Постанова № 34132549, 01.10.2013, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.10.2013
Номер справи
808/6910/13-а
Номер документу
34132549
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 жовтня 2013 року Справа № 808/6910/13-а м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Сіпаки А.В.

при секретарі Горбовій І.С.

за участю:

представника позивача Черних О.С.

представника відповідача Міщенко О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Запоріжжі адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергомехкомплект»

до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізької області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з позовом, в якому просив суд визнати протиправними дії відповідача щодо проведення зустрічної звірки ТОВ «Енергомехкомплект», які відображені в акті від 18.05.2013 за № 315/22-15/31623914 та зобов'язати суб'єкта владних повноважень відновити в Автоматизованій системі «Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» показники податкових зобов'язань та податкового кредиту з ПДВ в розрізі контрагентів, задекларованих ТОВ «Енергомехкомплект», що відображені в акті від 18.05.2013 за № 315/22-15/31623914.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі із підстав викладених у позовній заяві та додаткових пояснень.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечив, суду пояснив, що актом про неможливість проведення зустрічної звірки позивача з питання підтвердження взаємовідносин з ТОВ «Технопромгруп» встановлено відсутність факту реального вчинення господарських операцій за лютий 2012 року. До перевірки ТОВ «Енергомехкомплект» не надано підтверджуючі документи оренди офісних та складських приміщень, первинні та бухгалтерські документи. При проведенні зустрічної звірки встановлено, що зустрічну звірку неможливо провести у зв'язку з тим, що підприємство не знаходиться за юридичною адресою, про що складено акт не встановлення місцезнаходження № 60 від 26.04.2013. 14.05.2013 ВПМ ДПІ у Ленінському районі м. Запоріжжя надано службову № 195/07-30 з довідкою № б/н від 14.05.2013 щодо відсутності підприємства за місцезнаходженням.

Від ДПІ в Ленінському районі м. Дніпропетровська Державної податкової служби надійшов акт від 15.02.2013 № 653/226/37301047 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Технопромгруп» щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків їх реальності та повноти відображення в обліку за період з 01.01.2012 по 31.10.2012, згідно якого встановлено, що податкові декларації до підприємства не надавались, підприємство за юридичною адресою не знаходиться, тому відсутній факт реального вчинення господарських операцій.

Враховуючи вищевикладене супроводжуючі документи не можуть бути підставою для відображення в облікових регістрах бухгалтерського та податкового обліку господарських операцій. Просить в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Суд, вислухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вивчивши обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність підстав для відмови у задоволенні позову виходячи з наступного.

Відповідно до ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування,

їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Судом встановлено, що 28.03.2013 податковим органом на ім'я директора ТОВ «Енергомехкомплект» було надіслано запит «Про надання документів» за № 4196/10/22-15, який уповноваженою особою було отримано 09.04.2013.

26.04.2013 начальником податкової інспекції було видано наказ № 597 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки».

Перевірку неможливо було провести у зв'язку з тим, що підприємство не знаходиться за юридичною адресою, про що складено акт не встановлення місцезнаходження № 60 від 26.04.2013. Крім того було передано запит № 101/22-15 від 26.04.2013 до ВПМ у Ленінському районі м. Запоріжжя на встановлення місцезнаходження ТОВ «Енергомехкомплект» та розшук посадових осіб підприємства.

14.05.2013 ВПМ у Ленінському районі м. Запоріжжя надано службову № 195/07-30 з довідкою б/н від 14.05.2013 щодо відсутності підприємства за місцезнаходженням.

Як вбачається з матеріалів справи відповідачем на підставі службового посвідчення серії УЗП № 087364 начальником зустрічних перевірок управління податкового контролю ДПІ в Ленінському районі м. Запоріжжя Радченко В.В., згідно із п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України (далі ПКУ) здійснено відповідні заходи з метою проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ «Енергомехкомплект» з питання підтвердження взаємовідносин з ТОВ «Технопромгруп» за період з 01.01.2012 по 30.11.2012, про що складено Акт від 18.05.2013 № 315/22-15/31623914 про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ «Енергомехкомплект» з питання підтвердження взаємовідносин з ТОВ «Технопромгруп» за період з 01.01.2012 по 30.11.2012.

Відповідно до пп. 62.1.3 п. 6.2.1 ст. 62 Податкового кодексу України податковий контроль здійснюється шляхом: перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Відповідно до п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.

Механізм проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок на момент існування спірних правовідносин визначений Порядком проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1232.

Відповідно до п. п. 1-4 зазначеної Постанови КМ України зустрічна звірка полягає у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків; зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань; з метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних. Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту; орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.

При цьому, в силу приписів ст.73 ПКУ зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Оскільки зустрічна звірка не є перевіркою, за її наслідками не може бути прийняте податкове повідомлення-рішення про визначення грошових зобов'язань. Матеріали, отримані на запит про проведення зустрічної звірки, та довідка/акт, складена за результатами зустрічної звірки, є податковою інформацією, яка може бути використана ДПІ для висновків під час проведення планових чи позапланових перевірок, що здійснюються за наявності обставин та підстав для їх проведення, визначених ст.ст.75, 77 та 78 ПКУ. Відтак, складення оскаржуваного акту не порушує охоронюваних законом прав та інтересів позивача, а тому в задоволенні позову слід відмовити.

На підставі викладеного, керуючись Податковим кодексом України ст.ст. 159-163, 186 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя А.В. Сіпака