Постанова № 34146449, 16.10.2013, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.10.2013
Номер справи
812/6378/13-а
Номер документу
34146449
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Борзаниця С.В.

Суддя-доповідач - Білак С. В.

УКРАЇНА

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 жовтня 2013 року справа №812/6378/13-а

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: Білак С.В., Сухарька М.Г., Гаврищук Т.Г., розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2013 р. у справі № 812/6378/13-а за позовом Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до державного підприємства «Луганськвуглеремонт» про стягнення адміністративно-господарських санкцій у розмірі 16046,56 грн., -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до державного підприємства «Луганськвуглеремонт» про стягнення адміністративно-господарських санкцій у розмірі 16046,56 грн.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2013 р. у справі № 812/6378/13-а позовні вимоги задоволено частково, внаслідок чого стягнуто з державного підприємства «Луганськвуглеремонт» на користь Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції у розмірі 15750,46 грн. В решті позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій зазначив, що судом першої інстанції порушені норми матеріального та процесуального права, а тому просив скасувати постанову та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог у повному обсязі.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначив, що з вини відповідача не виконані вимоги чинного законодавства щодо додержання встановленого нормативу для створення робочих місць для інвалідів, що обумовлює притягнення його до відповідальності за невиконання вимог чинного законодавства.

Сторони до судового засідання не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України, суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, вивчивши матеріали справи, вважає за необхідне апеляційну скаргу задовольнити частково.

Судом апеляційної інстанцій встановлено, що відповідно до звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2012 рік від 27.02.2013 року у відповідача у 2012 році повинно було працювати 9 штатних працівників-інвалідів, на робочих місцях створених відповідно до вимог статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» (а.с. 7).

З матеріалів справи вбачається, що згідно листа Антрацитівського міськрайцентру зайнятості, відповідач в 2012 році не надавав інформацію щодо наявності вільних робочих місць та вакантних посад, на яких може використовуватися праця інвалідів (а.с. 8).

Відповідно до ст. 20 Закону України від 21 березня 1991 року № 875-ХІІ «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.

Відповідно до звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2012 рік, порушення нормативу щодо працевлаштування інвалідів відбулося в 2012 році, а тому граничний термін самостійної сплати адміністративно-господарських санкцій відповідно до вищезазначених вимог законодавства є 15 квітня 2013 року, тобто наступний рік за роком, в якому відбулося порушення нормативу.

Порядок нарахування пені та її сплати затверджено наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15.05.2007 року № 223 (далі - Порядок № 223). Цей Порядок встановлює механізм нарахування пені підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, які використовують найману працю, за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій, передбачених Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».

Згідно п. 2.2 Порядку № 223, пеня - це штрафна санкція, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно сплаченої адміністративно-господарської санкції, передбаченої Законом, за кожний календарний день прострочення виконання зобов'язання.

Відповідно до п. 3.1 Порядку № 223, порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річної облікової ставки Національного банку України за кожен календарний день прострочення (наведених у постановах Правління Національного банку України), що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Згідно з п. 3.3 Порядку № 223, документами, що підтверджують невиконання нормативу по працевлаштуванню інвалідів, є звіт за формою 10-ПІ (річна) «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів», затвердженою наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10.02.2007 року № 42, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.02.2007 року за № 117/13384, рішення суду, акт перевірки відділенням Фонду роботодавця.

Відповідно до п. 3.4 Порядку № 223, нарахування пені як роботодавцем, так і органом контролю здійснюється з наступного дня граничного строку сплати адміністративно-господарських санкцій по день сплати включно (тобто з 16 квітня наступного за роком, у якому відбулося порушення нормативу).

Згідно з п. 3.6 Порядку № 223, нарахування пені здійснюється на дату фактичного погашення суми боргу (частини боргу) за кожний календарний день прострочення платежу. При частковому погашенні боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку боргу.

Таким чином, відповідно до приписів Порядку № 223 нарахування пені здійснюється з наступного дня граничного строку сплати адміністративно-господарських санкцій, який відповідно до Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" є 16 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, по день сплати включно або відповідно до п. 3.7 Порядку №223 по день подання позову.

Відповідно до матеріалів справи, граничний термін самостійної сплати відповідачем адміністративно-господарських санкцій відповідно до Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» є 15 квітня 2013 року, позивач звернувся до суду з позовом 18 липня 2013 року, а тому пеня відповідно до Порядку № 223 підлягає нарахуванню за період з 16.04.52013 року по 18.07.2013 року.

Відповідно до розрахунку, сума адміністративно-господарських санкцій за порушення відповідачем вимог Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» становить 15750,46 грн., та пені за порушення терміну сплати вказаної суми адміністративно-господарських санкцій за період з 16.04.2013 року по 18.07.2013 року склала 296,10 грн.

Згідно вимог частини першої статті 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Частиною другою наведеної статті передбачено, що учасник господарських відносин відповідає, зокрема, за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

У зв'язку з тим, що відповідачем не було вжито усіх залежних від нього заходів щодо утворення робочих місць для працевлаштування інвалідів, інформацію про наявність вільних робочих місць для працевлаштування інвалідів протягом 2012 року до місцевому центру зайнятості не подано, колегія суддів приходить до висновку щодо обґрунтованості застосування адміністративно-господарських санкцій та пені за порушення терміну сплати штрафних санкцій.

Виходячи з вищевикладеного, позовні вимоги про стягнення з державного підприємства «Луганськвуглеремонт» пені за порушення терміну сплати адміністративно-господарських санкцій в сумі 296,10 грн. підлягають задоволенню.

З огляду на наведене, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню зі скасуванням постанови суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні позовних вимог про стягнення пені за порушення терміну сплати адміністративно-господарських санкцій в сумі 296,10 грн.

Керуючись статтями 195, 197, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2013 р. у справі № 812/6378/13-а - задовольнити частково.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2013 р. у справі № 812/6378/13-а - скасувати в частині відмови в задоволенні позову про стягнення пені за порушення терміну сплати адміністративно-господарських санкцій в сумі 296,10 грн..

Позовні вимоги Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до державного підприємства «Луганськвуглеремонт» про стягнення пені за порушення терміну сплати адміністративно-господарських санкцій в сумі 296,10 грн. - задовольнити.

Стягнути з державного підприємства «Луганськвуглеремонт» (код ЄДРПОУ 00182159) на користь Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів пеню за порушення терміну сплати адміністративно-господарських санкцій за період з 16.04.2013 року по 18.07.2013 року у розмірі 296,10 грн. (двісті дев'яносто шість гривень 10 копійок).

В іншій частині Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2013 р. - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання рішення законної сили.

Головуючий С.В. Білак

Судді М.Г. Сухарьок

Т.Г. Гаврищук