "Дзержинський лісгосп АПК" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс" Житомирської обласної ради на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок лісогосподарського призначення з метою надання їх у постійне користування загальною площею 5687,2905га (у розрізі місцевих рад згідно додатку 2), які розташовані за межами населених пунктів району, з огляду на таке.
Згідно ч.ч.1,5 ст.59 Господарського кодексу України, припинення діяльності суб'єкта господарювання здійснюється шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації - за рішенням власника (власників) чи уповноважених ним органів, за рішенням інших осіб - засновників суб'єкта господарювання чи їх правонаступників, а у випадках, передбачених законами, - за рішенням суду. У разі перетворення одного суб'єкта господарювання в інший до новоутвореного суб'єкта господарювання переходять усі майнові права і обов'язки попереднього суб'єкта господарювання.
Відповідно до ч.1 ст.104 Цивільного кодексу України, юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації.
Частиною ч.3 ст.59 ГК України встановлено, що у разі приєднання одного або кількох суб'єктів господарювання до іншого суб'єкта господарювання до цього останнього переходять усі майнові права та обов'язки приєднаних суб'єктів господарювання.
Пункт 2.8 Статуту ДП "Дзержинський лісгосп АПК" ЖОКАП "Житомироблагроліс" Житомирської обласної ради (нова редакція) передбачає, що ДП "Дзержинський лісгосп АПК" ЖОКАП "Житомироблагроліс" Житомирської обласної ради засноване шляхом реорганізації, а саме: приєднання до нього дочірніх підприємств ЖОКАП "Житомироблагроліс" "Баранівське лісництво АПК", "Бердичівське лісництво АПК", "Чуднівське лісництво АПК" на правах лісництв без права юридичної особи та є правонаступником боргових та майнових зобов'язань вище поіменованих суб'єктів господарської діяльності.
З вищевикладеного вбачається, що Дочірнє підприємство "Дзержинський лісгосп АПК" ЖОКАП "Житомироблагроліс" є правонаступником приєднаних до нього внаслідок реорганізації дочірніх підприємств ЖОКАП "Житомироблагроліс" "Баранівське лісництво АПК", "Бердичівське лісництво АПК", "Чуднівське лісництво АПК", а отже, у нього виникло право на переоформлення, у встановленому законом порядку, права постійного користування земельними ділянками загальною площею 5687,2905га..
Згідно ст.1 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації. Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.
Відповідно до п.7 ч.1 ст.13 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить, зокрема, вирішення питань, зокрема, використання землі, природних ресурсів, охорони довкілля.
Статтею 17 Земельного кодексу України передбачено, що до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить, серед іншого, розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
Статтею 21 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" встановлено, що до повноважень місцевих державних адміністрацій віднесено розпорядження землями державної власності відповідно до закону.
Статтею 2 Земельного кодексу України визначено, що земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Об'єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).
В ч.1 ст.3 Земельного кодексу України вказано, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
В силу п."а" ч.2 ст.92 Земельного кодексу України, права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.
Частиною 1 ст.57 Земельного кодексу України передбачено, що земельні ділянки лісогосподарського призначення за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування надаються в постійне користування спеціалізованим державним або комунальним лісогосподарським підприємствам, іншим державним і комунальним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані підрозділи, для ведення лісового господарства.
Стаття 12 Перехідних положень Земельного кодексу України (в редакції, яка була чинна на дату прийняття рішень) передбачає, що до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
В силу приписів ч.3 ст.122 Земельного кодексу України, районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: а) сільськогосподарського використання; б) ведення водного господарства, крім випадків, передбачених частиною сьомою цієї статті; в) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо) з урахуванням вимог частини шостої цієї статті, крім випадків, визначених частиною сьомою.
Частина 4 ст.122 Земельного кодексу України встановлює, що обласні державні адміністрації надають земельні ділянки на їх території із земель державної власності у постійне користування юридичним особам у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів для всіх потреб, крім випадків, визначених частинами третьою, сьомою цієї статті.
Враховуючи вищезазначене, колегія суддів Рівненського апеляційного господарського суду погоджується з висновком місцевого господарського суду про визнання незаконним та скасування розпорядження голови Баранівської районної державної адміністрації від 26.02.2008р. №81 в частині надання дозволу ДП "Дзержинський лісгосп АПК" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс" Житомирської обласної ради на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок лісогосподарського призначення з метою надання їх у постійне користування загальною площею 5687,2905га (у розрізі місцевих рад району згідно додатку 2), які розташовані за межами населених пунктів району, як такого, що не відповідає вимогам ч.4 ст.123 Земельного кодексу України, оскільки надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок лісогосподарського призначення за приписами ч.3 ст.123 Земельного кодексу України віднесено до повноважень обласної державної адміністрації.
З огляду на вказане, місцевий господарський суд дійшов правильного висновку, що позовні вимоги Прокурора Баранівського району в інтересах держави в частині визнання незаконним і скасування розпорядження голови Баранівської районної адміністрації від 26.02.2008р. №81 про надання дозволу на розробку проекту відведення земельних ділянок лісогосподарського призначення ДП "Дзержинський лісгосп АПК" є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що рішення господарського суду Житомирської області від 06.08.2013р. про визнання незаконним і скасування розпорядження голови Баранівської районної адміністрації від 26.02.2008р. №81 про надання дозволу на розробку проекту відведення земельних ділянок лісогосподарського призначення ДП "Дзержинський лісгосп АПК" прийняте з повним з'ясуванням всіх обставин, що мають значення для справи, дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому відсутні підстави для його скасування.
Відповідно до ст.91 ГПК України, сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили. Ухвали місцевого господарського суду оскаржуються в апеляційному порядку окремо від рішення господарського суду лише у випадках, передбачених статтею 106 цього Кодексу.
Статтею 101 ГПК України про межі перегляду справи в апеляційній інстанції передбачено, що у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Додаткові докази приймаються судом, якщо заявник обґрунтував неможливість їх подання суду першої інстанції з причин, що не залежали від нього. Апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обгрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі. В апеляційній інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.
З матеріалів справи вбачається, що згідно протоколів судового засідання від 21.05.2013р., 03.06.2013р., 17.06.2013р., 06.08.2013р. у даній справі позовні вимоги Прокурора Баранівського району в інтересах держави розглядалися в судових засіданнях, в результаті чого, в судовому засіданні 06.08.2013р. було оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Вказаним рішенням позов Прокурора Баранівського району в інтересах держави до Баранівської районної державної адміністрації, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Житомирської обласної державної адміністрації, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Дочірнього підприємства "Дзержинський лісгосп АПК" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс" Житомирської обласної ради про визнання незаконним і скасування розпорядження голови районної державної адміністрації при врегулюванні земельних відносин щодо припинення та надання права постійного користування землями лісогосподарського призначення площею 5687,2905га задоволено частково.
Визнано незаконним та скасовано розпорядження голови Баранівської районної державної адміністрації №81 від 26.02.2008р. в частині надання дозволу Дочірньому підприємству "Дзержинський лісгосп АПК" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс" Житомирської обласної ради на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок лісогосподарського призначення з метою надання їх у постійне користування загальною площею 5687,2905га (у розрізі місцевих рад згідно додатку 2), які розташовані за межами населених пунктів району.
Однак, Прокурор Баранівського району Житомирської області звернувся до господарського суду з позовом до Баранівської районної державної адміністрації за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Житомирської обласної державної адміністрації, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Дочірнього підприємства "Дзержинський лісгосп АПК" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс" Житомирської обласної ради про визнання незаконним і скасування розпоряджень голови Баранівської районної адміністрації №81 від 26.02.2008р. та №309 від 10.12.2010р. про надання згоди на припинення права постійного користування земельними ділянками ДП "Баранівське лісництво АПК" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс" та надання дозволу на розробку проекту відведення земельних ділянок лісогосподарського призначення ДП "Дзержинський лісгосп АПК" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс".
З мотивувальної частини рішення господарського суду Житомирської області вбачається, що позовна вимога прокурора про визнання незаконним і скасування розпоряджень голови Баранівської районної державної адміністрації №81 від 26.02.2008р. та №309 від 10.12.2010р. про надання згоди на припинення права постійного користування земельними ділянками ДП "Баранівське лісництво АПК" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс" загальною площею 5687,2905га, які розташовані за межами населених пунктів району та переведення вищезазначених земельних ділянок до категорії земель запасу лісогосподарського призначення відповідних міської, сільських та селищних рад району (у розрізі місцевих рад району згідно додатк1), розглядалася по суті та їй надана відповідна правова оцінка, однак, рішення в зазначеній частині позову судом не прийнято, про що свідчить резолютивна частина рішення №906/647/13 від 06.08.2013р.
В п.9 постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування розділу XII Господарського процесуального кодексу України" від 17.05.2011р. N7 зазначено, що повноваження апеляційної інстанції щодо розгляду апеляційних скарг на рішення суду першої інстанції вичерпно визначено статтею 103 ГПК, яка не передбачає можливості передачі справи, на новий розгляд до суду першої інстанції. Таке право надано апеляційній інстанції лише у разі скасування ухвал, зазначених у частині сьомій статті 106 ГПК.
Отже, якщо у процесі перегляду справи апеляційним господарським судом буде встановлено, що суд першої інстанції, приймаючи процесуальний акт, неправомірно відмовив у задоволенні частини позовних вимог, або припинив провадження чи залишив без розгляду позов у певній частині, або ж не розглянув одну чи кілька заявлених вимог, у тому числі в зв'язку з неправомірною відмовою в прийнятті зустрічної позовної заяви тощо, суд апеляційної інстанції повинен самостійно усунути відповідне порушення. Він не вправі передавати справу на новий розгляд до господарського суду першої інстанції.
Оскільки з мотивувальної частини рішення №906/647/13 від 06.08.2013р. вбачається, що фактично місцевим господарським судом було розглянуто в засіданні господарського суду всі позовні вимоги Прокурора Баранівського району, а з резолютивної частини рішення вбачається, що з другої позовної вимоги рішення не прийнято, в суду апеляційної інстанції відсутня можливість усунути відповідне порушення та розглянути апеляційну скаргу по суті на рішення №906/647/13 від 06.08.2013р. в частині, яка не приймалася місцевим господарським судом.
Відповідно до п.5 постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування розділу XII Господарського процесуального кодексу України" від 17.05.2011р. N7, якщо апеляційну скаргу подано особою, яка не має права її подавати, або на процесуальний документ, який не ухвалювався та відсутній у справі, то відповідні обставини виключають перегляд судових актів суду першої інстанції апеляційним господарським судом. У таких випадках останній повинен відмовити у прийнятті апеляційної скарги і винести з цього приводу відповідну ухвалу: щодо апеляційних скарг на рішення суду першої інстанції - з посиланням на статті 97, 98 ГПК, а щодо апеляційних скарг на ухвали суду - на статті 91, 98 і 106 ГПК.
У разі помилкового порушення апеляційного провадження в зазначених випадках суд апеляційної інстанції припиняє таке провадження на підставі пункту 1 частини першої статті 80 ГПК.
Згідно п.1 ч.1 ст.80 ГПК України, господарський суд припиняє провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.
Оскільки Перший заступник прокурора Житомирської області в прохальній частині апеляційної скарги просить рішення господарського суду Житомирської області від 06.08.2013р. у справі №906/647/13 скасувати в частині відмовлених позовних вимог Прокурора Баранівського району в інтересах держави та прийняти нове рішення, яким позов Прокурора Баранівського району в інтересах держави задоволити у повному обсязі, а саме рішення, як результат розгляду позову, щодо вказаних вимог Прокурора Баранівського району в інтересах держави господарським судом Житомирської області не прийняте, то відповідна обставина виключає перегляд судового акту суду першої інстанції, який не ухвалювався, апеляційним господарським судом, а апеляційне провадження, порушене за апеляційною скаргою Першого заступника прокурора Житомирської області в частині оскарження рішення господарського суду Житомирської області від 06.08.2013р. у справі №906/647/13 про визнання незаконними і скасування розпоряджень голови Баранівської районної державної адміністрації №81 від 26.02.2008р. та №309 від 10.12.2010р. про надання згоди на припинення права постійного користування земельними ділянками ДП "Баранівське лісництво АПК" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс" загальною площею 5687,2905га, які розташовані за межами населених пунктів району та переведення вищезазначених земельних ділянок до категорій земель запасу лісогосподарського призначення відповідних міської, сільських та селищних рад району (у розрізі місцевих рад району згідно додатку 1), підлягає припиненню.
Відповідно до статті 88 ГПК України, господарський суд має право за заявою сторони, прокурора, який брав участь в судовому процесі, або за своєю ініціативою прийняти додаткове рішення, ухвалу, якщо з якоїсь позовної вимоги, яку було розглянуто в засіданні господарського суду, не прийнято рішення.
Враховуючи вищевикладене, прокурор має право звернутися з відповідною заявою до місцевого господарського суду в порядку ст.88 ГПК України для прийняття додаткового рішення у справі №906/647/13 щодо позовної вимоги про визнання незаконними і скасування розпоряджень голови Баранівської районної державної адміністрації №81 від 26.02.2008р. та №309 від 10.12.2010р. про надання згоди на припинення права постійного користування земельними ділянками ДП "Баранівське лісництво АПК" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс" загальною площею 5687,2905га, які розташовані за межами населених пунктів району та переведення вищезазначених земельних ділянок до категорій земель запасу лісогосподарського призначення відповідних міської, сільських та селищних рад району (у розрізі місцевих рад району згідно додатку 1), яка була розглянута в засіданні господарського суду, але рішення щодо неї не прийнято.
При цьому, відповідно до ч.2 ст.88 ГПК України додаткове рішення, ухвала можуть бути оскаржені в установленому порядку.
Керуючись п.1.ч.1 ст.80, ст.ст. 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Рівненський апеляційний господарський суд,-
ПОСТАНОВИВ:
1. Рішення господарського суду Житомирської області від 06.08.2013р. у справі №906/647/13 про визнання незаконним та скасування розпорядження голови Баранівської районної державної адміністрації №81 від 26.02.2008р. в частині надання дозволу Дочірньому підприємству "Дзержинський лісгосп АПК" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс" Житомирської обласної ради на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок лісогосподарського призначення з метою надання їх у постійне користування загальною площею 5687,2905га (у розрізі місцевих рад згідно додатку 2), які розташовані за межами населених пунктів району залишити без змін.
2. Апеляційне провадження, порушене за апеляційною скаргою Першого заступника прокурора Житомирської області в частині оскарження рішення господарського суду Житомирської області від 06.08.2013р. у справі №906/647/13 про визнання незаконним і скасування розпоряджень голови Баранівської районної державної адміністрації №81 від 26.02.2008р. та №309 від 10.12.2010р. про надання згоди на припинення права постійного користування земельними ділянками ДП "Баранівське лісництво АПК" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс" загальною площею 5687,2905га, які розташовані за межами населених пунктів району та переведення вищезазначених земельних ділянок до категорій земель запасу лісогосподарського призначення відповідних міської, сільських та селищних рад району (у розрізі місцевих рад району згідно додатку 1) припинити.
3. Матеріали справи №906/647/13 повернути до господарського суду Житомирської області.
Головуючий суддя Павлюк І. Ю.
Суддя Миханюк М.В.
Суддя Савченко Г.І.
Віддрук. прим.:
1 - до справи,
2 - прокуратурі Баранівського району (12700, Житомирська область, м.Баранівка, вул.Радянська,24),
3 - відповідачу (12700, Житомирська область, м.Баранівка, вул.Леніна, 12),
4 - третій особі: Житомирській обласній державній адміністрації (10014, м.Житомир, майдан С.П.Корольова, 1),
5 - третій особі: Дочірньому підприємству "Дзержинський лісгосп АПК" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс" Житомирської обласної ради (13002, Житомирська область, смт.Романів, вул.Путіліна, 9),
6 - прокуратурі Житомирської області (10008, м.Житомир, вул. 1 Травня, 11),
7 - прокуратурі Рівненської області (33028, м. Рівне, вул. 16 Липня, 52).