ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
про відмову у порушенні провадження у справі про банкрутство
04 жовтня 2013 р. Справа № 909/968/13
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Михайлишин В. В. , при секретарі судового засідання Федорук О. М., розглянувши у відкритому судовому засіданні
заяву: Приватного підприємства Фірма "Доліакт" (вул. Військових ветеранів, 12, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, 76019)
про порушення справи про банкрутство, в порядку ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом"
За участю представників сторін:
Від заявника: представник не з'явився.
Арбітражний керуючий: Рудак Т.М. - (посвідчення № 1369 від 19.07.2013 року).
Голова ліквідаційної комісії: Микитюк А.І. - (паспорт серії СС № 689346 виданий 16.02.1999 року Рожнятівським РВ УМВС України в Івано-Франківській області).
Від ДПІ в місті Івано-Франківську: Бордейчук Б.Р. - головний державний інспектор юридичного відділу ДПІ у місті Івано-Франківську (службове посвідчення № 052737 від 4.06.2009 року, довіреність № 1370/10/19-150/4214 від 26.06.2013 року).
в с т а н о в и в :
До господарського суду Івано-Франківської області 30.08.2013 року звернувся голова ліквідаційної комісії Приватного підприємства Фірма "Доліакт" про порушення справи про банкрутство, в порядку ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Ухвалою господарського суду Івано-франківської області від 05.09.2013 року заяву голови ліквідаційної комісії Приватного підприємства Фірма "Доліакт" про порушення справи про банкрутство прийнято до розгляду та призначено розгляд заяви у підготовчому засіданні на 19.09.2013 року.
Ухвалою господарського суду від 19.09.2013 року розгляд заяви у підготовчому засіданні суду відкладався на 04.10.2013 року, у зв'язку із нез'явленням у судове засідання представників сторін та неподанням витребуваних судом доказів.
04.10.2013 року до господарського суду Івано-Франківської області надійшла заява (Вх. № 9774/13) арбітражного керуючого Рудак Т.М. на участь у справі в якості розпорядника майна.
У позовній заяві та своїх поясненнях заявник - боржник в обґрунтування поданої заяви посилається на те, що здійснивши заходи ліквідаційної процедури в загальному порядку, а саме було заявлено бажаючими кредиторами свої вимоги до Приватного підприємства Фірма "Доліакт". Дані вимоги є безспірними та визнані заявником. Крім того, у відділі примусового виконання рішень Івано-Франківської області перебуває на виконанні зведене виконавче провадження щодо стягнення заборгованості з боржника. Таким чином, загальна сума кредиторської заборгованість підприємства становить 8 988 700, 00 гривень. Вартість активів підприємства згідно акту інвентаризації становить 98 605, 05 гривень. Отже, у боржника недостатньо грошових коштів та майна, яке можна було б реалізувати та задовольнити вимоги кредиторів.
Згідно ч. 1 ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" якщо вартість майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним у заяві обставинам, суд зазначає наступне.
Згідно ч. 2 ст. 16 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" у підготовчому засіданні господарський суд розглядає подані документи, заслуховує пояснення сторін, оцінює обґрунтованість заперечень боржника, а також вирішує інші питання, пов'язані з розглядом справи.
Відповідно до ч. 6 ст. 16 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" за наслідками розгляду заяви про порушення справи про банкрутство та відзиву боржника господарський суд виносить ухвалу про: порушення провадження у справі про банкрутство або відмову у порушенні провадження у справі про банкрутство.
За приписами ч. 7 ст. 16 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" суд відмовляє в порушенні провадження у справі про банкрутство, якщо:
- заявником не доведено наявності підстав для порушення провадження у справі про банкрутство;
- вимоги кредитора є повністю забезпеченими майном боржника;
- вимоги кредитора свідчать про наявність спору про право, який підлягає вирішенню у порядку позовного провадження;
- вимоги кредитора (кредиторів) задоволені боржником у повному обсязі до підготовчого засідання суду;
- відсутня хоча б одна з підстав, передбачених частиною третьою статті 10 цього Закону;
- за наявності підстав, передбачених статтею 15 цього Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" господарський суд не пізніше п'яти днів з дня надходження до господарського суду заяви про порушення справи про банкрутство повертає її та додані до неї документи без розгляду, зокрема якщо заява не відповідає змісту вимог, зазначених у цьому Законі.
Відповідно до ч. 5 ст. 11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" боржник зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство у разі виникнення таких обставин:
- задоволення вимог одного або кількох кредиторів призведе до неможливості виконання грошових зобов'язань боржника в повному обсязі перед іншими кредиторами (загроза неплатоспроможності);
- під час ліквідації боржника не у зв'язку з процедурою банкрутства встановлено неможливість боржника задовольнити вимоги кредиторів у повному обсязі;
- в інших випадках, передбачених цим Законом.
Відповідно до ч. 8 ст. 111 Цивільного кодексу України ліквідаційна комісія після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс. При цьому, проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.
Проте, як було встановлено судом, наданий заявником проміжний ліквідаційний баланс боржника станом на 31.03.2012 року не затверджений власником, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи - Василишиним Євгеном Володимировичем, чим порушено вимоги, встановлені для добровільної ліквідації боржника.
Як вбачається з матеріалів поданої заяви, її заявником до заяви не доданий протокол засідання ліквідаційної комісії згідно з яким проміжний ліквідаційний баланс боржника станом на 31.03.2012 року затверджений тільки ліквідаційною комісією у складі її голови Микитюка А.І. та члена комісії Нестеренко Л.М.
Втім, як було зазначено вище, за приписами ч. 8 ст. 111 Цивільного кодексу України проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.
Отже, проміжний ліквідаційний баланс боржника станом на 31.03.2012 року не затверджений органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи (яким у даному випадку одночасно є власник юридичної особи), а саме рішенням власника, якими прийнято рішення про ліквідацію боржника.
Суд зазначає, що застосування процедури банкрутства до боржника, що ліквідується власником, передбачено статтею 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Порушення провадження у справі про банкрутство боржника, що ліквідується власником, здійснюються у підготовчому засіданні суду за результатами перевірки судом дотримання заявником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до цивільного та господарського законодавства та вимог частини четвертої статті 11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" щодо наявності майна, достатнього для покриття судових витрат.
З наданих боржником матеріалів вбачається, що ліквідаційною комісією в неповному обсязі були вчиненні дії з встановлення активів боржника.
Так відповідно до ст. 66 Господарського кодексу України майно підприємства становлять виробничі і невиробничі фонди, а також інші цінності, вартість яких відображається в самостійному балансі підприємства. Джерелами формування майна підприємства є: грошові та матеріальні внески засновників; доходи, одержані від реалізації продукції, послуг, інших видів господарської діяльності; доходи від цінних паперів; майно, придбане в інших суб'єктів господарювання, організацій та громадян у встановленому законодавством порядку.
Як вбачається з розділу ІІ Статуту Приватного підприємства Фірма "Доліакт" предметом діяльності підприємства є оптова, роздрібна, консигнаційна та комісійна торгівля промисловими та продовольчими товарами; реалізація медикаментів, лікарських засобів, косметики, товарів побутової хімії та інше.
Але в матеріалах справи відсутня будь - яка інформація щодо ведення господарської діяльності підприємством. Тобто ліквідаційна комісія не з'ясувала наявність або відсутність майнових активів банкрута (товарів, продукції) на складах суб'єктів підприємницької діяльності з якими велася господарська діяльність і за які не поступили кошти в якості оплати за отриману продукцію.
Крім того, у розділі 1 наданого заявником проміжного ліквідаційного балансу боржника станом на 31.03.2012 року, який не затверджений власником, у Приватного підприємства Фірма "Доліакт" рахується дебіторська заборгованість в сумі 8 300 800, 00 гривень.
Водночас, боржником не подано жодних доказів вжиття заходів для виявлення будь - якої дебіторської заборгованості та вжиття всіх необхідних заходів щодо стягнення даної заборгованості.
З огляду на це, з врахуванням того, що заявником не надано суду доказів, що ліквідаційною комісією були вчиненні всі необхідні дії для встановлення активів боржника суд дійшов висновку, що порядок добровільної ліквідації не був дотриманий та відповідно відсутні докази того, що активів боржника недостатньо для задоволення вимог кредиторів.
Крім того, обов'язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України.
Відповідний порядок передбачений статтею 60 Господарського кодексу України та статтями 105, 110, 111 Цивільного кодексу України, які містять загальні положення про ліквідацію юридичної особи.
У зв'язку із чим, необхідними передумовами для звернення із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника, в порядку ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" є прийняття засновниками (учасниками) юридичної особи рішення про звернення до господарського суду та дотримання вимог цивільного та господарського законодавства щодо "добровільної ліквідації" юридичної особи.
Враховуючи приписи чинного законодавства, необхідними передумовами для звернення із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника, в порядку ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", зокрема, є: внесення запису про прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (ч. 1 ст. 105 Цивільного кодексу України); вжиття всіх необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості та письмове повідомлення кожного з боржників про припинення юридичної особи (ч. 1 ст. 111 Цивільного кодексу України); повідомлення ліквідаційною комісією (ліквідатором) учасників юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, про її участь в інших юридичних особах та/або надання відомостей про створені нею господарські товариства, дочірні підприємства (ч. 2 ст. 111 Цивільного кодексу України); закриття рахунків, відкритих у фінансових установах, крім рахунка, який використовується для розрахунків з кредиторами під час ліквідації юридичної особи (ч. 3 ст. 111 Цивільного кодексу України); вжиття заходів щодо інвентаризації юридичної особи, що припиняється, а також майна її філій та представництв, дочірніх підприємств, господарських товариств, а також майна, що підтверджує її корпоративні права інших юридичних особах, виявлення та вжиття заходів щодо повернення майна, яке перебуває у третіх осіб; у випадках, встановлених законом, забезпечення ліквідаційною комісією (ліквідатором) проведення незалежної оцінки майна юридичної особи, що припиняється (ч. 4 ст. 111 Цивільного кодексу України); своєчасне надання органам доходів і зборів, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування документів юридичної особи (її філій, представництв), у тому числі первинних документів, реєстрів бухгалтерського та податкового обліку для проведення перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування (ч. 7 ст. 111 Цивільного кодексу України); складення ліквідаційною комісією (ліквідатором) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами проміжного ліквідаційного балансу, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду; затвердження проміжного ліквідаційного балансу учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи (ч. 8 ст. 111 Цивільного кодексу України).
Проте, із поданої боржником заяви не вбачається дотримання вимог законодавства України щодо добровільної ліквідації (самоліквідації) юридичної особи, як обов'язкової умови звернення із заявою про порушення справи про банкрутство боржника, в порядку ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
До заяви боржника не додано - довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців з внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців рішення засновників (учасників) про припинення юридичної особи; проміжний ліквідаційний баланс боржника на останню звітну дату, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується та затверджений учасниками юридичної особи (ч. 8 ст. 111 Цивільного кодексу України); фінансові звіти та баланси за період з 2011 року по 2013 рік; не подано суду повного переліку дебіторів боржника, із зазначенням загальної суми грошових вимог усіх дебіторів, а також щодо кожного дебітора - його імені або найменування, його місцезнаходження або місця проживання, ідентифікаційного коду юридичної особи (фізичної особи) або реєстраційного номера облікової картки платника податків (за наявності), суми грошових вимог, підстав виникнення зобов'язань, а також строку їх виконання згідно із законом або договором; інформацію про вжиття всіх необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості (ч. 1 ст. 111 Цивільного кодексу України); перелік всіх наявних кредиторів боржника, вимоги яких визнаються боржником, із зазначенням загальної суми грошових вимог усіх кредиторів, а також щодо кожного кредитора - його імені або найменування, його місцезнаходження або місця проживання, ідентифікаційного коду юридичної особи або реєстраційного номера облікової картки платника податків (за наявності), суми грошових вимог (загальної суми заборгованості, заборгованості за основним зобов'язанням та суми неустойки (штрафу, пені) окремо), підстав виникнення зобов'язань, а також строку їх виконання згідно із законом або договором; інформацію про погашення кредиторських вимог під час ліквідаційної процедури (за умови якщо такі обставини мали місце); відомості про всі рахунки боржника, відкриті в банках та інших фінансово - кредитних установах, їх реквізити та залишки коштів на даних рахунках; відомості про всі рахунки, на яких обліковуються цінні папери, що належать боржнику, їх реквізити; інформацію про закриття рахунків, відкритих у банках та інших фінансово - кредитних установах, крім рахунка, який використовується для розрахунків з кредиторами під час ліквідації юридичної особи (ч. 3 ст. 111 Цивільного кодексу України); перелік майна, що перебуває у заставі або є обтяженим у інший спосіб, його місцезнаходження, вартість, а також інформація про кредиторів, на користь яких вчинено обтяження майна боржника, їх ім'я або найменування, місцезнаходження або місце проживання, ідентифікаційні коди юридичних осіб або реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), суми їх грошових вимог, підстави виникнення зобов'язань, а також строки їх виконання згідно із законом або договором; документальні докази письмового повідомлення про ліквідацію товариства відомих кредиторів боржника, а саме: Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та центру зайнятості, тощо (ч. 3 ст. 60 Господарського кодексу України); повідомлення податкових органів Міндоходів, в якій боржник зареєстрований, як платник податків (форма № 8 ОПП); документальні докази подання звітності за останній звітний період до податкових органів Міндоходів, Пенсійного фонду України, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та центру зайнятості (п. 7 ст. 111 Цивільного кодексу України); документальні докази проведення податковими органами Міндоходів, Пенсійного фонду України та Фондами соціального страхування перевірок боржника і визначення наявності або відсутності заборгованості із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів (п. 7 ст. 111 Цивільного кодексу України); заяву про наявність коштів чи майна достатніх для покриття судових витрат (ч. 4 ст. 11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом").
Крім того, до заяви про порушення провадження у справі про банкрутство додаються докази сплати судового збору в встановленому порядку та розмірі. Так, п. 2 ст. 4 Законом України "Про судовий збір" встановлено ставку судового збору за подання заяви про порушення справи про банкрутство - а саме п'ять розмірів мінімальної заробітної плати.
У відповідності до ч. 1 ст. 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" з 01 січня мінімальна заробітна плата становить 1 147, 00 гривень.
Таким чином, за подання заяви про визнання банкрутом справляється судовий збір у розмірі 5 735, 00 гривень.
Як видно з матеріалів справи - заявником сплачено судовий збір у розмірі 5 365, 00 гривень, що є менше, ніж встановлено законом та на час розгляду заяви про порушення провадження у справі про банкрутство судовий збір не доплачено.
Оцінивши у сукупності наведені вище обставини справи, суд дійшов висновку, що боржником при зверненні до суду із заявою про порушення справи про банкрутство не дотримано загальних правил проведення ліквідації підприємства, передбачених статтею 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", статтею 60 Господарського кодексу України та статтями 105, 110, 111 Цивільного кодексу України, відповідних документів у підтвердження проведення процедури ліквідації до заяви не додано, у зв'язку із чим заява не відповідає змісту вимог, зазначених у Законі України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", що є підставою для відмови у порушенні провадження у справі про банкрутство.
У відповідності до вимог ст. ст. 4-3, 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна надати докази в обґрунтування своїх вимог або заперечень.
У зв'язку із відмовою в порушенні провадження у справі суд не розглядає заяву (Вх. № 15533 від 04.10.2013 року) ДПІ у місті Івано-Франківську Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області щодо уточнення суми заборгованості Приватного підприємства Фірма "Доліакт" перед ДПІ у місті Івано-Франківську.
У зв'язку із відмовою в порушенні провадження у справі суд не розглядає заяву (Вх. № 9774 від 04.10.2013 року) арбітражного керуючого Рудак Т.М. про згоду на участь у справі.
Відмова у порушенні провадження у справі про банкрутство не перешкоджає повторному зверненню до господарського суду з аналогічною заявою.
Сплачений заявником судовий збір, відповідно до ст. 7 Закону України "Про судовий збір" підлягає поверненню.
Керуючись ст. ст. 105, 110, 111 Цивільного кодексу України, ст. ст. 60, 66 Господарського кодексу України, ст. 2 , ст. 11, ст. 15, ст. 16, ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. ст. 4, 7 Закону України "Про судовий збір", ст. 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік", ст. 4-3, ст. 33, ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд
у х в а л и в :
1. Відмовити боржнику - Приватному підприємству Фірма "Доліакт" (вул. Військових ветеранів, 12, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, 76019, ідентифікаційний код: 23801576) в порушенні провадження у справі про банкрутство.
2. Повернути з державного бюджету України заявнику - Приватному підприємству Фірма "Доліакт" (вул. Військових ветеранів, 12, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, 76019, ідентифікаційний код: 23801576) судовий збір в сумі 5 365, 00 гривень (п'ять тисяч триста шістдесят п'ять гривень), сплачений за меморіальним ордером № К3830 від 30.03.2012 року в сумі 1 073, 00 гривень, меморіальним ордером № К3730 від 30.03.2012 року в сумі 1 073, 00 гривень, меморіальним ордером № К4130 від 30.03.2012 року в сумі 1 073, 00 гривень, меморіальним ордером № К3930 від 30.03.2012 року в сумі 1 073, 00 гривень, меморіальним ордером № К4030 від 30.03.2012 року в сумі 1 073, 00 гривень (оригінали яких знаходяться у матеріалах справи).
Повернення судового збору здійснити на підставі даної ухвали, засвідченої печаткою господарського суду Івано-Франківської області.
Суддя Михайлишин В. В.
Дану ухвалу направити:
- заявнику - Приватному підприємству Фірма "Доліакт" (вул. Військових ветеранів, 12, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківської області, 76019);
- ВДВС Івано-Франківського міського управління юстиції (вул. Галицька, 45, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківської області, 76000);
- відділу з питань банкрутства Головного управління юстиції в Івано-Франківській обл. (вул. Грюнвальдська, 11, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківської області, 76000);
- державному реєстратору за місцем знаходження боржника: Реєстраційна служба Івано-Франківського міського управління юстиції (вул. Незалежності, буд. 9, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, 76000);
- арбітражному керуючому Рудак Тамарі Михайлівній (вул. Коломийська, буд. 4, кв. 45, м. Львів, 79049);
- Івано-Франківській міській прокуратурі (вул. Гаркуші, 9, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, 76000);
- голові ліквідаційної комісії Микитюку А.І. (вул. Щорса, 7, с. Камінь, Рожнятівський район, Івано-Франківська область, 77633).
Виготовлено в КП "Діловодство спеціалізованого суду"
_______ Михайлишин В. В. 04.10.13