ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 жовтня 2013 р.Справа № 821/2148/13-а
Категорія: 10.2 Головуючий в 1 інстанції: Бездрабко О.І.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді -Шеметенко Л.П.судді -Домусчі С.Д.судді -Кравець О.О. розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою сільськогосподарського виробничого кооперативу «Ізумрудний» на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 21 червня 2013 року у справі за адміністративним позовом управління Пенсійного фонду України в Генічеському районі Херсонської області до сільськогосподарського виробничого кооперативу «Ізумрудний» про стягнення заборгованості,
В С Т А Н О В И Л А :
У червні 2013 року управління Пенсійного фонду (далі УПФ) України в Генічеському районі Херсонської області звернулося до суду з адміністративним позовом до Сільськогосподарського виробничого кооперативу (далі СВК) "Ізумрудний" про (з урахуванням уточнень) стягнення з заборгованості по відшкодуванню пільгових пенсій у сумі 10 860,87 грн.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач вказував, що протягом квітня-травня 2013 року Пенсійним фондом проводились виплати пільгових пенсій особам, які працювали на СВК "Ізумрудний", про що останній належним чином був повідомлений. Однак відповідачем витрати на виплату та доставку пільгових пенсій за вказаний період у повному обсязі не відшкодовані, а наявна заборгованість становить 10860,87 грн. Просить стягнути вказану суму з СВК "Ізумрудний".
Відповідач позов не визнав, вказуючи, що СВК "Ізумрудний" є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідованого платежу, у якому закладені кошти, у тому числі, на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Відносини по забезпеченню збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування регулюються Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та Інструкцією, затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України від 27 вересня 2010 року №21-5, якими не передбачено жодних стягнень з підприємств - платників єдиного внеску, для відшкодування витрат Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 21 червня 2013 року позов задоволено.
Стягнуто з СВК "Ізумрудний" на користь УПФ України в Генічеському районі Херсонської області заборгованість по відшкодуванню пільгових пенсій за квітень-травень 2013 року у сумі 10 860, 87 грн.
Не погоджуючись з вказаною постановою суду першої інстанції, СВК "Ізумрудний" подало апеляційну скаргу, в якій ставиться питання про скасування судового рішення у зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права та прийняття нової постанови про відмову в задоволенні позовних вимог.
Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до п.1 ч.1 ст.197 КАС України, якою передбачено, що суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог та доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.
СВК "Ізумрудний" використовував працю найманих працівників, у тому числі за професіями, стаж роботи за якими зараховується до спеціального стажу, що надає право на призначення пенсії на пільгових умовах. Зокрема, на даному підприємстві працювали ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9
Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" не вніс змін в порядок покриття витрат органів Пенсійного фонду на виплату і доставку пільгових пенсій, яким передбачено, підприємства-роботодавці зобов'язані відшкодовувати Пенсійному фонду 100 відсотків таких витрат і, тому, незважаючи на те, що СВК "Ізумрудний" є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, він зобов'язаний відшкодувати УПФ України в Генічеському районі Херсонської області заявлені в позові витрати.
В апеляційній скарзі СВК "Ізумрудний" вказується, що у єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування вже передбачені суми на відшкодування Пенсійному фонду фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до пунктів «а» - «з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» і, тому, кооператив, як платник єдиного внеску, не повинен відшкодовувати ці витрати Пенсійного фонду.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та не приймає доводи апелянта, виходячи за наступного.
За змістом пункту 2 Прикінцевих положень Закону №1058-IV, пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через такі фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом №1788-XII. У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 Закону №1058-IV. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
На момент набрання чинності Законом №1058-IV питання щодо відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту «б» статті 13 Закону №1788-XII було врегульовано Законом України від 26 червня 1997 року №400/97-ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до пунктів 1 та 2 статті 1 якого відповідач є платником збору на обов'язкове державне пенсійне забезпечення.
Згідно ж з абзацом четвертим пункту 1 статті 2 Закону №400/97-ВР для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» ? «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Абзацом третім пункту 1 статті 4 Закону №400/97-ВР встановлено ставку на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.
Відповідно до абзацу четвертого підпункту 1 пункту 2 Прикінцевих положень Закону №1058-IV підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку про те, що витрати на виплату та доставку пенсій, призначених особам, відповідно до пунктів «б» - «з» частини першої статті 13 Закону №1788-XII за списком №1 та списком №2, покриваються підприємствами та організаціями.
Судом першої інстанції вірно встановлено, що Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08 липня 2010 року №2464-VI, не вніс змін у вказаний порядок покриття витрат органів Пенсійного фонду на виплату і доставку пільгових пенсій.
Таким чином, доводи апелянта про те, що він, як платник єдиного внеску, не повинен відшкодовувати витрати Пенсійного фонду на виплату і доставку пільгових пенсій є необґрунтованими.
З огляду на викладені обставини, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про необхідність задоволення позовних вимог.
Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що при розгляді справи судом першої інстанції правильно застосовані норми матеріального та процесуального права, а наведені в апеляційній скарзі доводи не дають підстав для висновку про незаконність чи необґрунтованість судового рішення.
За таких обставин підстав для скасування постанови суду першої інстанції та задоволення апеляційної скарги не вбачається.
Керуючись ст.ст. 195, 197; п.1 ч.1 ст. 198; ст. 200; п.1 ч.1 ст. 205; ст. 206; ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу сільськогосподарського виробничого кооперативу «Ізумрудний» - залишити без задоволення.
Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 21 червня 2013 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, а якщо її було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий:/підпис/Л Л.П. Шеметенко Суддя:/підпис/С.Д. Домусчі Суддя:/підпис/О.О.Кравець