ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 жовтня 2013 року Справа № 803/18/13-a
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Валюха В.М.,
розглянувши в місті Луцьку в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до Державного підприємства «Волиньвугілля» про стягнення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику,
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Західному регіоні» (далі - ДП «НЕК «Укренерго», позивач) звернулося з адміністративним позовом до Державного підприємства «Волиньвугілля» (далі - ДП «Волиньвугілля», відповідач) про стягнення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику в розмірі 8500,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 30.08.2012 року старшим державним інспектором енергетичного нагляду Борщевським І.Г. проведена перевірка виконання підприємством припису інспектора Держенергонагляду у Волинській області № 03/12-01-013 від 27.10.2011 року про усунення порушень законодавства в галузі електроенергетики, про що складено акт перевірки (протокол) № 03/12-01-1-АП, з якого вбачається, що вимоги вказаного припису не виконані. На підставі даного акту перевірки (протоколу) за невиконання вимог припису інспекцією Держенергонагляду у Волинській області винесено постанову № 03/12-01-1-ПШ від 30.08.2012 року про накладення на відповідача штрафу в розмірі 8500,00 грн. Вказана постанова є чинною, відповідач штраф у добровільному порядку не сплатив.
Позивач просить стягнути з ДП «Волиньвугілля» на користь Державного бюджету України штраф в розмірі 8500,00 грн.
В судове засідання, призначене на 14:30 14.10.2013 року, представники сторін не прибули, хоча належним чином були повідомлені про дату, час та місце судового розгляду (а. с. 68-69), проте подали до суду письмові клопотання про розгляд справи за їх відсутності (а. с. 59, 74).
Відповідно до частини четвертої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами. Як передбачено частиною першою статті 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Таким чином, оскільки в судове засідання представники сторін не прибули, при цьому, від них надійшли клопотання про розгляд справи за їх відсутності, а дану справу можливо розглянути і вирішити на основі наявних матеріалів, тому суд приходить до висновку, що судовий розгляд справи необхідно здійснювати в порядку письмового провадження, без фіксування адміністративного процесу технічними засобами.
Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що 30.08.2012 року старшим державним інспектором енергетичного нагляду інспекції Держенергонагляду у Волинській області Борщевським І.Г. проведена позапланова перевірка виконання відповідачем припису інспектора Держенергонагляду у Волинській області № 03/12-01-013 від 27.10.2011 року про усунення порушень законодавства в галузі електроенергетики (а. с. 6), про що складено акт перевірки (протокол) № 03/12-01-1-АП від 30.08.2012 року, яким встановлено ухилення від виконання вказаного припису (а. с. 7).
На підставі акту перевірки (протоколу) № 03/12-01-1-АП від 30.08.2012 року за ухилення від виконання припису № 03/12-01-013 від 27.10.2011 року інспекцією Держенергонагляду у Волинській області винесено постанову про накладення штрафу за правопорушення законодавства про електроенергетику № 03/12-01-1-ПШ від 30.08.2012 року, згідно з якою на ДП «Волиньвугілля» накладено штраф в розмірі 8500,00 грн. (а. с. 8).
Відповідач оскаржив у судовому порядку дії інспектора та вказану постанову про накладення штрафу за правопорушення законодавства про електроенергетику № 03/12-01-1-ПШ від 30.08.2012 року.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 15.02.2013 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 16.08.2013 року, у справі № 803/76/13-а за позовом ДП «Волиньвугілля» до Борщевського Івана Григоровича, старшого державного інспектора з енергетичного нагляду Нововолинського відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, ДП «НЕК «Укренерго», Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Волинській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Західному регіоні» про визнання дій протиправними та скасування постанови позовну заяву залишено без розгляду (а. с. 70-73).
Згідно із частинами третьою - шостою статті 27 Закону України «Про електроенергетику» від 16.10.1997 року № 575/97-ВР (з наступними змінами та доповненнями) суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці: за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови або розпорядження про накладення штрафів за встановленою формою. Оскарження дій щодо накладення штрафів провадиться у судовому порядку. Суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України.
Відповідно до пункту 1 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року № 1312 (з наступними змінами та доповненнями), це Положення визначає порядок накладення НКРЕ, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарювання незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання.
Пунктами 3, 7 - 10 зазначеного Положення передбачено, що накладати на суб'єктів господарювання штрафи мають право: НКРЕ; державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж; державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду (додаток 3). Постанова або розпорядження про накладення штрафу складається у двох примірниках. Перший примірник постанови або розпорядження залишається в органі, який її оформив. Другий примірник у 3-денний термін після оформлення постанови або розпорядження надсилається (видається повноважному представнику) для сплати штрафу суб'єкту господарювання. Суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Згідно із пунктом 1.1 Положення про відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Західному регіоні» ДП «НЕК «Укренерго», затвердженого 21.03.2006 року, та додатком № 1 до нього відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Західному регіоні» є відокремленим підрозділом ДП «НЕК «Укренерго», а Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Волинській області (у т. ч., Нововолинське відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Волинській області) є структурним підрозділом відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Західному регіоні» ДП «НЕК «Укренерго». Як передбачено пунктом 4.1.11 вказаного Положення, відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Західному регіоні» ДП «НЕК «Укренерго» має право здійснювати позовну роботу, спрямовану на виконання покладених на Держенергонагляд у Західному регіоні функцій, брати участь у веденні в адміністративних судах справ з питань діяльності Держенергонагляду у Західному регіоні (а. с. 22-32).
Таким чином, оскільки постанова про накладення штрафу за правопорушення законодавства про електроенергетику № 03/12-01-1-ПШ від 30.08.2012 року у встановленому законодавством порядку не скасована та є чинною, відповідач не надав доказів сплати штрафу, тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення з ДП «Волиньвугілля» на користь Державного бюджету України штрафу в розмірі 8500,00 грн. підлягають до задоволення.
Відповідно до частини четвертої статті 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Відтак, судовий збір в розмірі 107,30 грн., сплачений позивачем як суб'єктом владних повноважень згідно з платіжним дорученням № 1619 від 24.12.2012 року, з відповідача до стягнення не підлягає.
Керуючись статтями 162, 163 КАС України, на підставі Закону України «Про електроенергетику», суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Державного підприємства «Волиньвугілля» (45400 Волинська область, місто Нововолинськ, вулиця Луцька, будинок 1, ідентифікаційний код 32365965) на користь Державного бюджету України штраф за правопорушення законодавства про електроенергетику в розмірі 8500 гривень 00 копійок (вісім тисяч п'ятсот гривень нуль копійок).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.М.Валюх