ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 жовтня 2013 року о 16 год. 20 хв. м. Львів № 813/6304/13-а
Львівський окружний адміністративний суд, суддя Кедик М.В.,
секретар судового засідання Іваськевич С.В.,
розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу № 813/6304/13-а
за позовомТериторіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області, представник - не прибув доТовариства з обмеженою відповідальністю «Галавтоцентр», представник - Ганусяк О.І.прозастосування заходів реагування у сфері державного нагляду, - ВСТАНОВИВ:
Територіальне управління Держгірпромнагляду у Львівській області (далі - ТУ Держгірпромнагляду) звернулося до суду із адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Галавтоцентр» (далі - ТзОВ «Галавтоцентр») про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зупинення виконання зварювальних робіт до усунення відповідачем порушень та отримання в установленому порядку рішення на відновлення робіт.
Позовні вимоги мотивовані тим, що під час проведення планової перевірки ТзОВ «Галавтоцентр» на предмет дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, були виявлені порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю працівників. У зв'язку з виникненням умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатації об'єкта несе ризик загрози життю працівників, з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю працівників ТзОВ «Галавтоцентр» є передбачені законом підстави для зупинення виконання зварювальних робіт.
Ухвалою від 14.08.2013 року відкрито скорочене провадження у справі в порядку передбаченому ст. 183-2 КАС України.
Ухвалою від 29.08.2013 року справу призначено до судового розгляду в загальному порядку.
Представник позивача в судове засідання 04.10.2013 року не прибув, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце його проведення. 02.10.2013 року за вх. № 34871 подав клопотання, у якому просить розглядати справу за його відсутності, всі вимоги та доводи висвітлені в адміністративному позові підтримує, а тому суд ухвалив розглядати справу без участі представника позивача.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав з підстав наведених у запереченні на адміністративний позов. Вказує, що позивачем у процесі проведення перевірки не було встановлено факту проведення будь-яких зварювальних робіт, а лише встановлено факт наявності на складі певного обладнання, яке відповідачем не використовувалося та не використовується в даний час. У зв'язку з цим ТзОВ «Галавтоцентр» не отримувало відповідних дозволів на виконання зварювальних робіт та не проводило випробування даного устаткування. Просить відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши пояснення представника відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, дослідивши наявні у справі докази та давши їм оцінку, суд встановив.
Згідно наказу територіального управління від 18.07.2013 року № 489 та направлення від 24.07.2013 року № 319/10 посадовою особою територіального управління - головним державним інспектором Державної інспекції нагляду у машинобудуванні, на транспорті та у зв'язку Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області Фрайт Євгенієм Івановичем у присутності уповноважених осіб відповідача - інженера-механіка ТзОВ «Галавтоцентр» ОСОБА_3, інженера з техніки безпеки ТзОВ «Галавтоцентр» ОСОБА_4 у період з 05 серпня по 06 серпня 2013 року було проведено планову перевірку суб'єкта господарювання на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.
За наслідками перевірки складено акт 06.08.2013 року № 10-5/29, яким відповідача попереджено про необхідність негайного зупинення зварювальних робіт до усунення порушень ТзОВ «Галавтоцентр» по вул. проф. Буйка, 6, м. Львів. Даний акт підписаний директором ТзОВ «Галавтоцентр» 06.08.2013 року без зауважень.
Зі змісту вказаного акта вбачається, що за результатами перевірки були виявлені порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю працівників, зокрема:
- відсутній дозвіл органів Держгірпромнагляду України на початок виконання робіт підвищеної небезпеки та початок експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, чим порушено ст. 21 Закону України «Про охорону праці», п. 6 «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки» затвердженої ПКМУ від 26.10.2011 року № 1107;
- не проведено замір опору ізоляції обмоток двох зварювальних трансформаторів типу HELVI МАХІМIG 248, чим порушено п. 8.2.28 НПАОП 0.00-1.30-01 Правил безпечної роботи з інструментом та пристроями;
- результати вимірювання опору ізоляції та результати випробування ізоляції зварювальних трансформаторів не записується працівником, який проводив вимірювання або випробування, в «Журнал обліку, перевірки та випробувань електроінструмента та допоміжного обладнання до нього», чим порушено п. 8.2.29 НПАОП 0.00-1.30-01 Правил безпечної роботи з інструментом та пристроями;
- на корпусі зварювальних трансформаторів не зазначено: інвентарний номер, дату проведення наступного вимірювання опору ізоляції та належність цеху (дільниці тощо), чим порушено п. 8.2.30 НПАОП 0.00-1.30-01 Правил безпечної роботи з інструментом та пристроями;
- рукави для газового зварювання та різання металу не проходять 1 раз на 3 місяці гідравлічне випробування на міцність тиском, що становить 1,25 Р, де Р - робочий тиск. Результати випробувань не записуються у журнал (довільної форми), чим порушено п. 8.3.37 НПАОП 0.00- 1.30-01 Правил безпечної роботи з інструментом та пристроями;
- усі різаки та пальники не перевіряються не рідше 1 разу на місяць на газонепроникність та горіння. Не проводиться не рідше 1 раз на 3 місяці огляд та випробування на герметичність усіх редукторів для газополуменевої обробки. Результати перевірок і випробувань не записуються у журнал (довільної форми), чим порушено п. 8.3.69 НПАОП 0.00- 1.30-01 Правил безпечної роботи з інструментом та пристроями;
- використовується редуктор з несправним манометром (розбите скло), термін перевірки якого закінчився, чим порушено п. 8.3.26 НПАОП 0.00-1.30-01 Правил безпечної роботи з інструментом та пристроями;
- допускається зберігання балонів з газами без нагвинчених на їхні горловини запобіжних ковпаків, чим порушено п. 8.3.12 НПАОП 0.00-1.30-01 Правил безпечної роботи з інструментом та Пристроями;
- не призначено наказом по підприємству відповідальних працівників, які здійснюють постійний нагляд за технічним станом кисневого трубопроводу, арматури, запобіжних пристроїв та контрольно-вимірювальної апаратури, чим порушено п. 8.3.84 НПАОП 0.00-1.30-01 Правил безпечної роботи з інструментом та пристроями;
- не проводиться гідравлічне випробування киснепроводу на міцність під тиском не менше 10 хв - 1 раз на 3 роки, чим порушено п. 8.3.85 НПАОП 0.00-1.30-01 Правила безпечної роботи з інструментом та пристроями;
- результати випробувань киснепроводу на міцність та щільність не записуються в журнал (довільної форми) працівником, який відповідає за нагляд за станом газопроводів, арматури, запобіжних пристроїв та контрольно-вимірювальної апаратури, чим порушено п. 8.3.90 НПАОП 0.00-1.30-01 Правил безпечної роботи з інструментом та пристроями.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Закон України «Про охорону праці» від 14.10.1996 року № 2694-ХІІ, зі змінами та доповненнями в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Закон № 2694-ХІІ) визначає основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні.
Відповідно до ст. 4 Закону № 2694-ХІІ, державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі, на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 року № 826 (далі - Положення № 826), передбачає, що загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин, і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельного наслідку.
Відповідно до п. 1.4 Положення № 826, загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Пунктом 2.26 Положення № 826, передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутність дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів устаткування підвищеної небезпеки; не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
Пунктом 1 Положення про територіальне управління Держгірпромнагляду України у Львівській області, затвердженого наказом Держгірпромнагляду України від 02.12.2011 року № 186-к (далі - Положення № 186-к) визначено, що територіальне управління є територіальним органом, який діє у складі Держгірпромнагляду України у та їй підпорядковується.
Відповідно до ч. 7 п. 4 Положення № 186-к, до повноважень територіального управління, віднесено здійснення державного нагляду за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, у тому числі з питань: будівництва, реконструкції та експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки, потенційно небезпечних об'єктів і виробництв; видобування вуглеводнів, їх транспортування, переробки та використання на підприємствах, в установах та організаціях; застосування технологій, технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; виготовлення, монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження, випробування і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; облаштування системами автоматичного контролю і управління технологічними процесами та станом виробничого середовища; проведення робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також утилізації зброї, звичайних видів боєприпасів, виробів ракетної техніки та палива, вибухових матеріалів військового призначення, окрім вибухових матеріалів, призначених для військового та спеціального використання.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 року № 877-V (далі - Закон № 877-V).
Згідно ч. 5 ст. 4 Закону № 877-V повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Відповідно до ч. 7 ст. 7 Закону № 877-V орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства.
Матеріалами справи підтверджується порушення ТзОВ «Галавтоцентр» вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки при проведенні робіт, які можуть спричинити ризик для життя і здоров'я працівників.
Згідно листа ТУ Держгірпромнагляду від 02.10.2013 року за № 1/04-01-05/3068, вбачається, що ТУ Держгірпромнагляду не надавало дозвіл ТзОВ «Галавтоцентр» на виконання робіт підвищеної небезпеки та/або на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки і станом на 02.10.2013 року заява на отримання відповідного дозволу від ТзОВ «Галавтоцентр» на адресу територіального управління не надходила.
Суд звертає увагу, що твердження представника відповідача про те, що позивачем у процесі проведення перевірки не було встановлено факту проведення будь яких зварювальних робіт, а лише встановлено факт наявності на складі певного обладнання, яке відповідачем не використовувалося та не використовується в даний час, у зв'язку з цим ТзОВ «Галавтоцентр» не отримувало відповідних дозволів на виконання зварювальних робіт та не проводило випробування даного устаткування не доведено належними та допустимими доказами.
Окрім того, зазначена позиція представника відповідача не спростовує необхідності отримання дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів устаткування підвищеної небезпеки та проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів устаткування підвищеної небезпеки.
Беручи до уваги викладене, суд прийшов до переконання, що позовні вимоги ТУ Держгірпромнагляду є обґрунтованими, підтверджуються наявними у справі доказами, тому даний позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 256 КАС України, негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.
Відтак, суд вважає за необхідне, в порядку ст. 256 КАС України, в частині застосування заходів реагування постанову допустити до негайного виконання.
Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України підлягають відшкодуванню з Державного бюджету України понесені позивачем судові витрати у вигляді судового збору.
Керуючись статтями 17-19, 18, 19, 94, 158, 160-163, 167, 256 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Галавтоцентр» (вул. проф. Буйка, 6, м. Львів, 79034, код ЄДРПОУ 25550535) зупинити виконання зварювальних робіт до усунення порушень зазначених в акті перевірки Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Львівській області № 10-5/29 від 06 серпня 2013 року та отримання в установленому порядку рішення на відновлення робіт.
3. Стягнути з державного бюджету на користь Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Львівській області (пл. Міцкевича, 8, м. Львів, 79000, код ЄДРПОУ 38008247) судовий збір в розмірі 34 (тридцять чотири) грн. 41 коп.
4. У частині застосування заходів реагування постанову допустити до негайного виконання.
Постанова суду першої інстанції може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Згідно ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього ж Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду першої інстанції, набирає законної сили у порядку та строки згідно ст. 254 КАС України.
Повний текст постанови складено 09.10.2013 року.
Суддя Кедик М.В.