ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 54/69
24.09.13
за позовом Прокурора Черняхівського району, Житомирської обл., смт. Черняхів, в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах - Житомирської обласної державної адміністрації, м. Житомир, позивача - Головного управління Держкомзему у Житомирській області, м. Житомир
до закритого акціонерного товариства "Петроімпекс", м. Київ
про визнання недійсним договору та угоди про внесення змін до договору оренди
ONT >Суддя Шкурдова Л.М.
при секретарі судового засідання Білецькій О.В.
за участю представників:
позивачів – не з’явився;
від відповідача – не з’явився;
прокурор - Лидецька Л.В. (посв. № 016098 від 10.04.2013 р.)
СУТЬ СПОРУ:
Прокурор Черняхівського району Житомирської області звернувся до господарського суду міста Києва з позовом в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах - Житомирської обласної державної адміністрації, м. Житомир, позивача - Головного управління Держкомзему у Житомирській області до закритого акціонерного товариства "Петроімпекс" (далі - відповідач) про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки від 10.09.2004 р. № 04042340001 та угоди від 26.04.2007 р. про внесення змін до договору оренди землі від 10.09.2004 р.
Позовні вимоги ґрунтуються на тому, що договір оренди земельної ділянки та угода про внесення змін до договору оренди земельної ділянки укладені з порушенням приписів чинного законодавства, враховуючи, що рішення про затвердження технічної документації та передачі земельної ділянки в оренду ЗАТ "Петроімпекс" прийнято Черняхівською районною державною адміністрацією (Розпорядження № 281 від 25.08.2004 р. та Розпорядження № 294 від 01.09.2004 р.) без розроблення проекту відведення земельної ділянки та висновку державної землевпорядної експертизи.
Прокурор в судовому засіданні підтримав позов.
В судове засідання представники позивачів та відповідача не з’явилися, про час і місце судового засідання позивачі та відповідач повідомлені належним чином за адресою їх місцезнаходження, позивачі та відповідач про причини неявки представників в судове засідання суд не повідомили.
Враховуючи наявність доказів належного повідомлення позивачів та відповідача про час і місце судового засідання, відсутність доказів неможливості прибуття в судове засідання представників позивачів та відповідача, а також клопотань про розгляд справи за їх участю, достатність матеріалів для прийняття рішення по суті суд відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України розглядає справу за відсутності представників позивачів та відповідача за наявними в справі матеріалами.
В судовому засіданні в порядку ст. 85 Господарського процесуального кодексу України оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, заслухавши пояснення прокурора, суд,-
встановив:
Розпорядженням Черняхівської районної державної адміністрації № 281 від 25.08.2004 року «Про надання згоди на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку» закритому акціонерному товариству «Петроімпекс» надано згоду на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що підсвічують право на земельну ділянку для ведення підсобного сільського господарства на землях запасу Високівської сільської ради с. Осники попередньою площею 20 га.
Розпорядженням голови Черняхівської районної державної адміністрації № 294 від 01.09.2004 року «Про передачу в оренду земельних ділянок» затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок, які надаються в оренду для ведення підсобного сільського господарства за рахунок земель запасу Високівської сільської ради; передано в довгострокову оренду земельну ділянку, зокрема, відповідачеві площею 119, 4141 л тому числі рілля - 88,1907 га, сіножать - 5, 9216 га, пасовище - 22, 8384 га, болота - 2,2 га, штучні водотоки - 0, 1701 га строком на 49 років.
10.08.2004 року між Черняхівською районною державною адміністрацією та відповідачем, на підставі розпорядження голови Черняхівської районної державної адміністрації № 294 від 01.09.2004 року «Про передачу в оренду земельних ділянок» укладено Договір оренди земельної ділянки, відповідно до умов якого відповідачеві передано в довгострокову оренду земельну ділянку, зокрема, відповідачеві площею 119, 4141 л тому числі рілля - 88, 1907 га, сіножать - 5,9216 га, пасовище - 22,8384 га, болота - 2,2 га, штучні водотоки - 0, 1701 га строком на 49 років з орендною платою в розмірі 1% нормативної грошової оцінки землі, що становило 4218,49 грн. на рік.
26.04.07 між Черняхівською РДА та відповідачем укладено угоду про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 10.09.04 , якою внесено зміни до п. 9 договору оренди землі та збільшено розмір орендної плати.
Прокурором заявлено позов про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки від 10.09.2004 р. № 04042340001 та угоди від 26.04.2007 р. про внесення змін до договору оренди землі від 10.09.2004 р. з посиланням на порушення при укладенні спірних правочинів норм чинного законодавства, оскільки рішення про затвердження технічної документації та передачі земельної ділянки в оренду ЗАТ "Петроімпекс" прийнято Черняхівською районною державною адміністрацією (Розпорядження № 281 від 25.08.2004 р. та Розпорядження № 294 від 01.09.2004 р.) без розроблення проекту відведення земельної ділянки та висновку державної землевпорядної експертизи.
Згідно із пунктом 1 статті 3 Земельного кодексу України, земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Пункт 12 Перехідних положень Земельного кодексу України встановлює, що до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Відповідно до статті 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Виходячи зі змісту статей 123, 124, 186 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за проектами відведення цих ділянок, на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.
При цьому, рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі:
зміни цільового призначення земельних ділянок відповідно до закону;
надання у користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості).
Аналогічна за змістом норма міститься в статті 16 Закону України "Про оренду землі", згідно якої особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання).
Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводяться у порядку, встановленому Земельним кодексом України.
У разі згоди орендодавця передати земельну ділянку в оренду сторони укладають договір оренди землі відповідно до вимог цього Закону.
Передача земельної ділянки, межі якої визначено в натурі (на місцевості), в оренду без зміни її цільового призначення здійснюється без розроблення проекту її відведення.
У разі зміни цільового призначення земельної ділянки надання її в оренду здійснюється за проектом відведення в порядку, встановленому законом.
Відповідно до статті 55 Закону України "Про землеустрій" у разі, якщо межі земельних ділянок в натурі (на місцевості) збігаються з природними та штучними лінійними спорудами і рубежами (річками, струмками, каналами, лісосмугами, шляхами, шляховими спорудами, парканами, огорожами, фасадами будівель та іншими лінійними спорудами і рубежами тощо), межові знаки можуть не встановлюватися.
Отже, аналіз наведених вище норм права свідчить про можливість укладення договорів оренди земельних ділянок на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, виданих в межах їх повноважень після виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок.
Як встановлено судом, державним підприємством «Центр державного земельного кадастру» на підставі розпорядження Черняхівської районної державної адміністрації № 281 від 25.08.2004 року виготовлено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок, які надаються в оренду.
Таким чином, за наявності технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок, які надаються в оренду, виготовленої на підставі розпорядження № 281 від 25.08.2004 р. та затвердженої розпорядженням Черняхівської районної державної адміністрації № 294 від 01.09.2004 р., які не визнано незаконними та не скасовано в установленому чинним законодавством порядку, договір оренди земельної ділянки від 10.09.2004 р. № 04042340001 та угода від 26.04.2007 р. про внесення змін до договору оренди землі від 10.09.2004 р. укладено з додержанням сторонами при їх вчиненні вимог ст. 203 Цивільного кодексу України.
Правомірність прийняття Черняхівською районною державною адміністрацією Розпоряджень № 281 від 25.08.2004 р. та № 294 від 01.09.2004 р. досліджено Вищим адміністративним судом у справі № К9991/3754/12 за позовом Прокурора Черняхівського району в інтересах держави в особі Житомирської обласної державної адміністрації в особі Головного управління Держкомзему в Житомирській області до Черняхівської районної державної адміністрації за участю третьої особи: ЗАТ "Петроімпекс" про скасування розпоряджень № 294 від 01.09.2004 року та № 281 від 25.08.2004 року, на даний час розпорядження № 281 від 25.08.2004 р. та № 294 від 01.09.2004 р. Черняхівської районної державної адміністрації є чинними.
Загальні підстави недійсності правочинів встановлені ст. 203, 215 Цивільного кодексу України, згідно з якими зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Прокурором в порушення ст. 33 Господарського процесуального кодексу України при зверненні до суду з даним позовом не доведено наявності встановлених ст.ст. 203, 215 Цивільного кодексу України підстав для визнання недійсним договору оренди земельної ділянки від 10.09.2004 р. № 04042340001 та угоди від 26.04.2007 р. про внесення змін до договору оренди землі від 10.09.2004 р.; інших підстав для визнання спірних правочинів недійсними, ніж вказані прокурором у позовній заяві, ні прокурором чи позивачем 1 не наведено та доказів на їх обґрунтування суду не надано. Сторонами при укладенні договору оренди земельної ділянки від 10.09.2004 р. № 04042340001 та угоди від 26.04.2007 р. про внесення змін до договору оренди землі від 10.09.2004 р. додержано процедуру, встановлену ст. 123, 124, 186 Земельного кодексу України. За таких обставин суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову та визнання недійсним Договору № договору оренди земельної ділянки від 10.09.2004 р. № 04042340001 та угоди від 26.04.2007 р. про внесення змін до договору оренди землі від 10.09.2004 р.
Оскільки позов подано прокурором, якій звільнений від сплати судового збору, прокурору в позові відмовлено, враховуючи приписи ст. 49 Господарського процесуального кодексу України та п. 4.6. постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 7 від 21.02.2013 р. «Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України» витрати по сплаті судового збору покладаються судом на позивача 1.
Керуючись ст.124 Конституції України, ст.ст.32, 33, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
вирішив:
В позові відмовити.
Стягнути з Житомирської обласної державної адміністрації (10014, Житомирська обл., м. Житомир, Корольовський район, майдан ім. С.П. Корольова, буд. 1, код 00022489) в доход Державного бюджету України 1147,00 грн. (одна тисяча сто сорок сім грн. 00коп.) судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 10.10.2013 р.
Суддя Л.М. Шкурдова